دکوراسیون و معماری

راهنمای جامع معرفی انواع پیشخوان آشپزخانه و روش‌های مختلف نگهداری از آن

پیشخوان آشپزخانه انواع گوناگونی داشته و نگهداری از آن بیش از یک نظافت ساده است. در این نوشتار نکاتی در رابطه با روش‎‎‌های نگهداری از انواع اپن کابینت آشپزخانه آورده‌ایم که باید هنگام نظافت درنظر بگیرید.

ابزار بادی

انواع پیشخوان

پیشخوان آشپزخانه

چوب

برای پیشخوان چوبی بادوامی که مخصوص خردکردن مواد غذایی هستند به صورت ماهانه از روغن معدنی استفاده کنید. لکه‌ها و سوختگی‌های روی صفحات چوبی با روغن لیمو و هیدروژن پراکسید محو می‌شود.

پیشخوان آشپزخانه

کوارتز

پیشخوان کوارتز در برابر خراشیدگی، لکه و حرارت مقاوم است. به علاوه بدون منفذ بوده و نیازی به پرداخت نیز ندارد. برای تمیز کردن پیشخوان کوارتز آرد و هیدروژن پراکسید را با هم ترکیب کرده تا خمیری شکل شود. سپس آن را به مدت 24 ساعت روی لکه قرار دهید تا لکه کاملا تمیز شود.

پیشخوان آشپزخانه

مرمر

سنگ مرمر نسبت به انواع دیگر پیشخوان به مراقبت بیشتری نیاز دارد. سنگ مرمر دارای منافذ ریزی بوده و نسبت به لکه حساس است. خوردگی‌های شیمیایی را می‌توان با پولیش مرمر و لکه‌های روغنی روی سنگ مرمر را می‌توان با هیدروژن پراکسید، حلال معدنی و آمونیاک از بین برد. برای پاک کردن لکه غذا از روی سنگ مرمر جوش شیرین و مایع ظرفشویی را با هم ترکیب کرده و روی لکه بریزید.

مایع ظرفشویی و آب گرم را داخل آب‌پاش ترکیب کرده و روی لکه اسپری کنید. سپس با دستمال مرطوب روی لکه مالیده و پس از شستشو با دستمال تمیزی خشک کنید.

برای از بین بردن لکه جوهر روی سنگ‌های تیره از استون استفاده کنید. مقداری پنبه را به استون آغشته کرده و مستقیما روی لکه قرار دهید. اما اگر رنگ سنگ روشن است از محلول هیدروژن پراکسید 20 درصد استفاده کنید. پس از پاک کردن لکه اسفنج را مرطوب کرده و روی سنگ را پاک کنید.

پیشخوان آشپزخانه

سنگ صابون

سنگ صابون به طور طبیعی بدون منفذ بوده و نیازی به پرداخت ندارد. شکاف‌ها و خراشیدگی روی سنگ مرمر کاملا طبیعی بوده و به همین دلیل باعث ناهمواری پتینه می‌شود. تغییر رنگ‌هایی که در اثر تماس روغن ایجاد شده را می‌توان با روغن‌های معدنی از بین برد.

مزایا و معایب سنگ صابون

سنگ صابون از ظاهری صاف و زیبا برخوردار بوده و برای حفظ ظاهر نیازی به بتونه کاری ندارد. سطح نفوذناپذیر این سنگ احتمال رشد باکتری را کاهش می‌دهد و این برای اشپزخانه و حمام مزیت بزرگی است. سنگ صابون غالبا در شومینه به کار برده می‌شود و از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار است. بنابراین با قرار دادن ظرف گرم هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد شد.

سنگ صابون در اثر یک فرآیند طبیعی به مرور زمان تیره می‌شود؛ بنابراین لازمه آن استفاده از پتینه است که ممکن است برای خیلی‌ها خوشایند نباشد. نقطه شعف اصلی سنگ صابون حساسیت آن به خراشیدگی است. به طوری که اگر ظرف چدنی روی آن بیفتد باعث پریدگی روی سطح می‌شود و اگر مواد غذایی روی سطح خرد شود آثار چاقو روی آن به جا می‌ماند.

پیشخوان آشپزخانه

استیل ضدزنگ

خراشیدگی‌های روی صفحات استیل ضدزنگ اجتناب‌ناپذیر است. اما به راحتی می‌توان با پدهای ساب خراشیدگی‌ها را از بین برد. برای جلوگیری از زنگ‌زدگی استیل هرگز ظروف داغ را روی آن قرار ندهید. در صورت ایجاد لکه‌های زنگ زده می‌توانید آب لیمو و جوش شیرین را با هم ترکیب کرده و روی لکه قرار دهید. ساده‌ترین راه برای پاک کردن سطوح استیل استفاده از مایع لباسشویی است.

باید و نبایدهای تمیزکردن استیل ضدزنگ

اولین چیزی که باید هنگام تمیز کردن استیل ضدزنگ در نظر گرفت کارهایی است که نباید انجام دهیم. بعضی از مواد شوینده به پرداخت روی سطوح استیل آسیب می‌رساند و حتی آب نیز اگر درست استفاده نشود باعث ایجاد لکه روی آن می‌شود. نبایدهای تمیز کردن سطوح استیل شامل موارد زیر است:

  • هرگز از شوینده‌های حاوی کلوراید استفاده نکنید.
  • از مواد پاک کننده فر استفاده نکنید.
  • از سیم ظرفشویی، برس‌های فلزی و پدهای شستشوی ضخیم که باعث ایجاد خراشیدگی روی سطوح استیل می‌شود استفاده نکنید.
  • سطوح استیل را تا زمانی که کاملا سرد نشده است تمیز نکنید.
پیشخوان آشپزخانه

لمینت

برای از بین بردن تمام لکه‌های روی صفحه لمینت آب و جوش شیرین را باهم ترکیب کرده و به مدت 3 الی 5 دقیقه روی لکه قرار دهید. اما به منظور از بین بردن لکه‌های سخت‌تر بهتر است دستمال تمیزی را به جرم‌گیر آغشته کرده و روی لکه بمالید.

پیشخوان آشپزخانه

سنگ مصنوعی (سالید سرفیس)

خراشیدگی‌هایی که به مرور زمان روی سطوح سنگ مصنوعی ایجاد می‌شود را می‌توان با سایش ملایم از بین برد. اما پتینه پلاستیک مانندی که به مرور زمان روی سنگ مصنوعی ایجاد می‌شود را فقط یک متخصصان حرفه‌ای در این زمینه می‌توانند رفع کنند.

بتن

به منظور جلوگیری از لکه‌دار شدن پیشخوان بتنی کارخانه تولیدکننده باید قبل از نصب آن را به خوبی پرداخت کند. به منظور مقاوم کردن پیشخوان بتنی در برابر لکه، چندین مرتبه در سال از روغن تانگ و برای براق شدن آن از وکس استفاده کنید.

پیشخوان آشپزخانه

کاشی سرامیک

نکته مهم در رابطه با کاشی سرامیک نگهداری از دوغاب آن است که بهترین روش استفاده از محلول ضدقارچ با مسواک است. لکه‌های کاشی را با محلول جرم‌گیر رقیق شده می‌توانید از بین ببرید.

پیشخوان آشپزخانه

گرانیت

برای تست پرداخت سطوح گرانیت مقداری آب با آبپاش روی سطح بریزید. اگر پس از 10 الی 15 دقیقه لکه‌های آب به صورت حبابی شکل روی سطح باقی ماند، به این نتیجه خواهید رسید که سطح گرانیت به خوبی پرداخت شده است. اما اگر لکه‌های آب جذب گرانیت شد هرچه زودتر برای پرداخت آن اقدام کنید. برای از بین بردن لکه‌های روی گرانیت بهتر است از جوش شیرین استفاده کنید. از ترکیب جوش شیرین و هیدروژن پراکسید برای پاک کردن لکه آب و از ترکیب جوش شیرین و آب برای پاک کردن لکه‌های روغنی استفاده کنید. مواد را روی لکه ریخته و روی آن را با پلاستیک بپوشانید. پس از یک شبانه روز روی سطح را پاک کرده و شستشو دهید. لکه‌های عادی روی گرانیت را بهتر است با مایع ظرفشویی و آب تمیز کنید.

پیشخوان آشپزخانه

چه چیزهایی به پیشخوان آشپزخانه آسیب می‌رساند؟

بسیاری از سطوح سخت تحت فشار ترک می‌خورند و پیشخوان آشپزخانه نیز همینطور. قرار دادن اشیاء سنگین روی پیشخوان باعث ترک و شکستگی‌هایی می‌شود که ترمیم آن هزینه بالایی خواهد داشت. بنابراین بهتر است قبل از خرید مایکروفر سنگین یا ایستادن روی پیشخوان این موارد را در نظر بگیرید.

  • استفاده از مواد شوینده قوی
  • قرار دادن ظروف داغ روی پیشخوان
  • غذاهای اسیدی مثل آب لیمو و سرکه روی برخی از سطوح پیشخوان لکه ایجاد می‌کند و باید فورا از روی سطح پاک شود.
  • خرد کردن غذا روی پیشخوان
  • نور مستقیم آفتاب باعث رنگ پریدگی پرداخت روی سطوح گرانیت و چوبی می‌شود.

با توجه به نکات بالا می‌توانید نوع پیشخوان مناسب برای آشپزخانه را انتخاب کنید و به سادگی آن را تمیز کنید. اگر شما هم تجربه‌ای در این رابطه دارید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا