ابزار و یراق

کاربردهای اره نواری در نجاری و هر آن چه باید درباره نحوه کار با آن بدانید!

هیچ ابزاری بهتر از اره نواری نمی‌تواند برش‌های منحنی ظریف و دقیق ایجاد کند. یک اره با کیفیت کارهایی بیش از برش منحنی انجام می‌دهد. این ابزار برای برش زبانه، شیار دوراهه، شکافتن قطعات کوچک چوب و اره کردن مجدد نوارهای نازک از قطعات بزرگ‌تر نیز مناسب است. 

اما با تنوع زیادی که در مدل و اندازه‌های مختلف اره های نواری وجود دارد، چگونه بفهمیم که چه نوع اره نواری برای کارمان مناسب است؟

انواع اره نواری

اره های نواری دارای دو نوع اصلی هستند. مدل‌های کابینتی زمینی و مدل‌هایی که کوتاه تر بوده و برای قرار دادن روی میز و استند مناسب هستند. مدل‌های کابینتی برای کاربردهای حرفه‌ای و مدل‌های کوتاه برای کاربردهای خانگی مناسب هستند. مدل کابینتی دارای ویژگی‌های بیشتر، موتور بزرگتر و قالب محکمتری است که برش‌های متحدالشکلی را ایجاد می‌کند. لازم به ذکر است که از اره نواری کوتاه میزی نمی‌توان برای کارهای سنگین صنعتی استفاده کرد.

خرید تیغ اره از سازوکار

ویژگی‌های اصلی اره نواری

هنگام خرید اره نواری دو نکته مهمی که باید به آن توجه کرد عمق برش و گلوی اره است. عمق برش تیغه در واقع فاصله تیغه تا راهنمای تیغه فوقانی است. این ویژگی به خریداران نشان می‌دهد که چه ضخامت چوب‌هایی را می‌توان با استفاده از این اره برش داد. برخی از اره ها تنها دارای عمق برش 15 سانتی‌متری هستند اما می‌توان عمق برش را از 15 سانتی‌متر به 30 ساتی‌متر افزایش داد.

گلو فاصله تیغه تا بخش قالب عمودی بدنه اره است. این فاصله ضخامت برش را تعیین می‌کند. گلو در اره کابینتی به اندازه 30 الی 35 سانتی‌متر بیشتر از مدل‌های کوچک میزی است. پس باید بدانید که عبارت “اره 45 سانتی‌متری” روی برخی محصولات نشان دهنده اندازه گلوی دستگاه است. 

برش منحنی

اندازه موتور

ویژگی دیگری که در اره نواری باید مورد توجه قرار بگیرد اندازه موتور آن است. قدرت موتور بیشتر مدل‌های خانگی ¾ تا 1 اسب بخار است. در حالی که مدل‌های حرفه‌ای دارای موتور بزرگتر و سرعت متغیر هستند. برای نجارها سرعت متغیر اهمیت چندانی ندارد زیرا برای برش فلز و پلاستیک محکم بهتر است سرعت آهسته تر باشد. 

دیگر ویژگی‌های مهم برای انتخاب اره مناسب

بهتر است میز اره نواری از جنس چدن، فولاد یا آلومینیومی باشد که برای برش‌‌های زاویه دار تا زاویه 45 درجه بچرخد. طول و عرض میز باید هر دو به اندازه 40 سانتی‌متر بوده و مجهز به ریل باشد. هنگام خرید اره نواری به دنبال دستگاهی باشید که برس تمیزکننده داشته باشد و چرخ‌ها را تمیز نگه دارند. همچنین مکنده گرد و غبار که بتوان آن را به وکیوم متصل کرد از دیگر ویژگی‌های مهم دستگاه است.

دو گزینه کاربردی که باید در اره های نواری در نظر گرفت گونیای برش مستقیم و نقاله زاویه زنی است. این دو گزینه برای ایجاد برش عرضی، طولی و برش ثانویه بسیار کاربردی هستند. 

راه اندازی اره نواری

هنگام راه اندازی اره باید دستورالعمل کارخانه را با دقت بخوانید. اره های نواری برای برش دقیق به یکسری تنظیمات نیاز دارند. چنانچه از دستورالعمل کارخانه که شامل میزان سفتی تیغه، تنظیم راهنمای تیغه و نصب بلبرینگ است، پیروی نکنید کیفیت عملکرد اره کاهش پیدا کرده و احتمال شکسته شدن تیغه اره بالا می‌رود. 

راهنمای اره به شما کمک می‌کند دستگاه را به درستی راه اندازی کنید و هم چنین با روش‌های صحیح برای امنیت بیشتر هنگام کار با دستگاه آشنا شوید. اره نواری یکی از بی خطرترین ابزارهای برقی نجاری است اما باید قبل از استفاده به خوبی نصب و راه اندازی شوند. چنانچه به درستی از اره استفاده شود کار کردن با آن برای هر نجاری لذت بخش خواهد بود. 

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا