ابزار و یراق

راهنمای نگهداری از اره میزی یا همان اره رومیزی

اره میزی پرکاربردترین ابزار کارگاه نجاری است؛ به همین جهت نگهداری و تنظیم دستگاه مهم است. اگر اره به‌خوبی تنظیم نشده باشد نه‌تنها درست کار نمی‌کند بلکه برای کاربر خطراتی به همراه دارد. با همراه باشید تا در ادامه با نکاتی درباره تنظیم و نگهداری اره میزی آشنا شوید.

چگونه تشخیص دهیم که اره میزی نیاز به تنظیمات دارد؟

برای تشخیص این که آیا اره به تنظیمات نیاز دارد یا خیر فقط کافی است با دقت به آن نگاهی بیندازید. به عنوان مثال تیغ اره باید دقیقا به موازات گونیا قرار بگیرد. اگر تیغ با گونیا هم‌تراز نباشد، چوب می‌سوزد هم‌چنین برش بسیار آهسته یا بسته شدن شکاف بعد از عبور تیغ هم باعث سوختگی چوب می‌شود.

تراز کردن تیغ اره میزی

اره

اولین گامی که باید در جهت تنظیمات دستگته بردارید این است که نگاهی به تیغ اره بیندازید. تیغ اره باید تیز و صاف باشد. با نگاه به تیغ هنگامی که حرکت آن آهسته می‌شود به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که آیا تیغ صاف است یا خیر زیرا متوجه تکان و لرزش‌های اره خواهید شد. 

بعد از این که از تیزی و نصب درست تیغ مطمئن شدید گام بعدی اطمینان از هم‌ترازی تیغ با ریل است. برای چک کردن هم تراز بودن تیغ تا جای ممکن تیغ را بلند کرده، یکی از دندانه‌های کاربایدی تیغ را گرفته و آن را بچرخانید تا زمانی که کارباید در قسمت کناره‌های جلوی تیغ با میز هم‌سطح شود سپس فاصله تیغ تا ریل را اندازه گیری کرده و یادداشت کنید. دوباره تیغ را بچرخانید تا زمانی که دندانه انتخابی در قسمت پشت تیغ همسطح با میز شود و دوباره آن را اندازه گیری کنید. اگر فاصله اندازه گیری شده یکسان نباشد موتور را به صورت دستی تنظیم کنید. 

تنظیم کردن گونیای اره میزی

بعد از تنظیم موتور و تیغ مرحله بعد تنظیم تراز گونیا است. اگر گونیا با تیغ تراز نباشد امکان این که تیغ به عقب برگردد زیاد است. 

زمانی که از هم‌تراز بودن تیغ با ریل مطمئن شدید در مرحله بعد باید گونیا را با ریل تراز کنید. خط کش راهنمای موازی را روی ریل قرار داده و گونیا را بکشید تا مجاور خط کش قرار بگیرد. سپس از زیر خط نگاه بیندازید. چنانچه متوجه فاصله‌ای بین خط کش و گونیا شدید گونیا را طوری تنظیم کنید که فاصله از بین برود. 

بررسی ابعاد و زوایای قطعات میز اره

اره

اکنون که گونیا و تیغ هر دو به موازات ریل هستند باید متناسب بودن ابعاد و زوایای تیغ با میز را بررسی کنید. زاویه محور تیغ را روی 0 درجه تنظیم کرده و با استفاده از گونیای سه ضلعی نجاری بررسی کنید که تیغ در زاویه 90 درجه نسبت به میز قرار داشته باشد. اگر تراز نبود مطابق دفترچه راهنمای دستگاه، تیغ را روی زاویه 90 درجه تنظیم کرده و مجددا آن را بررسی کنید. 

تنظیم صفحه اره رومیزی

پس از تنظیم زاویه، تیغ را کاملا پایین بیاورید. خط کش صاف یا گونیای سه ضلعی را روی لبه تیغ به‌صورت عمود بر ریل قرار داده و روی صفحه زیر کار بکشید. صفحه باید هم‌سطح یا کمی پایین‌تر از سطح میز باشد. اگر صفحه بالاتر از سطح میز قرار داشته باشد مانع از فشار دادن قطعه چوب روی تیغ می‌شود. با استفاده از پیچ تنظیم روی صفحه  ارتفاع آن را تنظیم کنید. علاوه‌بر این براده‌هایی که مانع از جا افتادن درست صفحه می‌شوند را تمیز کنید تا تیغ اره به‌خوبی برش بزند.

تنظیمات نهایی اره رومیزی

داخل میز و سیستم مکنده غبار را بررسی کنید؛ زیرا مکانیزم تنظیمات داخل میز باید عاری از گرد و غبار و تمیز باشد. هم‌چنین مکانیزم قفل گونیا را بررسی کنید تا با ایجاد فشار هنگام برش لیز نخورد.

آخرین قدم برای تنظیم اره میزی تنظیم راهنمای زاویه برش است به‌گونه‌ای که آزادانه روی هر کدام از ریل‌ها حرکت کرده و زوایای آن هم‌تراز با ریل باشد.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد اره میزی از جمله کاربرد اره میزی در نجاری به مقالات گذشته مجله سازوکار مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا