دکوراسیون و معماری

هر آنچه باید درباره سبک دکوراسیون داخلی کانتمپروری (معاصر) بدانید!

انتخاب یک سبک دکوراسیون ایده‌آل که در آن احساس آرامش کنید ممکن است کار چندان آسانی نباشد. سلیقه‌ها متفاوت است و برای انتخابی شایسته‌تر باید آشنایی کافی با انواع سبک دکوراسیون داخلی داشته باشید. اگر سادگی اولویت شماست و علاقمند به سبک دکوراسیون مدرن هستید، سبک کانتمپروری را انتخاب کنید.

تصور بسیاری از ما از دکوراسیون داخلی یک فضای سرد و مینیمال است؛ اما یکی از سبک‌های مدرن در خانه‌های امروزی سبک کانتمپروری نام دارد که بدون ایجاد تاریکی و به هم ریختگی فضایی گرم و آرام‌بخش ایجاد می‌کند. این سبک علاوه بر خانه برای دفاتر کار، فروشگاه‌ها، آپارتمان‌های لافت و خانه‌های سنتی نیز مناسب است.

سبک دکوراسیون کانتمپروری

سبک کانتمپروری چیست؟

واژه مدرن در زمینه دکوراسیون  به فضایی با خطوط صاف، رنگ‌های ساده و ترکیبی از موادی چون شیشه و استیل اطلاق می‌شود که سادگی در تمامی المان‌های آن از جمله مبلمان، فرش‌ها و دکوری‌ها مشاهده می‌شود. از ویژگی‌های سبک دکوراسیون مدرن می‌توان به صاف، براق، صیقلی و شفاف و استفاده از اشکال هندسی که بیانگر سرسخت بودن دنیای مدرن است اشاره کرد. این سبک تلفیقی است از اشکال هندسی و اشکال مدرن که حرکت و پویایی مدرنیته را به تصویر می‌کشد.

سبک دکوراسیون کانتمپروری تلفیقی از سادگی، ظرافت، به کاربردن بافت و خطوط صاف است. در این سبک بیشتر از وسایل، فضا به نمایش گذاشته می‌شود.

در سبک دکوراسیون داخلی کانتمپروری همه چیز مدرن و همگام با سبک‌های معاصر بوده و با تمرکز بر رنگ‌ها و اشکال، فضایی زیبا و بانشاط ایجاد می‌شود.

سبک دکوراسیون کانتمپروری

کاربرد رنگ‌ها

در سبک دکوراسیون کانتمپروری رنگ‌های خنثی، مشکی و سفید رنگ‌های اصلی هستند. رنگ مشکی معمولا برای تعیین استایل کانتمپروری در یک اتاق به کار برده می‌شود و با رنگ‌های روشن و پررنگ که در تضاد با رنگ‌های خنثی هستند جلوه زیباتری می‌گیرد. با رنگ‌آمیزی دیوارها به رنگ خنثی پیش زمینه‌ای مناسب برای اکسسوری‌های پررنگ خواهید داشت. اگر پنجره و دیوارها پاستلی رنگ باشد، قرنیز و چهارچوب پنجره‌ها باید به رنگ خنثی انتخاب شود. اگر رنگ دیوارها روشن باشد باید رنگ‌های تیره نیز در همه جای فضا به کار برده شود.

سبک دکوراسیون کانتمپروری

خطوط و فضا

بارزترین و متمایزترین عنصر دکوراسیون داخلی کانتمپروری خطوط است. خط عنصری است که به این سبک هویت می‌بخشد. خطوط صاف عمودی و افقی و خطوط منحنی در این سبک دکور مشهود است. این خطوط در جزئیات معماری به کار برده می‌شود و از عناصر دیگر آن می‌توان به بلوک‌های پررنگ، سقف بلند، پنجره‌های ساده و اشکال هندسی در تابلوهای هنری و مجسمه‌ها اشاره کرد.

فضای خالی روی دیوارها، مابین و بالای مبلمان بهترین مکان برای پر کردن آن با دکوری‌های تزئینی است. در دکوراسیون داخلی کانتمپورری قاعده “هرچه کمتر بهتر” باید رعایت شود و هر قطعه‌ای به نوبه خود خاص و منحصربه‌فرد است.

در این سبک دکوراسیون از عناصر ساختاری بهره ببرید. به عنوان مثال عناصری چون دریچه هوای روی سقف، خشت‌های شکسته و لوله‌های درمعرض دید از عناصر مقبول در سبک دکوراسیون کانتمپروری هستند. برای جلب توجه بیشتر این جزئیات ساختاری را با رنگ‌های متضاد رنگ کنید و برای پنهان کردن‌شان آن‌ها را با رنگ دیوار یکی کنید.

سبک دکوراسیون کانتمپروری

مبلمان سبک کانتمپروری

مبلمان باید چشمگیر و درعین حال ساده و بدون انحنا و تزئینات باشد. اشکال هندسی صاف و ساده در اولولیت انتخاب مبلمان در این سبک دکوراسیون است. پارچه مبلمان اغلب به رنگ مشکی، سفید و طیف‌های خنثی بوده و برای جذابیت بافت بیشتر از الیاف طبیعی مثل پنبه، لنین و ابریشم استفاده می‌شود. کوسن‌ها  نیز در اشکال هندسی رنگ و بافت بیشتری را به مبلمان اضافه می‌کند.

در این سبک دکور یک رنگ زمینه پایه را انتخاب کرده و از آن در مبلمان استفاده کنید. پایه مبل و صندلی در این سبک نمایان بوده و تا حد ممکن نباید از چوب‌های طرح‌دار تراش خورده، حاشیه، منگوله و جزئیات تزئینی استفاده کنید. سادگی و سرزندگی ویژگی بارز دکوراسیون کانتمپروری است.

کف‌پوش

کف‌پوش در سبک کانتمپروری باید مانند چوب، کاشی و وینیل ساده و خالی باشد. برای کنترل صدا و گرما بهتر است از فرش تجاری استفاده کنید. برای اضافه کردن رنگ و بافت از فرش‌های طرح هندسی یا ساده استفاده کنید.

سبک دکوراسیون کانتمپروری

نورپردازی و تابلوهای هنری

در این سبک استفاده از نور اهمیت زیادی دارد. بنابراین باید عناصری چون دیوارهای شیشه‌ای، پنجره‌های بزرگ و منابع نور مثل آباژور، لوستر و چراغ‌های سقفی به کار ببرید.

نورپردازی برجسته یا مسطح باعث روشن شدن دیوارها می‌شود. در بازسازی یا خانه‌های نوساز نورپردازی غیرمستقیم یا مخفی به کار ببرید. در وسایل روشنایی از عناصر رنگی و متالیک استفاده کنید.

برای تابلوها و پوسترهای روی دیوار از نورافکن استفاده کنید. با این کار توجه بیشتری را به آثار هنری روی دیوار جلب خواهید کرد. مجسمه‌ها و دکوری‌های هنری بایدبا قراردادن روی ستون یا پایه همسطح چشم باشد.

قاب عکس‌های براق، مشکی مات، چوب طبیعی یا فلزی برای تابلوهای هنری گزینه مناسبی هستند. اگر تعداد تابلوها زیاد است آن‌ها را نزدیک به هم نصب کنید تا حس یک تابلوی بزرگ را ایجاد کند. سبک کانتمپروری را با تعداد دکورای‌های زیاد و متفاوت شلوغ و به هم ریخته نکنید. در این سبک فضاهای باز و خالی از دکوری که در آن قرار داده می‌شود اهمیت بیشتری دارد.

سبک دکوراسیون کانتمپروری

آشپزخانه به سبک کانتمپروری

دکوراسیون داخلی کانتمپروری در واقع رویکردی مینیمال به دور از تزئینات چشمگیر و پرزرق و برق است. ترکیبی از رنگ‌های خاکستری آرامبخش، رنگ‌های خنثی و سفید ظاهری کلاسیک به فضای آشپزخانه می‌دهد که همیشه دوست داشتنی و محبوب خواهد ماند. می‌توانید این رنگ‌ها را در آشپزخانه با کف‌پوش‌های سنتی از مواد طبیعی و کابینت‌های براق یا مات ترکیب کنید.

سبک دکوراسیون کانتمپروری

اتاق نشیمن به سبک کانتمپروری

آن‌چه سبک کانتمپروری را ماندگار می‌سازد، تعهد آن به سادگی مدرنیته است. اتاق نشیمن مدرن علاوه بر توجه خاص به خطوط و اشکال هندسی و رنگ‌های چشم‌نواز، بهترین مکان برای ابراز سلیقه و برانگیختن حس سرگرمی است. بنابراین بهتر است این اتاق را با دکوری و تابلوهای هنری از بخش‌های دیگر خانه مجزا کنید و از فرش و کوسن‌های دورنگ، چراغ‌های مجسمه‌ای و گلدان استفاده کنید.

سبک دکوراسیون کانتمپروری

اتاق خواب به سبک کانتمپروری

در اتاق خواب نیز می‌توانید تمامی اصول سبک دکوراسیون کانتمپروری از جمله خطوط صاف را به کار ببرید. در اتاق خواب مدرن رنگ و بافت را در فرش و اکسسوری‌هایی که جذابیت بیشتری را به نمای داخلی اتاق خواب می‌دهد به کار ببرید.

از تزئینات، منگوله، حاشیه چین‌دار یا هر چیز دیگری که بیش از حد فضای اتاق خواب را شلوغ و به هم ریخته کند پرهیز کنید.

سبک دکوراسیون کانتمپروری

حمام به سبک کانتمپروری

یکی از اصولی که برای ایجاد سبک دکوراسیون کانتمپروری در حمام باید در نظر گرفت، به کاربردن الگوها و اشکال منحصربه‌فردی مانند اشکال هندسی است که می‌توان در کف‌پوش، مبلمان و جزئیات دیگر به کار برد. تصویر بالا حمامی به سبک کانتمپروری مشاهده می‌کنید که با آینه گرد تاثیر لبه‌ها و زوایای سخت را خنثی کرده است.

دیگر عناصر طراحی

این سبک شباهت زیادی به سبک مدرن دارد و به همین دلیل ممکن است با این سبک اشتباه گرفته شود. اما سبک معاصر کانتمپروری سبکی آزاد است که در آن از فرم‌های خمیده نیز استفاده می‌شود. این سبک در عین سادگی با رنگ‌های روشن برای دیوار و رنگ‌های تیره برای کف‌پوش فضایی آرام‌بخش ایجاد می‌کند.

از فلز، سنگ و شیشه در دکوراسیون کانتمپورری استفاده کنید و برای ایجاد ملایمت و گرمای بیشتر از پارچه طرح‌دار با رنگ ساده برای پنجره، بالش و فرش استفاده کنید. این سبک بر سادگی بنا شده و استفاده از دکوری‌های تزئینی پرزرق و برق در آن منع شده است.

سادگی از اصلی‌ترین ویژگی‌های سبک کانتمپروری است؛ بنابراین باید از به کار بردن طرح‌های رنگی و شلوغ تا جای ممکن جلوگیری شود. در این سبک باید بدون به هم ریختن سادگی و بدون این که به تزئینات افزوده شود از فرم‌ها استفاده کرد. طرح‌های دورنگ بهترین گزینه برای این سبک است. به عنوان مثال کوسن‌های طرح راه راه روی صندلی چرم مشکی، یا بالش پلنگی روی کف‌پوش ساده، یا فرش راه راه زیر مبلمان تک رنگ ساده.

در سبک دکوراسیون کانتمپروری گل و گیاه باید بزرگ و داخل گلدان ساده باشد. شکوفه‌های بزرگ با برگ‌های پهن مناسب‌تر از انواع گل‌های کوچک خواهد بود. در صورت ممکن بالای گل‌های روی زمین از نور متمرکز استفاده کنید. برای ایجاد نظم و ظرافت بیشتر روی خاک گلدان سنگ‌های رنگی بچینید.

ظروف غذاخوری تا حد ممکن جدید  و مدرن باشد. ظروف غذاخوری زیادی در اشکال هندسی و رنگ‌های تیره در بازار وجود دارد. با ظروف نقره، دستمال سفره، رانر و دکوری رومیزی بافت را به وجود بیاورید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا