آموزش

چسباندن نوار پی وی سی به ام دی اف(MDF)

استفاده از ام دی اف و تخته سه لا برای ساخت کارهای‌های چوبی بسیار آسان و کاربردی‌ است اما مشکل اصلی در کار با آنها، لبه آن است. برای استفاده از ام دی اف و تخته سه لا باید لبه آن را کاملاً پوشاند. دو راه حل کلی برای این کار وجود دارد؛ استفاده از چوب طبیعی و استفاده از نوار لبه

پوشاندن یا به اصطلاح لبه زدن با استفاده از چوب طبیعی به‌سادگی چسباندن قطعه چوبی باریک به لبه و بریدن قسمت‌های اضافی آن بوده و در انتها نجار با استفاده از تیغه اور فرز لبه آن را به شکل دلخواه درمی‌آورد. نقطه ضعف این روش در مقایسه با چسباندن لبه با روکش(نوار pvc یا نوار اتویی)، زمان‌بر بودن آن است.

خرید سنباده گرد لرزان

اگر لبه بسیار صاف است، از روکش برای لبه زنی استفاده کنید. این روکش از چوب طبیعی سنباده خورده است و عرض آن برابر 22 میلی‌متر است؛ که برای صفحات ام دی اف و تخته سه لا با ضخامت 19 میلی‌متر ایده آل است. قسمت اضافی روکش با استفاده از ابزار مختلف به‌راحتی جدا می‌شود.

لبه زدن کاری بسیار آسان است و برای این کار دو روش مختلف وجود دارد: یکی استفاده از دستگاه لبه چسبان برای نوار pvc و دیگری لبه زدن چوب با استفاده از اتو داغ برای نوار معمولی.

برای لبه چسبانی با اتو داغ تنها به اتو و نوار روکش نیاز دارید. هر نوع اتویی برای این کار قابل استفاده است اما کار کردن با اتو کوچک و مسافرتی، کار را بسیار آسان‌تر می‌کند. لبه چسبانی با استفاده از دستگاه لبه چسبان برای کارهای صنعتی و در حجم زیاد استفاده می‌شود.

چسباندن نوار PVC با دستگاه لبه چسبان

در قدیم لبه چسبانی با نوارهای چسب‌دار و با دستگاهی داغ مانند اتو انجام می‌شد اما این کار بسیار سخت و زمان‌بر است. امروزه از ماشین‌های پیشرفته و خودکار برای افزایش بهره‌وری، سرعت، کیفیت و سهولت کار استفاده می‌شود. تنها کاری که برای لبه چسبانی با استفاده از دستگاه لبه چسبان باید انجام دهید وارد کردن قطعه کار به داخل ماشین است سپس چسب زدن لبه‌ آن‌ها، اتصال نوار به لبه کار با غلتک و چسبیدن نوار به لبه با حرارت دادن ادامه پیدا می‌کند و در آخر برای تراز و زیبایی لبه‌ کار را فرزکاری کرده و پولیش می‌زنند.

چسباندن نوار لبه با اتوی داغ

چسباندن نوار اتویی

اگر می‌خواهید در پایان کار از رنگ یا رنگ شفاف برای پرداخت استفاده کنید باید به هماهنگی طرح و خطوط روی نوار روکش با قطعه کار توجه کنید. این خطوط به‌صورت تصادفی ظاهر می‌شوند و در حالت عادی قابل مشاهده نیستند اما اگر روی آن رنگ شفاف بزنید پدیدار می‌شوند.

اگر لبه‌های قطعه کار در کنار هم قرار می‌گیرند، بهتر است کار خود را با لبه‌ای که کمتر دیده می‌شود شروع کنید. برای مثال اگر می‌خواهید لبه‌های قطعه چوبی به شکل مربع یا مستطیل را بچسبانید ابتدا دو لبه سمت چپ و راست را بچسباند و سپس لبه قسمت جلو و پشت را بچسبانید. با این کار قسمت‌هایی که به هم متصل می‌شوند مخفی مانده و نوار روکش قسمت پشت و جلو تا حدودی روی آن‌ها را می‌پوشاند و نتیجه کار تمیزتر خواهد بود.

دمای اتو را افزایش دهید

اتو را روشن کرده و تنظیمات آن را روی دمای متوسط گذاشته یا پارچه‌ای نخی روی آن بگذارید. در صورت امکان پنل را در موقعیت صاف نگه‌داشته، بنابراین اتو را می‌توان به‌صورت افقی نگه‌دارید. 

در ادامه از یک سمت لبه شروع کرده تا به انتهای آن برسید و پس از اتمام کار، آن را در جهت مخالف دوباره انجام دهید. حین کار اتو را به‌آرامی روی لبه حرکت دهید و به سمت پایین فشار دهید. برای اطمینان از چسبیدن صحیح لبه باید دقت کنید که چسب به‌خوبی فعال شده و قطره چسب زیر نوار به‌خوبی پخش شود. برای چسبیدن بهتر نوار، پس از گرما دادن و فشار توسط اتو، باید توسط قطعه چوبی به تکه اصلی نیرو وارد شود و تا زمان خشک و محکم شدن چسب اعمال فشار را ادامه دهید.

چسباندن نوار لبه با چسب
استفاده از چسب برای چسباندن نوار لبه، گاهی نتیجه مطلوب ندارد

ممکن است در برخی موارد لبه کار جابجا شود. برای رفع این موارد کافی است از تکه چوبی برای برگرداندن آن به نقطه اولیه استفاده کنید اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این کار را باید زمانی که هنوز چسب کاملاً خشک نشده است، انجام دهید. 

  • نگهداشتن اتو در یک نقطه به مدت طولانی موجب سوختگی لبه کار می‌شود بنابراین باید اتو را مرتباً جابجا کنید.
  • اگر از نوارهای پرداخت شده استفاده می‌کنید، هنگام گرما دادن با اتو روی نوار را با پارچه نخی بپوشانید تا به پرداخت روکش آسیبی وارد نشود.

اصلاح قسمت انتهایی کار

چسباندن نوار پی وی سی در خانه

آساتن‌ترین روش برای پیرایش قسمت اضافی لبه آن است که تخته چوب را از طرفی که روکش به آن چسبیده است روی میز کار قرار داده و با استفاده از مغار 25 میلی‌متری در خلاف جهت لبه، محکم با چکش ضربه بزنید. با این کار قسمت‌های اضافی به‌راحتی جدا می‌شود. دستگاه لبه زن در بازار وجود دارد اما نیازی به صرف پول زیاد نیست و تنها چیزی که برای حذف قسمت‌های اضافی نیاز دارید فقط مغار و چکش است.

برای داشتن لبه‌ای تمیز باید به جهت بافت چوب توجه کنید. بیشتر انواع چوب بافتی صاف و منطقی داشته اما گاهی زاویه‌دار است. بهترین برش حاصل پیرایش درست با حرکت در جهت بافت چوب است به شکلی که در شکل نشان داده شده است. اگر برش در هر جهتی جز بافت چوب باشد ممکن است لبه کار خراب شود. 

پس از خشک شدن چسب لبه، قسمت اضافی رو یا زیر چوب با چندین روش قابل جدا کردن است که عبارت‌اند از:

روش چسباندن نوار دور ام دی اف
  • ابزار لبه زن وسیله‌ای ارزان بوده که فرآیند پیرایش لبه را بسیار آسان می‌کند. درصد خطای این ابزار 1 درصد است. لبه زن را روی تکه چوب فشار داده و حرکت دهید. حین حرکت ابزار روی تکه چوب، تیغه قسمت‌های اضافی را می‌برد. 
  • مغار تیز برای صاف کردن و پیرایش لبه بسیار کارآمد است. مغار باید به‌صورت اریب باشد تا فشار وارده لبه‌های اضافی را به‌خوبی جدا کند. با این روش ممکن است لبه کار خراب شود اما در  روش بعدی قسمت‌های اضافی به‌آرامی از روی چوب جداشده و به لبه آسیبی وارد نمی‌شود.
تراشیدن نوار لبه کابینت

فلش سفید نشان‌دهنده زاویه در جهت بافت چوب و فلش آبی نشان دهنده جهت درست قرارگیری ابزار برای پیرایش لبه است.

جهت سنباده زدن چوب
  • استفاده از اور فرز نجاری می‌تواند کاری را بسیار تمیز انجام دهد اما قرار دادن چوب روی لبه می‌تواند در کار با پنل بزرگ کارساز باشد.

پرداخت چوب بعد از چسباندن نوار لبه

در آخر می‌توانید رو و زیر تخته سه لا و قسمت اتصال لبه را با سنباده به‌آرامی سنباده بزنید. با این کار قسمت‌های تیز و ناهمواری که با ابزار یا مغار باقی می‌ماند به‌خوبی جدا می‌شود. برای پرداخت لبه، به‌آرامی گوشه‌ها را سنباده بزنید. با دست لبه‌ها را چک کرده تا از نرمی و هموار بودن آن مطمئن شوید. اگر می‌خواهید تیزی لبه را از بین ببرید با استفاده از رنده یا سنباده آن را صاف کنید.

در لبه زدن با روکش می‌توانید در آخر با رنگ شفاف یا روغن جلا که برای پرداخت استفاده می‌شود آن را پرداخت کنید. لاک الکل، روغن دانمارکی و رنگ شفاف با پایه روغنی یا پلی اورتان همگی برای پرداخت چوب مناسب هستند.

اگر شما هم تجربه‌ مشابه این کار را دارید در بخش نظرات تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. فروشگاه اینترنتی سازوکار مجموعه‌ای از انواع چسب را گردآوری کرده است. لیست انواع چسب های موجود در وبسایت شامل: چسب‌های مصرفی در صنعت چسب گرانول ، چسب سیلیکون ، چسب حرارتی ، چسب چوب ، چسب وکیوم و چسب‌های مصرف خانگی چسب نواری ، چسب قطره ای ، چسب 123 ، چسب دوطرفه است. برای خرید اینترنتی این محصولات می‌توانید به وبسایت سازوکار مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا