ابزار و یراق

تفاوت کارواش ذغالی و دینامی چیست؟

یکی از سؤالات رایجی که برای خریداران کارواش خانگی پیش می‌آید این است که کارواش دینامی بهتر است یا ذغالی؟ به طور کلی دستگاه‌های کارواش خانگی یا صنعتی معمولا از دو نوع موتور دینامی یا ذغالی استفاده می‌کنند. هر یک از این موتورها مزایا و معایب خاص خود را داشته و برای مصارف به خصوصی مناسب هستند. اگر قصد خرید کارواش خانگی را دارید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله سعی داریم تمامی ویژگی‌های این موتورها و تفاوت کارواش ذغالی و دینامی را بررسی کنیم تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

بنرعمومی

ویژگی‌های موتور ذغالی و دینامی

موتور ذغالی نوعی موتور الکتریکی است که با جریان برق مستقیم یا متناوب کار کرده و برای ایجاد میدان مغناطیسی از یک آهنربای الکتریکی به عنوان استاتور استفاده می‌کند. موتورهای ذغالی، گشتاور راه‌اندازی بالایی داشته و با سرعت بالایی کار می‌کنند. این موتورها سبک و جمع و جور هستند. موتورهای ذغالی معمولا در ابزارآلات و تجهیزات برقی قابل حمل و بسیاری از لوازم خانگی استفاده می‌شوند.

در مقابل موتور دینامی یا موتور ناهمزمان (موتور آسنکرون) یک موتور الکتریکی جریان متناوب است. این نوع موتور با استفاده از جریان مغناطیسی تولید شده توسط استاتور به چرخش درمی‌آید؛ بنابراین موتور دینامی می‌تواند بدون اتصال الکتریکی به روتور ساخته شود.

تفاوت کارواش ذغالی و دینامی

تفاوت موتور کارواش دینامی و ذغالی چیست؟

در ادامه تفاوت‌های موتور کارواش دینامی و ذغالی را از چند جهت مختلف بررسی می‌کنیم.

طول عمر

موتورهای دینامی با دور در دقیقه (RPM) کمتری کار می‌کنند و به طور کلی طول عمر بیشتری نسبت به موتورهای ذغالی دارند؛ به همین دلیل برای کارواش‌های تجاری و مصارف سنگین مناسب‌تر هستند.

موتورهای ذغالی طول عمر مناسبی دارند اما به اندازه موتورهای ذغالی دوام ندارند. این موتورها بعد از چند سال، سوخته شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. البته با تعمیر و نگهداری مناسب بیشتر می‌توان طول عمر آنها را افزایش داد.

صدا و لرزش

ممکن است برای مصارف صنعتی، صدا فاکتور مهمی نباشد، اما بسیاری از افرادی که قصد خرید کارواش خانگی را دارند ترجیح می‌دهند مدل‌های کم‌صداتر را انتخاب کنند. موتور دینامی در مقایسه با موتور ذغالی بسیار کم صداتر است. موتور دینامی فقط یک قسمت متحرک یعنی روتور را دارد. در واقع براشلس بودن موتورهای دینامی یکی از مهم‌ترین دلایل بی‌صدا بودن آنهاست.

تفاوت کارواش ذغالی و دینامی
نمونه ای از کارواش دینامی (سمت راست) در برابر کارواش ذغالی (سمت جپ)

توانایی و قدرت

به طور کلی سرعت چرخش موتور ذغالی در مقایسه با موتور دینامی بیشتر است. تنها عاملی که می‌تواند روی سرعت چرخش موتور ذغالی تأثیر منفی بگذارد اصطکاک است. با این حال، سرعت موتور اهمیت چندانی در انتخاب نوع کارواش ندارد.

از لحاظ گشتاور اولیه، موتورهای ذغالی نسبت به موتورهای دینامی برتری دارند. این در حالی است که موتورهای دینامی گشتاور اولیه کمتری دارند، اما وقتی شروع به کار می‌کنند گشتاور افزایش می‌یابد. در نتیجه کارواش‌های خانگی دینامی نباید به طور مکرر خاموش و روشن شوند.

اندازه و وزن

موتورهای دینامی بزرگتر و سنگین‌تر از نوع ذغالی هستند. طبیعتا اندازه و وزن موتورهای دینامی تأثیر خود را بر روی وزن کارواش می‌گذارد؛ بنابراین معمولا در کارواش‌های خانگی کوچک، از موتورهای ذغالی استفاده می‌شود تا قابلیت حمل و نقل آسان دستگاه فراهم شود. از سوی دیگر،‌ در کارواش‌های صنعتی، ویژگی‌های فنی و ماندگاری دستگاه از اهمیت بیشتری برخوردار است. در کارواش‌های صنعتی، سنگین‌تر بودن محصول نیز نقطه ضعف بزرگی محسوب نمی‌شود. از این رو، برای این‌گونه مصارف از کارواش‌های دینامی استفاده می‌شود. برای کسب اطلاع بیشتر در مورد انواع کارواش، باید در مورد تفاوت کارواش خانگی و صنعتی اطلاعات کافی داشته باشید.

هزینه تعمیرات

موتورهای دینامی نسبت به موتورهای ذغالی گران‌قیمت‌تر هستند. در ساخت این موتورها از موادی مثل مس، فولاد و آلومینیوم بیشتر استفاده شده است. در نتیجه هزینه این مواد بر قیمت نهایی کارواش‌های با موتور دینامی تأثیر می‌گذارد. به همین میزان، هزینه تعمیرات کارواش‌های دینامی نیز بیشتر از کارواش‌های ذغالی است.

کارواش دینامی
کارواش دینامی

میزان استفاده از آب

یکی دیگر از عوامل مهم هنگام خرید کارواش خانگی، میزان مصرف آب دستگاه است. برای تشخیص میزان مصرف آب می‌توان در جدول مشخصات فنی ابزار، میزان «دبی آب» آن را بررسی کرد. دبی، میزان مصرف آب دستگاه در واحد زمان را نشان می‌دهد. به طور کلی مصرف آب کارواش‌های خانگی نسبت به روش‌های شستشوی سنتی بسیار کمتر است؛ اما در مقایسه میزان مصرف آب دو نوع کارواش خانگی دینامی و ذغالی باید بگوییم که موتور دینامی قدرت و پیچیدگی بیشتری داشته و مصرف آب آن نیز بیشتر است.

کارواش خانگی ذغالی بهتر است یا دینامی؟

برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا از خود بپرسید که از کارواش خانگی برای چه کاربردی، در چه مکانی و تا چه اندازه استفاده خواهید کنید؟ همچنین باید از تفاوت‌های این دو نوع کارواش به خوبی آگاه باشید که در قسمت‌های قبل به آن پرداختیم. با مطالعه این مقاله و جستجو در فروشگاه اینترنتی سازوکار می‌توانید با انواع مدل‌های کارواش خانگی دینامی و ذغالی بیشتر آشنا شوید.

راهنمای خرید کارواش ذغالی یا دینامی

نکته آخر این است موتورهای دینامی در کارواش‌های خانگی بزرگ و موتورهای ذغالی در کارواش‌های خانگی کوچک و سبک استفاده می‌شوند. هر دوی آنها ویژگی‌های و مزایای خاص خود را دارند. همچنین کارواش‌های خانگی در مدل‌ها مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. شما باید بسته به محیط و نوع آلودگی‌های آن مدلی را انتخاب کنید که پاسخگوی نیازهایتان باشد.

اگر قصد دارید کارواش را هر از چند گاهی برای شست و شوی خانه یا ماشین خود استفاده کنید، یک کارواش خانگی کوچک با موتور ذغالی می‌تواند برای شما کافی باشد. چنین دستگاهی هزینه کمتری داشته و به راحتی قابل حمل است.

کارواش ذغالی

اگر قصد خرید یک کارواش خانگی برای مکان‌های تجاری و شستشوهای سنگین را دارید، کارواش دینامی را انتخاب کنید. کارواش‌های دینامی، بزرگتر و گران‌تر هستند؛ اما کارایی و دوام این دستگاه‌ها قیمت بالای آنها را جبران می‌کند. علاوه بر این، ماندگاری کارواش‌های دینامی به گونه‌ای است که برای مدت‌ها لازم نیست کارواش خود را تعویض کنید. این ابزار نیروی لازم برای تمیز کردن سطوح و ماشین‌ها در مقیاس بزرگ را به خوبی تأمین می‌کند.

البته بودجه شما نیز فاکتور مهمی در انتخاب نوع کارواش خانگی است، زیرا همان‌طور که اشاره شد، کارواش دینامی گران‌تر است. روی هم رفته اگر محدودیت بودجه ندارید کارواش خانگی با موتور دینامی را برای خانه‌تان نیز می‌توانید بخرید زیرا در مقایسه با موتورهای ذغالی قدرت و ماندگاری بشتری دارند.

سوالات متداول

کارواش دینامی بهتر است یا ذغالی؟

اگر قصد استفاده از کارواش برای مصارف خانگی را دارید، یک کارواش ذغالی تمامی نیازهای شما را برآورده می‌کند؛ اما اگر برای مصارف سنگین و حرفه‌ای‌تر از این دستگاه استفاده می‌کنید، خرید کارواش ذغالی دینامی را به شما توصیه می‌کنیم.

بهترین برندهای کارواش دینامی و ذغالی کدامند؟

برندهایی مانند بوش، کارچر (کرشر)، بلک اند دکر و شپخ جزو بهترین برند کارواش خانگی موجود در ایران هستند که محصولات متننوع و مجهزی را تولید می‌کنند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا