ابزار و یراق

ویژگی ها و تفاوت های تیغ اره ام دی اف بر و تیغ اره چوب بر

تیغ اره یکی از مهم‌ترین ملزومات مورد استفاده در صنایع مختلف خصوصا صنعت چوب است. آشنایی با انواع تیغ اره و کاربردهای آن باعث می‌شود مناسب‌ترین تیغ اره را برای مصارف و مواد مختلف انتخاب کنید. انتخاب تیغ اره مناسب باعث می‌شود ظرافت و دقت برش و همچنین طول عمر تیغه به طور قابل توجهی افزایش یابد. درنتیجه راندمان و سرعت برش نیز بیشتر می‌شود.

دسته‌بندی تیغ اره‌ها معمولا با توجه به نوع ماده‌ای که می‌برند انجام می‌شود. به طور کلی تیغ اره‌های برش ام دی اف، چوب، آهن، آلومینیوم، پلکسی گلس و لترون جزو اصلی‌ترین انواع تیغ اره محسوب می‌شوند. در صنعت چوب سه نوع تیغ اره ام دی اف بر، چوب بر و ملامینه بر بیشترین میزان فروش و محبوبیت را دارند.

به دلیل تفاوت‌های ساختاری این تیغ اره‌ها، هر یک دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. به همین دلیل نمی‌توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کرد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های ظاهری و کاربردی تیغ اره چوب بر و ام دی اف بر پرداخته و تفاوت‌های آنها را توضیح می‌دهیم.

خرید تیغ اره از سازوکار

مشخصات تیغه برش ام دی اف

تیغه‌های ام دی اف بر با قطرهای متفاوتی تولید می‌شوند که پرفروش‌ترین و پرکاربردترین آنها تیغ ۳۰۰ میلی‌متری است. مهم‌ترین مشخصه ظاهری تیغ اره ام دی اف بر تعداد دندانه‌های آن است.

در قطر ۳۰۰ میلی‌متر (۳۰ سانتی متر)، تعداد دندانه (الماسه) تیغه برش ام دی اف ۹۶ عدد است. به همین دلیل معمولا در بازار به آن تیغ اره ۹۶-۳۰ نیز می‌گویند. قطر داخلی یا قطر شفت تیغه نیز ۳۰ میلی‌متر است. در قطر ۲۵۰ میلی‌متر نیز تیغ اره ام دی اف بر ۸۰ دندانه دارد.

دندانه‌های تیغ اره ام دی اف بر به صورت یک در میان صاف و کونیک (هشتی) هستند. تیغ‌های کونیک باریک‌تر از تیغ‌های صاف هستند. در واقع کار اصلی نیمی از این دندانه‌ها باربرداری است. نیم دیگر دندانه‌ها نیز کار را تمیزتر می‌کنند. این ساختار ترکیبی دندانه‌های اره ام دی اف بر باعث می‌شود که ام دی اف لب پر نشود.

دندانه کونیک از دندانه‌های صاف اندکی بلندتر است. درنتیجه هنگام چرخش اره، دندانه کونیک اصطلاحا یک نیش بر روی کار می‌اندازد،‌ که باعث می‌شود کار باربرداری برای دندانه صاف راحت‌تر شود. ضخامت دندانه‌های صاف ۳.۲ میلی‌متر بوده و ضخامت دندانه‌های کونیک نیز ۲.۸ میلی‌متر است.

مشخصات تیغ اره مخصوص برش چوب

تیغ اره چوب بر نیز ابعاد و اندازه‌های مختلفی دارد که مانند تیغ ام دی اف بر، پرفروش‌ترین نمونه‌های آن دارای قطر ۳۰۰ و ۲۵۰ میلی‌متر هستند. مهم‌ترین ویژگی تیغ اره چوب بر که آن را متمایز کرده تعداد دندانه‌های آن است. در قطر ۳۰۰، این نوع تیغ اره در بیشترین حالت دارای ۷۲ دندانه (الماسه) است. این محصول در بازار با عنوان تیغ اره ۷۲-۳۰ نیز شناخته می‌شود. تیغ اره چوب بر با تعداد دندانه‌های ۶۰، ۴۸ و ۲۴ نیز تولید می‌شود.

ضخامت تمامی دندانه‌ها در این محصول، ۳.۲ میل متر است. دلیل یکسان بودن تمامی این دندانه‌ها این است که تمامی آنها وظیفه باربرداری را برعهده دارند. با این حال جهت دندانه‌های تیغ اره چوب بر به صورت یک درمیان به سمت چپ و راست است. مزیت ساختار دندانه‌ها این است که قدرت برش را بالا می‌برد اما چوب را لب پر می‌کند.

هنگامی که چوب تراکم بافت زیادی نداشته و کیفیت برش برای ما مطرح است حتما باید از تعداد دندانه بالا یعنی ۷۲ استفاده شود. هر اندازه چوب مرطوب‌تر و تراکم بافت آن بیشتر باشد، تعداد دندانه‌ها نیز باید کمتر باشد. برای چوب‌هایی که تا حدودی درجه سختی بیشتری دارند از تیغ اره ۶۰ دندانه استفاده می‌شود.

اگر علاوه بر تراکم بافت بیشتر، قطر آن نیز بیشتر باشد، باید از تیغ چوب بر ۴۸ دندانه استفاده شود. اگر علاوه بر این ویژگی‌ها، چوب رطوبتی بیش از حد استاندارد داشته باشد، باید از تیغ اره ۲۴ دندانه استفاده شود.

تیغ اره چوب بر شکاری چیست؟

در صورتی که تیغ اره ۲۴ دندانه بیش از حد باعث لب پر شدن و اصطلاحا ریش ریش شدن کناره‌های چوب شود، باید از تیغ شکاری استفاده کنیم. این نوع تیغه دارای ۲ یا ۴ الماسه داخل بدنه است. این تیغه‌ها باعث می‌شوند کناره‌های چوب (اصطلاحا نرِ کار) ریش ریش نشود. خصوصا وقتی قصد بریدن چوب به موازات بافت آن را داریم،‌ از این نوع تیغ اره استفاده می‌کنیم.

به عنوان مثال چوب گردو، به دلیل تراکم بافت زیاد، چوب بلوط به علت قیمت بالا و چوب روس (کاج) به دلیل صمغ زیاد بهتر است با استفاده از تیغ اره شکاری بریده شوند.

لازم به ذکر است که گاهی اوقات با چوب بسیار گران‌قیمتی کار می‌کنیم که باید نهایت ظرافت و کیفیت در برش آن به کار رود. در این مواقع می‌توانیم طول عمر تیغ اره خود را فدای کیفیت برش چوب کرده و از تیغ اره چوب بر ۴۸ دندانه استفاده کنیم.

تفاوت های تیغ اره ام دی اف بر و تیغ اره چوب بر

در بخش‌های قبل به صورت مجزا به بررسی مشخصات و ویژگی‌های تیغ اره‌های ام دی بر و چوب بر پرداختیم. به طور کلی تفاوت‌های تیغ اره‌های ام دی اف بر و چوب در نوع کاربرد و ساختار آنها است.

مهم‌ترین تفاوت تیغ اره‌های برش ام دی اف و چوب، فاصله بین دندانه‌ها است که بر تعداد دندانه‌ها نیز اثر می‌گذارد. تیغ اره ام دی اف بر در سایز ۳۰۰ میلی‌متر، ۹۶ دندانه دارد؛ این در حالی است که تیغ اره چوب بر در بیشترین حالت دارای ۷۲ دندانه است.

تیغ اره چوب و ام دی اف
تیغ اره ۹۸ دندانه ام دی اف بر (سمت چپ) و تیغ اره ۷۲ دندانه چوب بر (سمت راست)

همانطور که اشاره شد، شکل قرارگیری دندانه‌های تیغ اره چوب بر و ام دی اف بر نیز با یکدیگر متفاوت است. تیغ اره ام دی اف بر به صورت یک در میان دارای یک دندانه صاف و یک دندانه کونیک با قطر کمتر است. قطر تمامی دندانه‌های تیغ اره چوب بر با هم یکسان است؛ اما جهت قرارگیری دندانه‌ها به صورت یک در میان به سمت چپ و راست است. این ویژگی‌های ظاهری باعث می‌شود تیغ اره‌های مخصوص برش ام دی اف و چوب، کارایی و روش برش کاملا متفاوتی داشته باشند. همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد به دلیل این تفاوت‌ها نمی‌توان از این تیغ اره‌ها به جای یکدیگر استفاده کرد.

مقایسه دندانه تیغ ام دی اف و چوب

چرا نمی‌توان از تیغ ام دی اف بر بجای تیغ چوب بر استفاده کرد؟

دلیل انتخاب ۷۲ دندانه برای برش چوب این است که اگر فاصله دندانه‌ها مانند ام دی اف به هم نزدیک باشد، براده‌های چوب بین دندانه‌ها گیر می‌کند. درنتیجه الماسه به سرعت می‌سوزد، تیغ اره تاب برمی‌دارد و رد سوختگی هم بر روی چوب ایجاد خواهد شد.

تیغ اره

 از سوی دیگر از تیغ چوب بر نیز نمی‌توان بر روی ام دی اف استفاده کرد. شرکت‌های تولیدکننده، با انجام محاسبات متعدد برای ساخت تیغ اره ام دی اف بر به اندازه استانداردی برای فاصله بین دندانه‌ها رسیده‌اند. با در نظر گرفتن این فاصله، برای تیغ اره قطر ۳۰۰، تعداد دندانه‌ها ۹۶ عدد تعیین شده است. در سایز ۳۰۰، تیغ اره چوب بر نهایتا ۷۲ دندانه دارد. به همین دلیل فاصله بین دندانه‌های آن از تیغ ام دی اف بر بیشتر است. از سوی دیگر،‌ دندانه‌های تیغ چوب بر ساختار کاملا متفاوتی با تیغ ام دی اف بردارند. به دلیل تفاوت‌های ساختاری ذکر شده، استفاده از تیغ چوب بر بجای ام دی اف بر باعث لب‌پر شدن ام دی اف خواهد شد.

سوالات متداول

تیغ اره نئوپان بر چه ویژگی‌هایی دارد؟

تیغ اره نئوپان بر مانند تیغ ام دی اف بر ۹۶ دندانه دارد؛ با این تفاوت که دندانه‌های آن ساختاری مشابه تیغ چوب برداشته و جهت آنها به صورت یک در میان به سمت چپ و راست است.

زاویه دندانه‌های تیغ اره ام دی اف بر و چوب بر چگونه است؟

زاویه دندانه‌های هر دو نسبت به مرکز تیغه مثبت است. میزان این زاویه با توجه به جنس و درجه سختی ماده‌ای که قصد برش آن را داریم متفاوت است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

  1. سلام
    بسیار عالی بود، واقعا استفاده برم.
    خیلی کوتاه، مختصر و مفید به مهمترین نکات اشاره شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا