آموزش

7 مهارت پایه ای و مهم نجاری که باید بیاموزید

نجاری حرفه‌ی سختی نیست و خوشبختانه امروزه اگر شما هم جزء افرادی هستید که احساس می‌کنید کوچک‌ترین مهارتی در زمینه‌ی نجاری و یا حتی کار با چوب ندارید، بدانید که دیر نشده است. دراین مطلب به بیان مهارت‌هایی می‌پردازیم که پایه‌ی اصلی کار با چوب است. هیچ کدام از این راه‌حل‌ها گران یا خطرناک نیست و حتی به ابزار عجیب و غریبی هم احتیاج ندارد. این نکات مفاهیم پایه‌ای است که هر نجاری باید بداند.

کاربرد و رفتار چوب

رفتار چوب

بهتر است قبل از شروع به کار و استفاده از ابزار آلات، باید جهت مناسب کار با چوب را پیدا کرده و قطعه کار را در زاویه مناسبی رنده کنیم. با رشد درخت حلقه‌های روی بافت آن نیز بزرگ و بر روی هم سوار شده و در آخر رگه‌های زیبایی بر جای می‌گذارد.اگر از جهت بافت چوب اگاهی نداشته باشیم کار با آن کمی سخت می‌شود. کار با رگه‌های چوب درخت، درست مانند نوازش گربه‌ است. اگر نوازش را از دم گربه شروع کرده و به سمت سر او برویم موهای تن گربه را سیخ می‌کنیم و گربه‌ هم خوشش نخواهد آمد اما اگر در جهت درست از سمت سر به سمت دم او برویم، موهای گربه صاف شده و گربه‌ هم راضی خواهد بود.
ضروری است که با انقباض و انبساط چوب در اثر نواسانات رطوبت هوا آشنا باشیم. در تمامی سازه‌های چوبی چنین خاصیتی باید در نظر گرفته شود و در صورت غفلت از آن نتیجه فاجعه‌بار خواهد بود.

ابزار نجاری تیز

تیز کردن ابزار نجاری

همه مردم اغلب غر می‌زنند کار با ابزار دستی خیلی سخت و طاقت‌فرساست اما نمی‌دانند که مشکل اصلی آن‌ها استفاده از ابزار کند است. اصل متعارفی برای تمامی نجاران وجود دارد که برای برشی نرم و صاف «اجازه بده ابزار کارشو انجام بده». اگر اره‌ی شما به فشار زیادی برای کار نیاز دارد یا رنده‌ی شما زور بازوی زیادی می‌خواهد، حتما در اسرع وقت به خودتان لطف کنید و آن‌ها را تیز کنید.
تیز کردن ابزار پایه و اساس نجاری است و باید به طور مداوم انجام شود، زیرا کار با ابزار کند نه‌تنها راندمان کار را پایین می‌آورد بلکه بسیار خطرناک است. اگر احساس می‌کنید برای کار با اسکنه باید از تمام قدرت خود استفاده کنید امکان در رفتن ابزار و آسیب دیدن شما وجود دارد. ابزار‌تان را تیز کنید تا هم از نجاری لذت ببرید هم نتیجه‌ی کارتان موثرتر و باارزش‌تر شود.

رنده دستی نجاری

رنده دستی نجاری

استفاده‌ی صحیح از رنده‌ دستیبه مقداری آموزش و تمرین نیاز دارد تا شخص بتواند درجه رنده را از زبر تا نرم تشخیص دهد. همچنین لبه‌ی رنده ممکن است کج شود یا درست جای‌گذاری نشده باشد. تمامی این مهارت‌ها را می‌توان با کمی جستجو دریافت. ضمن اینکه استفاده از رنده دستی مهارتی قابل یادگیری است. تنها کافی است چندین ویدیوی آموزشی را در این زمینه تماشا کنید تا اصول اولیه‌ی کار با رنده را فرا بگیرید.

آماده سازی الوار با ابزار دستی

ممکن است شما صاحب اره‌ رومیزی و رنده‌ای با ضخامت 30 سانتی‌متر باشید، اما همه‌ این ابزار را ندارند. مراقب باشید که در دام تبلیغات نیفتید و توهم نزنید که باید ابزار گرانی بخرید. برخی از نجاران هنگام کار با چوب بیشتر از ابزار دستی استفاده می‌کنند و با این حال از نجاری لذت می‌برند. اگر بدانید قبل از ظهور ماشین‌آلات مدرن نجاری و انقلاب صنعتی، نجاران چطور الوار چوبی را برای کار آماده می‌کردند، قطعا بیشتر قدر ابزارهای چوبی را می‌دانستید. تکنیک‌های بسیار خوبی و کاربردی برای کار با ابزار دستی وجود دارد که فرآیند کار را تسریع بخشیده و ما را تا حدی از ابزارهای برقی بی‌نیاز می‌سازد. رمز موفقیت در این زمینه استفاده از ابزار مناسب است: ابزار بزرگ برای کارهای ضمخت و ابزار ظریف برای کارهای ظریف.

اتصال کام و زبانه

اتصال کام و زبانه در چوب

این اتصال مهم‌ترین اتصال در نجاری است. هنگامی که می‌خواهیم قطعه ای افقی را به قطعه ای عمودی وصل کنیم، باید آنها را با زاویه‌ای مناسب به هم متصل کنیم که این کار را توسط اتصال کام و زبانه و در زاویه 90 درجه انجام می‌شود. با این حال اتصالات زیبا و بی نقص کاملا بر پایه تمرین و تکنیک است. روش‌های بسیاری برای ساخت کام وجود دارد اما نجاران سنتی از اسکنه‌ی مخصوص این کار استفاده کرده و به سادگی عرض زبانه را با توجه به ابعاد اسکنه تعیین می‌کنند. برش زبانه شامل 4 برش موازی و مستقیم است. وقتی یاد بگیرید که این اتصال را به خوبی و محکم ایجاد کنید، دنیای نجاری به روی‌تان باز شده و باید به شما تبریک بگوییم زیرا اتصالی را فرا گرفته‌اید که در ساخت بیشتر صندلی‌ها و میزها به کار می‌رود.

خرید تیغ فاوق و زبانه

همچنین در ویدئو زیر میتوانید آموزش ایجاد برش فاق و زبانه به کمک تیغ اورفرز را مشاهده کنید.

اتصال دم چلچله ای

اتصال دم چلچله در چوب

اما سوالی که مطرح می‌شود این است. اگر بخواهید جعبه بسازید چه؟ اتصال دم چلچله ای مستحکم ترین نوع اتصال برای برای چسباندن دو قطعه در زاویه 90 درجه است. کسانی که از نجاری چیزی سر در نمی‌آورند با دیدن اتصال دم چلچله‌ای حسابی متحیر می‌شوند. در این اتصال یک سمت دارای دندانه‌های فرورفته‌است که با شانه‌های قطعه‌ی دیگر چفت می‌شود و این چیدمان مانع از لیز خوردن قطعه‌ها می‌شود. این اتصال از سال 1700 ساختار استاندارد در ساخت و ساز بوده است.

خرید تیغ اتصال

این اتصال هیچ گاه قصد ندارد که بیننده را تحت تاثیر خود قرار دهد و معمولا زیر ونیر یا روکشی دیگر پنهان می‌شود تا مبادا نگاه بیننده با ظاهر زشت این اتصال آزرده نگردد. ولی این درست برای زمانی بود که اتصالات جزو مولفه‌های زیبا در هنر نجاری قلمداد نمی‌شدند . امروزه این اتصال حکم آزمایش اثبات مهارت نجاری دارد اما اجازه ندهید که این موضوع شما را ترسانده و از اجرای آن منصرف سازد. در واقع اتصال دم چلچله‌ای راحت تر از آن است که بیشتر مردم تصور می‌کنند. ابتدا دم را ببرید و سپس رد دم را در قطعه‌ی دیگر حک کنید سپس قمست حک شده ببرید. همین.

جلا و پرداخت چوب

جلای چوب

بعد از چندین روز تلاش و ساختن میز یا جعبه، چگونه می‌خوهید چیزی را که ساخته‌اید جلا دهید؟ بعد از ساختن یا حتی ایجاد طرح چوب، پرداخت در آخرین مرحله کار را زیبا ساخته و از آن محافظت می‌کند. پس تنبلی را کنار گذاشته و کار را سمبل نکنید. من در 99% موارد از شلاک استفاده می‌کنم. وقتی لم کار دست‌تان بیاید، پرداخت و جلا زدن بسیار آسان، سریع و خوشایند است. البته وارنیش‌های دیگری وجود دارند که برای وسایل فضای باز استفاده می‌شوند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا