ابزار و یراق

بررسی تفاوت سنگ فرز با مینی فرز

سنگ فرز و مینی فرز جزو پرفروش‌ترین ابزار برای برش و سایش مواد مختلف هستند. جنس ماده‌ای که می‌تواند به وسیله این ابزارآلات مورد برش یا سایش قرار بگیرد با توجه به نوع صفحه و متعلقاتی که استفاده می‌کنید متفاوت است. از این دستگاه‌ها می‌توان بر روی موادی مانند فلز، مصالح ساختمانی، چوب یا پلاستیک استفاده کرد. در زبان انگلیسی به سنگ فرز Angle Grinder به معنی فرز زاویه‌دار گفته می‌شود. همچنین معادل انگلیسی مینی فرز نیز Mini Angle Ginder است. دلیل این نام‌گذاری زاویه (Angle) ۹۰ درجه‌ای است که بین محور کار دستگاه و محور نیرومحرکه آن وجود دارد. در ایران این دستگاه با نام‌هایی مانند مینی سنگ، فرز، سنگ جت، کف ساب و مینی فرز شناخته می‌شود.

سنگ فرز و مینی فرز از لحاظ ظاهری شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. مهم‌ترین شباهت این دو دستگاه در نحوه عملکرد و شکل ظاهری آنهاست. تفاوت‌های این دو ابزار از ابعاد آنها آغاز شده و موارد دیگری از جمله، قطر صفحه، قدرت و کاربردها را در برمی‌گیرد. سؤالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که برای چه مصارفی باید از سنگ فرز یا مینی فرز استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت‌های سنگ فرز و مینی فرز پرداخته و نکات مهم برای خرید آنها را معرفی کنیم.

تفاوت سنگ فرز با مینی فرز چیست؟

در ادامه به بررسی تفاوت‌‌های اصلی سنگ فرز و مینی فرز می‌پردازیم.

قطر صفحه

در مینی فرز میزان سرعت چرخش دستگاه بر حسب RPM (دور در دقیقه) بین دو عدد ۹۳۰۰ و ۱۱۰۰۰ متغیر است. در مدل‌هایی که سرعت چرخش آنها ۱۱۰۰ دور در دقیقه است حداکثر قطر صفحه بین ۱۱۵ تا ۱۲۵ میلی‌متر است. همچنین در مدل‌های که سرعت چرخش آنها ۹۳۰۰ دور است صفحه قطر ۱۵۰ میلی‌متری دارد. در واقع بین دو پارامتر سرعت چرخش و قطر صفحه رابطه عکس وجود دارد. هر چه قطر صفحه بزرگتر باشد سرعت چرخش آن کمتر خواهد بود و بالعکس.

سنگ فرزها نیز از نظر سرعت چرخش به دو دسته تقسیم می‌شوند. سرعت چرخش این دو نوع ۶۵۰۰ و ۸۵۰۰ دقیقه است. در بازار اصطلاحا این سنگ‌ها به ترتیب با عنوان فرز سنگبری و فرز آهنگری شناخته می‌شوند. در مدل‌هایی که سرعت چرخش ۶۵۰۰ دور در دقیقه دارند، قطر صفحه معمولا ۲۳۰ میلی‌متر است. همچنین مدل‌هایی که سرعت چرخش ۸۵۰۰ دارند،‌ صفحه قطر ۱۸۰ میلی‌متر دارد.

مینی فرز

نکته بسیار مهمی که هنگام استفاده از سنگ فرز یا مینی فرز باید به آن توجه کنید این است که به هیچ وجه در سنگ‌های دور بالا از صفحه‌هایی که مناسب سرعت‌های پایین‌تر است استفاده نکنید. این کار ممکن است منجر به تکه تکه شدن صفحه و وارد شدن آسیب به شما شود. همچنین امکان استفاده از صفحه‌های دور بالا در صفحه‌های سرعت پایین‌تر وجود دارد، اما این کار باعث افت راندمان دستگاه خواهد شد.

وزن دستگاه

وزن سنگ فرز به مراتب بیشتر از مینی سنگ است. این تفاوت وزن به دلیل ابعاد بزرگتر بدنه و سنگین‌تر بودن قطعات داخلی مانند موتور دستگاه است. معمولا وزن مینی فرز به اندازه‌ای است که با یک دست می‌توان از آن استفاده کرد. ابعاد کوچک دستگاه نیز امکان کار در محیط‌های کوچک و فضاهای بسته را به شما می‌دهد. وزن سنگ فرز به مراتب بیشتر از مینی فرز است. به همین دلیل باید با کمک دسته جانبی دستگاه و با استفاده از هر دو دست از آن استفاده کنید. استفاده از سنگ فرز در فضاهای کوچک و محدود دشوارتر است. همچنین برای مواردی که در ارتفاع و بالای سر خود کار می‌کند سنگ فرز ابزار مناسبی نبوده و باید از مینی فرز استفاده کنید.

قدرت (توان)

نکته مهم دیگر در مورد تفاوت سنگ فرز با مینی فرز ، قدرت و توان این دستگاه‌هاست. به طور کلی توان مینی فرز در مقایسه با سنگ فرز کمتر است. توان مینی فرز در مدل‌های مختلف از ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ وات متغیر است. مسلما هر چه توان دستگاه بیشتر باشد، انجام کارهای سنگین‌تر و برش قطعات سخت راحت‌تر خواهد بود. معمولا توان مدل‌های مختلف سنگ فرز بیش از ۲۰۰۰ وات است. نوع کاربرد شما نقش مهمی در انتخاب بین سنگ فرز و مینی فرز دارد. برای مثال در مواقعی که قصد استفاده از صفحه‌های الماسه و کار بر روی مصالح ساختمانی یا فلزات را دارید باید از دستگاهی با توان بالا استفاده کنید. به همین دلیل استفاده از سنگ فرز در چنین مصارفی توصیه می‌شود.

نوع کاربری

همانطور که اشاره شد، پارامترهایی مانند قطر صفحه، وزن دستگاه و قدرت آن در سنگ فرز و مینی فرز متفاوت است. این تفاوت‌ها باعث شده صرف نظر از موارد عمومی، نوع کاربری این ابزارآلات با هم متفاوت باشد. به طور کلی مینی فرز برای مصارف عمومی، کار در فضاهای بسته و ارتفاع مناسب است. از سوی دیگر سنگ فرز بیشتر جنبه صنعتی داشته و برای مصارف سنگین مناسب است. معمولا از سنگ فرز در مواقعی استفاده می‌شود که به قدرت و توان بالایی برای برش و سایش مواد دارای درجه سختی بالا نیاز است.

سنگ فرز

مزیت استفاده از مینی فرز

مهم‌ترین مزیت مینی فرز وزن سبک و ابعاد مناسب آن است. برخی از کارها را نمی‌توان با دو دست انجام داد. در بعضی از مصارف به دلیل دشوار بودن دسترسی به شیء یا سطح مورد نظر باید عملیات برش یا سایش با یک دست انجام شود. به همین دلیل سبک‌وزن و کوچک بودن ابزار اهمیت بسیار زیادی دارد. خصوصا در مواقعی که قصد کار بر روی دیوار یا سقف را دارید چنین مزیتی بسیار مهم است. مینی فرز این ویژگی را در اختیار شما قرار می‌دهد. از سوی دیگر وزن کم مینی فرز در مقایسه با سنگ فرز باعث می‌شود جابجایی آن در محیط کار آسان‌تر باشد. همچنین به دلیل ابعاد کوچکتر سنگ فرز می‌توان آن را در فضاهای کوچک و محدود استفاده کرد.

مزیت استفاده از سنگ فرز

سنگ فرز معمولا انتخاب افرادی است که به دنبال دستگاهی با توان و قدرت بالا می‌گردند. خصوصا هنگامی که قصد برش مواد دارای درجه سختی بالا مانند مصالح ساختمانی و فلز را داشته باشید توان دستگاه از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است. در چنین مواردی بهترین گزینه سنگ فرز است. علاوه بر این سنگ فرز از صفحات به مراتب بزرگتری استفاده می‌کند. به همین دلیل سرعت و قدرت برش آن بیشتر بوده و راندمان کار شما را افزایش می‌دهد. به طور کلی سنگ فرز برای مصارف صنعتی مناسب‌تر است.

انواع فرز و مینی فرز

مینی فرز از لحاظ نوع کاربرد به دو دسته مخصوص مصارف عمومی و مناسب استیل ضدزنگ تقسیم می‌شود. تفاوت اصلی این نوع مینی فرز در گشتاور و دور آنها است. در مینی فرزهای مناسب استیل ضدزنگ گشتاور بالاتر و سرعت گردش متفاوتی دارند. این نوع مینی فرز در صنایع مربوط به استیل مانند صنعت سینک آشپزخانه و ورقه‌های استیل کاربرد دارد. استفاده از این مینی فرز باعث می‌شود لعاب روی استیل از بین نرود. برای مصارف دیگر و کار بر روی طیف وسیعی از مواد مختلف باید از مینی فرز مناسب مصارف عمومی استفاده کرد.

مینی فرز

سنگ فرز به طور کلی به دو دسته اصلی فرز آهنگری و فرز سنگبری تقسیم‌بندی می‌شود. همانطور که اشاره شد تفاوت اصلی این دو نوع سنگ فرز در سرعت چرخش و قطر صفحه آنهاست. سرعت چرخش فرز سنگبری ۶۵۰۰ دور در دقیقه و سرعت چرخش فرز آهنگری ۸۵۰۰ دور در دقیقه است. برای کسب اطلاعات بیشتری در مورد انواع سنگ فرز می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

راهنمای خرید سنگ فرز و مینی فرز

مهم‌ترین نکته‌ای که پیش از خرید سنگ فرز و مینی فرز باید به آن توجه کنید نوع استفاده شما از این دستگاه است. طبق مطالبی که گفته شد، اگر به دنبال دستگاهی برای مصارف کلی و عمومی هستید که بتواند بر روی مواد مختلفی مانند چوب، پلاستیک و برخی از فلزات به خوبی برش یا سایش ایجاد کند باید مینی فرز خریداری کنید. همچنین اگر به دنبال دستگاهی با قدرت و توان بالا هستید که توانایی برش مواد سختی مانند مصالح و فلزات را داشته باشد باید سنگ فرز را خریداری کنید.

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد، ویژگی‌هایی مانند سرعت چرخش دستگاه و قطر صفحه آن بسیار مهم هستند. با توجه به نوع استفاده خود و موادی که با آنها کار می‌کنید باید مدلی از سنگ فرز یا مینی فرز را انتخاب کنبد که سرعت مناسب برای برش یا سایش ماده موردنظر شما را داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ فرز، بهره‌مندی از دسته کمکی ضد لرزش است. سنگ فرزها به دلیل لرزش زیادی که دارند ممکن است در طولانی‌مدت موجب خستگی و مشکلات فیزیکی در کاربر شوند. اختراع دسته کمکی این مشکل را تا حدود زیادی حل کرده و راحتی کاربران را افزایش داده است. بسیاری از برندهای مطرح مانند بوش، میلواکی، ماکیتا و… این قطعه را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که تا حدود ۷۰ درصد از لرزش دستگاه را گرفته و از انتقال آن به کاربر جلوگیری کند.

سنگ فرز

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که خرید سنگ فرز از مراجع رسمی و فروشگاه‌های معتبر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی از فروشگاه‌های معتبر که در سال‌های اخیر در صنعت فروش ابزار کشور مطرح شده، فروشگاه اینترنتی سازوکار است. فروشگاه سازوکار تمامی محصولات خود را از برندهای مطرح دنیا و از طریق مراجع رسمی عرضه می‌کند. لذا همه این محصولات از گارانتی رسمی و ضمانت اصالت کالا برخوردارند. برای مشاهده انواع سنگ فرز و مینی فرز موجود در این فروشگاه به صفحه این محصول در سایت سازوکار مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا