ابزار و یراق

راهنمای کار با اره نواری، برش منحنی و مستقیم

اهمیت و کاربرد اره عمودبر بر کسی پوشیده نیست اما اره نواری برای برش‌های منحنی بسیار ایده‌آل است. البته تنها کاربرد اره نواری فقط ایجاد برش‌های زاویه دار نیست و اگر روش‌های مختلف کار با اره نواری را بدانید می‌توانید از آن در بسیاری از کارهای نجاری استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با برخی از این کاربردها آشنا شوید.

برش منحنی با اره نواری

برش منحنی

بدون شک اره نواری بهترین وسیله برای ایجاد برش منحنی و زاویه‌دار است اما اطلاع از چگونگی و نحوه کار با اره نواری از مهم‌ترین شرط‌های نجاری نفیس است. اولین نکته‌ای که در کار با اره نواری باید مدنظر قرار دهید، انتخاب تیغ اره مناسب است؛ زیرا اگر تیغ اره پهن باشد نمی‌توانید برش مورد نظرتان را ایجاد کنید و اگر تیغ اره نازک باشد امکان دارد به سادگی بشکند. برای انتخاب اندازه تیغ اره مناسب می‌توانید از راهنمای زیر کمک بگیرید:

اندازه تیغ اره نواری(میلی‌متر) حداقل شعاع برش(میلی‌متر)
3.1 4.7
4.7 7.9
6.3 15.8
9.5 38.1
12.7 63.5
15.8 101.6
19 139.7
25.4 177.8

علاوه‌بر اندازه تیغ اره باید جنس ماده‌ای که می‌خواهید ببرید، مدنظر قرار دهید تا از تیغ اره‌ای استفاده کنید که مقاومت کافی داشته باشد. استفاده از تیغ اره با درجه سختی مناسب از شکست تیغ و خرابی قطعه کار جلوگیری می‌کند.

تعویض تیغ اره کاری نسبتا آسان بوده و تنها کافی است پس از تعویض آن از نحوه قرارگیری صحیح تیغ درون اره اطمینان حاصل کنید. نکته‌ای که در ابتدای کار باید بررسی کنید، عمود بودن زاویه بین میز اره نواری و تیغ اره است. طرح موردنظر خود را بامداد روی قطعه کار مشخص کرده و آن را روی میز اره نواری قرار دهید سپس محافظ تیغ اره را کمی بالاتر از سطح قطعه چوب موردنظر ثابت کنید.

اره نواری را روشن کرده و تیغه را درست موازی ابتدای خط راهنما یعنی جایی که برش شروع می‌شود قرار دهید. برای ایجاد برش ، قطعه چوب موردنظر را روی میز قرار داده و تیغه را به‌آرامی از آن عبور دهید. دقت کنید که نیازی نیست به چوب فشار وارد کنید و اجازه دهید تا تیغه تمام‌ کار را انجام دهد. برای اطمینان از برش دقیق و صحیح، برش را کمی خارج خط راهنما بزنید و لبه کار را در انتها با دستگاه سنباده زن، سنباده بزنید.

برای ایجاد برش منحنی تنها کافی‌ است قطعه کار را به سمت چپ یا راست میز حرکت دهید و از بلند کردن قطعه کار از روی میز اجتناب کنید. چرخش و برش قطعه چوب را تا پایان کار ادامه داده و پس از خاموش شدن دستگاه و توقف حرکت تیغه، قطعه کار را از روی دستگاه بلند کنید.

  • حین کار با اره نواری دست‌هایتان را از تیغ اره دور نگه دارید.

برش‌های مستقیم با استفاده از اره نواری

برش مستقیم

با استفاده از اره نواری می‌توان انواع برش‌های مستقیم را روی کار ایجاد کرد. برش دوباره، برش لایه‌‌ای نازک از روکش و حتی برش‌ الوار ( به‌وسیله تیغه‌های مخصوص) همگی از کارهایی است که با اره نواری به‌راحتی قابل انجام است. برای ایجاد چنین برش‌هایی به تیغ اره مناسب و فنس محکم نیاز دارید. فنس باید موازی تیغ اره و معمولا در سمت چپ تیغه قرار بگیرد.

برش لایه‌‌ای نازک از روکش

برش لایه‌ای نازک از چوب روکش‌دار با اره نواری به‌راحتی قابل انجام است. برای این کار تنها کافی‌ است تیغه‌ای با حداقل پهنا 12.7 میلی‌متر روی اره نواری نصب کنید. سپس قطعه چوب را روی دستگاه قرار داده و آن را تنظیم کرده و پس از قراردادن حفاظ تیغ اره، برش چوب را شروع کنید.

قطعه چوب موردنظر را محکم در مقابل فنس قرار داده تا هنگام برش موازی تیغه باشد. فنس را به میزان ضخامت لازم برای برش تنظیم کرده و پس از روشن کردن دستگاه، کار برش را به آرامی آغاز کنید. پس از پایان کار دستگاه را خاموش کرده و پس از تنظیک دوباره فنس، کار را تکرار کنید.

برش دوباره قطعه‌های چوب

برای برش دوباره قطعه چوب یا لایه‌برداری از قطعه چوب ضخیم‌، به تیغ اره با حداقل ضخامت 19 میلی‌متر نیاز دارید. هرچه تیغه پهن‌تر باشد احتمال شکستن آن کمتر است. علاو‌بر تیغ اره مناسب به فنس مناسب نیاز دارید تا بتوانید قطعه چوب را محکم روی میز ثابت نگه دارید. گیره یکی از ابزارهایی است که برای نگه داشتن قطعه چوب ایده‌آل است.

برای برش دوباره، قطعه چوب را محکم روی میز و در مقابل فنس نگه‌دارید و به تیغه اجازه دهید تا عملیات برش را به آرامی (بدون نیاز به‌زور یا فشار اضافه) انجام دهد. مانند قبل، کار را تا زمانی که برش به‌صورت کامل انجام شود ادامه داده، سپس دستگاه را خاموش کرده و قطعه چوب را موردنظر را خارج کنید و پس از تنظیم دوباره فنس، کار را تکرار کنید.

برش‌ الوار با اره نواری

یکی دیگر از کاربردهای اره نواری برش الوار است. برای برش الوار با اره نواری به تسمه نیاز دارید تا بتوانید آن را روی میز اره نواری نگه دارد. این تسمه یا مهارکننده از حرکت، چرخش یا جا بجایی الوار حین برش جلوگیری می‌کند. پس از تکمیل برش، اره نواری را خاموش کرده و قطعه چوب برش داده‌ شده را خارج کنید و پس از تنظیم دوباره دستگاه، کار را تکرار کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا