دکوراسیون و معماری

لمبه کوبی چیست و نحوه نصب لمبه

لمبه چیست؟

ممکن است نام لمبه کمتر به گوشتان خورده باشد اما حتما آن را در قسمت زیر شیروانی دیده اید. لمبه‌ نوعی پانل است که بیشتر در پشت بام اصلی، زیر ایوان‌ و زیر پله‌ استفاده می‌شود. برای ساخت لمبه از مواد مختلفی مانند الیاف، سیمان، چوب ماسیو، تخته لایه، آلومینیوم و فولاد استفاده می‌شود.

لمبه چوبی

لمبه در ایران بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد و قیمت بسیار بالایی هم دارد پس باید این نکته را در نظر داشته باشید تا آن را با مواد دیگر اشتباه نگیرید. از طرفی دیگر بیشتر در ایران از آردواز استفاده می‌شود. آردواز لغتی با ریشه فرانسوی بوده و معنای آن ریز دانه یا سنگ دگرگون شده است. آردواز ترکیبی از آب با الیاف معدنی مانند پنبه نسوز، الیاف مصنوعی، سیمان، آزبست و مواد شیمیایی بوده که نوعی مصالح ساختمانی برای پوشش سقف یا نمای ساختمان است. بیشترین کاربرد این ماده در سقف شیروانی‌ها برای پوشش سقف‌های شیب‌دار است.

راهنمای حرفه‌ای نصب لمبه

لمبه چوبی

اگر لمبه‌ کوبی نمای خانه‌تان قدیمی شده یا پوسیده، شاید نصب لمبه‌ جدید بهترین راه حل برای این مشکل باشد؛ به این ترتیب دیگر نیازی نیست زمان و انرژی زیادی را صرف تعمیر و رنگ‌آمیزی لمبه‌ قدیمی کنید. یکی از مراحل مهم در بازسازی خانه، نحوه و کیفیت نصب متریال جدید بوده که روی دوام و پرداخت نهایی لمبه‌ها هم تاثیر دارد. اولین قدم انتخاب نوع لمبه است؛ باید به این سوال پاسخ دهید که چه نوع لمبه‌ای می‌خواهید استفاده کنید و چطور باید آنها را به بهترین نحو نصب کنید تا نتیجه کار بدون نقص باشد.

بنرعمومی

قبل از شروع

لمبه چوبی

قبل از اینکه نصب لمبه‌های سقف و نما را شروع کنید، باید زیرسازی به طرز صحیح و اصولی انجام شود. سدهای یخی، آویزان‌شدن لبه‌های سقف‌های سفالی و شکستگی پوشش سقف‌ها مشکلات متداولی هستند که باید ابتدا آنها را حل کنید. برای مثال باید تمام لوله‌ها را از نظر نشتی آب بررسی کنید تا در آینده و پس از نصب لمبه جدید دچار مشکل نشوید. یکی دیگر از انواع با دوام لمبه، لمبه‌ آلومینیومی است. این نوع لمبه کمتر در معرض اثرات مخرب آب قرار می‌گیرد اما لمبه‌های چوبی مستعد تخریب به‌وسیله آب هستند.

جنس مواد لمبه

لمبه چوبی

قدم اول در تعویض لمبه، انتخاب لمبه مناسب است و در قدم بعدی باید تخمینی از مساحتی که قرار است لمبه کوبی شود، داشته باشید. بیشتر پانل‌های زیرکار در طول و عرض 30 سانتی‌متر و با مواد متنوع تولید می‌شوند. زیرکار مناسب برای نصب لمبه باید محکم باشد و تهویه مناسب داشته باشد؛ در واقع حکم قید را حین لمبه کوبی دارد. در لمبه کوبی باید 80% به زیرسازی و 20% تهویه را مدنظر قرار دهید. معمولا لمبه‌های آلومینیومی از قبل رنگ‌آمیزی شده‌اند و لمبه‌های چوبی هم به‌صورت خام و پرداخت شده در بازار موجود هستند. در انتخاب لمبه چوبی پرداخت و رنگ آمیزی شده باید رنگی را انتخاب کنید که با نمای موجود ترکیب خوبی داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با نکات مربوط به نصب و لمبه کوبی آشنا شوید.

نکات مربوط به نصب و اجرای لمبه

لمبه چوبی
 • برای اینکه بهترین نتیجه را در لمبه کوبی بگیرید باید دستورالعمل‌های نصب را به خوبی و با دقت پیگری کنید. ابتدا کارتان را با ترازکردن لمبه موجود نسبت به لایه زیرکار شروع کنید. در صورت نصب لمبه‌های دارای تهویه، پوشش‌های موجود در آن بخش را جدا کنید تا هوا بهتر جریان داشته باشد.
 • برای انجام کار از میخ‌ مناسب استفاده کنید. طول این میخ‌ها باید حداقل 3 سانتی‌متر باشد.
 • برای ترازکردن اولین پانل‌ها از گونیای نجاری استفاده کنید. باید پانل را عمود بر خانه نصب کنید و سمت شیار آن هم باید رو به جهت نصب باشد.
 • اگر از تخته حاشیه در بخش پایین لمبه چوبی استفاده می‌کنید، روی آن از پرداخت‌های فاسیا استفاده کنید. در مورد لمبه آلومینیومی هم با تخته حاشیه یک خم Z شکل ایجاد کنید تا لمبه بتواند با سطح زیر فاسیا تراز شود. سپس کانال J را روی تخته حاشیه نصب کنید.
 • برای نصب لمبه و فاسیا باید برای پروژه آمادگی داشته باشید و در مورد آن برنامه‌ریزی کنید. از مواد و ابزار مناسب استفاده کنید و در صورت امکان از شخص دیگری هم برای نصب لمبه کمک بگیرید.

ابزار مورد نیاز برای نصب لمبه چوبی یا لمبه کوبی

 • متر نواری
 • چوب یا تخته لایه با ضخامت 0.6 سانتی‌متر
 • خط گچی
 • اره گردبُر
 • رنگ لاتکس
 • غلتک رنگ
 • میخکوب پین
 • بتونه نقاشی
 • قلم مو

اجرا و نصب لمبه چوبی

1. آماده‌سازی پانل‌های لمبه

مرحله اول

فاصله‌ی روی دیوار تا پشت فاسیا را با متر اندازه‌گیری کنید. با استفاده از خط گچی تخته‌ها‌ را به ابعاد لازم علامت‌گذاری کنید تا بتوانید تمام طول لبه‌ها یا بخش زیرین تیرچه‌ها را با لمبه پوشش دهید.

مرحله دوم

از اره گردبُر استفاده کنید و پانل‌ها را در امتداد خطوط گچی و در عرض برش دهید. عمق برش را تقریبا 1.25 سانتی‌متر تنظیم کرده و برای حصول بهترین نتیجه از تیغه دندانه‌ای استفاده کنید. لبه‌ها را با سمباده نمره 100 سنباده بزنید تا ناهمواری‌های سطوح صاف شوند.

مرحله سوم

روی هر پانل را با استفاده از غلتک رنگ با دو لایه رنگ لاتکس بپوشانید. برای اینکه پوشش‌دهی کافی باشد روی یک پانل W شکل و اورلپ (روی هم) کار کنید. یک ساعت صبر کنید تا رنگ بین دو لایه خشک شود. سطح را قبل از نصب بررسی کنید تا مطمئن شوید که رنگ خشک شده است.

2.نصب پانل‌های لمبه چوبی

مرحله اول

اولین پانل لمبه چوبی رنگ‌آمیزی‌شده با انتهای باریک را روبروی وجه داخلی شیروانی جلویی با لبه‌های بلند در پشت فاسیا و روی دیوار نصب کنید. لمبه را به فاصله هر 20 سانتی‌متر یکبار و با استفاده از میخ‌های پین 5 سانتی‌متری نسبت به لبه پایین به تیرچه‌های بالایی بکوبید.

مرحله دوم

برای نصب ورقه بعدی لمبه به همین ترتیب عمل کرده و آن را در جای مناسب میخکوبی کنید. کار را تا جایی ادامه دهید که بتوانید با استفاده از ورقه‌های کامل لمبه، سطح زیر شیروانی را لمبه کاری کنید. فاصله انتهای آخرین ورقه تا سطح داخلی پشت شیروانی را اندازه‌گیری کنید.

مرحله 3

با کمک اره گردبُر یک ورق لمبه را متناسب با فضای باقیمانده برش بزنید و آن را در جای مناسب میخکوبی کنید. درزها و امتداد تمام لبه‌های ورقه‌های لمبه را با بتونه نقاشی لاتکس درزگیری کنید. لبه بتونه خیس را با دست صاف کنید. یک ساعت صبر کنید تا بتونه خشک شود. سپس رنگ لاتکس را روی درزهای بتونه‌کاری‌شده بمالید تا آب‌بندی آنها تکمیل شود.

سوالات متداول

لمبه چوبی چیست؟

به الوار سقف و دیوارپوش نما لمبه می‌گویند که در واقع قطعاتی مانند چوب یا فیبر سیمان هستند که برای پوشش کار روی نما و سقف نصب می‌شوند.

عوامل موثر در انتخاب لمبه کدام است؟

مواد، رنگ، سبک و تهویه

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا