ابزار و یراق

راهنمای جامع خرید اره میزی

اره میزی پر هزینه ترین و مهم‌ترین ابزار کار با چوب است که یک نجار می‌تواند خریداری کند. اره میزی از ابزار نجاری است که در بیشتر فروشگاه‌های ابزار فروشی در انواع مختلف وجود دارد؛ به این ترتیب برای خرید اره میزی مناسب و کارآمد باید اطلاعات کافی داشته باشید. با توجه به این موضوع در این مقاله به معرفی مهم‌ترین نکاتی که در خرید اره میزی باید مدنظر قرار دهید، پرداختیم. با ما همراه باشید.

انواع اره میزی

اره میزی انواع مختلفی دارد که از پرکاربردترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اره میزی ایستاده یا پایه‌دار

اره میزی

این اره میزی از بزرگ‌ترین، سنگین ترین و گران‌ترین انواع آن هستند. این اره به طور معمول یک میزی چدنی سنگین و یک سطح کاملاً صاف دارد. موتور آن درون محفظه‌ای در زیر میز اره نصب شده و محور ها و دنده‌های اره برای کار های سنگین و دقیق بسیار مناسب هستند. اره میزی ایستاده معمولاً یک موتور 3HP  تا  5HP دارند.

این نوع اره به همراه نقاله، حفاظ و … می‌تواند بیش از 272 کیلوگرم وزن داشته باشد.

اره میزی قابل حمل

اره میزی

همان طور که از اسم این اره مشخص است به راحتی قابل حمل هستند و به خاطر همین ویژگی بیشتر در کارگاه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اره به مراتب سبک تر از اره ایستاده است. اره پرتابل اغلب از آلومینیوم ساخته شده، موتور در خارج از اره تعبیه شده، تسمه متحرک داشته و محورها هم به لحاظ وزنی بسیار سبک‌تر هستند.

بنرعمومی

اره میزی ترکیبی

اره میزی

این اره ترکیبی از اره قابل حمل و ایستاده بوده و بسته به نوع آن و شرکت سازنده ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. برخی از اره های ترکیبی شامل یک میز اره اصلی چدنی، محوهای سنگین، دنده و پایه است که ویژگی‌های مثبت اره ایستاده را برای کاربر فراهم می‌کند برای مثال در همان ارتفاع کار به عنوان یک اره ایستاده می‌توان از این نوع اره ترکیبی استفاده کرد. موتور اره ترکیبی معمولاً کمتر از دو اسب بخار است.

ویژگی‌های مهم اره میزی

اره میزی

ولتاژ

در آمریکای شمالی بیشتر اره‌های ایستاده از برق 220 ولت (تک فاز یا سه فاز در مورد ماشین آلات سنگین) تغذیه می‌کنند اما بیشتر اره‌های قابل حمل از قدرت 110 ولت برخوردار هستند؛ چون به طور گسترده در دسترس هستند. اره‌های ترکیبی به طور معمول برای استفاده از برق  110 ولت در کارخانه تنظیم می‌شوند اما بسیاری از آن‌ها می‌توانند در صورت در دسترس بودن برق 220 ولت از این منبع هم تغذیه کنند.

استفاده از برق 220 ولت این مزیت را دارد که قدرت اره میزی را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد که این مزیت برای کارهای سنگین صنعتی ایده آل است.

فنس

پس از میز و موتور اره مهم‌ترین ویژگی که در خرید اره میزی باید به آن توجه شود، فنس است. فنس اره میزی باید دقیق ( در تمام طول کار کاملاً موازی با تیغه اره باقی بماند) و به راحتی قابل تنظیم باشد. اگر فنس در هنگام استفاده دچار لغزش شود می‌تواند باعث قفل شدن تیغه اره در چوب و همچنین قلاب کردن قطعه کار شود. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که فنس بسیار محکم که به سختی در طول لبه جلو و عقب اره تنظیم شود، به غیر از خسته کردن کاربر حین کار می‌تواند موجب موقعیت‌های خطرناک شود.

اره میزی

یکی از مدل های محبوب فنس، گونیای مدل T است. فنس T شکل دارای میله سنگین یا لوله مربعی متصل به جلوی میز و یک فنس عریض و دو طرفه است که در بالای میز قرار می‌گیرد. مکانیسم قفل در جلوی گونیا روی نوار یا لوله در هر موقعیتی در امتداد بالای میز قفل می‌شود و می‌توان آن را به صورت میکرو تنظیم کرد تا همیشه موازی با تیغه باقی بماند.

هنگام انتخاب اره زمان زیادی برای بررسی فنس اختصاص دهید. اگر اره ای پیدا کردید که به آسانی جا به جا شده و محکم قفل می‌شود و تا پایان کار به همراه تیغه به درستی حرکت می‌کند این اره می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. در صورتی که اره میزی بدون فنس انتخاب کنید به احتمال زیاد به هنگام کار کردن با آن دچار مشکل می‌شوید.

اره ایستاده معمولا از چدن سبک ساخته می‌شود؛ به این ترتیب سطح میز آن دقیق، کاملا صاف و با ثبات است.

چرخش

معمولا تنظیم زاویه 0 تا 45 درجه در بسیاری از اره میزی‌ها ، تیغه را به سمت راست چرخانده اما برخی از انواع اره میزی ایستاده از مکانیسم چرخش به چپ استفاده می‌کنند. از آنجایی که در اکثر عملیات برش فنس در سمت راست تیغه قرار می‌گیرد، چرخش به چپ به طور کلی ایمن‌تر است. زاویه چرخش چپ در بالای تیغه دور از فنس و تیغه را از احتمال خراب کردن قطعه کار بین زاویه تیغه و فنس دور نگه می‌دارد. بعضی از مردم عادت به استفاده از تیغه‌های چرخش به راست دارند و چرخش به چپ را یک تنظیم دشوار می‌دانند.

سیستم جمع آوری خاک اره

اره میزی خاک اره زیادی تولید می‌کند که این خاک اره و گردوغبار با استفاده از سیستم جمع آوری خاک اره قابل جمع شدن است. بیشتر اره‌های ایستاده محفظه‌ای برای جمع آوری گرد و غبار دارد اما اره‌های ترکیبی یا پرتابل معمولا محفظه‌ای برای جمع آوری گردوغبار ندارند. پس این نکته‌ای است که در انتخاب اره میزی باید مدنظر قرار دهید.

نقاله زاویه زن

یکی از ویژگی‌های مهم در انواع اره میزی، نقاله زاویه زنی است. نقاله زاویه زنی باید محکم باشد تا بتوان با استفاده از آن زاویه‌ها را به راحتی تنظیم کرد و هنگامی که زاویه‌ها در محل مشخص قفل شده اند، ثابت بماند. نقاله زاویه زنی باید به راحتی در شکاف‌های نقاله حرکت کند. اگر نقاله زاویه زنی در هنگام حرکت گیر کند زاویه موردنظر ممکن است تغییر کند و در نتیجه کار خراب خواهد شد.

موارد ایمنی

اره میزی

اره میزی یکی از پرکاربردترین ابزارها در کارگاه نجاری است اما طبق آمار به دست آمده نسبت به دیگر ابزار برقی نجاری، خطرناکتر است. اما این بدین معنا نیست که باید کار با اره میزی را فراموش کنید، تنها کافی است نکات امنیتی را رعایت کنید تا خطر هر گونه آسیبی را به حداقل برسانید. 

سوئیچ پدالی

این مورد به شما اجازه می‌دهد تا اره را با پا یا زانوی خود خاموش کرده و دست خود را از قطعه کار دور نگه‌دارید.

تیغ جداکننده

این تیغه فلزی درست در پشت تیغ اره است و به پهنای تیغ اره است. همان‌طور که دو قطعه برش خورده و از تیغ اره عبور می‌کنند، تیغه جدا کننده از چسبیدن مجدد چوب، گیر کردن یا حتی برگشت قطعه کار و آسیب به کاربر جلوگیری می‌کند.

محافظ تیغه

اکثر اره میزی‌ها محافظ تیغه دارند که یک قطعه ی تک یا دو تایی از جنس پلاستیک بوده که بالای تیغه قرار می‌گیرد و آن را پوشش می‌دهد تا از تماس ناگهانی دست یا بدن با تیغه جلوگیری شود. بعضی از محافظ‌های  تیغه به گونه‌ای طراحی شده اند که موقع کار از کاربر محافظت کرده و او را محدود نمی‌کند اما برخی دیگر طراحی اصولی ندارند و ممکن است اوپراتور را حین کار محدود کند.

ترمز تیغه

برخی از انواع تولیدکننده میز اره سیستم ترمزی در محصولاتش به کار برده که در صورت تماس قسمتی از بدن با تیغه، تیغه را متوقف می‌کند. این سیستم به خاطر جلوگیری از آسیب به کاربر، تحسین‌های فراوانی را به خود اختصاص داده است اما باید این نکته را مدنظر قرار داد که این وِیژگی نسبتا گران قیمت است.

سوالات متداول

چرا اره میزی چوب را می‌سوزاند؟

دلایل زیادی منجر به ایجاد چنین مشکلی هنگام استفاده از اره میزی می‌شود مثل کثیفی تیغ اره، قطعات تنظیم نشده، استفاده از تیغه نامناسب و …

دسته چوبی (Push Stick) چیست؟

هنگامی که عرض قطعه کار کم است باید از دسته‌ای برای فشار دادن قطعه چوب به تیغ استفاده کنید. این دسته چوبی که ممکن است آن را به اسم push stick یا featherboardstock بشناسید، انگشت‌های نجار را از تیغ دور نگه می‌دارد. این ابزار را می‌توانید از فروشگاه سازوکار خریداری کنید  یا در کارگاه خود آن را بسازید. 

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا