خودت بسازدکوراسیون و معماری

رایزر چوبی چیست؟ | نمونه‌های شیک رایزر چوبی

رایزر چهارپایه‌‌ای کوچک و پرکاربرد است که معمولا از چوب ساخته شده و در خانه و آشپزخانه‌ از آن استفاده می شود. رایزر جنبه تزیینی دارد و به‌‌عنوان پایه گلدان، ظروف و سایر وسایل تزیینی از آن استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با رایزر چوبی و کاربردهای آن در دکوراسیون خانه و آشپزخانه با ما همراه باشید.

بنرعمومی

رایزر چوبی چیست؟

رایزر چوبی

رایزر چهارپایه‌‌ای است که از آن برای بلندتر نشان‌دادن وسایل دیگر در تزیین خانه و آشپزخانه استفاده می‌شود. بعضی از رایزرها مانند تخته‌های چوبی پایه‌دار برای سرو غذا در آشپزخانه، کافی‌شاپ یا رستوران‌ها استفاده شده و بعضی دیگر، برای تزیین فضای خانه و زیباتر کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. از استند کیک، پایه‌های مجسمه، چند کتاب قرار گرفته روی یکدیگر، کاسه‌های چوبی یا تخته‌های برش نیز می‌توان به‌صورت رایزر استفاده کرد. برای خرید رایزر چوبی می‌توانید از طریق فروشگاه‌های وسایل تزیینی و دکوری یا فروشگاه‌های معتبر آنلاین اقدام کنید.

کاربرد رایزر چوبی

رایزر چوبی

رایزر چوبی ارتفاع قاب عکس‌ها و وسایل تزیینی را بیشتر نشان داده و جذابیت بصری و زیبایی خاصی را به فضای خانه می‌بخشند. از رایزر به‌صورت پایه‌ برای ارتفاع‌دادن به شمع‌ها یا گلدان‌های گل و گیاه یا به‌عنوان سینی‌ سرو غذا نیز استفاده می‌شود. علاوه بر این، رایزر از مهمترین وسایل تزیینی برای زیباترکردن قفسه‌های کتاب است.

رایزر چوبی موجب ایجاد تعادل بصری و بلندتر نشان‌دادن شمع‌ها، گلدان‌ یا وسایل دکوری دیگر می‌شوند. برای مثال، شمع‌های معطر فصلی حال و هوای خانه را عوض می‌کنند و گرما، نور و صمیمیت خاصی را به فضای اطرافشان می‌بخشند. با این وجود بعضی از شمع‌ها نسبت به اشیای دیگری نظیر گلدان‌های پر از گل ارتفاع کمتری دارند و برای بلندتر نشان‌دادن آنها بهتر است از رایزر استفاده شود.

رایزر چوبی گرد

رایزر چوبی گرد

با استفاده از رایزرهای چوبی گرد که از قطعات چوبی بازیافتی ساخته می‌شوند، می‌توانید وسایل تزیینی خاص و ارزشمندتان را از سایر وسایل متمایز کنید. الیاف و گره‌های چوب در کنار قاب یا پایه آهنی مورد استفاده ظاهری جذاب به آن می بخشند. رایزر تصویر فوق به سبک صنعتی و از ترکیب چوب و یک پایه آهنی ساخته شده است.

همچنین بخوانید: لوله آزمایشگاهی برای گل

رایزر چوبی آشپزخانه

رایزر چوبی آشپزخانه

رایزر چوبی آشپزخانه می‌تواند وسیله مناسبی برای قرار دادن وسایل و ظروف کوچک آشپزخانه، ظروف نگه‌داری نمک و ادویه‌جات و وسایل تزئینی مختلف باشد. در رایز چوبی آشپزخانه تصویر بالا فضایی خالی در زیر رایزر وجود دارد که می‌توان در آن برخی از ظروف را قرار داد.

آموزش ساخت رایزر چوبی

رایزر چوبی

لوازم مورد نیاز:

  • یک قطعه چوب ضخیم به ضخامت 2.5 سانتی‌متر با ابعاد مورد نظر
  • ۴ عدد پایه یا دوک چوبی
  •  ۴ عدد پیچ (طول پیچ‌ها باید به اندازه 1.3 سانتی‌متر بلندتر از پایه‌های چوبی باشد).
  • چسب چوب
  • موم شفاف
  • اره
  • دریل

ابتدا باید قطعه یا دوک چوبی را با استفاده از اره دستی یا انواع اره برقی به 4 قسمت مساوی برش بزنید. سپس لبه‌های آنها را را سنباده بزنید تا صاف و نرم شوند و به‌طور یکنواخت روی سطح صاف قرار بگیرند.

رایزر چوبی

بعد از آماده‌شدن پایه‌ها باید صفحه روی آنها را آماده کنید. سطح تخته را با دستگاه سنباده زن یکنواخت کنید سپس برای محافظت از چوب،  روی آن را با یک لایه موم شفاف بپوشانید.

رایزر چوبی

در مرحله بعد پایه‌ها را به تخته وصل کنید. با دریل سوراخی را به عمق 1.3 سانتی‌متر را در قسمت پایین هر پایه حفر کرده و پیچ‌ها را وارد سوراخ‌ها کنید. به انتهایی از پایه که به تخته می‌چسبد، کمی چسب چوب بزنید و پیچ را در جای خود محکم کنید تا پایه محکم به تخته بچسبد. این مراحل را برای هر چهار پایه انجام دهید.

رایزر چوبی

در انتهای کار، تخته را برگردانید و بگذارید چسب چوب خشک شود. دقت کنید که تمام پایه‌ها یکسان باشند و رایزر تکان نخورد. در غیر این صورت، پایه‌‌ای را که با سایر پایه‌ها تراز نیست، سنباده بزنید.

رایزر چوبی

سوالات متداول

کاربرد رایزر چوبی چیست؟

از رایز چوبی برای افزایش ارتفاع وسایل خانه و آشپزخانه و همچنین تزیین و زیباتر کردن فضای خانه استفاده می‌شود.

انواع رایزر چوبی چیست؟

این وسیله در انواع و شکل‌های مختلفی مانند رایزر چوبی گرد، رایزر چوبی آشپزخانه و … موجود است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا