ابزار و یراق

راهنمای خرید ماشین لبه چسبان | کاربردها، نحوه کار و روش نگهداری

ماشین لبه چسبان چیست؟

شاید هیچ‌کس به‌اندازه صنعتگران و کسانی که مصنوعات چوبی تولید می‌کنند به اهمیت ماشین لبه چسبان پی نبرده است. وظیفه این افزودن پی‌وی‌سی و پلیمر به لبه ورق‌ ام‌دی‌اف، نئوپان و مصنوعات مشابه بوده تا از کناره‌های قطعه کار محافظت ‌کند. لبه چسبانی علاوه بر افزایش طول عمر محصول به آن زیبایی بیشتری می‌بخشد؛ به همین جهت از لبه چسبان برای صاف کردن لبه ناهموار و خشن تخته چوب‌هایی مانند ام‌دی‌اف و نئوپان استفاده می‌شود. با ما همراه باشید تا در ادامه با کاربرد این دستگاه، افزایش کیفیت لبه چسبانی آشنا شوید.

پیش از آنکه به سراغ آموزش درباره این ماشین برویم، ویدئوی 6 دقیقه‌ای از نحوه کار این ماشین و قسمت‌های مختلف آن ببینید.

کاربرد ماشین لبه چسبان

لبه چسبان

اگرچه عملیات لبه چسبانی باعث زیبایی مصنوعات می‌شود اما اصلی‌ترین دلیل کاربرد دستگاه در تولید و کاربرد محصولات افزایش مقاومت ام‌دی‌اف، نئوپان و … است؛ به‌عبارت‌دیگر این کار باعث جلوگیری از لب‌پر شدن و افزایش مقاومت در تغییر شکل و همچنین در برابر آسیب‌های محیطی همچون حرارت و رطوبت می‌شود.

یکی از قدیمی‌ترین راه‌های لبه چسبانی که در قدیم از آن استفاده می‌شد، لبه چسبانی با نوارهای چسب‌دار و با دستگاهی داغ مانند اتو انجام می‌شد؛ این عملیات بسیار وقت‌گیر و دشوار بوده و کیفیت مطلوبی برای محصول ایجاد نمی‌کرد اما امروزه از ماشین‌های پیشرفته و خودکار برای افزایش سرعت، کیفیت و سهولت کار استفاده می‌شود. فرآیند کار با این ماشین با ورود قطعه کار به داخل ماشین شروع، سپس چسب زدن لبه‌ آن‌ها، اتصال نوار به لبه کار با غلتک و با حرارت دهی برای چسبیدن نوار به لبه ادامه پیدا می‌کند، در انتها برای تراز و زیبایی لبه‌ کار را فرزکاری کرده و پولیش می‌زنند.

خرید چسب

دستگاه کار را به‌صورت خودکار و به روش‌های مختلفی انجام می‌دهد و مراحل مختلفی داشته که هرکدام یک ایستگاه خوانده می‌شود. تفاوت دستگاه در نوع، ایستگاه‌ها، سرعت، ابعاد، رطوبت، چسب و برق مصرفی است. تعداد ایستگاه‌های این ماشین در انواع مختلف ماشین‌ها متفاوت است؛ ماشین‌های ساده سه ایستگاه و ماشین‌های پیشرفته تا دوازده ایستگاه دارند. ایستگاه‌های بیشتر عملیات لبه چسبانی را به‌صورت پیشرفته‌تر انجام می‌دهند.

قسمت های مختلف ماشین لبه چسبان

ایستگاه‌های مختلف ماشین لبه‌چسبان اتوماتیک صنعتی به صورت زیر است:

 • ایستگاه نوار جلو برنده
 • ایستگاه پیش گرمکن
 • ایستگاه پیش فرز
 • ایستگاه اسپری
 • ایستگاه چسب
 • ایستگاه غلتک فشار
 • ایستگاه اره سروته زن
 • ایستگاه فرز بالا و پایین
 • ایستگاه گوشه زن (کرنر)
 • ایستگاه لیسه نوار
 • ایستگاه لیسه سطح و چسب
 • ایستگاه پولیش

راهنمای نگهداری از ماشین لبه چسبان

برای بهبود کیفیت کار لبه چسبان باید مواردی مانند رطوبت، دما، برش صفحات، چسب و گرد و غبار محیط را در نظر گرفت.

لبه چسبان

رطوبت

رطوبت محیط از عواملی است که روی عملکرد ماشین لبه چسبان تاثیرگذار است. رطوبت مناسب برای محیط باید بین 5 تا 55 درصد بوده و رطوبت بیش از حد محیط روی کیفیت لبه بریده شده کار تاثیر می‌گذارد.

لبه چسبان

دما

یکی از مهم‌ترین و با اهمیت‌ترین مواردی که برای صحیح عمل کردن ماشین لبه چسبان باید مد نظر قرار داد، دمای محیط است. دمای مناسب برای کارکرد مطلوب ماشین بین 5 تا 35 درجه سانتی‌گراد بوده و هر دمایی خارج از این بازه موجب خرابی کار می‌شود. دمای محیط علاوه‌بر تاثیر روی کیفیت لبه‌های برش خورده، ممکن است روی سیم‌های ماشین اختلال ایجاد کند.

برش صفحات

برش لبه صفحات در کیفیت کار اهمیت به سزایی دارد تا آنجا که اگر زاویه برش مقداری بیشتر یا کمتر از 90 درجه باشد روی نتیجه کار تاثیر گذاشته و ظاهر کار را نازیبا می‌کند. نکته‌ مهم دیگر که باید به آن توجه کرد فاصله زمانی بین برش صفحات و عملیات لبه چسبانی است. پس از برش صفحات باید حداکثر تا 1 ساعت عملیات لبه چسبانی انجام شود در غیر این صورت کیفیت کار بسیار تمیز نخواهد بود.

چسب

چسب مورد استفاده باید در محیطی خشک و عاری از رطوبت، در دمای بین 5 تا 35 درجه سانتی‌گراد و دور از معرض مستقیم نور خورشید نگهداری شود.

لبه چسبان

گرد و غبار

گرد و غبار دشمن اصلی کارهای نجاری و ابزار و ماشین آلات است به همین جهت همواره باید حین کار راه حلی برای کاهش گرد و غبار در نظر گرفت. استفاده از جارو برقی صنعتی برای جمع‌آوری گرد و غبار بسیار کارآمد است.

موارد استفاده از ماشین لبه چسبان

لبه چسبان

این ماشین برای چسباندن لبه محصولاتی که از ام‌دی‌اف و نئوپان تهیه می‌شوند مانند درب‌ کابینت، لبه کمد و قفسه و … بسیار ایده آل است.

استفاده از لبه چسبان در ساخت کابینت سازی

یکی از مهم‌ترین صنایعی که بیشترین استفاده را از ماشین دارد، کابینت سازی است. لبه‌های بدنه و درب‌ کابینت ام‌دی‌اف و حتی چوبی به لبه چسبانی نیاز دارد تا سطح آن نرم و مقاوم شود. آشپزخانه از محیط‌های پرکاربرد بوده که در زیبایی خانه تاثیر به‌سزایی دارد به همین جهت باید به کیفیت و زیبایی آن توجه ویژه‌ای کرد. لبه کابینت آشپزخانه در معرض رطوبت، لب پریدگی و آسیب‌های دیگر قرار دارد به همین جهت باید لبه آن‌ها را با استفاده از نواری از جنس و با طرح و رنگ روکش کابینت لبه چسبانی کرد.

استفاده از لبه چسبان در ساخت کمد و قفسه

کمد، کتابخانه، قفسه و حتی طبقه‌های چوبی علاوه‌بر کاربردی که دارند روی محیط اطراف ما تاثیر به سزایی دارند؛ به همین جهت طول عمر، دوام و زیبایی آن‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

استفاده از لبه چسبان در ساخت درب چوبی

با گذشت زمان درهای چوبی، ام‌دی‌اف یا حتی نئوپان در اثر باز و بسته شدن متعدد آسیب می‌بینند، لب پر می‌شوند و کیفیت خود را از دست می‌دهند؛ به‌همین جهت باید از کیفیت مطلوب برخوردار باشند. ماشین لبه چسبان برای این کار ایده‌آل است.

راهنمای خرید ماشین لبه چسبان

لبه چسبان

قدم اول در انتخاب ماشین مشخص کردن کاری است که می‌خواهید با آن انجام دهید پس از آن می‌توانید نوع ماشین مناسب کارتان را انتخاب و تهیه کنید. همانطور که پیش‌تر اشاره شد در انتخاب ماشین لبه چسبان باید مواردی از قبیل تعداد ایستگاه‌ها، نوع برق مصرفی، سرعت، ابعاد و اندازه آن را مد نظر قرار داد.

اگر در زمینه خرید ماشین لبه چسبان سوال یا نکته‌ای دارید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت شما را راهنمایی کنیم.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا