راهنمای خرید ابزار و یراق آلات

معرفی کامل انواع تیغ اورفرز و کاربردهایشان (همراه ویدئو)

تیغه اورفرز چیست ؟

تیغ‌های اورفرز برای ایجاد لبه‌های گرد، شیارهای هفتی یا گرد و طرح‌های متنوع دیگر به کار می‌روند. این 10 تیغ به هر کسی که به فعالیت‌های DIY (خودت انجام بده) علاقه دارد کمک می‌کنند که از اور فرزهای نجاری بیشترین استفاده را ببرند.

اور فرز نجاری بی‌شک متنوع‌ترین نوع ابزاری است که می‌توانید تهیه کنید. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا لبه‌هایی با طرح‌های مختلف شکل داده، لمینیت و ونیر را کوتاه کرده، کام لولا (Hinge Mortise) ایجاده کرده و اتصالات متنوعی در نجاری من جمله دادو (Dado)، دم چلچله (Dovetail)، فاق پله‌ای (Rabbet)، کام و زبانه (Mortise-and-Tenon)، شیار و زبانه (Tongue-and-Groove) ایجاد کنید.

خرید تیغ اورفرز

انواع اتصالات نجاری همراه با عکس

صدها نوع و سایز مختلف از تیغ‌های اورفرز و CNC در بازار وجود دارد که برای ایجاد چنین اتصالاتی به کار می‌روند اما این تنوع از سوی دیگر ممکن است انتخاب را برای علاقه‌مندان سخت کند؛ مخصوصا اگر مبتدی باشید. در نتیجه 10 مدل از تیغ‌های اورفرز و CNC را با پیکان کاربیدی لیست کردیم که اعتقاد داریم هرکسی در زمینه‌ی DIY نجاری فعالیت دارد باید این تیغ‌ها را داشته باشد. وقتی مهارت‌های نجاری و اعتماد به نفستان بیشتر شود می‌توانید تیغ‌های بیشتری تهیه کنید.

معرفی انواع تیغ اورفرز همراه با عکس

تیغ فرز شیارزن (Straight-Cutting Bit)

تیغ فرز شیارزن

همان‌طور که از اسم این تیغه برمی‌آید، این تیغه برای ایجاد شیارهایی با انتهای مکعب به کار می‌رود. این تیغه در قطرهای متنوع موجود است اما پرکاربردترین سایز‌های این تیغه 6، 12 و 20 میلی‌متری هستند. از این تیغه می‌توانید برای ایجاد فاق پله‌ای، دادو و شیارهای دیگر استفاده کنید. بسیاری از تیغه‌ها دارای قسمتی به نام بلبرینگ (Pilot) هستند که تیغه را راهنمایی کرده و آن را ثابت نگاه می‌دارد اما این تیغه از نوع بدون بلبرینگ است، در نتیجه حتما اور فرز را در راستای لبه‌ای صاف هدایت کنید تا برشی صاف و مستقیم داشته باشید.

تیغ اورفرز بانکی (Rounding-Over Bit)

تیغ اورفرز بانکی

از این تیغه‌ی شکل دهنده‌ی لبه در لبه‌های قفسه، میز، دسته‌ی صندلی و هرجای دیگری که می‌خواهید لبه‌های تیز را گرد کنید، استفاده می‌شود. این تیغه دارای بلبرینگ است که عرض برش را کنترل می‌کند. پایه‌ی تیغ  را برای میزان عمق برش تنظیم کنید. تیغه‌های بانکی هم در اندازه‌های متنوعی تولید می‌شوند که در آن شعاع برش متغیر است. کاربردی‌ترین اندازه‌های این تیغ 6 و 10 میلی‌متری هستند.

تیغ اورفرز پروفیل (Roman Ogee Bit)

تیغ اورفرز پروفیل

این مدل شاید محبوب‌ترین تیغ شکل‌دهنده‌ی لبه باشد که دارای طرحی متمایز برای خلق طرح‌های تزئینی کلاسیک در لبه‌های میز، قاب عکس، پلکان عمودی و ریل‌های افقی است. بلبرینگ متصل به انتهای این تیغه عرض برش را کنترل می‌کند. این تیغه در سایزهای مختلفی عرضه می‌شود اما سایز 6 میلی‌متری به بیشتر نیازهای شما پاسخ خواهد داد.

تیغ اور فرز عکس بانکی (Cove Bit)

تیغ اور فرز عکس بانکی

این تیغ در واقع همانگونه که از نامش برمی‌آید طرحی برابر با عکس تیغ بانکی (Rounding-Over) است و به جای اینکه لبه را گرد کند فرورفتگی مقعر و منحنی در لبه ایجاد می‌کند و طرح نهایی لبه‌ای دکوری است که پایه‌های مبلمان، درهای کابینت و کتابخانه را زیباتر می‌کند. این تیغ تا 24 میلی‌متر در شعاع تولید می‌شود اما برای علاقه‌مندان به DIY سایز 6 یا 10 میلی‌متر کافی است.

تیغ اور فرز دو راهه (Rabbeting Bit)

تیغ اور فرز دو راهه

فاق پله‌ای (Rabbet) دندانه‌ای به شکل L لاتین است که در لبه‌ی چوب ایجاد می‌شود که با چوب دیگری با زاویه‌ی و دندانه‌ی سازگار چفت شده و اتصال پله‌ای را شکل می‌دهد. یکی ساده‌ترین راه‌های ایجاد اتصال پله‌ای استفاده از تیغ اورفرز دوراهه مجهز به بلبرینگ است. تیغ‌های فاق پله‌ای با عرض و عمق دندانه‌ای که ایجاد می‌کنند دسته‌بندی می‌شوند. پرکاربردترین سایزها در این تیغ مدل‌های 10 یا 12 میلی‌متر هستند. اتصالات فاق پله‌ای در کابینت‌سازی برای ساخت کشو یا اتصال دوطرف کابینت به سمت فوقانی و نصب قسمت پشتی کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تیغ اور فرز پرداخت (Flush-Trim)

تیغ اور فرز پرداخت

اگر با ونیر یا لمینت پلاستیک سر و کار داشته باشید باید یکی از این تیغه‌ها داشته باشید. این تیغه‌ی مستقیم بر، دارای بلبرینگی است تا سطوح برآمده را پرداخت کرده و با لایه‌ی زیرین یکدست کنید. این تیغه در ساخت کانترهای لمینت پلاستیک، رویه‌ی میز، کابینت و در کابینت و نمای کشو استفاده می‌شود و برای ونیر چوبی هم مناسب است. سایزهای متنوعی برای این تیغه در بازار موجود است اما سایز 12 میلی‌متر در قطر و طول 24 میلی‌متربرای بیشتر نیازهای شما کافی است.

تیغ اورفرز پخ 45 درجه (Chamfer Bit)

تیغ اورفرز پخ 45 درجه

این تیغ در لبه‌ی تخته چوب برشی اریب در زاویه‌ی 45 درجه ایجاد می‌کند که برش پخ نامیده می‌شود که برای حذف گوشه‌های مکعب و تیز قفسه‌، قاب عکس، رویه‌ی کانتر و میز و تیرک‌های عمودی استفاده می‌شود. همچنین این تیغ برای ایجاد شیارهای V شکل بین تخته چوب‌ها استفاده می‌شود (وقتی 2 برش پخ به هم می‌رسند شیار V شکل تشکیل می‌دهند). این تیغ در سایزها و زاویه‌های مختلفی ارائه می‌شود اما توصیه ما سایز3 سانتی‌متری است.

تیغ فرز شیار انگشتی (Core Box Bit)

تیغ فرز شیار انگشتی

این تیغ بدون بلبرینگ بوده و برای ایجاد شیارهایی با انتهای منحنی مخصوصا شیارهای تزئینی عمودی در ستون‌ و پلکان مورد استفاده قرار می‌گیرد اما برای ایجاد شیارهای تزئینی در پنل در و بشقاب‌های چوبی هم مناسب است. این تیغ در قطرهای مختلفی تولید می‌شود اما بیشتز علاقه‌مندان به DIY به سایز 6 میلی‌متر نیاز خواهند داشت.

تیغ فرز V شکل (V-Groove Bit)

تیغ فرز V شکل

این تیغ اور فرز برای ایجاد شیارهای V شکل در درهای کابینت، نمای کشو، پایه‌ی میز و غیره به کار می‌رود و بلبرینگ ندارد. این تیغ در سایزها و زاویه‌های متنوعی تولید می‌شود اما کاربردی‌ترین سایز مدل 12 میلی‌متر با زاویه‌ی برش 90 درجه است.

تیغ فرز شیارزن (Slot-Cutting Bit)

تیغ فرز شیارزن

این تیغه‌ی تخصصی راهی سریع و دقیق را برای ایجاد شیارهای باریک در لبه‌های چارچوب در کابینت، پارکت، قاب عکس و بخش‌های مختلف کشو فراهم می‌کند و برای شیارهای زبانه در اتصالات زبانه ایده‌آل است. این تیغه 2 «بال» دارد که هر یک به دندانی تیز از جنس تنگستن-کاربید مجهز هستند. عرض شیار توسط ضخامت دندان تعیین می‌شود که از 1.5 میلی‌متر تا 6 میلی‌متر متغیر است. عمق شیار به فاصله‌ی بین بلبرینگ تا دندان تیغ بستگی دارد. محبوب‌ترین اندازه عرضی برابر با 6 میلی‌مترو عمقی برابر با 12 میلی‌متر دارد. توجه داشته باشید که برخی از این تیغ‌ها دارای بلبرینگ‌های قابل تعویض در قطرهای مختلف هستند که به شما اجازه می‌دهد عمق شیار را با تعویض بلبرینگ تغییر دهید.

درصورت تمایل به آشنایی بیشتر می‌توانید ویدئو 2 دقیقه‌ای زیر را که درباره نحوه‌ی استفاده از تیغه‌ی اور فرز است مشاهده کنید.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا