دکوراسیون و معماری

20 دست سازه ساده برای دکوراسیون خانه‌ کوچک و استفاده بهینه از فضا

تزئین فضاهای کم جا و دکوراسیون خانه‌ کوچک می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد مخصوصا زمانی که نمی‌دانیم چه چیزی را کجا قرار دهیم. در اولین قدم باید ایده‌های مختلف را ببینید و با توجه به امکانات موجود آن را انتخاب کنید.

در ادامه فهرستی از 20 دست سازه تهیه کرده‌ایم که به کمک آن می‌توانید دکوراسیون خانه‌ کوچک و فضاهای کم را به محلی کاربردی تبدیل کنید.

ساخت میز تحریر مورفی

دکوراسیون خانه کوچک

یکی از محبوب‌ترین انواع تخت، تخت خواب‌های مورفی یا تاشو هستند که باعث می‎شود فضای اتاق تا حد زیادی قابل استفاده باشد. ایده استفاده از میز تحریر مورفی هم دقیقا از همین تخت خواب‌ها شکل گرفته با این تفاوت که استفاده از آن تنها به خانه محدود نمی‎‌شود بلکه می‌توان از آن برای دفاتر اداری یا اتاق‌های کار هم استفاده کرد. به این ترتیب وقتی که از میز استفاده نمی‌کنید می‌توانید آن را تا کنید و از فضای اتاق‌تان به بهترین شکل استفاده کنید.

آویزان کردن میز از سقف

دکوراسیون خانه کوچک

در طراحی و دکوراسیون اکثر اتاق‌ها از میزهایی در کنار تخت استفاده می‌شود حتی اگر اتاق خواب کوچک باشد. با آویزان کردن یک تکه چوب زیبا از سقف می‌توانید این ایده را به صورت مدرن درآورید. فقط دقت داشته باشید که از وسایل مناسب با قدرت کافی استفاده کنید تا توانایی تحمل وزن اجسامی که روی آن قرار می‌دهید داشته باشد. نکته مثبت استفاده از این آویز ایجاد فضای خالی قابل استفاده روی زمین است.

قرار دادن قفسه برای گیاهان در قسمت جلو پنجره

دکوراسیون خانه کوچک

استفاده از گل و گیاه می‌تواند در دکوراسیون خانه‌ کوچک و ایجاد جلوه‌ای متفاوت بسیار تاثیرگذار باشد. جمع آوری و نگهداری از گیاهان در خانه ممکن است پس از مدتی به یک دردسر جدی تبدیل شود. برای استفاده بهینه از فضا می‌توانید طبقه‌هایی شیشه‌ای در قسمت جلو پنجره قرار داده و گیاهان خود را روی آن بگذارید.

استفاده از حوله خشک کن تاشو

دکوراسیون خانه کوچک

اگر فضای خشک کردن لباس‌های شما کوچک است بهتر است از حوله خشک کن‌های تاشو استفاده کنید.

استفاده از میز کنسول پشت مبل

دکوراسیون خانه کوچک

دکوراسیون خانه‌ کوچک و تزئین اتاق‌های نشیمن با فضای کم نسبتا دشوار است. یکی از ایده‌های کاربردی برای اتاق نشیمن استفاده از میز کنسول باریک در قسمت پشت یا کناره‌های دسته مبل است که فضایی برای قرار دادن اقلام مختلف مانند گلدان و … را فراهم می‌کند.

استفاده از رگال لباس

دکوراسیون خانه کوچک

کمدهای کوچک به نوعی کابوس برای همه تبدیل شده و اولین فکری که به ذهن هرکسی می‌رسد این است که از قسمتی از وسایل خود صرف نظر کند اما خبر خوب این است که با استفاده از رگال لباس و قرار دادن آن در اتاق، اتاق اضافی یا حتی دم در ورودی و قرار دادن لباس‌های تمیز و مرتب خود می‌توانید این مشکل را حل کنید.

استفاده از میز جلو مبلی کشو دار

دکوراسیون خانه کوچک

یکی دیگر از راه‌های استفاده بهینه از فضا و دکوراسیون خانه‌ کوچک استفاده از میزهای کشودار است. اگر فضای خانه یا اتاق نشیمن شما کوچک است بهتراست بجای میزهای ساده از میزهای کشو دار استفاده کنید. به این ترتیب فضایی برای نگهداری اقلام مختلف ایجاد می‌شود.

استفاده از آویز بجای سبد

دکوراسیون خانه کوچک

برای اینکه فضاهای کوچک، بزرگتر به نظر برسند سعی کنید وسایل غیر ضروری را از جلوی دست یا روی زمین جمع آوری کنید. برای مثال بجای استفاده از سبد برای جمع آوری لباس‌های کثیف از آویز استفاده کنید.

استفاده از قفسه‌های مینیمال بجای روستیک

دکوراسیون خانه کوچک

یکی از فضاهایی که همیشه با کمبود جا در آن روبرو هستیم آشپزخانه است. البته همیشه نیازی نیست تا کل آشپزخانه را دوباره بازسازی کرد تا فضای بیشتری ایجاد شود گاهی با یکسری تغییرات جزیی می‌توان از فضای آن به صورت بهینه استفاده کرد برای مثال بجای استفاده از جا ادویه‌هایی که روی کانتر آشپزخانه قرار می‌گیرند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند می‌توان از قفسه‌هایی دیواری برای نگهداری آنها استفاده کرد.

تقسیم فضای خانه با استفاده از پارتیشن

دکوراسیون خانه کوچک

ایده استفاده از پارتیشن در دکوراسیون خانه‌ کوچک و برای تقسیم فضای خانه‌هایی که فضای آن مشخص نشده است، بسیار ایده‌آل است. برخلاف آنچه به نظر می‌رسد تقسیم فضا می‌تواند باعث بزرگتر به نظر رسیدن خانه شود و دیواری برای قرار دادن مبلمان ایجاد کند. تنها نکته‌ای که باید در این مورد مد نظر قرار دهید این است که میزان روشنایی و نور کافی برای هر قسمت به اندازه کافی باشد.

تعویض تخت‌های ساده با تخت‌های کشو دار

دکوراسیون خانه کوچک

اگر اتاق خواب شما کوچک است با استفاده از تخت خواب کشو دار می‌توانید تا حد زیادی در استفاده از فضا بهینه عمل کنید. به این ترتیب می‌توانید از وسایلی که کمتر استفاده می‌شود در زیر تخت و از وسایلی که پر کاربردتر هستند در کشوهای در دسترس استفاده کنید.

استفاده از آویز جواهرات

دکوراسیون خانه کوچک

استفاده هرچه بیشتر از فضاهای داخلی کمد و دیوارها روشی دیگر برای سامان‌دهی فضاهای کوچک و دکوراسیون خانه‌ کوچک است. آویزهای اکسسوری و جواهرات بسیاری وجود دارند که روی میز یا … قرار می‌گیرند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند اما با استفاده از یک تکه چوب یا قاب ساده و وصل کردن چند هنگر به آن می‌توانید آویزی مینیمال و ساده داشته باشید.

سبد سیب زمینی و پیاز

دکوراسیون خانه کوچک

انباری بعضی از آشپزخانه‌ها بسیار کوچک است یا ممکن است انباری نداشته باشند. اگر آشپزخانه شما هم جزو این دسته است می‎‌توانید قفسه‌ یا سبدی دیواری بسازید و اقلامی مانند سیب زمینی یا پیاز را در آن قرار دهید.

طبقه‌بندی اسباب بازی‌ها

دکوراسیون خانه کوچک

هیچ چیز مانند وسایل و اسباب بازی‌هایی که کف زمین رها شده‌اند نمی‌تواند باعث بهم ریختگی خانه شود. اگر فرزندان شما کوچک هستند یا حیوان خانگی دارید بیشتر با این موضوع درگیر هستید. پیشنهاد ما به شما این است که از قفسه یا کمد چوبی طبقه بندی شده برای نظم و سازمان‌دهی دکوراسیون خانه‌ کوچک استفاده کنید.

استفاده از کابینت در حمام

دکوراسیون خانه کوچک

داشتن فضای کافی برای ذخیره سازی اقلام مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است به خصوص اگر اتاق شما فضای کافی برای نگهداری حوله و … ندارد. برای این منظور می‌توانید از یک کابینت شیشه‌ای در قسمت بالای توالت فرنگی نصب کنید.

استفاده از طبقه بجای کتابخانه

دکوراسیون خانه کوچک

اگر فضای اتاق کودکتان کم است و جای کافی برای قرار دادن کتابخانه ندارید می‌توانید از طبقه‌های دیواری استفاده کنید. از مزیت‌های این طبقات این است که قابلیت تغییر سایز متناسب با اندازه کتاب‌ها را دارد.

ایجاد روشنایی بیشتر با استفاده از آینه‌های قدی و بزرگ

دکوراسیون خانه کوچک

یکی از راه‌های ایجاد روشنایی بیشتر و بزرگتر به نظر رسیدن اتاق استفاده از آینه‌های قدی بلند است.

استفاده از گوشه‌های اتاق به بهترین شکل

دکوراسیون خانه کوچک

حتی اگر فضای کوچکی دارید می‌توانید با ایده‌های مینیمال از آن به بهترین شکل استفاده کنید. برای مثال با نصب یک آینه و طبقه کوچک در قسمت جلوی آن می‌توانید یک میز آرایش زیبا و کم جا داشته باشید.

استفاده از جا روزنامه‌ای بجای میز عسلی

دکوراسیون خانه کوچک

اگر فضای کافی برای قرار دادن میز عسلی ندارید می‌توانید از جا روزنامه‌ای که روی دسته مبل قرار می‌گیرند استفاده کنید یا حتی آن را مطابق با نیازهایتان بسازید. به این ترتیب جایی مناسب برای قرار دادن نوشیدنی یا بشقاب هنگام تماشای تلوزیون دارید.

ارگانایزر لوازم اداری

دکوراسیون خانه کوچک

بزرگترین میزهای تحریر هم اگر با کوهی از کاغذ و وسایل دیگر انباشته شوند باعث می‌شود اتاق شما نامرتب به نظر برسد. همچنین اگر روی میز کار یا تحریرتان فضای کافی برای قرار دادن لوازم اداری ندارید بهتر است از ارگانایزرهای عمودی برای این سازمان‌دهی اقلام مختلف استفاده کنید به این ترتیب همه وسایل کاربردی شما منظم در جای خود قرار می‌گیرند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا