ابزار و یراق

معرفی ابزارهای برقی که هر نجاری باید در کارگاه خود داشته باشد

یکی از سنتی‌ترین صنایع در ساخت و ساز، صنعت نجاری است. می‌توان گفت در هر پروژه ساختمانی نجارها نقش اساسی دارند و تکمیل پروژه بدون آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

صنعت چوب و نجاری مانند تمام صنایع دیگر به ابزارها و لوازم خاصی نیاز دارد. اگرچه نجاری با استفاده از ابزار دستی امکان‌پذیر است، اما با استفاده از ابزار برقی مناسب ‌می‌توان تا حد زیادی دقت و سرعت انجام پروژه‌ها را افزایش داد. در ادامه قصد داریم به معرفی مهم‌ترین و بهترین ابزارهای برقی برای حرفه نجاری بپردازیم.

اره گردبر

یکی از ابزارهای برقی نجاری اره دیسکی می باشد . اره‌های گردبر یا اره دیسکی دو نوع هستند: دستی و میزی. یکی از قابلیت‌های اره گردبر این است که می‌توان برای ایجاد شیارهای باریک، اتصال دادو برش چوب عمق تیغه را تعیین کرد. اره‌های گردبر مزایا و معایب زیادی دارند و یکی از معایب برخی از اره‌های گردبر این است که سبک وزن هستند و هنگام برش تکان می‌خورند.

اره گردبر

یکی از ویژگی‌هایی که در این نوع اره‌ها بسیار مهم است ثابت بودن دستگاه است. این ویژگی هم به کیفیت و دقت بیشتر برش کمک می‌کند و هم امنیت دستگاه را بالا می‌برد. تنوع و قابلیت حمل اره گردبر باعث شده است که در هر مکانی بتوان از آن استفاده کرد.

دریل برقی

دریل برقی یکی از ابزارهای کارآمدی است که هر شخصی می‌تواند در خانه خود داشته باشد. دریل‌های برقی انواع مختلفی دارند و برخی از آن‌ها مثل دریل ستونی که به آن دریل ثابت نیز می‌گویند فقط در کارگاه‌های نجاری کاربرد دارد. برخی از نجارها به منظور پیشبرد پروژه‌های خود می‌توانند دریل دستی را به دریل ستونی تبدیل کنند.

میخکوب

با استفاده از میخکوب می‌توان میخ‌ها را با سرعت بیشتری به سطوح کوبید. میخکوب‌ها دارای انواع میخکوب بادی و دستی بوده و به صرفه‌جویی در وقت و هزینه کمک می‌کند.

اره عمودبر

یکی دیگر از ابزارهای برقی موردنیاز در کارگاه‌های نجاری اره عمودبر است که از آن برای برش منحنی استفاده می‌شود. البته تنوع برش‌هایی که می‌توان با این دستگاه ایجاد کرد زیاد است؛ از جمله برش‌های منحنی، گرد و صاف. کیفیت برش‌های منحنی اره‌های عمودبر به ضخامت تیغه آن بستگی دارد.

اره عمودبر

یکی از معایب این دستگاه این است که برش‌های صاف بسته به نوع چوبی که برش می‌دهید ممکن است کمی سخت باشد. نکته مهم این است که باید از تیز بودن تیغه دستگاه اطمینان حاصل کنید.

سنباده زن چرخشی

دستگاه سنباده زن از دیگر دستگاه های نجاری برقی می باشد . یکی از نکاتی که حتما باید هنگام سنباده زدن باکاغذ سنباده به آن توجه کرد جهت ذرات چوب است. اما با استفاده از سنباده زن چرخشی به علت حرکات چرخشی که دارد نیازی به این کار نیست.

سنباده زن چرخی

یکی از مزایای سنباده زن چرخشی اتصال چسبی ولکرو است که تعویض صفحه سنباده چند ثانیه بیشتر زمان نمی‌برد. بیشتر سنباده‌زن‌ها دارای قابلیت کنترل سرعت هستند و به همین دلیل امکان این که سطح کار بیش از حد سائیده شود وجود ندارد.  

اره میزی

اره میزی کانون هر کارگاه نجاری است. بنابراین نتیجه می‌گیریم که ابزارهای مورد نیاز در یک کارگاه فقط دستی نیستند. برخی از کارهای نجاری با ابزارهای دستی امکان پذیر نیست و تنها برای اجرای آن‌ها فقط می‌توان به اره میزی اکتفا کرد.

اره میزی

مخصوصا این که تنوع تیغه‌های اره‌های میزی بسیار بالا بوده و می‌توان برای هر سازه‌ای تیغه را تعویض و تنظیم کرد. هنگام تنظیم اره میزی بسته به ضخامت برش باید عمق تیغه و ریل آن را تنظیم کرد.

اره فارسی بر ترکیبی

درست است که اره فارسی‌بر ترکیبی یک ابزار قابل حمل است اما باید قبل از استفاده آن را با میزهایی که از دو طرف قابل گسترش هستند تنظیم و ثابت کرد. با این نوع اره امکان اجرای برش‌های سریع و بدون نقص و حتی برش‌های ترکیبی فراهم می‌شود.

اره فارسی بر ترکیبی

درست است که اره فارسی‌بر ترکیبی یک ابزار قابل حمل است اما باید قبل از استفاده آن را با میزهایی که از دو طرف قابل گسترش هستند تنظیم و ثابت کرد. با این نوع اره امکان اجرای برش‌های سریع و بدون نقص و حتی برش‌های ترکیبی فراهم می‌شود. تیغه اره فارسی بر ترکیبی را می‌توان به هر دو جهت راست و چپ چرخانده و برش‌های عمودی و افقی زاویه‌دار روی سطح چوب ایجاد کرد.

اورفرز نجاری

اورفرز یک ابزار دستی است که به صورت برعکس نصب شده و برای سوراخ کردن سطح چوب به کار برده می‌شود.

اورفرز نجاری

این ابزار نجاری علاوه بر سوراخ کردن سطح چوب برای ایجاد برش‌های دکوراتیو در لبه کار نیز کاربرد دارد. از قابلیت‌های دیگر اورفرز نجاری ایجاد انواع اتصالات مثل اتصال دادو و دمچلچله می‌باشد.

اره فلکه

اره فلکه یا اره نواری یکی از پرکاربردترین ابزار رایج در صنعت چوب است. اره ابزار کاربردی می‌تواند انواع برش‌های راسته و منحنی را روی چوب ایجاد کند. اره فلکه در دو نوع عمودی و افقی تولید می‌شود که نوع عمودی آن رایج‌تر است. با استفاده از نوع رومیزی این ابزار می‌توان چوب‌های با ضخامت کم را برش داد.

کار با اره فلکه

اندازه‌های بزرگتر اره فلکه که تا ۱۰۰ سانتی‌متر قطر دارند، می‌توانند چوب‌های دارای ضخامت بیشتر و انواع الوار چوب را برش دهند.

نحوه استفاده از این ابزار بسیار آسان است. تنها کافیست قطعه چوب را به سمت تیغه اره حرکت دهید تا برش بر روی آن انجام شود. اره فلکه یکی از ابزارآلات دقیق صنعت چوب محسوب شده و می‌توان به وسیله آن بسیاری از اتصالات و تکنیک‌های رایج برش را بر روی چوی پیاده کرد. استفاده از اره فلکه نیازمند رعایت برخی از نکات ایمنی است که توصیه می‌کنیم برای آگاهی از این نکات و آشنایی بیشتر با این ابزار، مقاله زیر را مطالعه کنید:

 رنده گندگی

  رنده گندگی ابزاری است که معمولا در کارگاه‌های کوچکتر نجاری یافت نمی‌شود، اما در اختیار داشتن آن می‌تواند کار نجاران و صنعتگران را بسیار آسان کند. رنده گندگی برای هموار کردن سطح چوب و تغییر ضخامت آن به کار می‌رود.

نمونه یک چوب روی دستگاه رنده گندگی

به وسیله رنده گندگی می‌توان، الوار و قطعات ناهموار را بر اساس اندازه تعیین‌شده زنده کرده و به صورت کاملا صاف و یکدست درآورد. رنده گندگی بر اساس نحوه عملکرد به دو نوع اتوماتیک و دستی تقسیم‌بندی می‌شود. در مدل‌های مختلف اره گندگی، ارتفاع دستگاه، تعداد اره و عرض صفحه متفاوت است. با این حال، کارایی و نحوه عملکرد همه این مدل‌ها با هم یکسان است.

کمپرسور باد

کمپرسور باد از جمله ابزارآلاتی است که نه تنها در کارگاه‌های صنعت چوب بلکه برای طیف وسیعی از کاربردهای دیگر نیز می‌تواند مورد استفاده قرا بگیرد. در واقع کمپرسور ابزاری است که استفاده از ابزارهای دیگر را امکان‌پذیر می‌کند.

کمپرسور باد از برند شپخ

در کارگاه‌ها و محیط‌های تولیدی صنعت چوب، با بهره گرفتن از کمپرسور می‌توان از انواع ابزار بادی از جمله آچار بکس بادی، بادپاش، دریل بادی، منگنه کوب بادی، میخ کوب بادی، گریس پمپ بادی، پیستوله بادی، پرچ کن بادی، فرز بادی استفاده کرد. بسیاری از برندهای معتبر در زمینه تولید کمپرسورهای بادی فعالیت دارند. از مهم‌ترین برندهای سازنده کمپرسور بادی می‌توان به شپخ،‌ رونیکس، هیوندای، محک، متابو و … اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا