چسب و رنگ

بهترین روش‌های پاک کردن رنگ چوب

نحوه پاک کردن رنگ چوب

پاک کردن رنگ چوب از آن دسته کارهایی است که اگر دانشی در رابطه با روش‌های انجام آن نداشته باشید سخت و دردسرساز می‌شود. روش‌های زیادی برای از بین بردن رنگ روی چوب وجود دارد و شاید مهم‌ترین مرحله انتخاب بهترین روش برای پروژه شماست.

برای تمام پروژه‌های شما از پاک کردن رنگ چوب مبلمان گرفته تا درب و Deck راه‌حل مناسبی وجود دارد. مهم پیدا کردن روش مناسب و چگونگی اجرای صحیح آن است که در ادامه به توضیح آن‌ها پرداخته خواهد شد.

روش استفاده از سنباده برای پاک کردن رنگ چوب

یکی از ساده‌ترین روش‌های پاک کردن رنگ چوب، استفاده از کاغذ سنباده است. اگر هیچ تجهیزات خاصی برای انجام این کار ندارید؛ می‌توانید از سنباده استفاده کنید که به راحتی در بسیاری از فروشگاه‌ها یافت می‌شود. فقط فراموش نکنید که حتما دو نوع سنباده تهیه کنید: سنباده زبر برای پاک کردن اولیه اکثریت رنگ روی چوب و سنباده نرم برای پاک کردن آخرین لایه‌های رنگ بدون این که آسیبی به چوب برسد. ابتدا مطمئن شوید که چوب کاملا خشک است. سنباده کشیدن به چوب مرطوب کمی سخت است؛ زیرا هم به چوب آسیب می‌رسد و هم سنباده از بین می‌رود. سپس با سنباده زبر شروع کنید و نگران گوشه‌ها و قسمت‌های ظریفی که پاک کردنشان سخت است نباشید.

دانه‌های درشت سنباده سطح چوب را زبر و خشن می‌کند؛ بنابراین نیاز دارید که این کار را با سنباده نرم به پایان برسانید تا سطح چوب نرم و یکدست شود.

روش دستگاه سنباده زنی

درست است که پاک کردن رنگ چوب با استفاده از سنباده به شیوه دستی روشی آسان و بدون نیاز به تجهیزات خاص است؛ اما بسته به سطح تجربه کاربر ممکن است نتیجه کار چندان مطلوب نباشد. از طرفی یک روش زمان‌بر است که به تلاش فراوانی نیز نیاز دارد. رنگ‌های کهنه به کاغذ سنباده چسبیده و روند کار را سخت می‌کند.  استفاده از دستگاه سنباده‌زنی به مراتب‌‌ آسان‌تر از کاغذ سنباده است.

همان فرایند استفاده از کاغذ سنباده را انجام داده و دستگاه سنباده را به موازات رگه‌های چوب در یک جهت بکشید. اگر هنگام پاک کردن رنگ چوب دستگاه سنباده را در دو جهت روی رگه‌ها بکشید به سطح چوب آسیب خواهد رسید. در این روش روی سطح چوب گردوغبار زیادی ایجاد می‌شود؛ بنابراین اگر تصمیم به رنگ‌آمیزی دوباره چوب دارید با استفاده از دستمال تمیزی که به حلال رنگ آغشته کرده‌اید سطح چوب را تمیز کرده و تمام گردوغبار و ذرات رنگ باقیمانده را پاک کنید.

روش سشوار صنعتی

ساده‌تر از روش دستگاه سنباده زنی، شیوه پاک کردن رنگ با سشوار صنعتی است؛ اما این روش خطرناک بوده و نسبت به روش‌های دیگر به دقت بیشتری نیاز دارد. در این روش باید از تجهیزات ایمنی مثل عینک و ماسک استفاده کرده و مقداری آب همراه خود داشته باشید.

سشوار صنعتی حرارت زیادی داشته و ممکن است چوب را بسوزاند؛ بنابراین باید مقداری آب همراه داشته باشید. سشوار را روشن کرده و با فاصله 15 الی 20 سانتیمتر روی چوب حرکت دهید. مراقب باشید در یک نقطه سشوار را نگه ندارید زیرا منجر به سوختن چوب می‌شود.

حرارت منجر به سستی رنگ روی چوب می‌شود و هنگامی که رنگ حالت چروکیده گرفت، با استفاده از لیسه رنگ را به سمت بالا بتراشید. این کار را تا زمانی که رنگ هنوز سرد نشده انجام دهید.

روش استفاده از پاک کننده رنگ شیمیایی

یکی از ساده‌ترین و موثرترین روش‌ها برای پاک کردن رنگ روی چوب استفاده از مواد شیمیایی است. تمام برندهای پاک کننده رنگ دارای دستورالعمل و توصیه‌های ایمنی بوده و فقط کافی است مراحل کار را طبق دستورالعمل انجام دهید. ساده‌ترین کار این است که محلول را داخل بطری ریخته و با فاصله 10 سانتیمتری روی سطح چوب بریزید.

اجازه دهید محلول به مدت 30 دقیقه روی رنگ بماند. سپس با استفاده از لیسه فلزی، رنگ سست شده را از روی چوب بتراشید. اگر از این محلول درست استفاده کرده باشید، رنگ به راحتی از روی چوب تراشیده می‌شود.

سخن آخر

روش‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده است، بهترین روش‌های پاک کردن چوب هستند. گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد اما این موارد ذکر شده ساده‌ترین آن‌ها هستند. اگر هر کدام از این روش‌ها را به دقت انجام دهید، رنگ چوب درب یا مبلمان شما بدون هیچ آسیبی پاک شده و فرایند رنگ‌آمیزی دوباره آن نیز  ساده‌تر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا