خودت بساز

آموزش ساخت قفسه چوبی شناور

شاید در وهله اول بپرسید چرا اسم این قفسه‌ها شناور است؟ قطعات سخت افزاری این قفسه از دید پنهان بوده و به نظر شناور می‌آید به همین دلیل به آن قفسه شناور می‌گویند. ساخت این قفسه‌ها نسبت به مدل‌های سنتی کمی پیچیده‌تر است اما برای شروع کار یک مبتدی می‌تواند پروژه خوبی باشد.

خرید دریل

این شلف‌های شناور را در هرجای خانه از حمام گرفته تا سالن پذیرایی و برای نگهداری کتاب و لوازم دکوری‌ می‌توان استفاده کرد.

راهنمای ساخت شلف حلقه‌ای

قفسه چوبی

در این روش ساخت شلف ابتدا باید راهی برای خم کردن چوب بدون نیاز وسایل خاص و در کمترین زمان بیابیم.

وسایل موردنیاز:

 • پانل دکوراتیو (یک ورقه)
 • تخته کاج (1×6×8)
 • 10 عدد پیچ چوب
 • رنگ و پلی اورتان
 • آویز عکس دندانه اره‌ای

ابزار موردنیاز:

 • اره میزی
 • دریل
 • گونیا
 • 2 عدد کلمپ

مرحله اول

دو عدد نوار چوبی از پانل دکوراتیو در اندازه‌های (15×121) و (15×71) سانتی‌متر برش دهید. دو طرف نوارهای چوبی را به اندازه 7 سانتی‌متر علامت بزنید.

قفسه چوبی

مرحله دوم

در این مرحله دوطرف ورقه‌های دکوراتیو را در قسمتی که علامت زده‌اید روی هم قرار داده و با کلمپ محکم ثابت نگه می‌دارید. باید مطمئن شوید که قسمت براق ورقه‌ها به سمت بیرون باشد. سپس انتهای سمت دیگر ورقه‌ها را در قسمت علامت زده روی هم قرار داده و با کلمپ محکم کنید. هنگام خمیده کردن ورقه‌ها باید مراقب باشید که نشکند.

قفسه چوبی

مرحله سوم

پس از این که دایره شکل گرفت؛ تخته چوب‌ها را داخل حلقه اندازه گیری کرده و علامت بزنید. اگر تخته چوب‌ها درست وسط حلقه باشد نیازی به برش زاویه دار نیست؛ اما بهتر است تخته چوب‌های داخل حلقه نامتقارن باشد. بنابراین یکی از چوب‌ها را به صورت عمودی نصب کنید. از آنجا که این قطعه در مرکز حلقه قرار ندارد انتهای آن را با زاویه 30 درجه برش می‌دهید. این زاویه با تغییر جایگاه تخته تغییر خواهد کرد.

قفسه چوبی

مرحله چهارم

پس از برش و تعیین جایگاه تخته‌ها همراه با استفاده از گونیا تخته‌ها را به حلقه پیچ کنید.

قفسه چوبی

مرحله پنجم

می‌توانید بلافاصله بعد از ساخت شلف به دیوار میخ کوبیده و شلف را آویزان کنید. اما برای محکم‌کاری بهتر است پشت شلف آویز دندانه اره‌ای نصب کرده و به میخ روی دیوار آویزان کنید. به همین سادگی تنها در 5 مرحله ساده توانستید یک عدد شلف چوبی زیبا بسازید.

راهنمای ساخت شلف شناور گوشه‌ای

قفسه چوبی

از شلف شناور گوشه‌ای می‌توانید برای قسمت‌هایی از دیوار که بلااستفاده باقی مانده استفاده کنید.

روش‌های زیادی برای ساخت شلف گوشه‌ای وجود دارد که هر کدام از آن‌ها به اورفرز نیاز دارد. در این راهنمای ساخت از روشی استفاده شده که نیازی به ابزار خاصی نخواهید داشت.

ابزارها و مواد موردنیاز:

 • اره عمودبر
 • سنباده زن
 • متر
 • کلمپ
 • نگهدارنده طبقه 2 سانتی‌متری (4 عدد برای هر طبقه)
 • مداد
 • عینک ایمنی
 • محافظ گوش

یک عدد تخته چوب 2×12 به اندازه‌ای که بتوان 2 عدد نیم دایره از آن درآورد.

قفسه چوبی

مرحله اول

ابتدا یک نیم دایره با شعاع 28 سانتی‌متری روی تخته چوب بکشید. ریسمانی را به مداد وصل کرده و به اندازه 28 سانتی‌متر اندازه بگیرید. انتهای ریسمان را گوشه تخته قرار داده و نیم دایره را ترسیم کنید.

مرحله دوم

نیم‌دایره را با اره عمودبر یا اورفرز برش دهید. در این راهنمای ساخت برای حفظ سادگی بیشتر از اره عمودبر استفاده شده اما اورفرز ابزار مناسبی برای برش دایره‌ای چوب است. پس از برش لبه‌های چوب را با سنباده صاف کنید.

قفسه چوبی

مرحله سوم

نگهدارنده‌ها را با پیچ و رولپلاک به دیوار نصب کنید. فاصله نگهدارنده‌ها به اندازه شلف بستگی دارد و در این دستور دو عدد از نگهدارنده ها را با فاصله 6 سانتی‌متر و دو عدد دیگر را با فاصله 22 سانتی‌متر از گوشه دیوار نصب کنید.

همچنین بخوانید: ساخت تیر کمان

مرحله چهارم

شلف را روی نگهدارنده‌ها قرار داده و با مداد مکان نگهدارنده‌ها را علامت بزنید.

با یک عدد چاقوی تیز طرح نگهدارنده‌ها را روی شلف بکشید. سپس با مغار برای هر کدام از نگهدارنده‌ها شیار کام ایجاد کنید. عمق هر کدام از کام‌های روی شلف 3 میلی‌متر باشد.

مرحله پنجم

دوباره شلف را سنباده زده و با رنگ و روغن پرداخت کرده و اجازه دهید خشک شود.

قفسه چوبی

مرحله ششم

در مرحله آخر شلف را روی نگهدارنده‌ها قرار دهید. شیارهای کام باید درست روی نگهدارنده قرار بگیرد. نگهدارنده‌ها را با پیچ به شلف متصل کنید. می‌توانید نگهدارنده‌ها و پیچ‌ها را به دلخواه رنگ کنید.

امیدواریم با به کارگیری روش‌های بالا بتوانید به راحتی قفسه مناسب خانه یا محل کارتان را بسازید. اگر در هریک از مراحل ساخت سوال یا نطری داشتید در بخش نظرات آن را با ما درمیان بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

 1. مطلبای خوبی که تو سایتتون میذارین قابل تقدیره. خیلی ممنونم که دارین سعی میکنین کار مردم رو راه بندازین. اینقدر اینترنت تو زندگی مردم نقش پر رنگی پیدا کرده که حتی دیگه واس لوله بازکنی برچسب ها بی معنا شدن و کسی دیگه نمیره روی در و دیوار دنبال لوله بازکن بگرده. خیلی از کتاب ها الان آنلاین پیدا میشن و واسه آموزش دیدن خیلی از کارها نیازی نیست بریم دنبال کلاسهای حضوری. واقعا ازتون ممنونم که کار رو برامون راحت تر کردین. من الان دیگه همه کارام از پیدا کردن آموزش های ساده تا چاه بازکنی خونم رو اینترنتی اوکی میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا