ابزار و یراق

تفاوت بتن کن و چکش تخریب چیست و موارد کاربرد آنها

در جستجوی ابزار مناسب برای کارتان هستید؟ بر سر دوراهی مانده‌اید و نمی‌دانید دقیقا چه می‌خواهید؟ ما به شما کمک کنیم تا بهتر بتوانید  ابزار مناسب کارتان را انتخاب کنید. ابزارهای مختلفی در بازار موجود هستند و کار بعضی از آنها هم مشابه است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی تفاوت بتن کن و چکش تخریب بپردازیم.

خرید دریل

بتن کن چیست؟

بتن کن

بتن کن انتخاب خوبی برای دریل‌کاری سوراخ‌های بزرگتر است که یک پیستون برای ذخیره‌ سازی هوا دارد. اگرچه سرعت حرکت این ابزار کمتر است اما تاثیر شدیدتری دارد. استحکام ابزار به اندازه‌ای است که اپراتور در حین کار کمتر تلاش می‌کند اما ضربات آن برای چوب یا فلز به اندازه کافی زیاد نیست. بتن کن دقیقا متناسب با قطعات مورد استفاده طراحی می‌شود یعنی قطعات باید متناسب با گیره مته باشند. متداول‌ترین ابزارگیرها SDS-plus هستند و سوراخ‌هایی با قطر 0.4 تا 1.9 سانتی‌متر را حفر می‌کنند. اگر از مته‌های SDS-max استفاده کنید، قطر سوراخ‌ها به حدود 0.95 تا 5 سانتی‌متر می‌رسد.

می‌توانید بتن کن را به حالت چکش تغییر دهید و از آن برای عملیات تخریب کوچک مانند کندن کاشی‌ها استفاده می‌شود.

چکش تخریب چیست؟

چکش تخریب

چکش تخریب با طرح و مکانیزم خاصی ساخته شده، دو دیسک فلزی یا چرخ دنده دارد و ابزار قدرتمندی است. قلم چکش تخریب حرکت رفت و برگشتی داشته و اسپیندل با چرخش دیسک‌ها به سمت همدیگر به داخل و خارج ابزار حرکت می‌کند در نتیجه سری در طول چرخش بالا و پایین می‌رود. مسیر پیشروی در این ابزار بسیار کوتاه و سریع است.

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

بتن کن و چکش تخریب شباهت‌های زیادی دارند اما در ویژگی‌های حالت دورانی، قدرت، قیمت و سهولت کاربرد با هم تفاوت دارند.

چکش تخریب

حالت دورانی

بتن کن ابزاری همه‌کاره بوده و قابلیت چرخش و دوران دارد. این ابزار به اندازه‌ای قدرتمند است که هر چیزی به‌ جز بتن را به‌راحتی سوراخ می‌کند پس ابزار برقی مناسبی برای انواع سوراخکاری است. هم چنین با خرید بتن کن در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌کنید.

هیچ تغییری در چرخش و دوران چکش تخریب ایجاد نمی‌شود و حرکت آن مانند چکش است. این ابزار برای دریل‌کاری مواد مناسب نیست اما برای تخریب و جداکردن قطعات مختلف مفید است.

قابلیت استفاده

هر دو ابزار قدرت حفاری خوبی دارند اما روش‌های کاربرد و قابلیت استفاده آنها متفاوت است. بتن کن بهترین انتخاب برای کارهای سبک‌تر است و با قابلیت چرخش فوق‌العاده‌ای که دارد می‌تواند در صورت لزوم به‌صورت مته عمل کند. ارتعاش بتن کن بسیار سریع است به همین دلیل اپراتور حین انجام کار خسته نمی‌شود.

چکش تخریب برای تخریب و بتن‌کاری طراحی شده و ابزار مناسبی برای انجام این کار است و در دو نوع برقی و شارژی به بازار عرضه می‌شود. البته بهتر است مدل سیمی را انتخاب کنید؛ چراکه قدرتمند است ‌و می‌توانید بیشترین استفاده را از این ابزار داشته باشید. معمولا سرعت چکش تخریب سطوح مختلفی دارد و کنترل سرعت آن هم آسان است.

بتن کن

یکی از مزیت‌هایی که بتن کن در مقایسه با چکش تخریب دارد این است که می‌توانید چکش آن را غیرفعال کنید و از آن به جای حفاری بتن، برای دریل‌کردن چوب استفاده کنید. می‌توانید از یک اهرم کشویی 0.6 سانتی‌متری برای این ابزار استفاده کنید. برای دریل‌کاری بتن ریخته‌ی 0.95 سانتی‌متری باید خیلی تلاش کنید.

معمولا چکش تخریب از بتن کن بزرگ‌تر و قدرتمندتر است که علت این تفاوت هم نوع حرکت مکانیکی و فیزیکی مورد نیاز برای عملیات چکش‌کاری است. البته بیشتر چکش‌های تخریب شکل و اندازه زیاد متفاوتی با بتن کن ندارند. یکی از ویژگی‌های مهم چکش، وجود دستگیره قفل‌شونده است که با کمک این دستگیره می‌توانید ابزار را محکم بگیرید.

نکاتی برای استفاده بهتر از بتن کن

برا استفاده بهمینه از بتن کن باید به نکات زیر توجه داشته باشید. رعایت این نکات باعث می‌شود راندمان کاری بتن کن شما افزایش یافته و استهلاک کاهش یابد.

 • زیاد به دستگاه فشار وارد نکنید و بگذارید کارش را انجام دهد.
 • نوع مصالح و سایز ابزار باید متناسب باهم انتخاب شوند.
 • گرد و خاک و قسمت‌های تخریب‌شده قطعات را تمیز کنید تا در ابزار گیر نکنند و براکت سالم بماند.
 • هر بار که قطعات ابزار را عوض می‌کنید، محور مته را روغن‌کاری کنید تا اسپیندل دچار ساییدگی نشود.
 • از گریسی که کارخانه سازنده توصیه می‌کند استفادهکنید و دستورالعمل‌های وزن و ویسکوزیته را رعایت کنید.
 • معنی اندیکاتورهای LED روی ابزار را یاد بگیرید تا در صورت هشدار دستگاه بتوانید از دستورالعمل‌های تعمیر و نگهداری توصیه‌شده استفاده کنید.
چکش تخریب

کاربرد بتن کن و چکش تخریب

بخشی از کاربرد بتن کن و چکش تخریب به مصارف عمومی خانگی (یا اصطلاحا DIY) مربوط است. در چنین مواردی می‌توان کارهای تاسیساتی، تعمیرات و… را با استفاده از این ابزارها انجام داد. بیشترین میزان کاربر بتن کن و چکش تخریب مربوط به مصارف حرفه‌ای و صنعتی است. بسیاری از تعمیرکاران، پیمانکاران پروژه‌های ساختمانی، متخصصین تاسیسات و… در کارهای خود از این ابزارآلات استفاده می‌کنند. در بسیاری از موارد برای تخریب مصالح، ایجاد حفره و سوراخ در سطوح دارای درجه سختی بالا و… از بتن کن و چکش تخریب استفاده می‌شود.

نحوه کاربرد مناسب چکش تخریب

 • از تجهیزات مناسب برای محافظت شخصی استفاده کنید.
 • قبل از استفاده از ابزار، آموزش لازم را ببینید.
 • حواستان را موقع استفاده از ابزار جمع کنید و مخصوصا مواظب دست‌هایتان باشید.
 • اگر از ابزار شارژی استفاده می‌کنید بهتر است یک باتری اضافی تهیه کنید.
 • قبل از شروع کار حتما ابزارتان را به خوبی بررسی کنید.
بتن کن

بتن کن یا چکش تخریب؟ کدام را انتخاب کنیم؟

هر دوی آنها کاربرد مشابهی دارند اما باید مطمئن شوید که از ابزار مناسب برای پروژه‌تان استفاده می‌کنید. بتن کن برای انجام کارهای کوچک انتخاب خوبی است اما برای کارهای بزرگ باید از چکش تخریب استفاده کنید. اگر به ابزار سوراخ‌کاری نیاز فوری دارید و لازم نیست که خیلی خوب کار کند از بتن کن استفاده کنید.

بهتر است در پروژه­‌های بزرگتر و سنگین‌تر مانند تخریب جاده، سنگ فرش یا پیاده‌رو از چکش تخریب استفاده کنید. چکش تخریب در عملیات تخریب بتن، ایمنی بیشتری دارد؛ چراکه طول آن بیشتر است و کمک می‌کند که از آوارها فاصله بگیرید و در عین حال بتوانید چکش را خوب کنترل کنید.

بتن کن و چکش تخریب دو ابزار قابل اعتماد و کارآمد هستند. این دو ابزار با وجود تفاوت‌ها و انواع مختلف، شباهت‌های زیادی به هم دارند. نوع پروژه در انتخاب بهترین و کامل‌ترین ابزار نقش مهمی دارد؛ چون نوع ابزار، توان مورد نیاز شما را تعیین می‌کند پس در ابتدا به این پرسش پاسخ دهید و بعد ابزار را انتخاب کنید و کارتان را انجام دهید. برای خرید انواع بتن کن، چکش تخریب یا … می‌توانید به سایت سازوکار مراجعه کنید. در این سایت می‌توانید با بررسی مدل‌های مختلف، مناسب‌ترین گزینه و بهترین مارک دریل بتن کن را انتخاب کنید.

سوالات متداول

کدام برند چکش تخریب و بتن کن بهتر است؟

برندهای مختلفی اقدام به ساخت و تولید چکش تخریب و بتن کن کرده‎‌اند که از موفق‌ترین آن‌ها می‌توان به برندهای هیلتی، بوش و دیوالت اشاره کرد. برای آشنایی با انواع مارک چکش تخریب، مقاله بهترین چکش تخریب را بخوانید.

چکش تخریب بهتر است یا بتن کن؟

پاسخ به این سوال تا حد زیادی بستگی به نوع کار (خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی) دارد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا