دکوراسیون و معماری

راه‌هایی برای بزرگتر جلوه دادن فضای آشپزخانه

اگر از آن دسته افرادی هستید که علاقه زیادی به خانه‌های نقلی و کوچک دارید؛ حتما با مشکل کمبود جا مخصوصا در فضا آشپزخانه مواجه شده‌اید اما جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد ما اینجا هستیم تا به شما بیاموزیم چگونه فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر از آن چیزی که هست جلوه دهید.

از رنگ‌های روشن استفاده کنید

فضا آشپزخانه

سه عنصر مهمی که تاثیر زیادی در بزرگ جلوه دادن اتاق‌ها دارد رنگ، نور و وسایل آن است. اگر آمادگی خرید وسایل جدید، نصب چراغ زیر کابینت یا تعویض چراغ‌ها را ندارید، اتاق را دوباره رنگ‌آمیزی کنید. رنگ‌های تیره و مشکی فضا را شلوغ و کوچک نشان می‌دهد؛ اما رنگ‌های روشن فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. با استفاده از رنگ‌های سفید، کرمی، زرد روشن و طیف‌های روشن خاکستری فضا را باز و بزرگ جلوه دهید.

از تضاد رنگ شدید خودداری کنید

فضا آشپزخانه

زمانی که یک رنگ روشن را برای دکوراسیون آشپزخانه انتخاب می‌کنید، به آن متعهد باشید. یکی از اشتباهاتی که خیلی‌ها هنگام انتخاب رنگ مرتکب می‌شوند به کار بردن دیوار حاشیه تیره رنگ در آشپزخانه‌ای با رنگ‌های روشن است. این انتخاب در آشپزخانه‌های بزرگ مناسب است اما در آشپزخانه‌های کوچک با ایجاد تقسیم‌بندی حس محدودیت و کوچک بودن فضا را ایجاد می‌کند. بهترین راه برای ایجاد تنوع رنگی در آشپزخانه‌های تک رنگ بازی با وسایل آشپزخانه است. به عنوان مثال استفاده از چهارچوب رنگی برای پنجره، حوله و اکسسوری‌های رنگی است.

افزودن نور حاشیه

فضا آشپزخانه

چشم انسان به طور طبیعی به بالاترین نقطه تضاد در یک اتاق جلب می‌شود و این نقطه در آشپزخانه بالای کابینت است. هنگامی که بین سقف و کابینت سایه ایجاد شود فضا کوچک‌تر از آن چیزی که هست نشان داده می‌شود. می‌توانید این سایه‌ها را با نصب چراغ بالای کابینت از بین ببرید. این کار کنتراست بصری ایجاد شده توسط سایه‌ها را کاهش داده و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. چراغ‌های نصب شده در زیر کابینت نیز همین نتیجه را خواهد داشت.

با کابینت‌ها فضا را بزرگ‌تر جلوه دهید

فضا آشپزخانه

اگر تصمیم به نصب کابینت‌های جدید دارید، ارتفاع آن باید بلندتر از کابینت‌های استاندارد باشد؛ زیرا باعث می‌شود سقف بلندتر نشان داده شود. کابینت‌های بلند علاوه بر بزرگ جلوه دادن آشپزخانه فضای بیشتری را نیز فراهم می‌کند. رنگ کابینت‌ها را از بین طیف‌های روشن انتخاب کرده و درب‌های کابینت نیز حتی الامکان ساده باشد زیرا درب‌های طرح‌دار فضا را کوچک و شلوغ نشان می‌دهد. یراق آلات کابینت از جمله دستگیره و پرفیل‌ها ساده و لولاها از نوع مخفی باشد.

برای تمام وسایل آشپزخانه جای مناسب داشته باشید

فضا آشپزخانه

اگر وسایلی مثل کتاب آشپزی، جا ادویه‌ای و دیگر وسایل کوچک را روی پیشخوان کابینت رها کنید فضا به نظر کوچک و کم‌جا می‌رسد. هنگام نصب کابینت‌های جدید گذشته از این که کابینت‌های هوایی باید بلند باشد استفاده از سوپری و قفسه‌های توکار فضای نگهداری وسایل بیشتری را به صورت مخفی فراهم می‌کند. به خاطر داشته باشید که هرچه آشپزخانه منظم‌تر باشد، فضا بزرگ‌تر نشان داده می‌شود.

کابینت‌های درب شیشه‌ای انتخاب کنید

فضا آشپزخانه

تعویض درب‌های ساده با درب‌های شیشه‌ای فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد؛ زیرا عمق دید به جای این که روی درب کابینت متوقف شود به داخل کابینت متمرکز می‌شود. برای کابینت‌های درب شیشه‌ای بهتر است رنگ کابینت سفید انتخاب شود؛ زیرا درب‌های شیشه‌ای روی کابینت‌های تیره تاثیر زیادی در بزرگ نشان دادن فضا نخواهد داشت.

لوازم آشپزخانه براق و منعکس کننده نور باشد

فضا آشپزخانه

سطوح براق با انعکاس نور باعث بزرگ‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه می‌شود. سطوح براق لوازم آشپزخانه رنگ دیوار و کابینت‌ها را منعکس می‌کند. بنابراین اگر رنگ‌های به کار رفته در آشپزخانه سفید باشد تاثیر بیشتری در بزرگ جلوه دادن فضا خواهد داشت. برای انعکاس بیشتر از کاشی‌های شیشه‌ای، چراغ‌های زیر کابینت و صفحه کابینت کوارتز استفاده کنید.

کف آشپزخانه تا حدممکن خالی باشد

فضا آشپزخانه

از میز آشپزخانه کوچک یا میزهای تاشو استفاده کنید تا قدرت مانور بیشتری در آشپزخانه داشته باشید. ناگفته نماند که کابینت‌های جزیره‌ای نیز فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد. هرچه اندازه کابینت و میز کوچک‌تر باشد بهتر است. این موارد را ساده‌تر از لوازمی مثل یخچال، گاز و ماشین لباسشویی می‌توان کوچک انتخاب کرد؛ زیرا لوازم آشپزخانه معمولا در سایزهای استانداردی مناسب کابینت‌ها تولید می‌شود.

تابش نور طبیعی به داخل آشپزخانه

فضا آشپزخانه

وجود پنجره در آشپزخانه تاثیر زیادی در بزرگ نشان دادن فضا دارد. از پارچه‌های ضخیم و سنگین برای پرده آشپزخانه استفاده نکنید. پرده آشپزخانه باید براق و بدون والان باشد و بخشی از پنجره را پوشش ندهد. نور طبیعی علاوه بر بزرگ جلوه دادن فضا تاثیر زیادی در تهویه مطبوع آشپزخانه نیز خواهد داشت.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا