آموزش

روشی ساده برای ایجاد جلوه‌ای قدیمی با استفاده از سرکه و اکسید آهن

حتما برای شما هم پیش آمده که مجبور شوید قسمتی از چوب مبلمان، کف پوش یا نرده را عوض کنید؛ در این حالت نیاز دارید تا ظاهر این چوب را به گونه‌ای تغییر دهید و شبیه چوب‌های قدیمی کنید تا هماهنگی و جلوه کار خراب نشود. یکی از راه‌های آسان استفاده از سرکه و اکسید آهن است.

اگرچه می‌توان با استفاده از لکه و رنگ ظاهری قدیمی برای چوب ایجاد کرد اما با استفاده از محلول سرکه و اکسید آهن که به سادگی در خانه قابل تهیه است می‌توان در عرض چند ثانیه ظاهری قدیمی برای چوب ایجاد کرد. کاربرد این روش بسته به نوع چوب متغیر است. این روش در ابتدا برای کسانی که روی سبک مینیاتور کار می‌کنند طراحی شد اما استفاده از آن به مرور زمان برای ایجاد جلوه‌ای قدیمی و فرسوده سبک شبی شیک رواج یافت.

محلول سرکه و اکسید آهن

برای ایجاد جلوه‌ای قدیمی، رنگ خاکستری طبیعی مایل به نقره‌ای، پتینه خاکستری مایل به قهوه‌ای یا سیاه سفید کافی است تعدادی میخ یا سیم ظرفشویی را به مدت یک شب درون سرکه سفید قرار دهید سپس محلول را به نسبت یک به یک با آب رقیق کنید.

نکته: دقت داشته باشید که نباید از میخ گالوانیزه استفاده کنید.

محلول سرکه و اکسید آهن آماده شده را با استفاده از قلم مو روی تکه‌ چوب اضافی امتحان کنید تا نتیجه کار را ببینید. در بیشتر مواقع با خشک شدن چوب ظاهر قدیمی برای آن ایجاد می‌شود اما اگر نیاز به رنگ تیره‌تر داشتید کافی است محلول را به مدت بیشتری روی چوب باقی بگذارید یا محلول بیشتری بزنید.

 نکته: پیش از امتحان کردن محلول سرکه و اکسید آهن روی تکه چوب اضافی یا قسمتی که کمتر در معرض دید است آن را روی کار اصلی نزنید؛ زیرا ممکن است لازم باشد تا مقدار محلول را تغییر دهید تا رنگ موردنظرتان ایجاد شود.

تنظیم میزان رنگ

هرچه محلول قوی‌تر باشد رنگ ایجاد شده تیره‌تر خواهد بود. دقت داشته باشید که قبل از پرداخت مجدد آن را با مقداری آب رقیق کنید. پس از ایجاد رنگ مورد نظر محلول را یکبار روی تکه چوب مورد نظر بزنید تا خشک شود. از این روش می‌توانید روی چوب بالسا که با قلم مو سیمی زبر شده استفاده کنید.

روش‌های دیگر برای ایجاد ظاهری قدیمی

روش‌های دیگری که برای ایجاد ظاهری قدیمی یا فرسوده برای چوب وجود دارد که از جمله آن می‌توان به سبک پتینه‌کاری، رنگ آمیزی لایه لایه، استفاده از واکس مخصوص مبلمان یا حتی واکس کفش اشاره کرد.

نکات مهم درباره روش پرداخت با سرکه و اکسید آهن

  • دقت داشته باشید که رنگی که پس از پرداخت چوب با این روش ایجاد می‌شود تا حد زیادی به میزان زبری چوب و میزان غلظت رنگ محلول سرکه و اکسید آهن بستگی دارد.
  • هرچه چوب زبرتر باشد محلول راحت‌تر رنگ می‌پذیرد.
  • بسته به میزان غلظت محلول رنگ ایجاد شده متغیر است اما معمولا در استفاده از این روش چوب باسوود و بالسا به رنگ خاکستری یا قهوه‌ای تیره و بلوط به رنگ سیاه درمی‌آید.
  • میزان اسیدی بودن این محلول بالا است به همین جهت برای پرداخت مبلمان مینیاتوری با کیفیت بالا مناسب نیست اما می‌توان روی آن یک لایه لاک اکریلیک یا وارنیش زد تا اثرات اسیدی این نوع پرداخت را خنثی کنید. اگر نمی‌خواهید در پایان سطح کار را با وارنیش یا مواد دیگر بپوشانید می‌توانید از اسپری بافر مخصوص برای خنثی کردن PH سرکه استفاده کنید.
  • این محلول درون چسب نفوذ نمی‌کند به همین جهت باید دقت کنید که چسب اضافی را از سطح کار به خوبی پاک کنید. روی قسمت‌های چسب زده شده از محلول اکریلیک استفاده کنید.

امیدواریم با استفاده از روش‌های بالا بتوانید به راحتی ظاهر و جلوه‌ای که مدنظرتان است برا برای چوب ایجاد کنید. اگر تجربه‌ای در این زمینه داشتید در بخش نظرات آن را با ما درمیان بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا