آموزش

آموزش اتصال پرچی چوب (اتصال دوبل) به صورت تصویری

اتصال دوبل در چوب چگونه ایجاد می‌شود؟

اتصال پرچی یا دوبل از انواع اتصالاتی است که برای استحکام به سازه‌های چوبی استفاده می‌شود. این اتصال بسیار ساده بوده و تفاوت اصلی آن با سایر اتصالات مقاومت بسیار بالا به‌دلیل استفاده از میله استوانه‌ای شکل است که دو قطعه چوب را به هم متصل می‌کند. در گذشته این اتصال به‌صورت دستی ساخته می‌شد اما امروزه الگو و میله‌های آماده در بازار به فروش می‌رسد که کار را بسیار آسان کرده است. از آنجا که اتصال پرچی مانند اتصالات دیگر مشخص نیست، بیشتر در کارهای نجاری نفیس استفاده می‌شود.

اتصال دوبل

شاید در نگاه اول اتصال دوبل یا پرچی بسیار ساده به نظر برسد اما به دلیل نیاز به مهارت و تا حدی دشوار بودن این اتصال در مقایسه با انواع دیگر اتصالات، امروزه نجاران اتصال بیسکوییتی یا اتصال دهنده‌های مکانیکی مانند اتصال پاکتی را به اتصال دوبل ترجیح می‌دهند.

قطر میله با میخ چوبی که در اتصالات دوبل استفاده می‌شود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نکته مهم در انتخاب میخ چوبی قطر آن است. قطر میخ چوبی نباید از نصف عرض قطعه کار بیشتر باشد؛ به این ترتیب اگر عرض قطعه کار 19 میلی‌متر است، باید از میخ چوبی با قطر 8 یا 9 میلی‌متر استفاده کنید. استفاده از میخ پهن موجب سستی و ضعف اتصال و در نتیجه عدم استحکام سازه چوبی می‌شود.

خرید دریل

میزان عمق هر سوراخ باید 1.5 میلی‌متر بیشتر از اندازه نصف طول میخ مورد استفاده باشد؛ برای مثال اگر طول میخ چوبی 38 میلی‌متر است باید عمق سوراخ 20.5 میلی‌متر باشد.

میخ چوبی مانند مته‌های دریل و پین فلزی آماده در بازار به فروش می‌رسد اما اگر می‌خواهید پیچ چوبی را خودتان تهیه کنید، نکات زیر را بخوانید. معمولا میخ‌ چوبی که در اتصال دوبل استفاده می‌شود را از چوب توس می‌سازند.

بهتر است انتهای میخ چوبی را صاف کنید تا قرارگیری آن درون چوب آسان‌تر باشد سپس، یک شیار کوچک در انتهای طول محور میخ چوبی ایجاد کرده تا راهی برای خروج چسب و هوا ایجاد شود. این کار به راحتی توسط اره مویی و یک جفت انبر به‌راحتی قابل انجام است.

استفاده از الگوی راهنما

الگو راهنما

به غیر از مته‌، میخ و چسب به الگو راهنما نیاز دارید. الگو راهنما معمولا فلزی بوده و برای هدایت مته در محل مورد نظر طراحی شده است. الگو راهنما باید قابلیت استفاده روی انواع چوب با ابعاد متفاوت را داشته باشد.

ایجاد حفره

سوراخ کاری اتصال دوبل

برای شروع کار ابتدا قطعه چوب را در وضعیتی که می‌خواهید قرار دهید. برای هر اتصال حداقل به دو میخ چوبی احتیاج دارید. هرچه عرض قطعه چوب بیشتر باشد به میخ چوبی یا پین بیشتری احتیاج دارید. اگر عرض قطعه کار کم‌تر از 15 سانتی‌متر بود، میخ چوبی را در یک چهارمی عرض چوب و میخ دیگر را در یک چهارمی سمت دیگر قرار دهید و در قطعه کار 15 سانتی‌متری میخ را 3 سانتی‌متری لبه قطعه و میخ دیگر را به همین اندازه از سمت دیگر قرار دهید.اگر فاصله‌ی بین دو میخ چوبی بیشتر از 10 سانتی‌متر بود باید از تعداد میخ بیشتری استفاده کنید.

با مداد روی تکه چوب‌ها را دقیق علامت زده، سپس الگو راهنما را با علامتی که روی چوب دیگر گذاشته‌اید منطبق و تراز کنید. مته را بر روی دریل برقی یا دریل شارژی نصب کرده و اندازه عمق سوراخ را روی دریل تنظیم کنید. بعد از ایجاد سوراخ اول تا عمق مورد نظر، دریل را برای حفره‌ی دوم تنظیم کرده ودریل‌کاری را تا اتمام کار ادامه دهید.

تراز کردن سوراخ‌ها

اتصال پرچی

پس از اتمام سوراخ‌ها در یک طرف قطعه کار، از پینی مخصوص برای تراز مرکز دو اتصال استفاده کنید. با جایگذاری پین مخصوص در سوراخ، قطعه کار دیگر را در محل مورد نظر تنظیم کرده و بر روی آن فشار آورید. از جایگذاری پین در مرکز کار اطمینان حاصل کنید زیرا محل دقیق قسمتی که باید دریل شود را تعیین می‌کند. در صورت نداشتن این تراز کننده می‌توانید از متر برای جایگذاری محل دقیق کمک بگیرید. اما فراموش نکنید که اگر سوراخ اولیه کمی از محل دقیق خود منحرف شود احتمال دقیق بودن سوراخ دوم بسیار کم می‌شود.

  • بهتر است قطعه کارها را جدا کرده، دوباره علامت گذاری کنید و سپس دریل را برداشته و سوراخ را ایجاد کنید.

نصب میخ چوبی

چسباندن اتصال دوبل

بعد از اتمام دریل کاری و ایجاد سوراخ‌ها، الگو راهنما را از قطعه کار جدا کنید. سوراخ‌ها را با مقداری چسب پر کرده و میخ‌ها را درون حفره‌ها جای دهید. بهتر است مقدار چسب به اندازه‌ نیاز باشد؛ زیرا چسب زیاد هنگام جای‌گذاری میخ بیرون می‌آید. در صورت بیرون آمدن چسب، آن را سریعا با پارچه‌ای مرطوب تمیز کنید.

خرید چسب

  در مرحله بعد مقداری چسب درون حفره‌های قطعه‌ چوب دوم ریخته سپس قطعه کار را در میخ‌های مربوطه جای دهید. سعی کنید قطعه کارها را مستقیم و با فشار کم به هم بچسبانید. برای اطمینان از محکم شدن آن‌، بهتر است که دو قطعه‌کار را توسط بست به هم متصل کرده و اجازه دهید تا چسب کاملا خشک شود. این روند معمولا 24 ساعت طول می‌کشد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا