دکوراسیون و معماری

آیا کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه مناسب است؟

نمای ظاهری و طرح و بافت کف پوش لمینت شباهت زیادی به چوب طبیعی دارد؛ به طوری که در نگاه اول الوار واقعی به نظر می‌رسد اما با کمی دقت متوجه مصنوعی بودن آن خواهید شد. لمینت از چندلایه چوب متراکم با روکشی مشابه چوب طبیعی ساخته می‌شود. این نوع کف پوش توسط شرکت‌های متعددی تولید می‌شود و محبوبیت زیادی در میان دیگر محصولات مشابه خود دارد. اما نکته قابل توجه این است که کف پوش لمینت برای چه فضاهایی مناسب است و برای چه فضاهایی مناسب نیست که در ادامه بیشتر به بررسی آن خواهیم پرداخت. پاسخ این سؤال که آیا کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه مناسب است یا نه کمی پیچیده است. مخالفان ادعا کرده‌اند که لمینت به هیچ وجه برای آشپزخانه مناسب نیست زیرا رطوبت به آن آسیب می‌رساند؛ اما موافقان می‌گویند لمینت یکی از بهترین کف‌ پوش‌ها برای آشپزخانه است زیرا می‌توان رطوبت آشپزخانه را مدیریت کرد. 

خرید چسب
کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه

بر خلاف برخی متریال ها که برای آشپزخانه عالی هستند کف ‌پوش لمینت حد وسطی بین نکات مطلوب و نامطلوب است. 

مخالف موافق
رطوبت آب دشمن کف‌پوش‌های لمینت است و سرانجام راه خود را برای نفوذ به هسته لمینت پیدا می‌کند. فقط هسته لمینت مهم است و با احتیاط می‌توان از نفوذ آب به هسته لمینت جلوگیری کرد. 
پوشش لایه پوششی محافظ لمینت ضعیف است و تنها سطحی که از هسته فیبر در مقابل سایش محافظت می‌کند این لایه پوششی است.  لایه پوششی لمینت برای چنین سطح نازکی بادوام است. 
نگهداری وقتی تخته‌های لمینت فرسوده می‌شوند تنها راه تعویض آن‌هاست زیرا لمینت قابل بازیابی و احیا نیست. تعویض تخته‌ها کار آسانی است زیرا تخته‌ها شناور هستند.

کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه استفاده کنیم یا خیر؟

کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه

تا زمانی که مراقب رطوبت آشپزخانه هستید می‌توانید کف ‌پوش لمینت را در آشپزخانه خود نصب کنید. اما اگر مراقب رطوبت آشپزخانه نیستید کف ‌پوش وینیل تخته‌ای یا ورقه‌ای نصب کنید. کف ‌پوش های تخته‌ای وینیل رقیب لمینت و صد در صد ضد آب هستند. 

مضرات آب: مسئله نگران‌کننده‌ای که در آن مبالغه می‌شود

کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه

آب برای همه کف‌ پوش‌ ها مضر است حتی برای کاشی‌های چینی یا سرامیک با وجود این که در مقابل آب مقاوم هستند محدودیت‌ جذب آب دارند. اگر آب طولانی مدت روی سرامیک بماند کاشی آب را جذب خواهد کرد. 

دوغاب از خود کاشی‌ها پرمنفذتر است و اگر روی کاشی‌ها آب ریخته شود به قسمت دوغاب نفوذ می‌کند. 

تنها کف‌پوش نشست ناپذیر آشپزخانه کف ‌پوش ورقه‌ای وینیل است زیرا هیچ شکاف و منفذی در آن وجود ندارد. 

با وجود تمام توضیحاتی که در بالا اشاره شد می‌توان گفت کف‌ پوش لمینت هم‌تراز با متریال‎‌هایی چون کف ‌پوش های مهندسی‌شده و تمام چوب برابری می‌کند. 

کف پوش های لمینت به دو روش مرطوب می‌شوند: روش عادی قابل حل و روش مشکل‌ساز. روش عادی مثلاً مقداری آب روی کف پوش می‌ریزد و بلافاصله با دستمال تمیز می‌کنید و روش مشکل‌ساز مثلاً از ماشین لباسشویی چند روز آب نشت می‌کند بدون این که شما متوجه باشید. با توجه به این نکات از لحاظ مقاومت در برابر آب، کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه گزینه مناسبی است.

سطح کف پوش لمینت باید درزبندی شود

کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه

تنها نقطه ضعف کف پوش لمینت لبه‌های آن است. زیرا روی لمینت با لایه پوششی محافظ درزبندی می‌شود و زیر آن نیز پوشش داده می‌شود اما لبه‌های آن خام و در معرض جذب آب هستند. 

اگر کف پوش درست نصب شود شکاف‌های روی سطح آن به قدری تنگ و فشرده هستند که به نظر می‌رسد اصلاً وجود ندارند و پیرامون آن‌ها نیز طوری با قرنیزهای دیوار پوشیده می‌شوند که آب نمی‌تواند به هسته لمینت نفوذ کند. 

هسته لمینت در برابر آب مقاوم است

یکی از انتقادهایی که معمولاً از لمینت می‌شود این است که این محصول چوب واقعی نیست بلکه تخته‌های فشرده هستند. 

شاید این واقعیت که لمینت‌ها چوب‌های مصنوعی هستند یک نقطه قوت باشد. این الیاف لیگنوسلولز با رزین مصنوعی به عنوان عامل اتصال ترکیب می‌شود. افزودن این رزین‌های غیر ارگانیک باعث تقویت ثبات ابعادی می‌شود. 

به عبارت دیگر می‌توان گفت رزین مصنوعی به هسته لمینت کمک می‌کند که وقتی در معرض آب قرار می‌گیرد شکل خود را حفظ کند. لمینت زمانی که برش داده می‌شود و هسته آن تا حدود 2 ساعت در معرض آب قرار می‌گیرد در برابر آب می‌تواند در حد متوسط مقاومت کند. به طور کلی هنگام انتخاب کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه به این نکته باید توجه داشته باشید.

مقاومت بالا در برابر خراشیدگی و درجه‌بندی AC (مقاومت سایشی)

کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه

کف پوش لمینت پانلی است که از لایه هسته، لایه دکوراتیو و لایه روکش تشکیل می‌شود. این لایه روکش ملامین فقط یک کارایی دارد: جلوگیری از آسیب رسیدن به لایه ظریف و حساس دکوراتیو. 

میزان مقاومت لمینت با سیستم درجه‌بندی AC توسط انجمن تولیدکنندگان اروپایی کف پوش لمینت (EPLF) اندازه‌گیری می‌شود. بیشتر کف پوش‌های لمینت برای مصرف خانه‌های مسکونی دارای درجه‌بندی AC-3 هستند. نمونه لمینت از یک دستگاه تست سایش عبور می‌کند که نمونه را روی سنباده می‌چرخاند. برای رسیدن به درجه AC-3 لایه محافظ نمونه لمینت باید تا 2000 دور چرخش را تحمل کند. 

اگر دوام لمینت برای شما مهم است باید دنبال نمونه‌هایی با درجه AC-4 باشید. به طور کلی با توجه به میزان مقاومت مناسب لمینیت در برابر خراشیدگی، کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه انتخاب خوبی است.

طول عمر کوتاه لمینت هم خوب است هم بد

کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه

یکی از بهترین ویژگی‌های لمینت ماندگاری برنامه‌ریزی‌شده آن است. لمینت را می‌توان بدون سر و صدا و به هم ریختگی تعویض کرد. کف پوش لمینت شناور است و به لایه زیرینی متصل نیست و تخته‌ها دائمی به هم متصل نیستند. 

بزرگ‌ترین نگرانی شما باید این باشد که از کجا تخته‌های جایگزین را پیدا کنید. ممکن است نتوانید لمینت موردنیازتان را در فروشگاه پیدا کنید مگر این‌که 1 الی 2 کارتون اضافی از قبل خریده باشید. 

برخی از چوب‌ها همیشه در بازار موجود هستند مثل کف پوش چوبی بلوط قرمز. درست است که چوب‌های طبیعی متنوع هستند اما می‌توان مشابه آن را هم پیدا کرد.

اما از آنجا که لمینت یک محصول برندسازی شده مصنوعی ساخت دست بشر است رنگ و بافت مختص خودش را دارد. به عنوان مثال وقتی لمینت بلوط شرکت Shropshire Tavern را خرید می‌کنید باید هنگام تعویض دقیقاً از همین محصول همین برند استفاده کنید. 

از آنجا که تولیدکنندگان لمینت به سرعت کارخانه‌های اتومبیل تولید دارند به سختی می‌توانید محصولی که خرید کرده‌اید در 3 سال آینده پیدا کنید. 

با توجه به نکات ذکر شده می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا کف ‌پوش لمینت برای آشپزخانه مناسب است یا خیر؟ جواب این سوال کاملا به نوع مصرف و انتظارات شما بستگی دارد

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

یک نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا