دکوراسیون و معماری

نقشه باگوا در فنگ شویی خانه چیست؟

باگوا نقشه انرژی فنگ شویی است. این نقشه یکی از اصول و ابزار مهم فنگ شویی محسوب می‌شود. باگوا روشی سیستماتیک برای ارزیابی میدان انرژی محیط زندگی یا کار شما ارائه می‌دهد. باگوا در زبان چینی به معنی «هشت منطقه» است. این هشت منطقه در اطراف یک مرکز قرار گرفته‌اند. هرکدام از این مناطق به جنبه‌های مختلف زندگی انسان مرتبط هستند. هر «گوا» (منطقه یا ناحیه) در این نقشه دارای معنی خاصی بوده و با رنگ‌ها، عناصر و شکل‌های مختلفی مرتبط است. طبق اصول باگوا، طراحی و چیدمان محیط داخلی منزل براساس این مناطق باعث می شود انرژی مثبت در زندگی انسان جاری شود. در ادامه جایگاه نقشه باگوا در فنگ شویی خانه را توضیح داده و روش کشیدن آن را به شما آموزش می‌دهیم.

بنرعمومی

نقشه باگوا چیست؟

نقشه باگوا

باگوا نیز مانند بسیاری از مفاهیم فلسفی دیگر ریشه در چین باستان دارد. اصول و مفاهیم کهنی مانند «یین و یانگ»، «یی چینگ» و «پنج عنصر» در هم آمیخته شده و پایه و اساس باگوا را تشکیل داده‌اند. به طور کلی، تمام این ایدئولوژی‌های آسیایی از طبیعت الهام گرفته و به دنبال ایجاد تعادل و هارمونی در زندگی انسان‌ها هستند. همان‌طور که گفته شد نقشه باگوا از هشت منطقه در اطراف یک منطقه مرکزی تشکیل شده است. این هشت ناحیه گاهی به صورت هشت ضلعی و گاهی به صورت مربع نشان داده می‌شوند. باگوا عملکردی مانند قطب‌نما داشته و هر یک از ۸ منطقه آن دارای انرژی، عنصر و رنگ به خصوصی هستند.

برای طراحی محیط داخلی خانه بر اساس اصول فنگ شویی، نقشه باگوا به شکل یک جدول ۳×۳ ترسیم می‌شود. باید ضمن تطبیق نقشه خانه با نقشه باگوا، سبک چینش و طراحی اجزای مختلف دکوراسیون منزل مطابق با منطقه آنها در نقشه باشد. با این حال، کاربردهای نقشه باگوا صرفا به نقشه کلی خانه محدود نمی‌شود. دکوراسیون بخش‌های دیگر منزل مانند اتاق خواب، پذیرایی و یا فنگ شویی آشپزخانه را نیز می‌توان مطابق با نقشه باگوا طراحی و اجرا کرد. حتی می‌توان از فضای یک خانه نیز فراتر رفته و محله‌ها و شهرها را نیز با توجه به اصول این نقشه طراحی کرد. در واقع، امکان کوچک با بزرگ شدن ابعاد این نقشه وجود دارد، اما همیشه شکل به صورت یک جدول سه در سه با نسبت‌های مساوی باقی می‌ماند.

همچنین بخوانید: فنگ شویی چیست و نکات آن

آموزش کشیدن نقشه باگوا

نقشه باگوا

شما می‌توانید نقشه فنگ شویی منزل خود را رسم کنید. شما می‌توانید از این طریق، مکان و موقعیت مراکز قدرت خانه خود را بشناسید. انجام این کار چندان دشوار نیست. شما فقط باید یک عدد متر (جهت دقیق‌تر بودن مقیاس نقشه) و یک تکه کاغذ رسم در اختیار داشته باشید. برای کشیدن این نقشه باید به دیوارها، درها و شکل و فضای محیط پیرامونتان توجه کنید. لازم نیست جزییات و اشیاء منزل را در این نقشه رسم کنید. فقط تا جایی که می‌توانید مقیاس نقشه را به مقیاس واقعی خانه خود نزدیک کنید تا تصویر خوبی از چیدمان خانه خود داشته باشید. به کمک نقشه باگوا شما درک بهتری نسبت به محل مناسب قرارگیری مبلمان، گل و گیاه، آثار هنری و سایر اشیاء منزل خود پیدا می‌کنید. تا انرژی‌های مثبت در زندگی شما جاری شوند. در ادامه به نکات بیشتری در مورد ترسیم نقشه باگوا می‌پردازیم.

  • پارکینگ یا پاسیو سرپوشیده و متصل به خانه را نیز وارد نقشه کنید (اگر متصل به خانه یا سرپوشیده نیستند از آنها چشم‌پوشی کنید).
  • اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، فقط محدوده فضای شخصی خود را وارد کنید که می‌تواند شامل بالکن متصل یا پاسیو سرپوشیده متصل نیز باشد.
  • اگر در یک اتاق اجاره‌ای یا در خانه والدین خود زندگی می‌کنید، فقط اتاقی را وارد کنید که منحصراً برای شماست.

اکنون باید مربع لوشو (مربع جادویی سه در سه) را روی نقشه خانه خود رسم کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- اگر نقشه خانه شما یک مربع یا مستطیل کامل نیست، با بزرگ‌تر کردن اضلاع، آن را به یک مربع یا مستطیل کامل تبدیل کنید.

۲- یک فلش در محل در ورودی یا ورودی اصلی خانه بکشید.

۳- در صورت لزوم، کاغذ را بچرخانید تا فلش به سمت بالا باشد.

۴- یک جدول ۳×۳ روی مربع یا مستطیل اولیه بکشید و نقشه خانه را به ۹ قسمت مساوی تقسیم کنید.

۵- اسامی مناطق نقشه باگوا را در بخش‌های مختلف جدول بنویسید. در ادامه به نام و ویژگی‌های این مناطق اشاره می‌کنیم.

مناطق نقشه باگوا

نقشه باگوا

در شکل بالا مناطق نقشه باگوا را مشاهده می‌کنید. در جدول زیر، ویژگی‌های این مناطق را با جزییات بیشتری توضیح می‌دهیم.

نام و ویژگیجهتعنصررنگ
Zhen: سلامتی و خانوادهشرقچوبسبز، آبی، فیروزه‌ای
Xun: ثروت و موفقیتجنوب شرقیچوببنفش
Li: شهرت و اعتبارجنوبآتشقرمز
Kun: احساسات و عواطفجنوب غربیزمینصورتی
Dui: کودکان و خلاقیتغربفلزسفید
Qian: افراد مفید و سفرشمال غربیفلزخاکستری
Kan: مسیر زندگی و شغلشمالآبسیاه
Gen: خرد و دانششمال شرقیزمینآبی تیره

بهترین نقشه خانه از نظر فنگ شویی

نقشه باگوا

اگر خانه شما به شکل مستطیل یا مربع کامل نیست، احتمالاً متوجه خواهید شد که تطبیق نقشه خانه با نقشه باگوا به خوبی انجام نمی‌شود. در صورتی که در طرح خود یکی با چند منطقه اصلی باگوا را ندارید، اصطلاحا در منطقه شما گمگشتگی یا منطقه از دست رفته وجود دارد. همچنین ممکن است فضایی از منزل شما خارج از نقشه باگوا قرار بگیرد که به آن منطقه اضافی می‌گویند.

برای استفاده بهینه از فضای منزل خود بهتر است به گمگشتگی‌ها و مناطق اضافی منزل خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. برای اصلاح گمگشتگی‌ها، معمولاً می‌توانید آینه یا گیاهان مختلف را در این مناطق قرار دهید. معمولاً اثر مناطق اضافی مثبت بوده و انرژی بیشتری در آنها وجود دارد؛ البته تا زمانی که با تمام نقشه در تعادل باشند. برای طراحی بهترین نقشه خانه از نظر فنگ شویی، باید به تمامی این نکات توجه کنید.

سوالات متداول

نقشه فنگ شویی تبتی چگونه است؟

فنگ شویی تبتی از اصول متداول فنگ شویی پیروی می‌کند، با این تفاوت که اشیائی مانند کاسه تبتی در آن کاربردهای زیادی دارد.

گمگشتگی در فنگ شویی به چه معناست؟

اگر در نقشه باگوای خانه‌ای یکی از هشت منطقه اصلی وجود نداشته باشد، اصطلاحا در آن منطقه گم‌گشتگی وجود دارد.

نحوه مرکز گیری در فنگ شویی چگونه است؟

پس از کشیدن جدول ۳×۳ فنگ شویی بر روی نقشه خانه، ناحیه‌ای که در بخش مرکزی جدول قرار می‌گیرد به عنوان مرکز فنگ شویی درنظر گرفته می‌شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا