راهنمای خرید ابزار و یراق آلات

پارکت خام بهتر است یا پارکت پرداخت شده؟

مقایسه کف پوش چوبی خام و پرداخت شده

بسیاری از افراد در خرید کف پوش طبیعی یا چوب ترکیبی نوعی را انتخاب می‌کنند که پرداخت شده و دلایل انتخاب آن‌ها به شرح ذیل است:

می‌توانید بلافاصله روی پارکت راه بروید

در کف پوشی که در محل با پلی‌اورتان بر پایه روغن پرداخت شده‌، فرد باید روزها و شاید هفته‌ها صبر کند تا پلی‌اورتان خشک شود و او بتواند مبلمان را به اتاق بازگرداند. حتی زمانی که کف پوش خشک شده، تا وقتی که بازه زمانی موردنظر به پایان نرسیده، کف پوش درمقابل خراشیدگی حساس است. به‌علاوه مجبور هستید هفته‌ها با جوراب روی کف پوش راه بروید و مبل‌ها را بیرون از اتاق نگه دارید.

ترکیبات آلی فرار و سلامت خانواده

روزها بعد از استفاده پلی اورتان بر پایه روغن، بخار برخاسته از حلال‌ها و رزین پلی اورتان قابل استنشاق است. در تحقیقات علمی ثابت شده که این ترکیبات آلی سرطان‌زا هستند و از سوی دیگر محصولات پلی اورتان بر پایه آب نیز ماده سرطان‌زای کارسینوژن تولید می‌کنند. پس بهتر است برای جلوگیری از این مضرات، از کف پوش‌ از پیش پرداخت شده استفاده کنیم.

نگران گردوغبار نیستید

گردوغبار و مو دشمن پارکتی است که به تازگی در خانه پلی اورتان زده شده‌اند اما این گردوغبار و مو هیچ تأثیری روی کف پوش‌های از پیش پرداخت شده نداشته و فقط باید زحمت نظافت آن را بکشید.

نصب سریع پارکت پرداخت شده

نصب کف پوش آماده که از قبل جلا زده شده زمان زیادی لازم نیست. دو نفر می‌توانند در عرض 2 ساعت اتاقی 30 متری را کفپوش آماده بزنند اما اگر بخواهید کفپوش خام تهیه کرده و در محل پلی اورتان بزنید باید روزهای زیادی را برای خشک شدن و سنباده زدن لایه‌های مختلف آن صبر کنید.

کیفیت پوشش و جلای پارکت آماده و پارکتی که در محل پرداخت می‌شود

کف پوش‌ آماده بسیار بادوام است و در (اروپا و آمریکا) اغلب گارانتی مادام‌العمر دارد. این کفپوش در طولانی مدت مقاومت و استحکام خوبی داشته و دیرتر فرسوده می‌شود. برخی از کف پوش‌ها با رزین ppg uv cured و نانو ذرات پوشانده شده‌اند که در مقابل خراشیدگی و سایش بسیار مقاوم هستند. حتی با ناخن هم نمی‌توانید روی آن خراش ایجاد کنید.

هزینه پایین پارکت آماده

پارکت آماده طبیعتاً گران‌تر از کف پوش‌ خام است اما زمانی که هزینه پلی اورتان را تخمین بزنید به این نتیجه می‌رسید که کف پوش آماده کم هزینه‌تر است.

علی‌رغم تمام توضیحاتی که در بالا از مزایای کف پوش آماده داده شد باز هم برخی افراد ترجیح می‌دهند که از کف پوش خام استفاده کنند و دلایل آن‌ها به شرح ذیل است:

پوشش کفپوش چوبی طی روند بازسازی صدمه نمی‌بیند

بسیاری از پیمانکاران ترجیح می‌دهند بعد از اتمام نصب پارکت آن را پرداخت کرده و جلا بزنند تا نگران افتادن ابزار روی کف پوش و خراشیدگی آن نباشند.

امکان انتخاب نوع پرداخت

هنگام استفاده از کف پوش‌های خام دستتان در انتخاب نوع، مواد و رنگ و کیفیت پرداخت باز است اما کف پوش آماده تنوع کمتری دارد اگرچه امروزه انواع و رنگ‌های متنوع‌تری نسبت به گذشته ارائه می‌شود.

نداشتن لبه اریب

معمولاً لبه کف پوش آماده اریب است. این لبه‌‌ی اریب اختلاف بین عمق و پهنای احتمالی در تخته‌ها را مخفی می‌کند اما برخی ظاهر تراز کف پوش‌ خام را ترجیح می‌دهند زیرا کف پوش خام چنین شیارهایی را ندارد و می‌توان سطح آن‌ها را مثل آینه پرداخت کرد.

شما کدام یک از پارکت‌ها را ترجیح می‌دهید؟ شاید بنا بر دلایلی که در بالا اشاره شد سختی پرداخت کف پوش‌های خام در محل نصب ارزش داشته باشد اما بسیاری از افراد کف پوش‌های پرداخت شده را به کف پوش‌های خام ترجیح می‌دهند.


به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا