ابزار و یراق

ویژگی‌های تیغ اره خوب چیست؟

راهنمای خرید انواع تیغ اره

تیغ اره‌ها انواع مختلفی دارند. هر تیغه اره برای برش جنسی خاص و استفاده در دستگاهی خاص طراحی شده است. همیشه اطمینان حاصل کنید که تیغه اره‌ی انتخابی شما با جنسی که قصد برش آن را دارید سازگار است. همچنین از سازگاری تیغه اره با دستگاه مطمئن شوید. چندین مورد در مشخصات تیغه اره وجود دارد که باید چک کنید.

خرید تیغ اره از سازوکار

قطر تیغ اره

قطر تیغه و نوع آن را در زمینه‌ی سازگاری با اره خود چک کنید. اره با اره در مدل تیغه تفاوت دارد اما موارد زیر برای بیشتر مدل‌ها صادق است:

  • تیغ اره‌های گردبر دستی تیغه‌هایی کوچک‌تر با قطر 11 تا 18 سانتی‌متری دارند و دندانه‌ی آن‌ها معمولاً از جنس تنگستن کارباید است.
  • تیغ اره‌های کاشی‌بر از تیغه‌های الماسه‌ی 18 یا 25 سانتی‌متری استفاده می‌کنند.
  • تیغ اره‌های رومیزی و اره‌های فارسی بر از تیغه‌های 25 یا 30 سانتی‌متری استفاده کرده و مانند تیغه‌های اره‌های دستی دارای دندانه‌های کاربایدی هستند.
  • تیغ اره‌های دیسکی فلزات که صفحه هم نامیده می‌شوند از تیغه‌های 35 سانتی‌متری سیلیکون کارباید یا تیغه‌های سایشی اکسید آلومینیوم استفاده می‌کنند.

اندازه سوراخ وسط تیغ اره (شفت) را بررسی کنید. شفت اره باید هم‌اندازه‌ی شفت تیغه اره باشد. بسیاری از تیغه‌ها دارای قطعه‌ای هستند که می‌توانید از جا دربیاورید تا بتوانید از آن در اره‌هایی با محور لوزی استفاده کنید.

عدد RPM (تعداد دور بر دقیقه) تیغ اره را بررسی و کنترل کنید و از سازگاری آن با نوع دستگاه و اره‌تان مطمئن شوید.

قطر تیغ، سایز شفت وسط تیغه، تعداد دندانه‌ها و ضخامت برش اره معمولا بر روی تیغه اره درج می‌شود. لیست ابزارهای مناسب به همراه حداکثر نرخ گردش در دقیقه و مشخصات استفاده هم معمولا بر روی تیغه حک می‌شود.

ویژگی‌های تیغ اره با کیفیت چیست؟

قابلیت نویزگیری

یکی از ویژگی‌های مهم تیغ اره که امروزه در بسیاری از انواع آن استفاده می‌شود، قابلیت نویزگیری است. نویزگیرها در دو نوع رزین دار و بدون رزین وجود دارند؛ رزین نویزگیر در تیغ اره به این ترتیب عمل می‌کند که خاصیت کشسانی شیارهای نویزگیر را کم کرده و از حرکت بیش از اندازه آن حین کار جلوگیری می‌کند.

سگمنت‌ها

از دیگر ویژگی مهم تیغ اره سگمنت و جنس آن است. امروزه برای تولید تیغ اره MDF از سگمنت کاربید تنگستن با روکش‌های مختلف استفاده می‌کنند. این سگمنت‌ها که انواع مختلفی دارند، کیفیت تیغ اره را بالا برده و تاثیر به سزایی در برش و نتیجه کار دارد.

یکی از روش‌های قدیمی برای برش انواع آلیاژهای فولاد، سوپر آلیاژی و فلزات سنگین استفاده از تیغ اره دیسکی سگمنتال است؛ از آنجا که سرعت برش تیغ اره‌های دیسکی سگمنتال نسبت به تیغ اره‌های دیسکی الماسه بسیار کمتر است به همین دلیل امروزه استفاده از آن نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است.

بدنه تیغ اره

جنس بدنه تیغ اره مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب و خرید تیغ اره است که باید حتما مد نظر قرار دهید.

زاویه و نوع دندانه‌ها

زاویه و نوع دندانع‌های تیغ اره در کیفیت و نحوه برش کار اهمیت دارد؛ به همین جهت در انتخاب تیغ اره باید به جنس و نوع کاری که می‌خواهید کنید دقت داشته باشید.

تعداد دندانه

تعداد دندانه در تیغ اره نشان دهنده نوع برش و نحوه برش‌کاری است. هرچه تعداد دندانه‌ها بیشتر باشد نتیجه کار و برش صاف و نرم با باربرداری کمتر خواهد بود؛ به عبارتی دیگر میزان باربرداری کمتر و تعداد دفعات آن بیشتر خواهد بود. تیغ اره با تعداد دندانه بیشتر برای برش صفحات ملامینی و ام دی اف مناسب است.

تیغ اره با دندانه ریز برای کارهای سنگین مناسب نیست اما اگر راهی جز این ندارید باید باربرداری را به صورت آرام و بسیار آهسته انجام دهید.

هرچه تعداد دندانه‌های تیغ اره کمتر باشد تعداد دفعات باربرداری کمتر بوده اما در هربار برخورد مقدار بیشتری از متریال را می‌برد. این تیغ اره برای چوب خام مناسب است.

به عبارتی دیگر می‌توان گفت هرچه تعداد دندانه‌های تیغ اره بیشتر باشد کار با سرعت کمتر اما دقت بالاتری انجام می‌شود و بالعکس هرچه تعداد دندانه‌های تیغ اره کمتر باشد کار با سرعت بالاتر اما دقت کمتر انجام می‌شود.

فضای بین دندانه‌ها

فضای بین دندانه ها روی میزان باربرداری تاثیر داشته به عبارتی دیگر هرچه فضای بین دندانه‌ها بیشتر باشد باربرداری راحت‌تر انجام می‌شود.

شکل دندانه‌ها و زاویه قرارگیری الماسه‌ها

زاویه قرارگیری الماسه‌ها و شکل قرارگیری دندانه‌ها در کارایی تیغ اره تاثیر دارد. شکل دندانه تعیین کننده آن است که تیغ اره برای برش عرضی، طولی، لمینت، ام دی اف، چوب خام یا … مناسب است یا خیر.

تیغه‌های ایزوپروفیل با قابلیت تیز شدن مجدد (High Speed ISOprofil)

یکی دیگر از نوآوری‌هایی که در برخی تیغ اره‌ها مانند تیغ اره‌های فرود استفاده می‌شود، فناوری High Speed ISOprofil است که در صنعت ابزارآلات برای ساخت پنجره استفاده می‌شود. اچ‌اس‌آی، فناوری استفاده‌ از تیغه‌های ایزوپروفیل با قابلیت تیز شدن مجدد در دستگاه سی‌ان‌سی است. این تکنولوژی با افزایش سرعت و راندمان کار و کاهش هزینه، انقلابی عظیم در صنعت در و پنجره سازی به پا کرده‌است.

سیستم آنتی کیک بک Anti-kickback) Design)

سلامتی و امنیت مصرف کننده اهمیت زیادی دارد به همین دلیل برخی از تیغ‌های تولیدی به سیستم نام آشنای (Anti-kickback) مجهز می‌باشند. البته استفاده از این سیستم خللی در سرعت و کارایی تیغه به ‌وجود نمی‌آورد اما ضامن امنیت شما است. کار با تیغ‌اره‌هایی که این سیستم را ندارند نه ‌تنها برای شخص بلکه به خود اره و کار نجاری آسیب می‌زند.  

جنس انواع تیغ اره

روکش‌های نوین پرماشیلد (Perma-shield) و سیلور آی‌‌سی‌ای (Silver I.C.E)

روکش‌های نوین پرماشیلد (Perma-shield) و سیلور آی‌‌سی‌ای (Silver I.C.E) مقاوم در برابر گرما، اصطکاک و خورده‌شدگی بوده و در نتیجه تیغه کارایی بهتر و عمر بیشتری خواهد داشت. علاوه بر این بریدگی‌های روی تیغ فرود با پلی‌اورتان‌ ترموپلاستیک پر شده که دارای قابلیت جذب صدا و خاصیت ارتجاعی بوده و در نتیجه با کاهش صدا و لرزش به تعادل تیغه در حین کار کمک می‌کند. این تیغه‌ها برای بریدن ام‌دی‌اف، چوب آشپزخانه و چوب‌های چندلایه بکار می‌رود.

ترکیب تیتانیوم و کربوکبالت (TiCo)

ترکیب تیتانیوم و کربوکبالت با نام تجاری (TiCo) که در ساخت تیغه‌اره گرد به‌کار می‌رود، درجه‌ی دقت و تیزی تیغه‌های برش را افزایش می‌دهد به‌طوری که عیار کربورتنگستن به‌کار رفته بر اساس نوع کاربرد، متفاوت می‌باشد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

جوش سه‌لایه (Tri-metal brazing)

سیستم جوش سه‌لایه یا Tri-metal brazing  کمک می‌کند کاربید دانه‌ ریز روی تیغه به بدنه‌ی تیغه جوش بخورد و در نتیجه استحکام اتصال بالا می‌رود.  در این سیستم عموماً از فلزاتی مثل نقره، مس و نیکل استفاده می‌شود به این معنا که دو لایه از جنس نقره و لایه‌ی میانی از جنس مس است. نقره برای بالا بردن میزان چسبندگی استفاده شده و لایه‌ی میانی مس با خاصیت ارتجاعی و نرمی از کاربید روی تیغه در هنگام برش‌کاری محافظت می‌کند.

تیغ اره‌ استاندارد

تیغه‌ اره‌های استاندارد معمولا برای برش چوب یا ترکیبات چوبی استفاده می‌شوند. از روی دندانه‌های روی تیغه می‌توان سرعت، نوع و مدل برش تیغه را حدس زد. تیغه‌هایی که دارای دندانه‌های کمتری هستند سریع‌تر بوده و تیغه‌هایی که دندانه‌های بیشتری دارند برش صاف‌تری دارند. فاصله‌ی بین دندانه‌های تیغه، تکه‌های چوب را در حین کار بیرون می‌راند. شیارهای انبساط که در بدنه‌ی تیغه با لیزر ایجاد می‌شود از تغییر شکل و دفرمه شدن تیغه در اثر حرارت طی استفاده جلوگیری کرده و همچنین با کاهش لرزش برش تمیزتر و صاف‌تری از خودبه جای می‌گذارند.

تیغ اره آتشی سرد بر

از تیغ اره آتشی سرد بر بیشتر در کارخانه‌های تولید لوله و پروفیل و آهنگری استفاده می‌شود. این نوع تیغ اره می‎‌توانند به راحتی انواع لوله و پروفیل آهنی را از طریق اصطکاک ببرند. قطر استاندارد این نوع تیغ اره از 52 سانتی‌متر تا 80 سانتی‌متر است. البته در انواع سفارشی با قطر 220 سانتی‌متر هم موجود است.

تیغ اره آتشی گرم بر

از تیغ اره آتشی گرم بر برای برش انواع تیر آهن، نبشی و ناودانی در ابتدای خط تولید استفاده می‌شود. این تیغ اره ابعاد استاندارد نداشته و معمولا به صورت سفارشی تهیه می‌شوند.

تیغ اره برش طولی (Rip-Cut)

تیغه‌های برش طولی (Rip-Cut) که برای برش‌ در راستای رگه‌ و بافت چوب استفاده می‌شوند، دندانه‌های کمتری (16 تا 40) دارند. این تیغه‌ها برای برش قوی طراحی شده و فضای بین دندانه‌ها به زدودن خرده چوب کمک می‌کند.

Rip-Cut

تیغ اره برش عرضی (Cross-Cut)

تیغه‌های برش عرضی (Cross-Cut) که برای برش عمود بر بافت چوب طراحی شده‌اند حدود 40 تا 80 دندانه داشته و برش صاف و تمیزتری از خود به جای می‌گذارند و فضای بین دندانه‌های آن‌ها کوچک‌تر از تیغه‌های برش طولی است.

Cross-Cut
اره

تیغه اره ترکیبی

تیغه‌های ترکیبی می‌توانند برای هر دو نوع برش مورد استفاده قرار گیرند. این تیغه‌ها دارای چندین گروه از دندانه‌ها هستند که فواصل بین آن‌ها عمیق است. هر گروه از دندانه‌ها دارای یک دندانه برای برش طولی و چهار دندانه برای برش عرضی است.

combination blade

انواع دیگری هم از تیغه وجود دارد:

تیغه اره فارمینگ

  • تیغه‌های Framing دارای 24 دندانه بوده و برای مواردی مناسب هستند که سرعت اهمیت بیشتری نسبت به برش تمیز و صاف دارد.
farming blade

تیغه اره تخته سه لا

  • تیغه‌های تخته سه لا حدود 100 دندانه یا بیشتر داشته و برای برش‌های بسیار صاف با کمترین میزان تولید خرده چوب طراحی شده‌اند.
plywood

تیغه اره Thin-Kerf

  • تیغه‌های Thin-Kerf دارای ضخامت کمی هستند که برش را سریع‌تر و آسان‌تر کرده و اتلاف مواد کمتری دارد.

تیغه اره Hollow-Ground

  • تیغه‌های Hollow-Ground دارای بدنه‌ای هستند که از دندانه باریک‌تر است. هدف از این طراحی جلوگیری از گیر کردن تیغه در چوب است.

برخی از تیغه اره‌های استاندارد می‌توانند موادی غیر از چوب مانند پلاستیک یا آلومینیوم را هم برش دهند.

درهنگام خرید تیغه اره به دنبال ویژگی‌های مانند طراحی مقاوم در برابر لگد زدن (Anti-Kickback) و پوشش‌های کاهش‌ دهنده‌ی اصطحکاک (Friction Reducing Coating) باشید.

تیغ اره لبه یکدست (تیغه الماسه)

تیغه‌های لبه-یکدست، تیغه‌هایی با لبه‌های الماسه هستند (گاهی اوقات این تیغه‌ها، تیغه الماسه نامیده می‌شوند) که برای بریدن کاشی و آردواز طراحی شده‌اند. الماس‌هایی که به لبه‌ی این تیغه‌ها متصل شده‌اند عمل برش را انجام می‌دهند و برش حاصل از این تیغ‌ها بسیار تمیز و صاف است. برخی از این تیغه‌ها تنها در برش‌ خشک کاربرد داشته و برخی مدل‌ها در برش‌ خیس هم کاربرد دارند، برخی مدل‌ها هم دوکاره هستند.

اگرچه برخی از تیغه‌ها برای برش‌های خیس و خشک مناسب هستند، ممکن است دستگاه شما مناسب نباشد. حتما از سازگاری دستگاه خود با نوع برش اطمینان حاصل کنید.

تیغ اره لبه توربو

تیغه‌های لبه توربو تیغه‌هایی الماسه هستند که شباهت زیادی به تیغه‌های لبه یکدست داشته و با لبه‌های اره‌ای برای برش آجر و بتون مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تیغه‌ها در مقایسه با تیغه‌های لبه یکدست برش قوی‌تری داشته اما برش تمیز و صاف آن‌ها را ندارد. برخی تنها برای برش خشک مورد استفاده قرار می‌گرند اما برخی از مدل‌ها در هر دو حالت خشک و خیس کاربرد دارند.


تیغ اره تکه‌ای

تیغه‌های تکه‌ای هم دارای لبه‌های الماسه هستند اما بدنه در این تیغه‌ها همانند تیغه‌های استاندارد دارای حفره است. تیغه‌های تکه‌ای قوی‌ترین برش را در میان تیغه‌های الماسه داشته و از مدل‌های دیگر سرعت بیشتری داشته و از پس مواد سخت مانند آجر و بتون هم برمی‌آیند اما برش به جا مانده صافی و تمیزی زیادی ندارد. همانند تیغه‌های یکدست و توربو، این تیغه در مدل‌های خشک یا دوکاره تولید می‌شود.

تیغه سایشی

تیغه‌های سایشی برای برش مواردی مانند آجر و بتن به کار می‌روند. برخی از این تیغه‌ها برای برش فلزات هم مناسب هستند. همانند تیغه‌های الماسه این تیغه‌های دارای دندانه نیستند و برای برش از مواد سایشی مانند اکسید آلومینیوم یا کارباید سیلیکون استفاده می‌کنند.


تیغ اره Stacked Dado

تیغه‌های Stacked Dado برای برش چوب استفاده شده و از 2 تیغه‌ی گرد به همراه چندین تیغه‌ی Chipper و Shims تشکیل شده‌اند. با روی هم گذاشتن تیغه‌ها یا ترکیبی از تیغه، Chipper و Shims می‌توانید شیارهایی با عرض‌های مختلف برش دهید. این تیغ اره‌ها برای استفاده در اره‌های دستی طراحی نشده و بایستی در اره‌های رومیزی مورد استفاده قرار گیرند.

امیدواریم با خواندن راهنمای بالا اطلاعات کلی و مفیدی درباره انواع تیغ اره و کاربردهای آن به دست آورده باشید؛ همچنین اگر در زمینه انتخاب تیغ اره نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید از طریق تلفن‌های تماس با سازوکار یا از طریق بخش نظرات با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را در زمینه خریدی مطمئن و کارآمد راهنمایی کنند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا