ابزار و یراق

انواع سری فرز انگشتی و کاربرد آنها

فرز انگشتی چیست؟

فرز انگشتی یکی از ابزارهای برقی کوچک، دستی و دوار و از خانواده فرز هاست که در مقاله سنگ فرز چیست و مقایسه انواع فرز ، کاربرد هریک را معرفی کردیم. فرز انگشتی با هوای فشرده یا برق تغذیه می‌شود و یک اسپیندل چرخشی دارد. قطعه برش توسط کولت نگه داشته شده و بعضی از این ابزارها می‌توانند با سرعت 30000 دور در دقیقه کار کنند. مته‌ی برش با سرعت بسیار زیادی می‌چرخد و برای جداسازی مواد از قطعه کار استفاده می‌شود که قطعه کار می‌تواند از جنس چوب، فلز یا سنگ باشد. فرز‌های انگشتی دو نوع گلو کوتاه و معمولی دارند که با اتصال چرخ‌های رزینوئیدی، چرخ‌های فلپ ساینده یا انواع سری‌ها به این ابزار می‌توان از آنها استفاده کرد (توجه داشته باشید که کاربرد فرز انگشتی با کاربرد مینی فرز متفاوت است و نباید اشتباه گرفته شوند).

کاربرد سری‌های فرز انگشتی

سری فرز انگشتی

اگر از سری‌ها و اتصالات مناسب برای فرزهای انگشتی استفاده کنید، می‌توانید کارهای زیادی با آنها انجام دهید. برخلاف سنگ فرز که برای کارهای صنعتی و بزرگ از فرزهای انگشتی برای کار با فلز و به‌ویژه برای ساخت ابزار و قالب استفاده می‌شود اما برای مواد حساس‌تر مانند پلاستیک و چوب هم قابل استفاده هستند.

می‌توانید مواد مختلف را با استفاده از سری مناسب در انتهای فرز انگشتی پولیش بزنید، سنباده‌کاری کنید، برش بدهید، صیقل دهید یا سنگ‌زنی کنید. انواع سری باعث می‌شوند که فرز انگشتی به ابزاری همه‌کاره تبدیل شود. امروزه ابزارسازان از فرز انگشتی برای سوراخ‌کاری، پخ‌زنی، پولیش‌کاری، سنگ‌زنی و جفت‌کردن سطوح جوش‌خورده استفاده می‌کنند.

انواع سری فرز انگشتی

کار با سری فرز انگشتی

توجه داشته باشید که از انواع سری‌ها می‌توان به‌طور مشترک برای چوب، فلزات و سنگ استفاده کرد.

سری فرز انگشتی برای سنگ

از فرز انگشتی در صنعت سنگ‌کاری استفاده می‌شود و با استفاده از آن می‌توان سطوح سنگی مختلف را با استفاده از سری‌های مناسب فرز انگشتی پرداخت کرد. در بخش بعدی چند سری مناسب برای فرز انگشتی معرفی می‌شود که بعضی از سری‌ها برای سنگ‌کاری هم مناسب هستند.

سری فرز انگشتی برای آهن

سری آهن فرز انگشتی

پولیش‌کاری فلزات موضوع مهمی است چون فلزات به ‌ویژه فولاد ضد زنگ همیشه بعد از پرداخت‌کاری بهتر به نظر می‌رسند و ظاهر بهتری پیدا می‌کند البته اگر قطعه کار بزرگ باشد، پولیش‌کاری آن مشکل‌تر می‌شود. برای مثال می‌توان خودرو را پولیش کرد اما واقعا خسته‌کننده و زمان‌بر است در این حالت استفاده از مینی فرز بای سطح کارهای بزرگ استفاده می‌شود. با کمک فرز انگشتی با سری‌های مناسبِ پرداخت فلزی می‌توانید حتی سطوح بزرگ را به‌راحتی پرداخت کنید. مته‌های پولیش‌کاری دوار سطح مقطع گردی دارند به همین دلیل برای پولیش‌کاری، حفره‌ها و سطوح منحنی مناسب هستند. از این سری‌ها برای تمیزکردن و جلادادن پروفیل‌های قالب هم استفاده می‌شود. با این وجود اگر میزان صافی سطح خیلی مهم باشد فرز انگشتی ابزار مناسبی برای پرداخت سطوح صاف نیست.

اگر تا به ‌حال قطعات آهنی را به هم جوش داده باشید، می‌دانید که نقاط جوش چقدر آزاردهنده است. با کمک فرز انگشتی می‌توانید به‌آسانی نقاط جوش اضافی را جدا کنید تا سطح جوشکاری‌شده صاف‌تر و تمیزتر به نظر برسد. اگر زیاد جوشکاری یا فلزکاری می‌کنید، حتما این ابزار را هم تهیه کنید و از سری‌های مناسب استفاده کنید و نقاط جوش اضافی را بردارید.

در مجموع فرزهای انگشتی ابزار مفیدی برای سایت‌های ساختمانی، تعمیرگاه‌های خودرو، کارگاه‌های فلزکاری و سایر بخش‌هایی هستند که با فلزات به‌ویژه آهن سروکار دارند. برای انواع مختلف کار با فلز هم سری‌های مختلفی در بازار موجود است.

سری چوب فرز انگشتی

سری فرز انگشتی برای چوب

پس از اتمام پروژه‌های نجاری، باید محصول نهایی را صاف کنید؛ چراکه کارتان باید ظاهری حرفه‌ای و زیبا داشته باشد. فرقی نمی‌کند که کارتان مبلمان چوبی باشد یا یک مجسمه چوبی زیبا؛ در هر صورت باید سطح صافی داشته باشد. این کار دشواری است و اگر به‌درستی آن را انجام ندهید این احتمال هست که پروژه‌ای را که ساخته‌اید، خراب کنید. با اتصال سری‌های مناسب به فرز انگشتی می‌توانید سطوح مختلف چوبی را به‌صورت اتوماتیک صاف کنید و پرداختی حرفه‌ای روی آنها انجام دهید. از مته‌های کاربیدی و فرز انگشتی در هنر مجسمه‌سازی با چوب استفاده می‌شود. برای حکاکی چوب و طراحی روی سطح آن هم سری‌های مناسبی ساخته شده‌اند.

سری‌های مورد استفاده برای فلزات، چوب و سنگ

سری سنگ فرز انگشتی
 • مجموعه سری‌های مته دوار فرز انگشتی 8 × 6 میلی‌متری تنگستن کاربید 0.63 سانتی‌متری برای فلزات مختلف سخت‌شده و سنگ‌هایی مانند مرمر و یشم مناسب هستند. سختی ماشین‌کاری آنها هم کمتر از 70hrc  است. سری‌های مختلف پخ، کروی و شیاردار این مجموعه برای قطعه‌های کار با سختی کم مانند چوب و پلاستیک هم مناسب است.
 • از سری‌های دوار با دو لبه برش در مجموعه کاربید فرز JESTUOUS با قطر ساقه 0.63 سانتی‌متر برای کارهای فلزی و قالب‌سازی، تمیزکاری و نگهداری کفپوش، بازکردن سوراخ‌ها یا حذف نقطه ‌‌جوش روی قطعات آهنی استفاده می‌شود. این سری‌ها از کاربید تنگستن تحت عملیات حرارتی و ماشین‌کاری‌شده ساخته می‌شوند. سری‌های کاربیدی در بیشتر ابزارهای دوار کوچک و فرزهای انگشتی برای پروژه‌های نجاری، حکاکی، حفاری، فرزکاری و برش قابل استفاده هستند.
 • سری‌های دوار از جنس تنگستن کاربید 6 میلی‌متری و 4 قطعه‌ای Bestgle در کاربرد برای قطعات مختلف فلزی عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند.از این سری برای فلزکاری، ساخت دستگاه‌ها، مجسمه‌سازی، کنده‌کاری چوبی، جواهرسازی، جوشکاری، پخ‌زنی، ریخته‌گری، سوراخ‌کاری، سنگ‌زنی و … استفاده می‌شوند. این محصول راندمان بالایی در ماشین‌کاری مس، آلومینیوم، آلیاژ، آهن، سنگ مرمر، سنگ یشم، فلزات مختلف، شیشه، چوب و گچ و غیره داشته و سختی ماشین‌کاری آنها به 70hrc  می‌رسد.
 • ابزار DL ده عددی مجموعه مته دوار تنگستن کاربید دارای دو لبه برش برای حکاکی، سوراخ‌کاری و پولیش‌کاری فلزات هستند. این سری‌ها بسیار بادوام و از جنس تنگستن کاربید هستند و برای ماشین‌کاری انواع مختلفی از مواد فلزی را با همدیگر استفاده می‌شوند. از مته‌های الماسه استاندارد آنها برای فلزات آهنی و غیر آهنی، آلومینیوم، سطوح صاف فلزی و تمام قطعات غیر فلزی مانند پلاستیک و چوب استفاده می‌شود.

امیدواریم در این مقاله با انواع سری فرز انگشتی و کاربردهای آن آشنا شده باشید. برای خرید فرز انگشتی و فرز مینیاتوری می‌توانید به سایت سازوکار مراجعه کنید. هم چنین در صورت نیاز می‌توانید از مشاوران خبره ما کمک بگیرید.

سوالات متداول

سری فرز انگشتی چه کاربردی دارد؟

استفاده از سری‌ و اتصالات مناسب برای فرزهای انگشتی این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان از آن در کار با مواد مختلف مانند پلاستیک، چوب، فلز و … استفاده کرد.

مته و فرز انگشتی مناسب مجسمه سازی با چوب کدام است؟

از مته‌های کاربیدی و فرز انگشتی در هنر مجسمه‌سازی با چوب استفاده می‌شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

 1. سلام علیکم.مته های که باهاش نوشته های روی سنگ قبر رو کنده کاری میکنیم چطورین قیمتش چنده؟ و دیگه سنگ های قبریکه برجسته کنده میشه رو از کدام ابزار آلات استفاده میشه میشه بگویید تشکر

  1. با سلام. باید سری های مخصوص حکاکی رو سنگ را برای فرز انگشتی خریداری کنید. معمولا به صورت تکی، چند تایی یا در ست های تعداد بالا به فروش می رسند. قیمت نمونه های تکی در حال حاضر از ۱۰-۲۰ هزار تومان به بالا شروع می شود. قاعدتا ست های چندتایی قیمت بیشتری دارند. می توانید برای خرید ست سری فرز انگشتی محصولات زیر را هم بررسی کنید:
   پک ۶۴ عددی متعلقات فرز مینیاتوری شپخ:
   https://sazokar.com/product/scheppach3901402701-scroll-saws-accessories

   فرز مینیاتوری اینکو مدل INGCO-MG1309:

   https://sazokar.com/product/ingco-mg1309-rotary-tool

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا