ابزار و یراق

اره مویی برقی چیست؟ | کار با اره مویی برقی و انواع آن

اره مویی چیست؟

اره مویی یکی از ابزارآلات پرکاربرد در نجاری است که برای ایجاد برش و فرم‌های منحنی و پیچیده روی چوب به کار می‌رود. برش‌های این دستگاه در مواردی چون ساخت مبلمان، تابلوهای تزئینی، کابینت ‌سازی و معرق کاری کاربرد زیادی دارد. این دستگاه علاوه بر برش منحنی برای برش‌های مستقیم هم به کار می‌رود. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره دستگاه داشته باشید یا قصد خرید را دارید، ادامه مطلب را بخوانید.

اره
اره مویی

تفاوت اره مویی دستی و برقی

هر دو دستگاه از دو عدد بازو تشکیل شده که با تیغه به هم متصل می‌شود. این دستگاه به شکل U طراحی شده و عمق آن حداکثر سایز قطعه کار را تعیین می‌کند.

دستی

این دستگاه از یک دسته تشکیل شده که به بدنه فولادی U شکل متصل شده و تیغه آن با پین به دوطرف بدنه متصل شده است. دسته اره غالبا از جنس چوب یا آلومینیوم ساخته شده و می‌توان هنگام برش آن را به صورت عمودی یا افقی نسبت به سطح کار قرار داد. تیغه این دستگاه را باید براساس جنس و ضخامت قطعه کار (بین 30 الی 40 میلی‌متر) انتخاب کرد.

برقی

اره مویی برقی نیز دارای بدنه U شکل بوده که تیغه‌های آن به دو طرف بازو متصل شده است. حرکات تیغه به صورت بالا و پایین بوده و با موتور کوچکی کنترل می‌شود. این اره دارای میز فولادی مسطحی است که قطعه کار روی آن قرار می‌گیرد. این محصول به شکل ایستاده و رومیزی در بازار موجود بوده و برخی از مدل‌های این دستگاه تا زاویه 45 درجه قابلیت برش اریب دارد.

این دستگاه به علت نوع حرکت رفت و برگشتی تیغه یکی از دستگاه‌های ایمن بوده و امکان پس زدن قطعه کار نیز در آن وجود نخواهد داشت. استفاده از این دستگاه بسیار آسان بوده و نیاز به مهارت بالا ندارد. ویژگی‌هایی که محصول را به دستگاهی ارزشمند مبدل ساخته قابلیت برش زاویه‌دار، تنظیم سرعت و کم صدایی آن است.

ویژگی‌های اره مویی برقی

این دستگاه دارای مشخصات و اکسسوری‌های متفاوتی بوده که شامل موارد زیر است:

 • کلمپ برای ثابت نگه‌داشتن قطعه کار هنگام برش
 • بلوئر برای جمع‌آوری براده‌ها
 • میز کار برای قرار دادن قطعه کار هنگام برش
 • قابلیت چند سرعته برای کنترل بیشتر برش
 • اداپتور برای نصب انواع تیغه‌ها
 • روکش برای محافظت از کاربر در مقابل تراشه‌های چوب
 • تعویض سریع کلمپ تیغه

طول بدنه بین 30 الی 60 سانتی‌متر بوده و قدرت آن بین 70 الی 200 وات با منبع تغذیه تک فاز 230 ولتی است. پرواضح است که هرچه توان موتور این دستگاه بیشتر باشد، دستگاه قدرت بیشتری داشته و در برش مواد سخت بهتر عمل خواهد کرد. این دستگاه را می‌توان روی پایه تنظیم کرد یا روی میزکار قرار داد.

سایز دستگاه هرچه بزرگ‌تر باشد بهتر است و سرعت تیغه آن بین 900 و 1400 ضربه بردقیقه متفاوت است. بیشتر دستگاه های موجود در بازار از دیمر کنترل دور برخوردار بوده که بین 400 الی 1600 دور قابل تغییر است و با کاهش دور میزان گشتاور نیز کاهش خواهد یافت.

همچنین بخوانید: طرز کار دیمر

انتخاب تیغه اره مناسب

اره مویی

همانطور که می‌دانید برای یک تخته پلای‌وود 3 میلی‌متر و یک ورقه مسی 2 میلی‌متری از یک نوع تیغه نمی‌توان استفاده کرد. معمولا کارخانه‌های تولیدکننده راهنمای انتخاب تیغه بر اساس متریال و ضخامت قطعه کار دارند و از طرفی باید مطمئن شوید که تیغه انتخابی شما با سیستم قفل اره همخوانی داشته باشد. طول استاندارد تیغه این دستگاه 130 میلی‌متر است اما تیغه‌ها در ابعاد متفاوتی موجود هستند. به طور کلی تیغه بر اساس نوع ابزار و جنس مواد قطعه کار انتخاب می‌شود.

تیغه‌ ها در دو نوع پین دار وبدون پین در بازار موجود است. نوع بدون پین همان تیغه‌های ساده و رایج است و نوع پین‌دار دارای دو زائده پین در قسمت بالا و پایین آن بوده که به صورت مستقیم به فک‌ها متصل می‌شود و نیازی به گیره‌های تیغ گیر ندارد.

 • TPI (دندانه در اینچ) نشان‌دهنده تعداد دندانه‌های تیغه است.
 • علامت # نشان‌دهنده ضخامت، عمق و تعداد دندانه‌های تیغه است.
 • تیغه‌های مارپیچ در ابعاد مختلفی عمل برش را انجام می‌دهد و تنها نقطه ضعف آن پهنای برش است.

تیغه دندانه معکوس بدون ایجاد هیچگونه برآمدگی در لبه کار برش می‌دهد؛ اما در صورتی که با دقت و احتیاط استفاده نشود ممکن است برآمدگی در لبه‌های کار ایجاد شود.

خرید تیغ اره از سازوکار

انواع اره مویی

به طور کلی می‌توان دستگاه را بر اساس منبع تغذیه آن دسته بندی کرد. بیشتر اره‌های مویی با برق یا بدون سیم یا با سیم کار می‌کند و مدل‌های قدیمی‌تر آن که با پدال راه‌اندازی می‌شد نیاز به تلاش بیشتر کاربر داشت. البته ناگفته نماند که امروزه نیز بسیاری از استادکاران مدل‌های قدیمی را ترجیح می‌دهند تا در شرایط نبود برق پروژه به تعویق نیفتد.

دسته‌بندی براساس منبع تغذیه

اره مویی

باسیم

این نوع اره تنها زمانی که به پریز برق متصل است کار می‌کند و طول سیم و آمپراژ آن براساس نوع برند متفاوت است. درست است که این ابزار برای برش‌های بسیار دقیق به کاربرده می‌شود، اما نیاز نیست آمپراژ آن زیاد بالا باشد.

بی‌سیم

همانطور که از اسم آن مشخص است با باتری کار می‌کند و نیازی به پریز برق ندارد. باتری این دستگاه به مقدار کافی ولتاژ برای راه‌اندازی آن تولید می‌کند و قابل شارژ مجدد است.

ولتاژ باتری از 12 تا 18 ولت موجود بوده و هرچه مقدار ولتاژ بیشتر باشد، دستگاه با قدرت بیشتری عمل خواهد کرد.

ترکیبی (سیمی و باتری)

بعضی از اره مویی‌های جدید به گونه‌ای طراحی شده است که هم قابلیت استفاده از برق و هم باتری داشته باشد. با استفاده از این دستگاه جای هیچگونه نگرانی برای کمبود برق یا شارژ باتری وجود نخواهد داشت.

دسته بندی براساس مکانیزم

تمام اره‌های مویی دارای تیغه رفت و برگشتی بوده و در دونوع سرعت ثابت و متغیر موجود است.

سرعت ثابت

این نوع دستگاه دارای سرعت ثابت بوده و کاربر نمی‌تواند سرعت آن را کاهش یا افزایش دهد. این دستگاه برای برش یک نوع متریال به کار برده می‌شود. به عنوان مثال دستگاهی که برای برش چوب طراحی شده قادر به برش فلز یا پلاستیک نخواهد بود.

سرعت متغیر

 دستگاه ها سرعت متغیر دارای دکمه‌ای است که می‌توان با استفاده از آن سرعت دستگاه را تنظیم کرد. با این دستگاه می‌توان مواد مختلفی را برش داد؛ زیرا هر متریال برای برش به سرعت معینی نیاز دارد. به عنوان مثال مواد سخت مثل فلز به سرعت بالاتری نسبت به مواد دیگر مثل چوب نرم نیاز دارد.

روش کار با این دستگاه

اره مویی

ابتدا همانطور که پیشتر اشاره شد تیغه اره مناسب قطعه کار را انتخاب کنید. ابتدا پیچ انتهای بازو را باز کرده و پس از پایین آمدن دهانه تیغه را داخل آن قرار دهید و در مرحله آخر پیچ را سفت کنید. تیغه باید هنگام بستن در زاویه عمود نسبت به میز قرار بگیرد که با استفاده از گونیا می‌توانید این کار را انجام دهید. هنگام کار با دستگاه باید جایگاه کاملا مناسبی داشته باشید تا هم از خستگی خود جلوگیری کنید و هم تسلط کامل داشته باشید.

اره را روشن کرده و قسمت‌های اضافی قطعه کار را برش دهید.

سرعت را تنظیم کرده و برش طرح را از قسمت داخل شروع کنید. اگر می‌خواهید داخل قطعه کار را برش دهید ابتدا سوراخی در وسط کار ایجاد کنید. سپس گیره قسمت بالای تیغه را باز کرده و آن را از وسط قطعه کار عبور دهید. گیره را بسته و ادامه برش را انجام دهید.

برای نگه داشتن قطعه کار از هردودست استفاده کنید. به صدای تیغه هنگام برش دقت کنید و در صورت ایجاد هر نوع صدای غیرمعمول باید سرعت دستگاه را تنظیم کنید.

در صورت نیاز تیغه را با سنباده تعویض کرده و قسمت‌هایی که نیاز به صاف شدن دارد سنباده بزنید. در آخر براده‌ها را پاک کرده و دستگاه را خاموش کنید.

تعویض تیغه

 • ابتدا مطمئن شوید که دستگاه متصل به برق نیست. سپس اهرم فشار را شل کنید.
 • پیچ و مهره‌های بالا و پایین تیغه را باز کرده و آن را خارج کنید.
 • تیغه جایگزین را تست کنید تا زنگ زدگی، خمیدگی یا شکستگی نداشته باشد.
 • حفره‌های سروته تیغه را با جای پیچ‌ها تنظیم کنید. سپس پیچ‌ها را سفت کرده و مطمئن شوید که تیغه کاملا صاف است.
 • اهرم فشار را در جایگاه خود قرار دهید و در آخر پیچ‌ها را به اندازه‌ای محکم کنید که تیغه به اندازه کافی کشیده شود. مراقب باشید که بیش از حد به تیغه فشار وارد نشود. دستگاه را روشن کرده و روی قطعه کوچکی تست کنید.

نکات ایمنی

این دستگاه نیز مانند بسیاری از دستگاه‌های صنعت نجاری به رعایت نکات ایمنی نیاز دارد که در ادامه به مواردی چند اشاره شده است.

عینک ایمنی و ماسک

شاید نیازی به تکرار این نکته نباشد که هنگام استفاده از ابزارآلات برقی باید از عینک ایمنی استفاده کرد؛ زیرا ممکن است براده‌های چوب به چشم‌ها آسیب برساند؛ یا در صورتی که تیغه درست نصب نشده باشد قطعه کار به سمت صورت شما پرتاب شود. علاوه بر عینک برای حفظ ایمنی باید از ماسک نیز استفاده کرد. تنفس براده‌ها و گردوغبار چوب به مرور زمان مشکلات جبران ناپذیری برای سلامتی به بار خواهد آورد.

اطمینان از ثابت بودن دستگاه

اگر دستگاه روی سطح متزلزلی قرار بگیرد برای کاربر خطرساز است. در نتیجه قبل از روشن کردن دستگاه از محکم بودن پایه و ثابت بودن دستگاه مطمئن شوید.

هرگز این دستگاه را از بازوی آن بلند نکنید

در صورت نیاز به جابه‌جایی اره آن را همراه با پایه حرکت دهید. درصورت بلندکردن آن از بازو ممکن است بازو خمیده شده و آسیب ببیند.

تیغه ها را چک کنید

تیغه‌های کند و آسیب دیده علاوه بر کاهش کیفیت برش خطرناک نیز خواهد بود. بنابراین قبل از شروع تیغه را چک کنید که هیچگونه نقص، خمیدگی و شکستگی نداشته باشد.

چوب مرطوب برش ندهید

قبل از برش چوب را کاملا خشک کنید. چوب مرطوب باعث از بین رفتن تیغه و سرخوردن قطعه کار خواهد شد.

در صورت عدم استفاده دستگاه را خاموش کنید

برای جلوگیری از هر اتفاق ناگهانی باید تمامی دستگاه‌های برقی را در شرایط بلا استفاده خاموش کرد.

کاربرد اره مویی

این محصول نیز مانند بسیاری از دستگاه‌های دیگر برای برش چوب به روش‌های مختلف به کاربرده می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

برش منحنی

بیشتر دستگاه‌های برقی قادر به ایجاد برش منحنی با ظرافت بالا نیست. در پروژه‌های کوچک ممکن است این مسئله چندان اهمیتی نداشته باشد؛ اما در پروژه‌هایی که برش‌های منحنی زیادی نیاز دارد، نیاز به دستگاه اره مویی نیز احساس می‌شود.

حکاکی

اگر به دنبال دستگاهی مناسب برای حکاکی حروف روی چوب ومواد دیگر هستید، هیچ دستگاهی بهتر از این دستگاه به کارتان نخواهد آمد. زاویه‌های تیز و منحنی به راحتی با این دستگاه امکان پذیر است.

اتصال دم چلچله‌ای

یکی از اتصالاتی که از دیرباز در صنعت نجاری به کار برده می‌شد اتصال دم چلچله‌ای است. در این نوع اتصال دوسر چوب به شکل کام و زبانه برش خورده به هم چفت می‌شود. این نوع اتصال از محکم‌ترین اتصالات بوده و در ساخت مبلمان، کشو، میز و… به کاربرده می‌شود. اتصال دم چلچله به قدری محکم است که نیازی به چسب ندارد.

این اتصال کمی پیچیده بوده و به دقت بالایی نیاز دارد. مخصوصا اگر قرار است روی قطعه چوب کوچکی این کار را انجام دهید. این دستگاه ابزار مناسبی برای برش دقیق و ظریف اتصال دم چلچله حتی روی قطعات کوچک است.

معرق کاری

معرق کاری به دقت و ظرافت بالایی نیاز دارد و بهترین دستگاه برای انجام آن اره مویی است. همانطور که می‌دانید این ابزار کاربردهای زیادی داشته و یکی از دستگاه‌های ضروری برای ایجاد برش‌های منحنی و پرپیچ و خم است. این دستگاه در پیچیده‌ترین برش‌ها و ظریف کاری‌های هنر چوبی حرف اول را می‌زند و اولویت انتخاب استادکاران و علاقمندان هنرهای چوبی است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۸ نظر ثبت شده

 1. سلام، و تشکر از مطالب مفید و ارزشمند تان ، خواستم بدونم که از بین دو دستکاه اره مویی برقی شپخ و اینکو کدام یک گزینه بهتری برای معرق کاری هستش؟

  1. معمولا یک مدل خاص از اره مویی اینکو در بازار موجود است که در مقایسه با محصولات شپخ موجود در بازار از لحاظ فنی در رده پایین تری قرار می گیرد. اره مویی شپخ دارای توان موتور و سرعت گردش آزاد بیشتری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا