ابزار و یراق

راهکارهای افزایش طول عمر باتری دستگاه ها و ابزارآلات

ابزارآلات شارژی در مقایسه با ابزارآلات برقی دردسرهایی چون دسترسی به پریز برق، طول کابل و بسیاری موارد دیگر را ندارد؛ اما یکی از مشکلاتی که غالبا با این دسته از ابزارآلات مواجه خواهید شد باتری آن است. طول عمر باتری‌ قابل شارژ بستگی به نحوه استفاده از ابزار و نگهداری از باتری دارد. به منظور افزایش طول عمر باتری باید کارهایی را انجام دهید که شامل موارد زیر است.

طول عمر باتری

چگونه عمر باطری را افزایش دهیم؟

شارژ منظم

باتری‌های قدیمی “نیکل متال هیدرید” یا NIMH و باتری‌های کم مصرفی که هر روز استفاده می‌شود برای ایجاد حافظه و بازیابی طول عمر اولیه گهگاهی نیاز به تخلیه کامل دارد. این مورد در رابطه با باتری‌های قابل شارژ ابزارها صدق نمی‌کند؛ زیرا ابزار انرژی بیشتری نسبت به لپ تاپ مصرف می‌کند. باتری نیکل کادیوم (NiCad) را هنگامی که به 70 درصد رسید یا نشانگر شارژ آن روشن شد شارژ کنید. باتری لیتیوم یون تا زمانی که کاملا تمام نشود نشانگر آن روشن نمی‌شود. هنگامی که به استفاده مداوم ابزار نیاز دارید یک باتری اضافی همراه خود داشته باشید.

نکته قابل توجه در رابطه با ابزارها این است که در صورت بلااستفاده بودن بازهم باتری آن تخلیه خواهد شد. باتری نیکل کادیوم در سه روز اول در صورت عدم استفاده مقداری از شارژ خود را از دست خواهد داد؛ اما باتری لیتیوم شارژ خود را مدت زمان بیشتری حفظ می‌کند. در هردو حالت چند دقیقه باتری را روی شارژر قرار دهید تا از شارژ کامل آن مطمئن شوید. برای ابزارهای فصلی مانند علف زن یا برف روب هر 6 ماه یکبار باتری آن را شارژ کنید.

باتری‌های قدیمی نیکل متال هیدرید و باتری‌های کم مصرفی که هر روز استفاده می‌شود برای ایجاد حافظه و بازیابی طول عمر اولیه گهگاهی نیاز به تخلیه کامل دارد.

دمای متوسط باتری

دمای باتری هنگام شارژ تاثیر زیادی در طول عمر آن دارد. اگر از باتری در هوای سرد زمستانی یا هوای گرم تابستانی استفاده کرده و در همان هوا نیز آن را شارژ کنید باتری آسیب دیده و عمر آن کوتاه می‌شود. پس از استفاده از باتری در هوای نامناسب، قبل از شارژ ساعاتی آن را در فضای داخل خانه قرار دهید تا به دمای اتاق برسد.

اگر باتری داغ شده قبل از شارژ اجازه دهید به دای محیط برسد. بعضی از شارژرها مانند آن‌هایی که برای باتری لیتیوم یون ساخته شده باتری داغ را تا زمانی که به دمای محیط نرسد شارژ نمی‌کند.

هنگامی که سرعت گشتاور ابزار در سطح بالایی قرار دارد یا از ابزار برای کارهای سنگین استفاده می‌شود باتری بیش از حد گرم شده و طول عمر آن کوتاه می‌شود.

طول عمر باتری

باتری‌های خودمحافظ

سرعت و قدرت ابزارهای شارژی را می‌توان تنظیم کرد. بنابراین برای بالا بردن طول عمر باتری و ابزار بهتر است تنظیمات آن را در کمترین حالت ممکن قرار دهید. هنگامی که سرعت گشتاور ابزار در سطح بالایی قرار دارد یا از ابزار برای کارهای سنگین استفاده می‌شود باتری بیش از حد گرم شده و طول عمر آن کوتاه می‌شود. بسیاری از باتری‌های جدید لیتیوم یون مانند باتری ابزارهای میلواکی  دارای قابلیت هوشمندی است که به صورت اتوماتیک در صورت فشار بالا ابزار را خاموش می‌کند. در این شرایط چراغ‌های باتری چشمک می‌زند و قبل از استفاده مجدد باتری باید کاملا خنک شود.

چراغ‌های چشمک زن باتری علاوه بر زمان داغ شدن آن هنگامی که شارژ باتری رو به اتمام هست نیز روشن و خاموش می‌شود.

برندهای مختلف باتری‌ها دارای کدهای مختلف و نوع چشمک‌زن‌های متفاوتی هستند و برای آشنایی بیشتر بهتر است دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید.

مراقبت از باتری های ضعیف

درست است که باتری ابزارها از دوام بالایی برخوردار است اما در صورت استفاده نامناسب آسیب دیده و خراب می‌شود. باتری‌های ضعیف را داخل محفظه جداگانه یا جعبه ابزار نگهداری کنید تا از نور خورشید و باران در امان باشد. باتری باید در هوای کاملا متعدل نگهداری شود نه در هوای گرم داخل خودرو. این باتری‌ها را در خانه داخل جعبه و دور از گردوغبار و رطوبت نگه‌‌دارید. اتصال دهنده‌های ترمینال باتری را برای محافظت از خراشیدگی و رطوبت داخل درپوش پلاستیکی قرار دهید. باتری‌هایی که داخل درپوش پلاستیکی قرار داده‌اید را به منظوری جلوگیری از آتش‌سوزی به دور اشیاء فلزی قرار دهید.

قراردادن باتری در شارژ

همه شارژرها یکسان نیستند بنابراین قبل از استفاده باید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. به عنوان مثال اگر باتری معمولی را روی پایه شارژری که شارژر آن به برق وصل است قرار دهید منجر به بیش از حد شارژ شدن آن شده و طول عمر آن را کوتاه می‌کند. به توصیه کمپانی‌های تولیدکننده باید باتری را پس از شارژ کامل از پایه شارژر جدا کنید. اما بعضی از باتری‌ها مانند ویوالت به لطف برخورداری از حالت نگهداری (maintenance mode) باتری را کاملا شارژ و آماده استفاده حفظ می‌کند. اگر دفترچه راهنمای ابزار را ندارید از وبسایت شرکت تولیدکننده دانلود کنید.

محافظت از باتری در مقابل رطوبت

رطوبت و هوای بارانی باعث خراب شدن باتری و ابزارهای شارژی می‌شود. شاید چند قطره آب آسیبی به ابزار نرساند اما رطوبت دائم بدون شک باعث شوک الکتریکی و در نتیجه خراب شدن باتری و ابزار می‌‌شود.

نگهداری باتری ضعیف در هوای مرطوب باعث زنگ زدگی اتصال دهنده‌ها شده و در نتیجه باتری به سختی شارژ خواهد شد. از باتری‌هایی که در معرض رطوبت قرار گرفته است استفاده نکنید.

اجازه ندهید شارژ باتری به صور کامل خالی شود؛ زیرا این کار طول عمر باتری را کاهش می‌دهد. اگر باتری ابزار رو به اتمام است آن را از ابزار جدا کرده و دوباره شارژ کنید و اگر عمر باتری رو به اتمام است باتری جدید تهیه کنید. همانطور که می‌دانید تمام باتری‌های قابل شارژ دارای طول عمر محدودی هستند. به عنوان مثال باتری‌هایی که صدبار قابل شارژ هستند را می‌توان 200 مرتبه در حالیکه 50 درصد آن پر است شارژ کرد. بنابراین اگر باتری ابزار خود را صدها مرتبه شارژ کرده‌اید وقتش رسیده است که یک باتری جدید تهیه کنید.

بنرعمومی

افزایش طول عمر ابزار برقی

نگهداری صحیح ابزارآلات منجر به افزایش طول عمر دستگاه می‌شود. در ادامه به چند نکته برای افزایش طول عمر ابزار توجه کنید:

  • از اعمال فشار زیاد روی ابزار و استفاده مداوم خودداری کنید.
  • ابزارآلات را در محلی دور از گرد و غبار نگهداری کنید.
  • دستگاه و ابزار خود را پس از استفاد ه بررسی کنید؛ در صورت نیاز به اکسسوری جدید مانند تیغ اره و … آن را تهیه کنید و قسمت‌های دوار را به خوبی روغن کاری و تمیز کنید.

چگونه باتری لیتیوم یون را شارژ کنیم؟

شارژ باتری های لیتیوم نباید به طور کامل خالی شود و هر زمانی که فرصت کردید باید آن را شارژ کنید.

شارژ باتری های لیتیوم یون همانطور که نباید به طور کامل تخلیه شود، نیازی به شارژ کامل نیز ندارد. این نوع باتری ها اگر 90 الی 100 درصد شارژ کامل شود زودتر فرسوده خواهد شد. بنابراین برای افزایش طول عمر این باتری ها از شارژ کامل آن جلوگیری کنید.

باتری لیتیوم یون نباید در دمای بالاتر از 40 درجه سانتیگراد شارژ شود یا پس از شارژ کامل در شارژر باقی بماند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا