ابزار و یراق

تفاوت داکت و ترانک (ترانکینگ) چیست؟ | مقایسه مزایا و معایب

اگر تجربه کار در زمینه نوسازی خانه، تأسیسات ساختمانی یا کابل‌کشی و سیستم‌های توزیع برق را داشته باشید، احتمالا کلماتی مانند داکت، ترانک یا ترانکینگ به گوشتان خورده است. اگرچه هردوی این وسایل کاربردهای فراوانی در مدیریت انواع کابل و سیم در ساختمان‌ها دارند، افرادی زیادی تفاوت داکت و ترانکینگ را نمی‌دانند. عموم مردم فکر می‌کنند این دو سیستم تفاوتی نداشته و معادل هم هستند؛ اما برای استفاده مناسب از هر دو وسیله باید آنها را بشناسید و نسبت به مزایا و معایبشان آگاه باشید. در این مقاله ویژگی‌ها و تفاوت‌های داکت و ترانکینگ را شرح می‌دهیم.

انواع یراق آلات

داکت چیست؟

داکت

داکت‌ نوعی کانال‌ سیم‌کشی مستحکم از جنس پلاستیک یا فلز است که معمولا از آن به‌ عنوان مسیری برای کابل‌ها و سیم‌ها و به‌صورت محفظه‌های الکتریکی استفاده می‌شود. داکت‌ها به همراه مجاری سیم، سیم‌های هادی و حامل‌های کابل، اجزای اصلی سیستم مدیریت کابل را تشکیل می‌دهند. از داکت برای سامان‌دهی و محافظت از کابل‌ها در تأسیسات ساختمانی داخلی و نیز در تابلوهای برق استفاده می‌شود. ساختار متخلخل داکت، برش آن را راحت‌تر کرده و مدل‌های مختلف آن برای مصارف متنوع در بازار موجود هستند. هدف کلی از کاربرد داکت ایجاد یک مسیر مشخص و محافظت‌شده برای سیم‌ها و کابل‌ها است. داکت از کابل‌ها در برابر رطوبت یا مواد شیمیایی و حیوانات جونده نیز محافظت می‌کند.

استفاده از داکت باعث می‌شود کابل‌های ساختمانی پنهان شده و نظم خاصی پیدا کنند. داکت بسته به محیط و کاربرد مورد نظر از موادی نظیر پلاستیک، فولاد ضدزنگ و … ساخته می‌شود. امروزه برای مدیریت کابل برق ساختمان‌ها، منازل و ادارات نیز معمولا از داکت استفاده می‌شود؛ زیرا بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند کابل و سیم از زیر فرش یا کفپوش‌های موجود عبور نکند. باید توجه باشید در مواردی که در کف ساختمان از کفپوش کاشی یا لمینت استفاده شده، اجرای کابل زیر کفپوش کار درستی نیست. از سوی دیگر، می‌توانید از داکت در امتداد کفپوش یا قرنیز دیوار استفاده کنید تا سیم‌ها و کابل‌ها را پنهان کرده و از آنها محافظت کنید.

ترانکینگ چیست؟

ترانکینگ

از انواع ترانکینگ نیز برای مدیریت کابل، سامان‌دهی و محافظت از سیم‌ها و کابل‌ها می‌شود. سیستم‌های ترانکینگ برای محافظت از کابل‌ها در برابر صدمات احتمالی و مرتب کردن سیم‌ها کاربرد زیای دارند. ترانکینگ به شکل محفظه‌ای مربعی یا مستطیلی است که در آن لولا یا دریچه‌هایی تعبیه شده تا در صورت نیاز دسترسی آسان به کابل‌ها میسر می‌شود. ترانکینگ نیز برای پنهان کردن کابل و سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و با استفاده از آن می‌توانید نظم خاصی به خانه و محل کارتان ببخشید. ترانکینگ به صوت گسترده در محیط‌های مختلف مانند خانه‌ها، هتل‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. سیستم‌های ترانکینگ کابل برق برای توزیع جریان‌های بالا در ساختمان‌ها و همچنین اتصال دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف مناسب هستند. ترانکینگ برای مواقعی که تعداد زیادی کابل برق وجود دارد بهترین انتخاب است. برای آشنایی با انواع ترانکینگ، مقاله ترانکینگ چیست را بخوانید.

 سیستم ترانکینگ کابل برق با محافظت از کابل‌ها در برابر صدمات احتمالی یا آسیب حیوانات، طول عمر کابل‌ها را افزایش داده و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. استفاده از ترانکینگ در فضای باز و مصارف خارجی نیز مناسب بوده و مزایای زیادی در محیط‌های صنعتی دارد. اصلی‌ترین کاربرد ترانکینگ، پنهان نگه‌داشتن سیستم‌های کابل‌کشی است. به کار بردن ترانکینگ باعث می‌شود سیم‌کشی‌ها و کابل‌‌ها ظاهر و نظم بهتری داشته و مدیریت کابل‌ها به درستی انجام شود. استفاده از ترانکینگ، نظم خاصی به سیم‌کشی‌ها بخشیده و مدیریت صحیح کابل‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

داکت و ترانکینگ چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت داکت و ترانکینگ

داکت و ترانکینگ، هر دو سیستم‌هایی هستند که برای نگهداری و محافظت از سیم و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما علیرغم شباهت در کاربرد، در چند مورد با یکدیگر متفاوت هستند. ترانکینگ ماژولار است و قابلیت‌های بسیار بیشتری نسبت به داکت دارد. می‌توان بر روی سیستم ترانکینگ انواع پورت و پریز را نصب کرد؛ درصورتی‌که سیستم داکت چنین امکانی را ندارند.

ابعاد ترانکینگ و داکت نیز با یکدیگر متفاوت است. از سیستم ترانکینگ برای سامان‌دهی تعداد زیادی کابل و انتقال جریان‌های بالا استفاده می‌شود؛ بنابراین ترانکینگ طول و پهنای بیشتری نسبت به داکت دارد. ابعاد و وزن داکت نسبت به ترانک کمتر بوده و سیستم ترانکینگ دارای متعلقات زیادی نیز است؛ به همین دلیل نصب داکت نیز به مراتب ساده‌تر از سیستم ترانکینگ بوده و ظرف مدت‌زمان کوتاهی انجام می‌شود. درنتیجه معمولا از داکت برای کاربردهای خانگی و از ترانکینگ در کاربردهای صنعتی یا فضای باز استفاده می‌شود.

همان‌طور که اشاره شد، برای مدیریت تعدادی زیادی کابل و سیم و انتقال جریان در حد چندین هزار آمپر از ترانکینگ استفاده می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که ترانک ساختار و بدنه بسیار مستحکم‌تری نسبت به داکت داشته باشند. همچنین، سیستم‌های ترانکینگ در برابر حریق مقاوم هستند که این ویژگی معمولا در انواع داکت مشاهده نمی‌شود. لازم به ذکر است که سیستم ترانکینگ با توجه به ویژگی‌های ساختاری، نوع کاربری و دشواری نصب، نسبت به داکت قیمت به مراتب بالاتری دارد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود از داکت در مصارف سبک‌تر و خانگی و از ترانک برای کاربردهای صنعتی استفاده شود.

سوالات متدوال

نصب داکت و ترانکینگ چگونه است؟

داکت و ترانکینگ معمولا بر روی دیوار یا در کنار آن نصب می شوند، اما نوع خاصی از ترانکینگ زیر سطح محیط قرار گرفته و برای کابل‌کشی شبکه از آن استفاده می‌شود.

ترانکینگ چیست؟

ترانکینگ محفظه‌ای برای مدیریت کابل ها است که در آن لولاها یا دریچه‌هایی تعبیه شده تا در صورت نیاز دسترسی آسان به کابل‌ها یا نصب انواع پریز و درگاه برق وشبکه میسر می‌شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا