ابزار و یراق

آموزش کار با اورفرز و پرداخت چوب با آن

کار با اور فرز نجاری

صدها نوع و سایز مختلف از انواع دستگاه اور فرز، تیغ‌ و CNC در بازار موجود است که از آن برای ایجاد انواع اتصالات مختلف استفاده می‌شود و در مقاله بهترین اورفرز به آنها پرداختیم. اما این تنوع از سوی دیگر ممکن است انتخاب را برای علاقه‌مندان سخت کند و گاهی آنها را دچار سردرگمی کند؛ مخصوصا اگر مبتدی باشند. در نتیجه در ادامه نکاتی که برای کار با این دستگاه باید بدانید و نحوه نصب و تعویض تیغ را آوردیم تا با خواندن آن اطلاعاتی جامع و کلی درباره نحوه کار با دستگاه به دست آورید تا کار را با آن را برایتان ساده‌تر کنیم.

اورفرز نیز مانند سنگ فرز یکی از ابزارهای مهم نجاری است که دست نجاران را در طراحی‌های مختلف باز می‌گذارد و در مقاله اورفرز چیست کاملا به آن پرداخته ایم. بدون شک بدون این دستگاه بسیاری از مدل‌ها و طرح‌های نجاری ممکن نبود. در این ویدیو قصد داریم تا با این ابزار آشنا شده و برخی از اصول کار با آن را فرا بگیریم. توجه داشته باشید که اصول کار با اورفرزهای برندهای مختلف مانند رونیکس، بوش، شپخ و… تاحد زیادی مشابه یکدیگر هستند. با ما همراه باشید.

چگونه با اورفرز کار کنیم؟

هنگام استفاده از دستگاه روی چوب با بافت سخت مانند چوب بلوط، مخصوصا هنگام کار در خلاف جهت بافت چوب ممکن است تخته چوب شکافته شود یا سطح چوب خرد شود و به جای سطحی تمیز، مشکل ایجاد شود.

پیشگیری از شکستن چوب هنگام برش و حکاکی با اورفرز

اولین راهی که به ذهن می رسد استفاده از تیغ تیز و با کیفیت است. تیغ ارزان با کاربید ارزان روکش شده و به همین جهت برش تمیزی ایجاد نمی کند. 

برای رسیدن به بهترین نتیجه در برش چوب با اور فرز، همیشه از بهترین نوع تیغ استفاده کنید. ولی توجه داشته باشید که هرچه قیمت تیغ بیشتر باشد به این معنا نیست که کیفیت بالاتری دارد.

همچنین برای برش های مشخصی باید از تیغ مخصوصی استفاده کرد برای مثال برای برش صاف، مته شیار زن مارپیچ بهتر از مته شیار زن ساده است.

در صورت امکان از تیغ با شنک 12 میلی‌متر به جای 6 میلی‌متر استفاده کنید. تیغ با شنک 12 میلی‌متر لق نمی‌زند و برش تمیزتری ایجاد می‌کند. اگر تیغ لق بزند، موقع چرخش تیغ در سرعت بالا، در جای خود می لرزد و برش را خراب می‌کند.

تیغ اورفرز 12 میلی‌متری بهتر بوده و گاهی کاربید بیشتری داشته که برای کار بهتر است. پس از انتخاب تیغ با شنک مناسب از تیز بودن و لب پر نبودن آن مطمئن شوید تا از اتفاقات ناخواسته جلوگیری کنید.

تیغ را به خوبی بررسی کرده و از تمیزی و صاف بودن (نداشتن زاویه) مطمئن شوید. تمیزی تیغ میزان گرم شدن آن را کاهش می دهد.

نکات تیز کردن تیغ اورفرز

  • در مواردی که تیغ کاربید شده، بهتر است آن را به صورت حرفه‌ای تیز نگه دارید تا مجبور به تیز کردن آن نشوید. 
  • اگر کاربید روی قسمتی از تیغ از بین برود، نقطه مقابل تیغه که کاربید دارد سنگین تر شده، تعادل آن بهم خورده و روی کار را لب پر می‌کند.

اگر از تیغ شیار زن ساده 9.5 میلی‌متری برای بریدن اتصال فاق و زبانه استفاده می‌کنید و متوجه شدید که اندازه عرض فاق 10 میلی‌متر است، تیغ به اندازه 0.7 میلی‌متر عریض‌تر می‌برد که به آن runout گفته می‌شود.

  • هنگام کار با چوب‌هایی که احتمال ورقه ورقه یا متلاشی شدن دارند بهتر است کار را در جهت بافت چوب انجام دهید نه در خلاف جهت بافت آن. 
  • مساله‌ای که هنگام کار با اورفرز در جهت بافت چوب با آن رو به رو می‌شوید، هنگام کار در قسمت لبه کار است. زیرا ممکن است قسمت لبه کار از بین برود.
  • هنگام بریدن لبه کار در جهت بافت چوب، بهتر است قطعه ای اضافی در انتهای کار قرار دهید به این ترتیب با عبور اورفرز از لبه کار و قرار گرفتن روی قطعه دیگر، احتمال گیر کردن و لب پر شدن لبه کار کاهش می‌یابد. 
  • اگر احساس کردید که با یکبار حرکت دستگاه روی چوب، سطح چوب شکسته یا ورقه ورقه و لب پر می شود، کار را به چند مرحله تقسیم کنید و در هر مرحله تنها روی قسمتی از چوب کار کنید. با این کار تیغ درون چوب گیر نمی کند و احتمال ورقه ورقه شدن را کاهش می دهد.
  • هنگام کار با دستگاه روی چوب هایی که احتمال ورقه و لب پر شدن دارند، ممکن است اولین راه حلی که به ذهن شما برسد، افزایش سرعت اورفرز باشد اما باید به دستور العمل استاندارد تیغ اورفرز انتخابی‌تان توجه کنید اما اگر نگران ورقه ورقه شدن چوب هستید تنها می توانید 10 الی 20 درصد سرعت آن را اضافه کنید.

راهنمای نصب اور فرز

شاید اور فرز در نگاه اول دستگاهی پیچیده باشد اما این دستگاه بسیار ساده است. تیغ اور فرز به قسمت انتهای دستگاه نصب شده و با چرخش موتور تیغه با سرعت می‌چرخد. برای استفاده ایمن از اور فرز باید تیغه به درستی به کولت نصب شود. کولت قطعه‌ای است که وظیفه محکم نگه داشتن تیغه و اتصال آن به محور موتور را دارد.

نصب اشتباه تیغه باعث لرزش و شکستن تیغه می‌شود پس باید از نصب دقیقه تیغه داخل کولت اطمینان پیدا کنید. کولت قطعه‌ای است که تیغه را محکم نگه داشته و به محور موتور متصل می‌کند.

همچنین بخوانید: آموزش کامل نصب تیغ اورفرز

برای نصب تیغ اور فرز به آچار نیاز است. اگر اور فرز شما دو سر پیچ دارد باید دو آچار در اختیار داشته باشید و هر کدام از پیچ‌ها را به کمک آن باز کنید اما اگر اور فرز شما تنها یک قفل محور دارد یک آچار برای باز کردن آن کفایت می‌کند.

قبل از هر کاری باید تیغه را به دقت بررسی کنید که تیز، سالم و تمیز باشد. اگر تیغه ناسالم، سوخته یا کند است باید قبل از استفاده آن را تیز یا تعویض کنید. برای نصب تیغه به قسمت کولت نیازی نیست تیغه را تا انتها درون کولت قرار دهید تنها باید ابتدا تیغه را تا جایی داخل قرار دهید که شفت به قسمت انتهای کولت برسد. در مرحله بعد قبل از محکم کردن کولت تیغه را به اندازه 3 تا 6 میلی‌متر بیرون آورید تا کولت به نرمی تیغه را به سمت پایین بکشد. اگر این کار به درستی انجام نشود کولت نمی‌تواند به خوبی تیغه را نگه دارد و در نتیجه ممکن است شل شود و حین کار بیرون بیاید که بسیار خطرناک است.

همیشه باید 2 سانت از شفت یا شنک تیغه اورفرز داخل کولت درگیر شود. اگر شفت تیغه بیش از حد کوتاه است و به اندازه 2 سانت داخل کولت درگیر نمی‌شود باید تیغه را تعویض کرد. هرچه قطر تیغ بیشتر باشد، فضای بیشتری برای کولت وجود دارد تا بتواند تیغ را محکم‌تر بگیرد و مانع از سر خوردن تیغ از کولت شود. اگر کولت را با دقت محکم کرده باشید مشکل سر خوردن تیغ به‌وجود نخواهد آمد؛ به‌همین جهت تیغ اورفرز بزرگتر برای کارهای سنگین‌تر بهتر است.

همچنین بخوانید: ساخت و نصب اورفرز روی میز

در مرحله بعد باید مهره را به خوبی محکم کنید اما مراقب باشید؛ زیرا در صورتی که مهره بیش از حد محکم شود به دهانه محور فشار وارد شده و باعث لرزش تیغه می‌شود. به این نکته دقت داشته باشید که محور و موتور را نمی‌توان تعویض کرد و در صورتی که به آن آسیبی وارد شود قابل جبران نیست.

امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعاتی کلی درباره اورفرز، نحوه کار و نصب آن به دست آورده باشید. هم چنین اگر نیاز به راهنمایی در زمینه انتخاب و خرید اور فرز دارید می‌توانید با کارشناسان ما در بخش فروش مشاوره کنید. همچنین اگر سوال یا تجربه‌ای در زمینه کار با اورفرز دارید در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید: نحوه بستن سنگ فرز

سوالات متداول

برای برش صاف با اورفرز کدام مته مناسب ؟

برای برش صاف مته شیار زن مارپیچ بهتر از مته شیار زن ساده است.

زمان مناسب برای تعویض تیغ چه زمانی است؟

همیشه باید 2 سانت از شفت تیغه داخل کولت درگیر شود. اگر شفت تیغه بیش از حد کوتاه است و به اندازه 2 سانت داخل کولت درگیر نمی‌شود باید تیغه را تعویض کرد.

خلاصه
فیلم آموزش کار با اورفرز نجاری
عنوان
فیلم آموزش کار با اورفرز نجاری
توضیحات

فیلم آموزش کار با اور فرز نجاری از برندهای مختلف مانند رونیکس، بوش، شپخ و... برای حکاکی و برش چوب. مشاهده این ویدئو را از دست ندهید

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا