دکوراسیون و معماری

10 نشانه آن‌که باید محیط اطرافتان را سازمان‌دهی و منظم کنید!

کی متوجه می‌شوید زمان مرتب کردن خانه یا محیط کارتان شده است؟ برای پاسخ به این سؤال کافی است به یک سری نشانه‌های مشخص توجه کنید. برای مثال ممکن است در ابتدا احساس کنید همه‌چیز از کنترل خارج ‌شده است یا حتی ممکن است اشتباه‌های کوچک باعث بروز خطاهایی بزرگ شود. با کمک 10 نشانه زیر می‌توانید متوجه شوید آیا محیط اطرافتان نیاز به سازمان‌دهی مجدد و منظم دارد یا خیر.

سازمان دهی

هر چیزی را هر روز سر جای خود قرار نمی‌دهید

اگر زمان زیادی را صرف پیدا کردن وسایلتان روی میز، درون کمد یا پشت آن و … می‌کنید، زمان آن رسیده که یک قانون بگذارید و به آن عمل کنید! ” هر وسیله‌ای خانه‌ای دارد.” اگر این عادت را حفظ کنید، دیگر نیازی نیست زمان زیادی را صرف گشتن و پیدا کردن وسایلتان کنید.

سازمان دهی

جای وسایل مهم و ضروری را فراموش می‌کنید

گم کردن وسایل ممکن است برای هرکسی اتفاق بیافتد و حتی ممکن است به عجیب‌ترین شکل آن اتفاق بیافتد؛ اما اگر مرتباً کلید، عینک، کیف پول و دیگر وسایل مهمتان را گم می‌کنید، به این معناست که روشی که برای سازمان‌دهی وسایلتان استفاده می‌کنید ایراد دارد.

سازمان دهی

چیزهای شخصی‌تان را فراموش می‌کنید

اگر لباس‌هایی پیدا می‌کنید که فراموش کرده‌اید کی آن‌ها را خریداری کرده‌اید یا کتاب و وسایلی می‌خرید که فراموش کرده‌اید آن را دارید، وقت آن رسیده که وسایلتان را تمیز کنید و همه‌چیز را دوباره سازمان‌دهی کنید.

سازمان دهی

اتفاقی قرار ملاقاتی را فراموش می‌کنید

مطمئناً برای همه ما پیش آمده که با دلایل منطقی و موجه یا غیرقابل پیش‌بینی مانند زمین‌لرزه، شرایط اضطراری که برای خانواده‌مان پیش می‌آید و … قرار ملاقاتی را فراموش کنیم. در اینجا منظور، فراموش کردن قرار ملاقات بدون دلیل موجه است درحالی‌که آن کار را به‌طور معمول یا روزمره انجام می‌دادید یا رویداد خاصی که از قبل برای آن برنامه ریزی شده است. اگر این اتفاق برای شما بیش از یک‌بار رخ داده است، باید آن را به‌عنوان یک هشدار جدی در نظر بگیرید و بدانید برنامه‌ریزی شما کارآمد نیست!

راه‌حل: برنامه‌تان را روزانه به روز کنید تا قراری را فراموش نکنید یا از دست ندهید.

از وظایف پیش‌ پا افتاده خسته شده‌اید

همه‌ی ما زندگی شلوغی داریم؛ به همین جهت نیاز داریم که از داشتن فرصت کافی برای انجام کارهای روزانه‌مان مانند آرایش کردن، تهیه شام و … مطمئن شویم. سخت نگیرید! اگر انجام این کارها برایتان استرس‌زا شده است، نشانه آن است که باید قسمتی از برنامه‌تان را تغییر دهید. زمان آن رسیده که کارهای روزانه‌تان را ساده‌تر کنید. برای مثال اگر انتخاب و پوشیدن لباس برایتان یک معضل شده است و احساس می‌کنید چیزی برای پوشیدن ندارید، کمد لباس ساده یا رگال لباس می‌تواند راه‌حل این مشکل باشد.

سازمان دهی

همیشه در حال خرید کردن هستید

وقتی احساس می‌کنید باید وسیله‌ای جدید بخرید یا چیز جدیدی احتیاج دارید تنها به این دلیل است که وسایلی که در حال حاضر دارید درست سازمان‌دهی نکرده‌اید. تمیز کردن یا مرتب و منظم کردن دوباره وسایلتان به‌خصوص آن‌هایی که در کمد یا انباری برای روز مبادا نگه داشته‌اید می‌تواند تعیین کند که آیا شما به‌وسیله جدید احتیاج دارید یا خیر. حتی ممکن است وسیله‌ای که قصد خرید آن را دارید در انباری پیدا کنید!

سازمان دهی

به‌آسانی آشفته و پریشان می‌شوید

شلوغی و به‌هم‌ریختگی فقط زشت نیست بلکه ممکن است باعث آشفتگی و پریشانی ذهنی شود. اگر فرصت کافی برای تمیز کردن و رسیدگی به شلوغی‌ها ندارید، فقط کافی است آن را از روی میز کار یا جلوی چشمتان جمع کنید. حتی پنهان کردن خرت و پرت‌ها باعث حفظ شدن انرژی ذهنی شما می‌شود. با این کار متوجه خواهید شد که به‌هم‌ریختگی و نامنظمی باعث پریشانی ذهن و درنتیجه مانعی برای آرامش ذهنی شما خواهد شد، پس باید در اسرع وقت آن را مرتب کنید.

سازمان دهی

از منظم و مرتب کردن خسته شده‌اید

همه ما منتظر راه‌حلی معجزه‌آسا برای مشکلاتمان هستیم و فکر می‌کنیم این راه‌حل از آسمان برای ما پیدا می‌شود اما واقعیت این است که با انتخاب دقیق و درست برای سازمان‌دهی به کارها و وسایلمان، این اتفاق به‌آسانی رخ می‌دهد.

اگر به طبقه یا جعبه جدید برای مرتب کردن وسایلتان نیاز دارید، نشانه آن است که وسایلتان را درست سازمان‌دهی نکرده‌اید. گاهی این اتفاق نشان‌دهنده آن است که شما وسایل اضافی زیادی دارید و سازمان‌دهی دوباره آن‌ها کمکی به شما نمی‌کند و تنها راه‌حل این است که از دست آن‌ها خلاص شوید.

سازمان دهی

احساس غرق‌شدگی می‌کنید

گاهی احساس می‌کنید کارهای زیادی برای انجام دادن دارید و به‌راستی لیست کارهایی که باید انجام دهید با توجه به محدودیت ساعات روز، در یک روز قابل انجام نیست. تنها راه‌حل تصدیق، مرتب کردن و اولویت‌بندی کارها است. باید یاد بگیرید به‌جای این‌که هر کاری پیش آمد ابتدا آن را انجام دهید، زمانتان را مدیریت کنید. اگر برنامه روزانه ندارید، وقت آن است که برنامه بریزید.

سازمان دهی

از محیط خانه، محل کار و … خجالت‌زده‌اید

اگر از فکر دعوت دوستتان به خانه خجالت‌زده می‌شوید یا وقتی به میز کارتان نگاه می‌کنید احساس گناه می‌کنید، باید بگویم شما به سازمان‌دهی نیاز دارید. منظم کردن و سازمان‌دهی به‌سختی که فکر می‌کنید نیست؛ کافی است فقط دست‌به‌کار شوید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا