نکته‌ها و ترفندهاویدئو

راهنمای آموزش استفاده از اورفرز به همراه ویدئو

راهنمای استفاده از اورفرز

اورفرز یکی از ابزارهای مهم نجاری است که دست نجاران را در طراحی‌های مختلف باز می‌گذارد. بدون شک بدون اورفرز بسیاری از مدل‌ها و طرح‌های نجاری ممکن نبود. در این ویدیو قصد داریم تا با این ابزار آشنا شده و برخی از اصول کار با آن را فرا بگیریم. با ما همراه باشید.

خرید تیغ اورفرز

چگونه با اورفرز کار کنیم؟

هنگام استفاده از اورفرز روی چوب با بافت سخت مانند چوب بلوط، مخصوصا هنگام کار در خلاف جهت بافت چوب ممکن است تخته چوب شکافته شود یا سطح چوب خرد شود و به جای سطحی تمیز، مشکل ایجاد شود.

برای پیشگیری از شکستن چوب هنگام کار با اورفرز چه کنیم؟

اولین راهی که به ذهن می رسد استفاده از تیغ اورفرز تیز و با کیفیت است. تیغ اورفرز ارزان با کاربید ارزان روکش شده و به همین جهت برش تمیزی ایجاد نمی کند. 

برای رسیدن به بهترین نتیجه، همیشه از بهترین نوع تیغ اورفرز استفاده کنید. ولی توجه داشته باشید که هرچه قیمت تیغ بیشتر باشد به این معنا نیست که کیفیت بالاتری دارد. اما به عنوان یک قاعده کلی تیغ اورفرزی با حدود قیمت 60 دلار عملکرد بسیار بهتر و متفاوت تری نسبت به تیغ 15 دلاری دارد.

همچنین برای برش های مشخصی باید از تیغ مخصوصی استفاده کرد برای مثال برای برش صاف، مته شیار زن مارپیچ بهتر از مته شیار زن ساده است.

در صورت امکان از تیغ اورفرز با شنک 12 میلی‌متر به جای 6 میلی‌متر استفاده کنید. تیغ اورفرز با شنک 12 میلی‌متر لق نمی‌زند و برش تمیزتری ایجاد می‌کند. اگر تیغ اورفرز لق بزند، موقع چرخش تیغ اورفرز در سرعت بالا، در جای خود می لرزد و برش را خراب می‌کند.

تیغ اورفرز 12 میلی‌متری بهتر بوده و گاهی کاربید بیشتری داشته که برای کار بهتر است. پس از انتخاب تیغ اورفرز با شنک مناسب از تیز بودن و لب پر نبودن آن مطمئن شوید تا از اتفاقات ناخواسته جلوگیری کنید.

تیغ را به خوبی بررسی کرده و از تمیزی و صاف بودن (نداشتن زاویه) مطمئن شوید. تمیزی تیغ میزان گرم شدن آن را کاهش می دهد.

نکات کلی درباره تیز کردن تیغ اورفرز

  • در مواردی که تیغ اورفرز کاربید شده، بهتر است آن را به صورت حرفه‌ای تیز نگه دارید تا مجبور به تیز کردن آن نشوید. 
  • اگر کاربید روی قسمتی از تیغ اورفرز از بین برود، نقطه مقابل تیغه که کاربید دارد سنگین تر شده، تعادل آن بهم خورده و روی کار را لب پر می‌کند.

توجه: اگر از تیغ شیار زن ساده 9.5 میلی‌متری برای بریدن اتصال فاق و زبانه استفاده می‌کنید و متوجه شدید که اندازه عرض فاق 10 میلی‌متر است، تیغ اورفرز به اندازه 0.7 میلی‌متر عریض‌تر می‌برد که به آن runout گفته می‌شود.

  • هنگام کار با چوب‌هایی که احتمال ورقه ورقه یا متلاشی شدن دارند بهتر است کار را در جهت بافت چوب انجام دهید نه در خلاف جهت بافت آن. 
  • مساله‌ای که هنگام کار با اورفرز در جهت بافت چوب با آن رو به رو می‌شوید، هنگام کار در قسمت لبه کار است. زیرا ممکن است قسمت لبه کار از بین برود.
  • هنگام بریدن لبه کار در جهت بافت چوب، بهتر است قطعه ای اضافی در انتهای کار قرار دهید به این ترتیب با عبور اورفرز از لبه کار و قرار گرفتن روی قطعه دیگر، احتمال گیر کردن و لب پر شدن لبه کار کاهش می‌یابد. 
  • اگر احساس کردید که با یکبار حرکت اورفرز روی چوب، سطح چوب شکسته یا ورقه ورقه و لب پر می شود، کار را به چند مرحله تقسیم کنید و در هر مرحله تنها روی قسمتی از چوب کار کنید. با این کار تیغ اورفرز درون چوب گیر نمی کند و احتمال ورقه ورقه شدن را کاهش می دهد.
  • هنگام کار با اورفرز روی چوب هایی که احتمال ورقه و لب پر شدن دارند، ممکن است اولین راه حلی که به ذهن شما برسد، افزایش سرعت اورفرز باشد اما باید به دستور العمل استاندارد تیغ اورفرز انتخابی‌تان توجه کنید اما اگر نگران ورقه ورقه شدن چوب هستید تنها می توانید 10 الی 20 درصد سرعت آن را اضافه کنید.

اگر سوال یا تجربه‌ای در زمینه کار با اورفرز دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

خلاصه
ویدئو کاربردی آموزش استفاده از اورفرز
عنوان
ویدئو کاربردی آموزش استفاده از اورفرز
توضیحات

در این ویدئو به طور کاملا کاربردی طی 11 دقیقه نکات مهم استفاده از اورفرز آموزش داده شده است. مشاهده این ویدئو را از دست ندهید

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا