آموزش

چرا اره میزی باعث سوختن چوب می‌شود؟

دلایل سوختن چوب با اره میزی

اره میزی یکی از بهترین ابزارها برای برش ساده و کارآمد الوار در اندازه‌های دلخواه است؛ اما این ابزار نیز مانند بسیاری از ابزارهای دیگر نجاری مشکلات خاص خودش را دارد. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که بسیاری از نجاران و فعالان حوزه صنعت چوب با اره میزی دارند ایجاد علائم سوختگی روی چوب است.

چرا اره میزی چوب را می‌سوزاند؟

این سوالی است که بسیاری از نجاران به دنبال پاسخی برای آن هستند. دلایل زیادی منجر به ایجاد چنین مشکلی هنگام استفاده از اره میزی می‌شود. مثل کثیفی تیغ اره، قطعات تنظیم نشده، استفاده از تیغه نامناسب و بسیاری موارد دیگر که در ادامه به تفصیل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

کارهای زیادی می‌توان برای جلوگیری از سوختن چوب و محافظت از این دستگاه انجام داد. چنانچه به دنبال یافتن علت سوختگی چوب و راه‌هایی برای جلوگیری از این مشکل هستید ادامه مطلب را بخوانید.

اره

عوامل سوختن چوب

اگر پس از استفاده از اره میزی متوجه علائم سوختگی روی چوب شده‌اید، علت آن می‌تواند حرارت زیاد بین تیغه و چوب باشد که از اصطکاک بین تیغه و چوب هنگام برش ایجاد می‌شود.

البته همیشه مشکل به این سادگی نبوده و ممکن است برای جلوگیری از ایجاد علائم سوختگی روی چوب و برش‌های دقیق و ایمن نیاز به تعمیر دستگاه داشته باشید.

تیغه کثیف

با ساده‌ترین راه‌حل آغاز کنید. اولین کار این است که تیغه را بررسی کنید تا از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. تیغ اره‌ها به مرور زمان با برش الوار به چوب و رزین آغشته می‌شود. این لایه‌های انباشته شده روی تیغه یکی از دلایل ایجاد علائم سوختگی روی چوب در هنگام برش است.

تیغه را می‌توانید با شوینده‌های مخصوص تیغ اره تمیز کنید؛ اما هنگام تمیز کردن باید مراقب باشید. اگر تمیز کردن تیغه تاثیری در از بین بردن علائم سوختگی روی چوب نداشت ممکن است علت کندی تیغه باشد.

تیغه کند

تیغه کند هنگام برش باعث ایجاد حرارت زیادی بین تیغه و چوب می‌شود. به منظور بررسی شکستگی، دندانه‌های از بین رفته یا گرد شده را چک کنید.

در چنین شرایطی باید تیغه کند شده را با یک تیغه تیز تعویض کنید. تیغه‌هایی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند معمولا کارخانه تولیدکننده خدماتی برای تیزکردن تیغه نیز ارائه می‌دهد. اگر پس از رفع این مشکل باز هم هنگام برش متوجه سوختن چوب شدید، باید به دنبال یافتن مشکل دیگری در ابزار خود باشید.

استفاده از تیغه نامناسب

درست است که تیغه‌های همه‌کاره برای بسیاری از پروژه‌های معمول مناسب هستند، اما برای بسیاری از برش‌های خاص به تیغه‌های تخصصی نیاز داریم. فاصله دندانه‌های تیغه و همچنین شکل دندانه‌ها در عملکرد تیغه و مقدار گرمایی که ایجاد می‌کند بسیار موثر است.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام انتخاب تیغه باید در نظر گرفته شود، تعداد دندانه‌های آن است. معمولا تیغه‌هایی که تعداد دندانه‌های زیادی دارند برش تمیزتری نسبت به تیغه‌هایی ایجاد می‌کنند که تعداد دندانه‌های کمی دارند؛ اما اگر در پروژه اشتباهی استفاده شوند باعث سوختن چوب می‌شود.

یکی از دلایل سوختن چوب داغی فلز تیغه است که در طولانی مدت و بدون وقفه در تماس با چوب قرار می‌گیرد.

در ادامه جدول راهنمایی برای انواع تیغ اره، تعداد دندانه‌ها و نوع کاربردشان آورده‌ایم.

نوع تیغهتعداد دندانهنوع کاربرد
تیغ اره برش طولی24برش سریع اما بدون ایجاد لبه‌های صاف
تیغ اره همه کاره40تیغه‌های جامع اما بدون ایجاد لبه‌های صاف
تیغ پرداخت60مناسب برای صاف کردن لبه‌ها نه برای برش
تیغ Vineer، Plywood و OSB200مناسب برای برش با لبه‌های صاف روی چوب‌های شکننده
سوختن چوب

قطعات تنظیم نشده

ذره‌ای نقص در تنظیم بخش‌های مختلف اره میزی باعث سوختن چوب می‌شود. ممکن است نقص تنظیمات در قسمت‌های مختلفی از جمله فنس، گونیا و حتی خود تیغ اره اتفاق بیفتد که تمام این موارد خطرساز بوده و علاوه بر سوختن چوب، احتمال پس زدن تیغه نیز وجود دارد.

معمولا نقص تنظیمات منجر به سوختگی چوب از یک طرف می‌شود. اگر متوجه نقص تنظیم در یک بخش از دستگاه شده‌اید، بهتر است تمام قسمت‌های دیگر دستگاه را مانند مراحل زیر بررسی کنید.

ابتدا دستگاه را خاموش کرده و محافظ آن را بردارید.

با استفاده از گونیا مطمئن شوید که سطح میز با سطح قسمت متحرک میز همسطح است.

سطح میز محافظ تیغه که با پیچ به میز نصب شده است را نیز با استفاده از گونیا بررسی کنید.

تیغه باید به موازات ریل باشد. با ماژیک یکی از دندانه‌های تیغه را علامت بزنید. گونیا ترکیبی را طوری در ریل قرار دهید که دندانه علامت زده شده را لمس کند. سپس آن را به سمت بالا حرکت داده و مطمئن شوید که در انتهای دیگر ریل نیز به همان صورت دندانه را لمس می‌کند.

اگر گونیا به همان صورت تیغه را در انتهای دیگر ریل لمس کند به معنای تراز بودن تیغه با ریل است. در غیراینصورت باید تیغه تنظیم شود و برای این کار دفترچه راهنمای دستگاه را باید بخوانید.

هنگامی که تیغه در موقعیت برش فارسی قرار می‌گیرد چک کنید که تیغه در زاویه 90 درجه و 45 درجه تنظیم باشد. از گونیای پلاستیکی برای بررسی هر دو زاویه استفاده کنید.

فنس باید به موازات ریل قرار گرفته باشد. اگر با فنس موازی باشد با تیغه نیز موازی خواهد بود. گونیای ترکیبی را در ریل قرار داده و فنس را طوری تنظیم کنید که انتهای گونیا را لمس کند. فاصله بین فنس و ریل باید در قسمت جلو و عقب اره میزی یکسان باشد.

نقاله باید بسته به نحوه تنظیم آن در زاویه 45 و 90 درجه نسبت به تیغه قرار بگیرد و برای بررسی آن باید از گونیای پلاستیکی استفاده کرد.

مطمئن شوید که تیغه تقسیم کننده مستقیما پشت چوب قرار بگیرد. این کار را می‌توانید با استفاده از یک عدد چوب صاف انجام دهید.

سرعت برش چوب

هر چه سرعت برش چوب آهسته‌تر باشد زمان بیشتری برای سوزاندن چوب وجود دارد. اگر سرعت برش چوب کافی نباشد یا اگر هنگام کار نیاز به تغییر موقعیت دست‌های خود دارید باعث سوختن چوب خواهید شد. سرعت برش چوب بسته به نوع چوب و نوع و طراحی تیغه‌ای که استفاده می‌کنید دارد. برخی از چوب‌ها مثل چوب درخت گیلاس بیشتر در معرض سوختگی قرار دارند و باید با سرعت بیشتری برش داده شود.

تعیین سرعت برش چوب مثل خیلی از مهارت‌های دیگر در نجاری با تجربه به دست می‌آید.

چگونه علائم سوختگی روی چوب را ترمیم کنیم؟

برای از بین بردن علائم سوختگی روی چوب نباید آن را بتراشید. نجار باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ایجاد علائم سوختگی به کار ببرد اما از بین بردن آن نیز کار چندان سختی نیست.

این کار را می‌توانید با استفاده از سنباده یا اسکنه انجام دهید. درست است که رفع سوختگی چوب کار آسانی است اما باید تنظیم اره میزی را در اولویت قرار دهید؛ زیرا بسیاری از عوامل سوختگی چوب بر ایمنی و کارآمدی دستگاه تاثیر منفی می‌گذارد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۴ نظر ثبت شده

    1. ممنون از همراهی شما. سایر مطالب ما در زمینه نجاری و طرز استفاده از ابزار این حرفه را نیز مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا