ابزار و یراق

همه چیز در مورد انواع تیغ اره عمود بر از نظر کاربرد، جنس و شکل

انواع تیغ اره عمود بر

راهنمای خرید تیغ اره عمودبر

استفاده صحیح از اره عمود بر خوب به‌اندازه کیفیت تیغ دستگاه اهمیت دارد؛ اما با وجود این همه تنوع موجود در بازار، چگونه تیغ اره مناسب و با کیفیت را انتخاب می‌کنید؟ در ادامه راهنمایی تهیه کردیم که نحوه انتخاب تیغ اره مناسب را آموزش می‌دهد تا مشکلات رایجی مانند خم شدن تیغ اره و شکستن بیش از حد آن رفع شود.

شکل شنک تیغ اره

امروزه بیشتر تولیدکنندگان از تیغ اره‌ با شنک T شکل استفاده می‌کنند که از مزیت آن می‌توان به نصب راحت روی انواع اره اشاره کرد. اگرچه انواع تیغ اره‌ با شنک U شکل هنوز در بازار موجود است اما تیغ اره T شنک بسیار محبوب‌تر است؛ زیرا اغلب اره‌ها با تیغه اره‌های مختلفی کار کرده و در این حالت تعویض تیغه سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود. شرکت بوش برای طبقه‌بندی و ایجاد وجه تمایز تیغ اره T شنک، ابتدای اسم تجاری آن‌ها از با حرف T شروع کرده‌است. برای مثال T144D.

شکل شنک

انواع تیغ اره از نظر جنس تیغه

نوع تیغ اره باید با جنس کاری که می‌خواهید ببرید، متناسب باشد. تیغ اره عمود بر در چهار دسته طبقه‌بندی می‌شود و انتخاب صحیح به‌معنای برشی تمیز و دقیق خواهید بود. با انتخاب تیغ اره درست دیگر نگران نتیجه کار و طول عمر تیغه نباشید! چهار گروه اصلی تیغ اره به‌صورت زیر است:

خرید عمود بر

تیغ اره HCS

HCS که مخفف کلمه High Carbon Steel است برای برش مواد نرم مانند چوب نرم، پلاستیک نرم و تخته چوب فیبری مناسب است.

اچ سی اس

تیغ اره HSS

HSS که مخفف کلمه High-Speed Steel است برای کار با مواد سخت‌تر مانند فلز، آلومینیوم، مس، پرپلکس و تمامی فلزات دیگر به‌جز آهن مناسب است. به طور کلی کیفیت و طول عمر این تیغ اره در مقایسه با HCS بالاتر بوده و با داشتن مقاومت بالا و دندانه‌های ساینده، مواد را بسیار سریع‌تر می‌برند.

اچ اس اس

تیغ اره BIM

BIM مخفف Bi-metal blades است و بیشتر برای موادی با جنس سخت مناسب است. اگرچه BIM از لحاظ قیمت گران‌تر است اما از طرفی طول عمر بالایی دارد. طول عمر این تیغ اره تقریباً دو برابر HSS و ده برابر بیشتر از HCS بوده و درازمدت مقرون‌به‌صرفه است.

بی آی ام

تیغ اره کارباید

این تیغ اره برای بریدن تخته گچ، ترکیب سیمان و بتون، پلاستیک‌های سخت و فولاد ضدزنگ مناسب است. هم‌چنین تیغ اره کاربایدی برای بریدن مواد شکننده مانند کاشی و پلاستیک تقویت شده با فیبر شیشه بسیار کارآمد است.

کارباید

انواع تیغ اره عمودبر از نظر شکل

 طراحی هندسی انواع تیغ اره

شکل و نحوه قرارگیری دندانه‌های تیغ اره نقش مهمی در نوع برش دارد. با توجه به نوع تیغ اره، دندانه آن به شکل (فورج شده)  milled یا (مستقیم) ground  بوده که هرکدام مزایای خاص خود را دارد. مدل طراحی هندسی تیغ اره، نوع برشی که ایجاد می‌کند را مشخص می‌کند.

Milled teeth (تیغ اره فورج شده)

دندانه تیغ اره عمود بر milled (فورج شده) ظرافت و تیزی کمتری داشته که باعث می‌شود حرکت سایشی داشته باشند و درنتیجه برشی سریع‌تر اما ناهموارتر ایجاد می‌کند. این تیغ اره طول عمر بالاتری داشته و برای کار کردن با مواد با چگالی بیشتر مناسب است. انواع تیغ اره‌های milled (فورج شده) به شرح زیر است:

Milled side set teeth (تیغ اره فورج شده با دندانه ها به طرفین)

تیغ اره فورج شده با دندانه ها به طرفین

این نوع تیغ اره عملیات برش را بسیار سریع‌تر انجام می‌دهد اما برشی ناهموار ایجاد می‌کند. اگر صرفا سرعت برش مد نظر شماست و تمیزی خط برش در انتهای کار چندان اهمیتی ندارد، از این تیغ اره استفاده کنید.

Milled wavy set teeth (تیغ اره فورج شده با دندانه های مواج)

تیغ اره فورج شده با دندانه های مواج

همان‌طور که از نام این تیغ اره مشخص است، فرم طراحی دندانه‌ها به‌صورت موجی بوده که برشی صاف و دقیق ایجاد می‌کند.

Ground teeth (تیغ اره مستقیم)

تیغ اره عمود بر با دندانه‌های مستقیم برای ایجاد لبه تیز طراحی شده است. این تیغ اره برای برشی صاف در مواد نرم بسیار کارآمد است.

Ground taper & ground teeth (تیغ اره مستقیم با دندانه مخروطی)

به دلیل نحوه قرارگیری دندانه‌ها به‌صورت صاف، برشی صاف و دقیق ایجاد می‌کند.

Ground side set teeth (تیغ اره مستقیم با دندانه ها به طرفین)

این تیغ اره برای برش سریع بسیار کارآمد است و جنس آن ضخیم‌تر بوده و در نتیجه خم نمی‌شود. قسمت انتهایی تیغ اره کمتر حرکت کرده و به همین جهت برش دقیق‌تر و تمیزتر است.

برای نتیجه بهتر هنگام استفاده از این تیغ اره روی دستگاه، تنظیمات اره را روی حرکت پاندولی تنظیم کنید. با تنظیم دستگاه روی حالت پاندولی یا آونگی، الیاف چوب دور انداخته شده و تیغ اره از مسیر حرکت خود منحرف نمی‌شود. انواعی از اره‌ها با داشتن سیستم راهنمایی تیغه که شامل دو غلتک است، از نوسانات و خم شدن تیغ اره جلوگیری می‌کنند و درنتیجه برشی بسیار دقیق روی مواد ایجاد می‌کنند.

حرکت پاندولی

Ground reverse set (تیغ اره مستقیم دندانه برعکس)

تیغ اره مستقیم دندانه برعکس

تیغ اره دندانه برعکس در جهت مخالف می‌برد. این تیغ اره برای مواقعی که می‌خواهید خط برش روی کار بسیار صاف باشد، ایده آل است. در حالت عادی با قرارگیری اره روی سطح کار، تیغ اره چوب را در جهت پایین می‌برد. به‌این‌ترتیب با حرکت تیغ اره به سمت بالا الیاف چوب بیرون می‌آیند. راه حل این مسئله استفاده از تیغ اره‌های extra-clean و دندانه برعکس می‌باشد.

برش تمیز

راهنمای خرید تیغ اره عمودبر

کمپانی بوش در زمینه تولید تیغ اره عمود بر پیشرو بازار است و ادعا می‌کند “هیچ کمپانی دیگری به‌اندازه بوش تیغ اره برای مصارف مختلف نساخته است”، که البته درست است؛ این به دلیل آن است که در دهه 1940 برای اولین بار این دستگاه توسط شرکت بوش اختراع شد و امروزه با تکیه بر تجارب به دنبال بهبود طراحی تیغ اره هستند.

بهبود کیفیت تیغ اره

تصویر بالا نشان‌ دهنده بهترین نوع تیغ اره برای بریدن مواد مختلف است. هم‌چنین در آن مشخص شده که تیغ اره برای برش منحنی مناسب است یا صاف. توجه به این نکات حین خرید تیغ اره بسیار مهم است.

تیغ اره فستول بسیار پر متقاضی و البته گران است؛ اما نتیجه‌ای بسیار شگفت آور و برشی بسیار دقیق درون چوب‌ ضخیم ایجاد می‌کند.

یکی از راه‌های پیشنهادی ما به شما، خرید تیغ اره‌هایی است که به‌صورت مجموعه به فروش می‌رسند؛ زیرا این تیغ اره‌ها متنوع بوده و برای برش طیف گسترده‌ای از مواد کاربرد دارند.

اره عمود بر ابزار برقی کارآمدی است که با استفاده از کاربرد آن می‌توان کارهایی انجام داد که دیگر ابزار برقی قادر به انجام آن نیستند. یکی از مهم‌ترین کارایی‌های این محصول، برش منحنی و ظریف انواع مواد است.

نحوه کار با اره عمودبر

در ادامه ویدئویی درباره اره عمودبر قرار داده‌ایم تا به‌صورت اجمالی با نحوه کار با عمودبر آشنا شوید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۸ نظر ثبت شده

 1. مطلبی که قید نشد در این متن تعداد دندانه در اینچ هست که معیاری برای کیفیت برش نیز محصوب میشود.به طور کلی تعداد دندانه ها در یک اینچ در تیغه های چوب بر عمودبر کمتر از mdfبرها و فلزبرها است.
  به طور کلی مقاله جالبی بود برام برای خوندن

 2. باسلام وعرض ادب و احترام
  واقعا خوب بود؛ کلی اطلاعات علمی در یک مقاله ی کوتاه و موجز! واقعا دست مریزاد.

 3. سلام خسته نباشید من یک اره عمود بر قدیمی بوش مدل p10 دارم که تیغ اره برای آن در بازار نیست آیا شما راهی برای این مشکل پیشنهاد میکنید ؟آیا امکان تعویض گیره نگهدارنده تیغه هست؟من از مشتریان ثابت شما هستم که البته مدت کوتاهی افتخار آشنایی با شما رادارم لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید حقیقتش حیف است این اره با مارک معتبر را بلا استفاده رها کرد بسیار سپاسگزارم

  1. سلام
   با شماره ۰۲۱۶۷۹۲۱۳۳۱ تماس بگیرید تا کارشناسان ما در بخش خدمات پس از فروش و تعمیرات شما را راهنمایی و کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا