آموزشچسب و رنگ

چگونه تنه درخت را براق یا رنگ کنیم؟

همیشه احتمال آسیب به تنه درخت هست. به هر حال چه بخواهید آن را ببرید یا در جای خود باقی بگذارید باید آن را سنباده زده و براق کنید تا بتوانید از آن به‌ عنوان المانی زیبا در دکوراسیون روستیک (سبک روستایی) استفاده کنید. مثلا از آن به‌ صورت یک میز زیبا برای بازی کودکان یا استند گل و گیاه و مجسمه استفاده کنید.

چگونه تنه درخت را براق کنیم؟

موقع سنباده‌ زنی دقت کنید تا گره‌ها، خراشیدگی‌ها و طرح‌های مارپیچی که چوب را زیبا می‌کنند، حفظ شوند. برای براق‌ کردن تنه از پولیش موم طبیعی استفاده کنید. موم از چوب محافظت کرده و همزمان رنگ و ظاهر طبیعی آن را حفظ می‌کند. می‌توانید از روغن دانمارکی، ساج، روغن جلا یا بزرک هم استفاده کنید. اگر از موم استفاده می‌کنید، طبق مراحل زیر عمل کنید.

خرید سنباده گرد لرزان
  1. اگر دوست دارید، می‌توانید تنه را از روی زمین ببرید. اگر هم می‌خواهید یک میز ثابت داشته باشید، آن را همانجا بگذارید تا خشک شود. اگر چوب سبز و تازه است، احتمالا چند ماه طول می‌کشد تا خشک شود. چوب پس از دفع رطوبت همکشیده و جمع می‌شود. پس از آن پوست از لایه‌های داخلی چوب کنده می‌شود.
  2. پوست را از تنه جدا کنید تا چوب مشخص شود. گاهی می‌توانید پوست را با دست‌ از تنه جدا کنید اما شاید لازم باشد برای این کار از یک اهرم یا اسکنه و چکش استفاده کنید. اگر پوست حتی با کمک ابزار هم راحت جدا نمی‌شود، بیشتر صبر کنید تا کاملا خشک شود. دیگر این کار را ادامه ندهید؛ چون آثار نازیبای ابزار روی تنه باقی می‌مانند و نقش‌ونگارهای جذاب چوب و آثار حشرات روی آن از بین می‌روند.
  3. با استفاده از یک برس سفت و محکم، تنه را برس بزنید تا آثار کثیفی و مواد زائد را از بین ببرید. لکه‌های شکاف‌ها و اطراف گره‌ها را با یک پیچ گوشتی سر صاف تراش دهید و جدا کنید.
  4. کاغذ سنباده متوسط تا ریز با درجه سختی ۱۸۰ را روی سطح چوب به سمت بالا و پایین بکشید. در امتداد الیاف حرکت کرده و این کار را تکرار کنید. بهتر است از دوایر سالیانه به‌عنوان راهنمای سنباده‌زنی استفاده کنید. تنه را با دست سنباده بزنید یا از ماشین سنباده تسمه‌ای یا سنباده لرزان مشتی استفاده کنید. تا جایی چوب را سنباده بزنید که وقتی دستتان را روی آن می‌کشید، هیچ جای ناهمواری احساس نکنید. پس از پاک کردن سطح چوب می‌توانید نتیجه کار راببینید.
  5. کناره‌ها و قسمت بالای تنه را با کاغذ سنباده ریزتر سنباده بزنید. از کاغذ سنباده با درجه سختی 200 یا ریزتر استفاده کنید؛ به‌این‌ترتیب سطح صاف‌تر می‌شود.
  6. موم خمیری را به‌طور کامل روی بخش‌های تنه درخت بمالید. برای این کار از سیم ظرفشویی 0000 استفاده کنید. روی تنه درخت در جهت الیاف حرکت کنید تا موم اضافی روی تنه پخش نشود. از موم کافی استفاده کنید تا بتوانید سطح تنه را کاملا پوشش دهید. صبر کنید تا موم به مدت 30 دقیقه یا در صورت تمایل یک شب روی سطح چوب بماند. موم با گذشت زمان سخت‌تر شده و به‌راحتی از سطح کار جدا نمی‌شود.
  7. چوب را با یک پارچه نرم و تمیز مانند پارچه میکروفایبر در امتداد الیاف پاک کنید و موم اضافی را از سطح کار بردارید. اگر بیش از حد از موم استفاده کرده‌اید از سیم ظرفشویی با نمره 0000 برای پاک‌کردن اضافات آن استفاده کنید.
  8. اگر دوست داشتید می‌توانید لایه دوم و سوم موم را با یک پارچه تمیز روی سطح چوب بمالید تا پوشش براق و مناسبی ایجاد کنید. حداقل یک ساعت یا به مدت یک شب صبر کنید تا موم روی سطح چوب بماند سپس اضافات آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید. لایه‌های دوم و سوم موم اختیاری هستند اما می‌توانید این کار را برای انجام پرداختی مناسب تکرار کنید.

چگونه تنه درخت را رنگ کنیم؟

براق کردن تنه درخت

رنگ‌آمیزی تنه درختان یکی از روش‌هایی است که اغلب در باغ‌ و مزارع برای حفاظت از درختان جوان انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین اهداف این کار، جلوگیری از ترک‌ خوردگی و شکافتن پوست جدید است که موجب ورود بیماری‌ها، حشرات و قارچ‌ها به چوب درخت می‌شود. طبق مطالعات دانشگاهی رنگ‌ کردن تنه درخت باعث محافظت از آن در برابر عوامل مخرب می‌شود. همچنین با این کار جای هجوم حشرات مشخص می‌شود و جلوی ادامه هجوم حشرات و تخریب بیشتر درخت را می‌گیرد. گاهی هدف از رنگ‌ کردن تنه درخت، حفاظت از آن دربرابر نور خورشید است اما اگر از رنگ نا مناسب استفاده کنید این کار بیشتر از اینکه برای درخت مفید باشد، باعث آسیب به آن می‌شود.

براق کردن تنه درخت

معمولا برای رنگ‌ کردن تنه درخت از رنگ سفید لاتکس و بر پایه آب استفاده می‌شود. رنگ باید با ترکیب یک گالن لاتکس و چهار یا پنج لیتر آب مخلوط شده و رقیق شود. فرمول دیگر یک قسمت آب، یک قسمت رنگ لاتکس و یک قسمت ترکیب اتصال‌ دهنده‌ای است که برای محافظت از تنه در برابر آفتاب مناسب است. از رنگ‌های روغنی به‌ هیچ‌ وجه استفاده نکنید چون راه تنفس درخت را می‌گیرند. اگر جوندگانی مانند خرگوش درختان جوان را می‌جوند، از یک ماده دافع جوندگان در ترکیب رنگ استفاده کنید.

بعضی از کارشناسان معتقدند که فقط باید از رنگ داخلی استفاده کنید و برخی دیگر مخالف هستند. تا زمانی‌ که رنگ لاتکس باشد، هر دو رنگ داخلی و خارجی خوب هستند فقط حواستان باشد که بعضی از رنگ‌ها مواد افزودنی دارند و برای درختان مضر هستند. این موارد را از قبل بررسی کنید.

می‌توانید از رنگ‌های ارگانیک استفاده کنید تا تنه درخت صدمه نبیند. علاوه بر رنگ سفید، از هر رنگ روشن دیگری هم می‌توانید استفاده کنید فقط از رنگ‌های تیره‌تر و جاذب گرما استفاده نکنید چون تنه بیشتر نور خورشید را جذب می‌کند و آسیب می‌بیند.

براق کردن تنه درخت

برای رنگ‌ کردن تنه درخت از قلم مو استفاده کنید. تجربه نشان می‌دهد که استفاده از اسپری محافظت کافی را ایجاد نمی‌کند و رنگ به‌ خوبی به پوست نمی‌چسبد. از یک لایه رنگ استفاده کنید و با رنگ‌ کردن تنه درختان می‌توانید به‌ راحتی از آنها در برابر مشکلات مختلف محافظت کنید. این کار آسان و ارزان است و می‌توانید آن را در شرایط آب‌ وهوایی سخت، سالی یکبار انجام دهید.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی درباره رنگ آمیزی تنه درخت به دست آورده باشید. هم چنین اگر نیاز به راهنمایی در زمینه خرید لوازم رنگ آمیزی و ابزارآلات داشتید می‌توانید از کارشناسان خبره فروشگاه سازوکار کمک بگیرید.

سوالات متدوال

برای سنباده زدن چوب، چه نوع سنباده با چه درجه سختی مناسب است؟

سنباده با درجات زبری مختلف برای مصارف متفاوتی در بازار وجود دارد و انتخاب درجه مناسب سنباده، کار تقریبا پیچیده‌ای است. برای اطلاعات بیشتر مقاله انواع سنباده، بررسی کاغذ و دستگاه سنباده از نظر زبری، جنس و کاربرد را بخوانید.

چه رنگ یا روغنی برای پرداخت چوب مناسب است؟

برای انتخاب بهترین ماده برای پرداخت چوب باید ابتدا نوع چوب سپس کاربرد آن را در نظر بگیرید و با توجه به این موارد رنگ یا ماده پرداخت مناسب را تهیه کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا