آموزش

مته برگی چیست و کاربرد آن (آموزش دریل کاری با مته برگی)

برای ایجاد سوراخ عمیق در چوب، مته و دریل‌های مختلفی وجود داشته که دریل ستونی از کارآمدترین انواع آن‌ها است. اگرچه دریل ستونی ابزاری قدرتمند برای سوراخکاری بوده و با نصب مته گازور یا جا قفل روی آن می‌توانید حفره‌ای ظریف، دقیق و تمیز روی کار ایجاد کنید اما این دریل در همه‌جا در دسترس نیست.

روش دیگر برای ایجاد سوراخ عمیق روی تخته چوب‌های ضخیم استفاده از مته داگلاس روی دریل‌های بسیار پرقدرت است. اما این دریل‌ ها وزن زیادی داشته و کاربر را حین کار بسیار خسته می‌کند. البته اگر مهارت کافی دارید می‌توانید از مته گردبر برای ایجاد حفره‌ای گرد درون چوب استفاده کنید که این کار نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد زیرا سرعت مته‌های گردبر کم بوده و ممکن است پشت قطعه کار برآمده شده یا چوب ترک بردارد.

مته

بهترین کار استفاده از مته برگی است. این مته برای ایجاد سوراخ‌هایی با قطر حدودا 38 میلی‌متر بسیار ایده‎‎‌آل است. با ما همراه باشید تا در ادامه با نحوه کار با مته برگی آشنا شوید.

مته برگی چیست؟

مته برگی چیست

تیغه پهن و صاف این مته به همراه ظاهر شبیه برگ آن باعث شده که به این نوع مته برگی بگویند. در قسمت نوک آن پیکانی تیز داشته که درون چوب فرو می‌رود و آن را به نوعی تثبیت می‌کند. از مته برگی بیشتر متخصصین برق و لوله کش‌ها برای ایجاد سوراخ هایی روی دیوار برای سیم کشی و لوله کشی استفاده می‌کنند.

کاربرد مته برگی

این مته روی دریل شارژی و برقی قابل استفاده است. هر دو طرف تیغه آن تیز بوده و قسمت پایین گوشه هر طرف نیز بسته به شکل و برند مته نوک تیز است. هنگامی که دریل شروع به کار می‌کند دو گوشه نوک تیز پایین مته داخل چوب فرو میرود و سوراخ را در قطعه کار ایجاد میکند. چنانچه لبه‌های مته تیز باشد تراشه‌های بلندی هنگام سوراخ کاری تولید می‌شود. 

آموزش استفاده از مته برگی

کاربرد مته برگی

استفاده از مته برگی بسیار آسان است اما بر خلاف مته مارپیچ نحوه قرار گرفتن عمودی آن روی قطعه کار هنگام سوراخ کاری بسیار مهم است. نکات استفاده از مته برگی به شرح زیر است: 

  • نقطه مرکزی سوراخی که قرار است روی چوب ایجاد کنید را علامت زده و شفت مته را داخل سه نظام دریل جای دهید. 
  • نوک پیکانی شکل مته را با علامتی که روی چوب زده اید تراز کنید و زاویه دریل را طوری تنظیم کنید که مته عمود بر سطح چوب قرار بگیرد. اگر از دریل ستونی استفاده می‌کنید زاویه مته باید موازی سطح چوب قرار بگیرد مگر این که میز دریل به موازات موتور نباشد. 
  • کلید دریل را به آرامی فشار دهید تا موتور روشن شده و مته حرکت کند. دریل را تا جایی که می‌توانید ثابت نگه دارید به طوری که سر مته درست روی نقطه علامت گذاری شده روی چوب قرار بگیرد. بهتر است برای جلوگیری از حرکت مته، روی نقطه علامت‌گذاری شده سوراخ راهنما ایجاد کنید.
  • وقتی نوک مته روی قسمت علامت گذاری شده قرار داده شده و با چوب درگیر شد سرعت دریل را بالا ببرید تا سوراخ عمیقی ایجاد کنید. همینطور به دریل کردن ادامه دهید تا مته از آن طرف چوب عبور کند. 
  • پس از ایجاد کامل سوراخ در پشت چوب دریل را خاموش کرده و مته را از دریل جدا کنید. 

معایب کار با مته برگی

مته برگی متغیر

یکی از رایج ترین مشکلات در کار با مته برگی خرد شدگی و برآمدگی پشت قطعه کار است. اگرچه ممکن است برجستگی پشت چوب زیاد قابل تشخیص نباشد اما روش‌های زیادی برای ایجاد سوراخ‌ تمیز با مته برگی وجود دارد. به عنوان مثال: هنگام کار با دریل تخته چوبی به عنوان محافظ به پشت قطعه کار با گیره وصل کنید یا تا نیمه سوراخ را روی قطعه کار ایجاد کنید تا زمانی که سر مته از پشت چوب بیرون بزند سپس تخته چوب را برگردانید و سوراخ را با دریل کردن از پشت چوب تکمیل کنید. 

سوالات متداول

بهترین مته برای ایجاد سوراخ عمیق در چوب چیست؟

مته گازور یا جا قفل، مته داگلاس، مته گردبر و مته برگی که بهترین مته برای این کار مته برگی است.

مته برگی در چه مشاغلی استفاده میشود؟

از مته برگی بیشتر متخصصین برق و لوله کش‌ها برای ایجاد سوراخ هایی روی دیوار برای سیم کشی و لوله کشی و همینطور سازندگان دکوراسیون و نجارها استفاده می‌کنند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا