ابزار و یراق

انواع کارتن دوز ، کاربرد و چگونگی کارکرد آنها

کارتن دوز چیست؟

بسته‌بندی همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده‌ است؛ چرا که پکیجینگ یا بسته‌بندی کالا به غیر از ظاهر کلی، نقش موثری در حفظ سلامت کالا دارد. یکی از روش‌های محکم کردن بسته‌بندی محصولات استفاده از کارتن‌دوز است. منگنه‌زن و منگنه کارتن نیز از اسامی دیگری است که به کارتن‌دوز اطلاق شده‌است. کارتن‌دوز بر حسب نوع کاربرد مانند درب، کنار، کف کارتن و ضخامت جنس کارتن تک لایه، دو لایه یا سه لایه انواع مختلفی دارد که شامل کارتن‌دوز دستی، پنوماتیک (بادی) و پدالی است.

انواع کارتن
ضخامت جنس کارتن

مشخصات خود منگنه نیز برای تشخیص تناسب آن با نوع کاربرد بسیار مهم است. این سه مشخصه شامل عرض یا تاج منگنه، طول پایه منگنه و قطر پایه منگنه بوده و استحکام اتصال منگنه با این سه مشخصه تعریف می‌شود. برای نمونه هر اندازه که تاج عریض‌تر و قطر پایه ضخیم‌تر باشد، اتصال محکم‌تر خواهد بود. ضخامت سوزن دستگاه کارتن‌زن بر حسب جنس کارتن و قطر دستگاه کارتن دوز با سه ضخامت نازک، متوسط و ضخیم قابل استفاده بوده و بر حسب نوع و جنس محصولی که می‌دوزد، معمولاً از جنس آلومینیوم، مس، برنج، پلاستیک و … است.

منگنه کارتن

نوع پرچ منگنه یا سوزن کارتن دوز از دو نوع پنهان یا استاندارد است؛ به این صورت که در مدل پنهان، انتهای پایه منگنه تا شده و داخل کار فرو می‌رود اما در مدل استاندارد، انتهای سوزن از قسمت تحتانی کار بیرون زده و نمایان است.

نحوه کار کارتن دوز

کارتن دوز دستی

کارتن دوز دستی

از کارتن دوز دستی می‌توان به‌راحتی برای دوختن دو طرف کارتن استفاده کرد. فرایند دوختن کارتن با کارتن دوز دستی از طریق حرکت دسته‌ی اهرمی شکل توسط کاربر یا اپراتور دستگاه انجام می‌شود. طبیعتا سرعت عملکرد کارتن دوز دستی نسبت به کارتن دوز بادی پایین‌تر است.

کارتن دوز بادی

کارتن دوز بادی

کارتن دوز بادی با قدرت باد (پنوماتیک) کار می‌کند که این باد از طریق مخزن یا کمپرسور هوا تامین می‌شود. سرعت و در نتیجه راندمان کار با استفاده از کارتن‌ دوز بادی به‌مراتب از کارتن دوزدستی بالاتر است و از این رو غالبا برای بسته‌بندی تولیدات صنعتی انبوه استفاده می‌شود. کمپرسور هوا در کارتن دوز بادی چه از نوع کوچک برای استفاده سریع و آسان و چه از نوع بزرگ و صنعتی، فرایند منگنه زنی را با سرعت و اطمینان بیشتری همراه می‌کند. ظرفیت مخزن کمپرسور هوا بر حسب نوع منگنه یا سوزن و سرعت منگنه زدن متفاوت است.

ابزار بادی

انواع دیگر کارتن دوز

علاوه بر این دو مدل، کارتن دوز شارژی و پدالی نیز از دیگر انواع کارتن دوز هستند. در کارتن دوز شارژی قدرت مورد نیاز برای دوختن کارتن توسط باتری تامین می‌شود که قابل شارژ دوباره دارد. مزیت این مدل به کارتن دوز برقی، نداشتن سیم کابل است که می‌تواند در فرایند منگنه زدن خلل وارد کند.

کارتن دوز برقی و کارتن دوز شارژی

از طرفی کارتن دوز پدالی معمولاً برای دوخت کف یا بغل کارتن کارایی داشته و با نیروی فشار پا کار می‌کند. این مدل تعداد زیادی منگنه را درخود جای داده و برای استفاده صنعتی مناسب است. مهندسی ارگونومیک این مدل به‌صورتی است که کار با آن برای کاربر آسان و ایمن است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا