آموزش

تعمیر استخر بادی (وان بادی) و پنچرگیری با چسب مخصوص

استخر بادی یکی از مقرون به صرفه‌ترین و کم‌هزینه‌‌ترین راه‌ها برای برخورداری از یک استخر در حیاط منزل است. با این حال، یکی از نقاط ضعف این استخرها، امکان سوراخ شدن و ایجاد نشتی در آنها به وسیله اشیاء تیز است.  تعمیر و پنچرگیری استخر بادی آنچنان دشوار نیست و در چند مرحله می‌توانید آن را انجام دهید. در این مقاله روش یافتن محل نشتی استخر و تعمیر و پنچرگیری آن به وسیله چند ابزار کاربردی را به شما آموزش خواهیم داد.

بنرعمومی

چگونه محل نشتی استخر بادی را پیدا کنیم؟

تعمیر استخر بادی

همیشه احتمال سوراخ شدن استخر بادی وجود دارد؛زیرا مواد سازنده این استخرها، مانند نفتالین و هیروکربن چندحلقه ای، مستعد پارگی و سوراخ شدن هستند؛ با این حال تعمیر و نگهداری استخر بادی نیز به راحتی امکان پذیر است. برای پنچرگیری استخر بادی، ابتدا باید محل سوراخ آن را تعیین کنید. در ادامه مراحل پیدا کردن نشتی را برای شما توضیح می‌دهیم.

مرحله ۱: محلول صابونی درست کنید

یک محلول حاوی آب و صابون درست کرده و آن را درون یک بطری اسپری بریزید. البته می‌توانید این محلول را درون یک سطل هم بریزید، اما استفاده از اسپری کار شما را به مراتب آسان‌تر می‌کند.

مرحله ۲: محلول صابونی را روی سطح اسپری کنید

اکنون محلول صابونی را روی ناحیه مورد نظر اسپری کنید. اگر محل نشتی را نمی‌دانید، باید تمام سطح استخر را اسپری کنید. پیشنهاد می‌شود هر بار یک محدوده کوچک مثل یک تا دو متر مربع را اسپری کنید. وجود نشتی را بررسی کنید؛ سپس سراغ سایر بخش‌های استخر بروید. در هر ناحیه‌ای که نشتی وجود داشته باشد مخلوط صابونی باعث ایجاد حباب هوا می‌شود. شاید لازم باشد یک ناحیه را چند بار اسپری کنید. هنگامی که حباب‌های هوا را مشاهده کردید، آن ناحیه را پاک کرده و دوباره اسپری کنید تا از وجود نشتی مطمئن شوید.

مرحله ۳: اطراف سوراخ را علامت بزنید

اکنون که نشتی را پیدا کردید، آن را علامت گذاری کنید تا بدانید کجا را باید تعمیر و پنچرگیری کنید. از ماژیک یا هر وسیله مشابهی برای علامت گذاری محل نشتی استفاده کنید.

پنچرگیری و تعمیر استخر بادی

تعمیر استخر بادی

برای این بخش از کار شما نیاز به چسب وینیل و یک برچسب تعمیر استخر بادی دارید. پس از تهیه کردن این وسایل تعمیر و پنچرگیری استخر خود را طبق مراحل زیر انجام دهید.

مرحله ۱: آب استخر را تخلیه کنید

ابتدا، آب استخر را خالی کنید. این روش تعمیر روی سطح خشک بهتر انجام شده و ماندگاری بیشتری دارد . اگر سوراخ در قسمت بیرونی استخر بادی است، می توانید آب استخر را خالی نکنید: با این حال خالی کردن استخر همیشه کار شما را راحت‌تر می‌کند. این روش برای استخرهای بادی کوچک یا متوسط مناسب بوده و ممکن است برای استخرهای بزرگتر مناسب نباشد. برای استخرهای بزرگتر تا جایی که امکان دارد آب استخر را تخلیه کنید.

مرحله ۲: برچسب را ببرید

اگر از برچسب مربعی شکل استفاده می‌کنید، لبه‌های آن را در گوشه‌ها به شکل گرد برش دهید. لبه‌های تیز یا زاویه‌دار در طول زمان بی‌دوام بوده و معمولاً بعد از چند ماه پوسته پوسته شده و بلند می‌شوند. برچسب را طوری برش بزنید که اطراف سوراخ استخر را حداقل به اندازه پنج سانتی متر فرا بگیرد.

مرحله ۳: محل برچسب را خشک و تمیز کنید

ناحیه‌ای که قرار است برچسب نصب شود را کاملا خشک کنید. سپس با الکل یا سایر مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید. توجه داشته باشید که هیچ گونه آلودگی یا کثیفی بین برچسب و بدنه استخر وجود نداشته باشد.

مرحله ۴: استخر را باد کنید

باد کردن استخر باعث می‌شود تعمیر و پنچرگیری راحت‌تر انجام شود. زیرا برچسب باید در شرایط عادی و معمول استخر چسبانده شود.

تعمیر استخر بادی

مرحله ۵: چسب وینیل بزنید

هم ناحیه سوراخ یا پاره شده روی بدنه استخر و هم برچسب را با چسب تعمیر وینیل آغشته کنید. نیازی نیست چسب زیادی بزنید، یک لایه نازک یکدست از چسب کافی است.

مرحله ۶: برچسب را بچسبانید.

برچسب را روی محل نشتی استخر بادی محکم فشار دهید. در بعضی موارد لازم است برچسب را به مدت چند دقیقه بر روی بدنه استخر فشار دهید تا کاملا به آن بچسبد. معمولا سازنده برچسب تعمیر استخر چنین مواردی را روی بسته‌بندی محصول خود درج می‌کند.

راه حل سریع‌تر

برای صرفه‌جویی در زمان و تعمیر سریع استخر، مقداری چسب تعمیر کفش تهیه کرده و آن را مستقیما روی سوراخ بزنید. اگرچه استفاده از این روش توسط سازندگان استخر بادی توصیه نمی‌شود؛ اما به وسیله آن می‌توان سوراخ‌های کوچک را به راحتی تعمیر کرد. همچنین می‌توانید از چسب سلیکون آکواریوم یا چسب حرارتی برای درزگیری سوراخ استخرهای بادی استفاده کنید. با استفاده از یک کاردک، چسب آکواریوم را صاف کرده و بگذارید خشک شود. دقت کنید ممکن است به چند لایه چسب نیاز باشد. برای این کار ابتدا بگذارید لایه قبل خشک شود سپس لایه جدید چسب را اعمال کنید.

سوالات متداول

برای تعمیر استخر بادی به چه وسایلی نیاز داریم؟

برای تعمیر و پنچرگیری استخر بادی به مواد و وسایلی مانند کف صابون، برچسب تعمیر استخر و چسب وینیل نیاز دارید.

جنس استخر بادی از چیست؟

معمولا استخر بادی از جنس پی وی سی یا پلاستیک نرم است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا