ابزار و یراق

بهترین ریل کشو ، کمد، کابینت بر اساس کاربرد آنها

با افزایش جمعیت و تغییر سبک زندگی، محل زندگی ما از خانه‌های بزرگ و حیاط دار به آپارتمان‌های کوچک تغییر کرده و یکی از مشکلاتی که در این تغییر همواره با آن مواجه هستیم کمبود جا است. به همین جهت بهینه‌سازی فضای داخلی خانه و دکوراسیون زیبا و کاربردی بسیار اهمیت دارد. امروزه وسایل و ایده‌های بسیار مفید برای طراحی بهینه فضای داخلی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از کابینت، کشو، کمد و درب‌های ریلی است. فضای داخلی ساختمان درب‌های مختلفی داشته که هریک برای باز و بسته شدن نیاز به فضای زیادی دارند اما درب ریلی در امتداد دیوار حرکت کرده و برای باز شدن نیاز به فضایی برای چرخش ندارد. این درها با داشتن ریل به‌راحتی باز و بسته شده و برای جابجایی آن به نیرو و توان زیادی نیازی ندارید.

بهترین ریل درب کشو و کمد

کشوهای قدیمی با زهوار چوبی و شیاری که روی بدنه کشو قرار داشت، حرکت می‌کرد اما امروزه به‌منظور سهولت حرکت کشو، از قرقره‌ و یراق آلات مخصوص استفاده می‌شود. روان بودن و سهولت در حرکت، عدم نیاز به اعمال نیروی زیاد و توانایی تحمل وزن کمد، کشو و در همگی از ویژگی‌هایی است که یک ریل خوب باید داشته باشد.

ریل فایر، ریل ساچمه ای (تلسکوپی)، ریل تاندوم، ریل تاندوم باکس و ریل لگرا از انواع مختلف ریل هستند که در ادامه به توضیح هرکدام می‌پردازیم.

ریل‌ فایر

ریل فایر

ریل‌ فایر یا همان ریل‌ سفید در رده‌ی ریل‌های اولیه قرار می‌گیرند و جنس آن فلزی است. این ریل‌ دو عدد نوار فلزی داشته که روی هر یک قرقره‌ای نصب شده است. این ریل‌ بیشتر برای کشوهای سبک مناسب است.

ریل ساچمه ای (ریل تلسکوپی)

 ریل ساچمه‌ای (تلسکوپی)

بعد از ریل‌ فایر که جزو ریل‌های اولیه محسوب می‌شدند، ریل‌ ساچمه‌ای یا تلسکوپی وارد بازار شد. این ریل‌، برخلاف ریل‌ فایر، برای کشوهای سنگین مناسب است. ریل ساچمه‌ای به دو مدل دو تکه یا باریک و سه تکه یا پهن تقسیم می‌شوند.

در زیر بدنه‌ی هر جعبه یک ریل نصب شده و لنگه دیگر آن روی بدنه کار (انواع میز آرایش، کابینت‌، محصولات چوبی و…) از داخل نصب می‌گردد. حرکت روان‌، قابلیت باز شدن بیشتر، استحکام بالا، تنوع سایز و ضامن‌های اطمینان همگی از ویژگی‌هایی است که این ریل را به یکی از انواع ریل‌های پرکاربرد در صنعت تبدیل کرده است. ریل‌ ساچمه‌ای از جنس ورقه‌های آهنی با قطر بسیار زیاد است؛ به همین دلیل می‌توانیم آن را در کشوهای سنگین نصب کنیم. علاوه‌بر این نوعی ریل ساچمه‌ای ترمزدار هم وجود دارد که این ریل پمپ‌هایی در انتهای خود داشته که چند سانتی‌متر پیش از بسته شدن کامل کشو سرعت حرکت آن را کاهش می‌دهد.

انواع یراق آلات

ریل تاندم

 ریل تاندم

ریل‌ تاندم پس از ریل ساچمه‌ای وارد بازار شد. مکانیزم به کار گرفته در ریل‌ تاندم برخلاف ریل‌ ساچمه‌ای که ساچمه بود، پمپ است. این ریل‌ مانند ریل‌ ساچمه‌ای برای کشوهای سنگین مناسب است. این ریل‌ مجهز به آرام‌بند است. حال شاید این سؤال پیش بیاید که آرام‌بند چیست؟ منظور از سیستم آرام‌بند این است که ما با هر شدتی کشو را ببندیم این سیستم سرعت آن را به‌صورت اتوماتیک تنظیم می‌کند. 

هم‌چنین انواعی از این ریل سیستم مکانیکی Tip On داشته که کشوها را به‌صورت خودکار باز می‌کند. برای باز شدن کشو کافی است آن را کمی به سمت داخل فشار دهیم، در این حالت مکانیزم مورد نظر عمل کرده و کشو را به سمت بیرون پرتاب می‌کند. از مزایای این سیستم این است که دیگر احتیاجی به دستگیره ندارد.

ریل تاندم باکس

 ریل تاندم باکس

این ریل آخرین و مدرن‌ترین نوع ریل عرضه شده در بازار است. در ساخت و طراحی این ریل تکنولوژی‌های جدید به‌کار رفته و تمامی مزایای مدل های مختلف ریل‌های کشو را دارد. با به‌کارگیری این ریل دیگر لازم نیست محدودیتی برای ابعاد کشوها قائل شویم زیرا این ریل به‌عنوان یکی از بخش‌های کشو نصب می‌شود. به عبارتی ساده‌تر در هنگام ساخت کشو ابتدا قسمت جلو، سپس کف و در آخر انتهای آن را آماده می‌کنیم سپس بدنه‌ی ریل را در دو طرف کشو قرار می‌دهیم. برای اینکه دکوراسیون منزل یا محل کار خود را زیباتر نشان دهیم می‌توانیم کشوهایی بدون دستگیره درون آن‌ها تعبیه کنیم. نصب این کشوها نیازمند ریل لمسی است. این ریل‌ها به‌آسانی باز و بسته می‌شوند به‌گونه‌ای که تنها با لمس آن می‌توان کشو را از بدنه خارج یا داخل کرد. این ریل‌ هم به سیستم آرام‌بند مجهز است که پیش‌تر در توضیحات ریل تاندم به آن‌اشاره شد. نکته آخر و قابل ملاحظه در رابطه با این ریل‌ توانایی تحمل کشو با وزن بالا است به‌طوری‌که توانایی وزن 30 تا 50 کیلوگرم را دارد.

ریل لگرا

 ریل لگرا

این ریل آخرین و مدرن‌ترین ریلی است که تا کنون به بازار عرضه شده است. این ریل در سه ارتفاع کوتاه، متوسط و بلند موجود است. ویژگی Touch با لمسی ریل‌ قوی‌تر از سایر ریل‌ها است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا