ابزار و یراق

نکات مهم کار با اره میزی و حفظ ایمنی

اره میزی یکی از پرکاربردترین ابزارها در کارگاه نجاری است اما طبق آمار به دست آمده نسبت به دیگر ابزار برقی نجاری، خطرناکتر است. اما این بدین معنا نیست که باید کار با اره میزی را فراموش کنید، تنها کافی است نکات امنیتی را رعایت کنید تا خطر هر گونه آسیبی را به حداقل برسانید. در ادامه ویدئویی درباره ویژگی و نحوه کار با اره میزی قرار دادیم و در ادامه به معرفی 12 نکته مهم پرداختیم که هر نجاری باید قبل از استفاده از این دستگاه بداند.

استفاده از تجهیزات ایمنی

هنگام استفاده از ابزارهای برقی استفاده از تجهیزات ایمنی الزامی است. یک نجار باید همیشه عینک ایمنی، محافظ گوش و لباس‌های مناسب بپوشد. پوشیدن لباس‌های گشاد و جواهرات هنگام استفاده از دستگاه بسیار خطرناک است. 

مرتب و تمیز نگه داشتن محیط کارگاه و ابزارآلات نجاری

هنگام استفاده از این دستگاه باید رو و اطراف میز از تکه و براده چوب عاری باشد زیرا ممکن است به کار نجار آسیب وارد کند یا موارد ایمنی را نقض کند؛ به عنوان مثال ممکن است یک تکه چوب هنگام برخورد با تیغ در حال حرکت به سمت نجار پرتاب شده و به او آسیب برساند.

وسایل ایمنی دستگاه را جدا نکنید

قبل از شروع کار با اره رو میزی مطمئن شوید که تمام قسمت‌های ایمنی اره به خوبی تنظیم شده و درست کار می‌کنند. محافظ تیغ، شکاف تیغ و زبانه فلزی آنتی کیک بک (anti kickback) که مانع برگشت قطعه چوب به عقب می شود برای محافظت و ایمنی نجار طراحی شده اند و باید قبل از روشن کردن اره به خوبی بررسی شده و از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید.

استفاده از میز کمکی

هنگام بریدن قطعه چوب بزرگ از پایه کمکی یا میز Outfeed برای نگه داشتن تخته چوب استفاده کنید. با استفاده از این ابزار تخته چوب بدون حرکت و آسان‌تر برش داده می‌شود. 

قبل از تعویض تیغ اره ابزار را از برق بکشید

از برق بکشید

قبل از تعویض تیغ یا هر تنظیم داخلی دیگری باید اره را از برق بکشید. با این کار امکان این که اره به طور تصادفی روشن شود وجود نخواهد داشت. 

حین کار، تیغ را از حالت قفل خارج کنید

هنگام آماده شدن برای روشن کردن اره نجاری باید مطمئن شوید که تیغ اره آزادانه می‌چرخد و در حالت قفل قرار نگرفته است. قبل از رسیدن سرعت تیغ اره به بیشترین حد خود، برش تخته را شروع نکنید.

در محل مناسب بایستید

نجار باید هنگام ایستادن در کنار اره رو میزی موقعیت ثابت و محکمی داشته باشد تا بتواند تعادل خود را به خوبی حفظ کند. نباید مستقیم در مقابل تیغ بایستید زیرا گاهی اوقات تیغ به علت فشار زیاد چوب را از عقب به سمت اپراتور پرتاب می‌کند.

اره

از تیغ اره در حال حرکت دور بمانید

هرگز نباید زمانی که تیغ در حال حرکت است به آن نزدیک شده یا تیغ را تنظیم کنید. قبل از این که بخواهید به تیغ نزدیک شوید منتظر شوید تا تیغ کاملا متوقف شود. 

از محافظ تیغ استفاده کنید

هنگام استفاده از اره میزی باید همیشه از محافظ تیغ میز بدون روزنه استفاده کنید. بدون محافظ تیغ براده‌ها داخل میز اره می‌ریزد و ممکن است هنگام کار کردن اره به سمت بیرون پرتاب شود. هیچوقت برش چوب را با دست آزاد انجام ندهید.

هیچوقت برش با دست آزاد انجام ندهید

هنگام استفاده از اره رو میزی هرگز برش را با دست آزاد انجام ندهید. می‌توانید به جای دست از گونیا یا گیج فارسی بر (miter gauge) برای هدایت قطعه چوب استفاده کنید. البته فراموش نکنید که گونیا و گیج فارسی بر را نباید با هم استفاده کرد؛ زیرا قسمت لبه انتهای قطعه چوب به گونیا گیر خواهد کرد. 

سطح چوب را بررسی کنید

هر نجاری باید قبل از برش چوب روی آن را بررسی کند و هر جسم خارجی مثل میخ، پیچ یا قلاب را از آن خارج کند. این اجسام خارجی هنگامی که با اره تماس پیدا می‌کنند خطرساز خواهند شد. از دستگاه فلزیاب برای پیدا کردن اشیاء فلزی داخل چوب که قابل مشاهده نیستند استفاده کنید مخصوصا زمانی که با چوب‌های بازیافتی یا اضافه کار می‌کنید. 

همچنین بخوانید: راهنمای نگهداری اره میزی

از دسته چوبی Push Stick استفاده کنید

push stick

هنگامی که عرض قطعه کار کم است باید از دسته‌ای برای فشار دادن قطعه چوب به تیغ استفاده کنید. این وسیله انگشت‌های نجار را از تیغ دور نگه می‌دارد. این ابزار را می‌توانید از فروشگاه خریداری کنید  یا در کارگاه خود آن را بسازید. 

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا