ابزار و یراق

مقایسه انواع شنک تیغ اورفرز از نظر سایز و کاربرد

تیغ اورفرز انواع و اندازه‌های مختلفی داشته که همین قابلیت باعث شده تا به دستگاهی با چند کاربرد تبدیل شود که در مقاله کار با اورفرز به آن پرداخته ایم. تیغ ها بر اساس اندازه شنک به دو دسته تقسیم می‌شود، تیغ‌ با شنک 1/2 اینچ و 1/4 اینچ. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کدام اندازه شنک مناسب است؟ تیغ اورفرز با شنک 1/2 اینچی برای استفاده معمول مناسب است اما در برخی موارد ناچار هستیم تنها از تیغ 1/4 اینچی استفاده کنیم.

شنک تیغ اورفرز چیست؟

تیغ اورفرز

شنک قسمت مخروطی شکل و محکم تیغه اورفرز است. بخشی که وارد کولت شده و با سرپیچ کولت ثابت می‌شود. در قسمت انتهایی پایین شنک، بدنه تیغه است که در واقع کاتر یا تیغ برنده بوده که به چوب شکل می‌دهد. اندازه شنک اغلب تیغ با بدنه بزرگ، 1/2 اینچ است در حالی که اندازه تیغ اورفرز با بدنه کوچک و باریک 1/4 اینچ است. اما بیشتر تیغ‌های موجود در بازار با دو اندازه 1/2 و 1/4 اینچ موجود است.

میزان براده‌ چوب

اورفرز

میزان براده‌های چوبی تولید شده در کار با تیغ با شنک 1/2 اینچ 4 برابر بیشتر از تیغ با شنک 1/4 اینچ است. هرچه نوسان و لرزش کمتر باشد، نتیجه کار تیغه روی چوب بهتر خواهد بود. براده چوب بیشتر میزان نوسان و لرزش ناشی از سرعت بالای تیغ را کاهش می‌دهد و تا حدودی برشی دقیق‌تر ایجاد می‌شود. یکی از مسائل مهم هنگام کار با اورفرز گرما است و برای جلوگیری از سوختن چوب باید گرما را کاهش داد. براده چوب بیشتر میزان گرمای ایجاد شده حین برش چوب را کاهش داده و گرما را آهسته‌تر از موتور اورفرز به تیغه منتقل می‌کند.

اتصال بهتر تیغ اورفرز

اورفرز

هرچه قطر تیغ دستگاه بیشتر باشد، فضای بیشتری برای کولت وجود دارد تا بتواند تیغ را محکم‌تر بگیرد و مانع از سر خوردن تیغ از کولت شود. اگر کولت را با دقت محکم کرده باشید مشکل سر خوردن تیغ اورفرز به‌وجود نخواهد آمد؛ به‌همین جهت تیغ بزرگتر برای کارهای سنگین‌تر بهتر است.

انحراف کمتر

علاوه‌بر نیروی گریز از مرکز، نیروهای جانبی دیگر توسط کاربر هنگام فشار دادن دستگاه روی چوب به تیغ اورفرز وارد می‌شود. نیروهای جانبی باعث انحراف و خم شدن تیغه شده و روی دقت کار تاثیر می‌گذارد. از آنجاکه تیغ اورفرز بلند بیشتر در معرض انحراف قرار دارند، بهتر است از تیغ اورفرز با شنک 1/2 اینچ استفاده کنید.

مزایای تیغ اورفرز با شنک 1/4 اینچی

از مهم‌ترین مزایای تیغ اورفرز با شنک 1/4 اینچی قیمت ارزان آن است؛ به همین جهت خرید این تیغ برای کارهای نجاری خاص که به یک تیغ مخصوص احتیاج داشته و دیگر از آن استفاده نمی‌شود، ایده آل است. یکی دیگر از مزایای این تیغ در دسترس بودن آن است.

همچنین بخوانید: راهنمای نصب تیغ اورفرز

اگر از اورفرز کوچک یا برش لمینت استفاده می‌کنید، ممکن است ناچار شوید تا از تیغ 1/4 اینچی استفاده کنید اما اگر دستگاه شما قابلیت استفاده از هر دو نوع شنک را دارد و تیغ اورفرز بلند نیست، می‌توانید از هر سایز تیغی استفاده کنید و طرح مورد نظرتان را روی چوب ایجاد کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا