دکوراسیون و معماری

پارکت خام بهتر است یا پارکت پرداخت شده؟

مقایسه کف پوش چوبی خام و پرداخت شده

بسیاری از افراد در خرید کف پوش طبیعی یا چوب ترکیبی نوعی را انتخاب می‌کنند که پرداخت شده و دلایل انتخاب آن‌ها به شرح ذیل است:

می‌توانید بلافاصله روی پارکت راه بروید

در کف پوشی که در محل با پلی‌اورتان بر پایه روغن پرداخت شده‌، فرد باید روزها و شاید هفته‌ها صبر کند تا پلی‌اورتان خشک شود و او بتواند مبلمان را به اتاق بازگرداند. حتی زمانی که کف پوش خشک شده، تا وقتی که بازه زمانی موردنظر به پایان نرسیده، کف پوش درمقابل خراشیدگی حساس است. به‌علاوه مجبور هستید هفته‌ها با جوراب روی کف پوش راه بروید و مبل‌ها را بیرون از اتاق نگه دارید.

ترکیبات آلی فرار و سلامت خانواده

روزها بعد از استفاده پلی اورتان بر پایه روغن، بخار برخاسته از حلال‌ها و رزین پلی اورتان قابل استنشاق است. در تحقیقات علمی ثابت شده که این ترکیبات آلی سرطان‌زا هستند و از سوی دیگر محصولات پلی اورتان بر پایه آب نیز ماده سرطان‌زای کارسینوژن تولید می‌کنند. پس بهتر است برای جلوگیری از این مضرات، از کف پوش‌ از پیش پرداخت شده استفاده کنیم.

نگران گرد و غبار نیستید

گردوغبار و مو دشمن پارکتی است که به تازگی در خانه پلی اورتان زده شده‌اند اما این گردوغبار و مو هیچ تأثیری روی کف پوش‌های از پیش پرداخت شده نداشته و فقط باید زحمت نظافت آن را بکشید.

نصب سریع پارکت پرداخت شده

نصب کف پوش آماده که از قبل جلا زده شده زمان زیادی لازم نیست. دو نفر می‌توانند در عرض 2 ساعت اتاقی 30 متری را کفپوش آماده بزنند اما اگر بخواهید کفپوش خام تهیه کرده و در محل پلی اورتان بزنید باید روزهای زیادی را برای خشک شدن و سنباده زدن لایه‌های مختلف آن صبر کنید.

کیفیت پوشش و جلای پارکت آماده و پارکتی که در محل پرداخت می‌شود

کف پوش‌ آماده بسیار بادوام است و در (اروپا و آمریکا) اغلب گارانتی مادام‌العمر دارد. این کفپوش در طولانی مدت مقاومت و استحکام خوبی داشته و دیرتر فرسوده می‌شود. برخی از کف پوش‌ها با رزین ppg uv cured و نانو ذرات پوشانده شده‌اند که در مقابل خراشیدگی و سایش بسیار مقاوم هستند. حتی با ناخن هم نمی‌توانید روی آن خراش ایجاد کنید.

هزینه پایین پارکت آماده

پارکت آماده طبیعتاً گران‌تر از کف پوش‌ خام است اما زمانی که هزینه پلی اورتان را تخمین بزنید به این نتیجه می‌رسید که کف پوش آماده کم هزینه‌تر است.

علی‌رغم تمام توضیحاتی که در بالا از مزایای کف پوش آماده داده شد باز هم برخی افراد ترجیح می‌دهند که از کف پوش خام استفاده کنند و دلایل آن‌ها به شرح ذیل است:

پوشش کفپوش چوبی طی روند بازسازی صدمه نمی‌بیند

بسیاری از پیمانکاران ترجیح می‌دهند بعد از اتمام نصب پارکت آن را پرداخت کرده و جلا بزنند تا نگران افتادن ابزار روی کف پوش و خراشیدگی آن نباشند.

امکان انتخاب نوع پرداخت

هنگام استفاده از کف پوش‌های خام دستتان در انتخاب نوع، مواد و رنگ و کیفیت پرداخت باز است اما کف پوش آماده تنوع کمتری دارد اگرچه امروزه انواع و رنگ‌های متنوع‌تری نسبت به گذشته ارائه می‌شود.

نداشتن لبه اریب

معمولاً لبه کف پوش آماده اریب است. این لبه‌‌ی اریب اختلاف بین عمق و پهنای احتمالی در تخته‌ها را مخفی می‌کند اما برخی ظاهر تراز کف پوش‌ خام را ترجیح می‌دهند زیرا کف پوش خام چنین شیارهایی را ندارد و می‌توان سطح آن‌ها را مثل آینه پرداخت کرد.

کدام چوب برای استفاده به ‌عنوان کف‌پوش مناسب است؟ پارکت یا لمینت؟

در ادامه به بررسی پارکت یا لمینت می‌پردازیم تا بتوانید بهترین نوع چوب برای کف‌پوش را انتخاب کنید.

کف‌پوش‌ها به معنای واقعی کلمه سبک خانه شما را می‌سازند و اولین چیزی است که در نگاه اول توجه هرکس که به خانه شما پا می‌گذارد را جلب می‌کند. خوشبختانه کف‌پوش‌ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند و هرکس می‌تواند کف‌پوش متناسب با کاربرد و علاقه‌اش را انتخاب کند. امروزه دو نوع کف‌پوش پرطرفدار وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید زیبایی و حس گرما به خانه خود ببخشید؛ یکی پارکت و دیگری لمینت است. اگرچه ممکن است ظاهر هردو یکسان به نظر برسد اما هرکدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. بهتر است قبل از خرید کف‌پوش مطلب زیر را بخوانید تا بتوانید به راحتی کف‌پوش مناسب را خریداری کنید.

سؤالی که ممکن است در اینجا پیش بیاید این است که پارکت چیست؟ پارکت، چوب‌فرش یا کف‌پوش چوبی، کف‌پوشی از جنس چوب است که آن را به‌صورت جناغی، آجری، شطرنجی و … در کنار هم قرار می‌دهند تا کف ساختمان را بپوشانند. امروزه از کف‌پوش‌های جدیدی با نام لمینت استفاده می‌شود که ممکن است به‌اشتباه با نام پارکت آن را بشناسید اما باید بدانید که پارکت (کف‌پوش‌های چوبی) و لمینت (کف‌پوش‌های لمینتی) با هم تفاوت‌های اساسی دارند.

لمینت

کف‌پوش‌های لمینتی برای ایجاد ظاهری طبیعی برای مثال چوبی یا سنگی استفاده می‌شود. تولید لمینت با پیشرفت در صنعت پرس چوب در دهه 1920 آغاز شد. استفاده از کف‌پوش‌های لمینتی از دهه 1970 آغاز شد و به دلیل داشتن قیمت مناسب و مقاومت بالا مورد توجه قرار گرفت. لمینت‌ها به دلیل داشتن کیفیت مناسب و ظاهر متنوع بسیار معروف هستند.

مزایا و معایب لمینت‌ها

کف‌پوش‌های لمینتی ظاهری شبیه چوب دارند و در برابر اشعه خورشید، خراشیده و دندانه‌دندانه شدن مقاوم هستند، به همین جهت برای نقاط پر تردد و جاهایی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید است مناسب است.

در سال‌های اخیر ظاهر و کیفیت لمینت‌ها به‌گونه‌ای تغییر یافته است که امروزه تشخیص لمینت از پارکت کار آسانی نیست.

یکی از عوامل مهم در انتخاب کف‌پوش‌ها هزینه آن است. ازآنجاکه هزینه کف‌پوش‌های لمینتی بسیار کمتر از کف‌پوش‌های چوبی است، از محبوبیت بالایی برخوردار است. البته لمینت‌ها از نظر قیمت دارای انواع گران و ارزان هستند. انواع ارزان قیمت لمینت‌ها کیفیت پایینی دارند و ظاهر آن‌ها طبیعی به نظر نمی‌رسد.

نصب لمینت برای کسانی که به درست کردن دست سازه و کارهای چوبی علاقه دارند و حرفه‌ای هستند، جذاب و آسان است. انواعی از لمینت‌های موجود در بازار به‌گونه‌ای طراحی شده که با یک زیرسازی ساده قابل نصب است. تکه چوب‌های لمینتی با استفاده از اتصال شیار و دندانه به هم متصل می‌شوند. برای این کار کافی است پس از گذاشتن هر تکه چوب در جای خود ابتدا آن را با ضربه در جای خود محکم کنید و سپس زبانه را در محل شیار محکم کنید. در صورت لزوم می‌توانید آن‌‌ها را با میخ محکم و ثابت کنید. (می‌توانید برای اطلاع بیشتر اتصال شیار و زبانه در 7 نوع اتصال چوبی مهم که باید بدانید را بخوانید)

تعمیر و نگهداری لمینت‌ها

به‌طورکلی نگهداری از لمینت‌ها ساده است، اما مهم است بدانید که چه‌کارهایی را نباید انجام دهید. پاک‌کننده‌هایی که ماده اصلی تشکیل‌دهنده آن‎‌ها شوینده‌های قوی است سطح لمینت‌ها را تار و کدر می‌کند و استفاده از پولیش و مواد ساینده روی آن خراش ایجاد می‌کنند؛ پس بهتر است از پاک‌کننده مخصوص لمینت استفاده کنید. برای افزایش عمر لمینت‌ها از ورود گردوخاک تا حد امکان جلوگیری کنید و در صورت ایجاد لکه روی آن در اسرع وقت آن را پاک‌کنید.

 پارکت (کف‌پوش چوبی)

از پارکت یا همان کف‌پوش‌های چوبی سال‌ها است در دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد و زیبایی را برای فضای داخلی به ارمغان می‌آورد. بافت و رنگ‌های متنوع و بی‌پایان درختان باعث تنوع و طیف وسیع و گسترده کف‌پوش‌های چوبی شده است. استفاده از کف‌پوش‌های چوبی حس گرما ایجاد می‌کند و باعث افزایش قیمت خانه‌ها می‌شود.

مزایا و معایب کف‌پوش‌های چوبی

قدمت استفاده از کف‌پوش‌های چوبی برابر قدمت خانه‌سازی است. کف‌پوش‌های چوبی درمیان طراحان داخلی، مورخان، دوستداران طبیعت و علاقه‌مندان به هنر درودگری نفیس از محبوبیت بالایی برخوردار است.

استفاده از کف‌پوش‌های چوبی مخصوصاً در بازسازی خانه‌ها باعث افزایش ارزش خانه‌ها می‌شود. کف‌پوش‌های چوبی ویژگی‌های طبیعی منحصربه‌فردی دارد که باعث گرما و روح بخشیدن به دکوراسیون می‌شود. البته لازم به ذکر است که فرسایش و ساییدگی چوب در طول زمان و استفاده طولانی مدت هم یکی دیگر از ویژگی‌های طبیعی چوب است که شاید یک عیب محسوب شود.

برخلاف لمینت که به نور خورشید حساس نیست، کف‌پوش‌های چوبی به‌شدت به نور خورشید واکنش نشان می‌دهند و به کفش‌های پاشنه بلند، حیوانات خانگی، کودکان، مبلمان و تمام مواردی که ممکن است باعث خراشیده شدن و دندانه‌دندانه شدن چوب ‌شود، حساس است.

کف‌پوش‌های چوبی با گذاشت زمان جلوه‌ای روستیک (روستایی) به دکوراسیون می‌بخشند که برخی افراد آن را دوست دارند و برخی ندارند.

برخی دوستداران محیط زیست خواهان تجدید نظر درباره‌ی استفاده از کف‌پوش‌های چوبی هستند. در دهه‌های اخیر بیشتر از چوب‌های اصلاح شده استفاده شده است تا منابع اولیه حفظ شود. از نظر متخصصان محیط زیست فروش الوارهای جدید که زیر نظر شورای نظارت بر جنگل‌ها تأیید شده است، تضمین کننده بهره‌برداری به روش صحیح از محیط زیست است که تا حدی از نابودی منابع طبیعی جلوگیری می‌کند.

تعمیر و نگهداری کف‌پوش‌های چوبی

نگهداری کف‌پوش‌های چوبی و مراقبت از آن در برابر فرسودگی نیازمند مراقبت‌های خاصی است. برای محافظت از کف‌پوش‌های چوبی به طور منظم گردگیری کنید و از پاک‌کننده‌های چندمنظوره و واکس‌های بدون موم مخصوص چوب استفاده کنید. استفاده از واکس‌های مخصوص چوب که مواد احیاکننده دارد باعث احیای دوباره چوب می‌شود. قبل از استفاده از واکس حتماً به نوع واکس و متناسب بودن آن با نوع کف‌پوش دقت کنید.

با توجه به حساسیت کف‌پوش‌های چوبی به نور خورشید، خراش، گردوخاک بهتر است یک سری اقدامات احتیاطی بیشتر در کنار نگهداری‌های معمول انجام دهید. برای مثال بهتر است یک پادری جلوی در قرار دهید تا از ورود گردوخاک و رطوبت جلوگیری کند. زیر پایه‌های مبلمان از زیر پایه محافظ استفاده کنید، ناخن‌های حیوانات خانگی را کوتاه نگه‌دارید و از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند که روی سطح خراش ایجاد می‌کند پرهیز کنید.

شما کدام یک از پارکت‌ها را ترجیح می‌دهید؟ شاید بنا بر دلایلی که در بالا اشاره شد سختی پرداخت کف پوش‌های خام در محل نصب ارزش داشته باشد اما بسیاری از افراد کف پوش‌های پرداخت شده را به کف پوش‌های خام ترجیح می‌دهند.


به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا