ابزار و یراق

تفاوت فرز آهنگری و سنگبری+ مقایسه صفحه برش سنگ و آهن

فرزهای آهن بر و سنگ بر نوعی ابزار دستی و برقی هستند که مجهز به دیسک یا صفحه برش بوده و برای ماشین‌کاری، برش و پرداخت مواد مختلف از قبیل فلزات و موادی جامد مانند آجر، آلومینیوم، سنگ و بتن کاربرد دارند(در مقاله سنگ فرز چیست به بررسی انواع فرزها پرداخته‌ایم). برای آشنایی با فرق فرز آهنگری و سنگبری ابتدا باید ویژگی‌های هریک را بررسی کنیم.

ویژگی‌های فرز آهنگری یا آهن بر

فرز آهن بری یا آهنگری یکی از ابزارهای برقی است که در پروژه‌های مختلف و مخصوصا برای برش و فرزکاری قطعات آهنی استفاده می‌شود. می‌توانید با کمک این ابزار فلزات، چوب و مواد متراکم را ببرید و ماشین‌کاری کنید، سطوح مختلف را سنباده بزنید، صاف کنید و ابزارهای مختلف را تیز کنید.

خرید سنگ فرز

می‌توانید از دیسک‌های مختلف برای این فرز استفاده کنید و کارهای متفاوتی انجام دهید. فرزهای آهن بری در اندازه‌های متنوع در بازار موجود هستند. همچنین، با و بدون سیم با قدرت موتور متفاوت و برای کارهای دقیق طراحی و تولید می‌شوند. سرعت این فرزها 8500-8000 دور در دقیقه است.

از این فرز برای برش فلزات سخت و نرم نظیر آلومنیوم و فولاد و برای انواع قطعات فلزی مانند پیچ و مهره، لوله، آهن، فولاد و ورق فلز استفاده می‌شود.

فرز آهنگری ابزاری همه‌کاره و تطبیق‌پذیر است چراکه در آن صفحه‌ها و لوازم جانبی مختلف قابل کنترل و تعویض هستند. این ابزار حاوی واشر و مهره اسپیندل است که برای اشکال مختلف دستگاه کاربرد دارند و صفحه‌های ضخیم‌تر یا نازک‌تر را در خود جای می‌دهد. البته لازم است به دستورالعمل‌های مربوط به نصب صفحه و لوازم جانبی در کتابچه راهنمای ابزار توجه کنید.

نحوه کار با فرز آهنگری

در این فرز از یک صفحه سایشی مخصوص برش فلز استفاده کنید. صفحه را روی فرز محکم کنید، فلز را روی سطح صافی بگذارید و آن را با گیره سی کلمپ روی سطح ببندید. خط برش را علامت بزنید. از پوشش ایمنی مانند دستکش استفاده کنید. کار را با فشار کم آغاز کنید. فرز را در جای مناسب قرار دهید و به آرامی در طول قطعه فلزی حرکت کنید. صفحه برش نازک است و فشار بیش از حد موجب پس‌گردان می‌شود.

اگر مشغول برش فولاد هستید پس از اینکه کار تمام شد، صفحه برش فلز را بردارید و از دیسک فلپر در امتداد لبه فولاد استفاده کنید تا صاف شود.

صفحه برش سایشی را از ابزارفروشی‌ها یا مراکز فروش لوازم خانگی تهیه کنید. تمام این صفحه‌ها شبیه به هم هستند اما کاربردهای متفاوتی دارند. به برچسب‌ها دقت کنید.

ویژگی‌های فرز سنگ بری

از این ابزار برای برش و ماشین‌کاری کاشی‌های سقفی، آجرها و تخته ‌سنگ‌های سنگفرش استفاده می‌شود. با این ابزار می‌توانید برای فرزکاری انواع مختلف سنگ و نما استفاده کنید. در حین کار حتما به نکات ایمنی هم توجه کنید. سرعت این فرزها 6500-6000 دور در دقیقه است.

یکی از موادی که می‌توانید با فرز سنگ بری روی آن کار کنید، بتن است. بتن ماده‌ای سخت و ضخیم است و در طول برش گردوغبار و بخار زیادی ایجاد می‌کند. به همین دلیل، مواد را قبل از برش خیس کنید. از صفحه برش چند قطعه‌ای مخصوص بتن استفاده کنید. این صفحه‌ها تیغه‌های دندانه‌داری دارند که برای خروج گردوغبار و خنک‌شدن تیغه با جریان هوا مناسب هستند. اگر تیغه زیاد گرم شود، مشکلات ایمنی ایجاد می‌کند. از تیغه‌های برش چند قطعه‌ای برای آجر، سنگ بری، سنگ‌فرش، گرانیت و سنگ آهک استفاده کنید. در مجموع از ابزار و دیسک با قطر مناسب برای کارتان استفاده کنید. در حین کار به اقدامات ایمنی توجه کنید.

نحوه کار با فرز سنگ بری

برای کار با این فرز از دیسک برش باکیفیت استفاده کنید. برای انتخاب نوع دیسک فقط به گزینه‌های ارزان‌قیمت فکر نکنید چون احتمال دارد به دردسر بیفتید. دیسک‌های سایشی ارزان‌تر هستند، اما با استفاده از دیسک الماسه می‌توانید برش‌های تمیزتر و باکیفیت‌تری را انجام دهید. همچنین این دیسک‌ها بادوام‌تر هستند. شاید گران‌قیمت‌تر باشند اما طول عمر زیاد، سرعت بالا و کیفیت برش آنها، قیمت اولیه را جبران می‌کند.

جای قطعات و مواد را تنظیم کنید. برای برش سنگ‌ها باید آنها را بالاتر از سطح زمین قرار دهید تا دیسک فرز به زمین برخورد نکند. از روش مناسب برای فرزکاری سنگ‌ها استفاده کنید. موقع برش سنگ به تیغه فشار نیاورید چون تیغه تکان خورده و موجب پس‌گردان می‌شود. تیغه را در طول کار هدایت کنید اما بیش از حد به آن فشار وارد نکنید.

تفاوت صفحه برش سنگ و آهن

همانطور که در مطلب انواع صفحه سنگ فرز اشاره کردیم، برای فرزها معمولا از صفحه برش با قطر 120 میلی‌متر استفاده می‌شود. برای برش چوب یا فلزات نرم ازصفحه برش با حداکثر ضخامت 30-20 میلی‌متر استفاده می شود. از این صفحه‌ها برای برش سنگ و بتن استفاده نکنید. قطر و ضخامت مناسب صفحه برش برای قطعات کوچک چوب، آهن و آلومینیوم به ترتیب 180 میلی‌متر و 50-40 میلی‌متر است.

از صفحه برش با قطر 115 و 230 میلی‌متر برای برش قطعات کوچک و بزرگ سنگ استفاده می‌شود. از صفحه با قطر 115 میلی‌متر برای ابزار کوچک‌تر و قطعات نازک‌تر سنگ استفاده کنید. دیسک‌های با قطر 230 میلی‌متر و ضخامت 80-70 میلی‌متر هم برای قطعات بزرگ‌تر و ضخیم‌تر سنگ استفاده می‌شوند.

دیسک‌های فلپر و آهن بری و سنگ بری از بسیاری جهات شبیه هم هستند. تفاوتشان در این است که دیسک‌های فلپر بیشتر برای کارهای پرداخت و فینیشینگ استفاده می‌شوند. این قطعات ظاهر نرم‌تری هم دارند. همچنین، مانند دیسک‌های آهن بری و سنگ بری با گریت‌های مختلف عرضه می‌شوند. هرچه گریت بالاتر باشد، دیسک صاف‌تر است.

اقدامات ایمنی

برای استفاده از دستگاه‌های فرز دقیقا مانند تمام ابزارهای دیگر باید به اقدامات ایمنی توجه کنید. فرزهای آهن بری و سنگ بری ابزارهایی برقی هستند و با موتور کار می‌کنند. تیغه‌های آنها لبه‌های تیزی دارد. باید اقدامات احتیاطی را رعایت کنید، چراکه لغزش و افتادن دستگاه به بروز حوادث خطرناک کمک می‌کند. در این بخش به چند نکته ایمنی در حین کار با این ابزار توجه کنید:

  • تمام ابزارها، کابل‌ها و جعبه ابزار و هرگونه وسیله اضافی را از محل کار خارج کنید تا بتوانید با فرز به‌راحتی به محیط کارتان مسلط باشید. ابزارهای لازم را در دسترس بگذارید و در صورت لزوم از آنها استفاده کنید.
  • کابل‌های برق را پشت محیط کار نگه دارید تا بریده نشوند و جلوی دست و پایتان را نگیرند.
  • مواد اشتعال‌زا مانند بنزین، گازوئیل، روغن، کاغذ و … را از محیط کار دور کنید تا از خطر آتش‌سوزی در امان بمانید. فرز آهن بری و سنگ بری در طول کار جرقه ایجاد کرده و موجب مشتعل‌شدن مواد می‌شوند.
  • جواهرات، گوشی، نخ و هر چیزی را که ممکن است در دستگاه گیر کند، از محل کار خارج کنید.
  • کپسول آتش‌نشانی تهیه کنید و اقدامات احتیاطی لازم را برای مقابله با انواع آتش‌سوزی‌ها انجام دهید.
  • در جاهای مرطوب یا در فضای باز در هنگام باران کار نکنید. همچنین دقت کنید که ابزارتان خشک باشد. سپس از آن استفاده کنید.
  • از لباس کار با سایز مناسب و تجهیزات محافظت از چشم، گوش، ریه و دست استفاده کنید. لازم است از عینک ایمنی با سایز مناسب برای محافظت از چشمانتان در برابر جرقه و براده‌ها و خرده‌های مواد مختلف استفاده کنید. برای محافظت از گوش‌ها از گوش‌گیر و برای محافظت از دست‌ها در برابر بریدگی، جرقه و لبه فلزی داغ و تیز از دستکش‌های ضخیم استفاده کنید.

امیدواریم در این مقاله با انواع فرز و کاربردهای آن آشنا شده باشید. برای خرید فرز و صفحه برش می‌توانید به سایت سازوکار مراجعه کنید. هم چنین در صورت نیاز می‌توانید از مشاوران خبره ما کمک بگیرید.

سوالات متداول

انوع سری فرز کدام است؟

آهن، سنگ، چوب و…

برای تعویض صفحه سنگ چه ابزاری نیاز است؟

سنگ فرز، آچار و صفحه فرز

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

  1. قطعا مقاله خوبی بود درمورد شناخت نوع صفحه با نوع کاربردی که داره.باعث افزایش اطلاعات بنده شد.سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا