آموزش

راهنمای جامع کندن کاشی در 4 مرحله ساده

چگونه از شر کاشی‌ های قدیمی خلاص شویم تا جلوه‌ای زیبا به خانه خود بدهیم. خب با ما همراه باشید تا نگاهی به این موضوع بیندازیم.

راهنمای کندن کاشی

باوجود اینکه جدا کردن کاشی‌ها کار سختی است ولی در بسیاری از پروژه‌های نوسازی منازل، این کار از مراحل اولیه و واجب است. اگر خوش شانس باشید و کاشی‌ها از روز اول روی زیرساخت نصب شده باشند به راحتی کنده خواهند شد. در غیر این صورت متاسفانه کار سختی در پیش رو دارید. به مهارت خاصی احتیاج ندارید و احتمالا تمامی ابزار مورد نظر را هم داشته باشید. سخت ترین قسمت کار این است که تا انتهای کار دوام بیاورید.

ابزار لازم برای کندن کاشی از دیوار :

کندن کاشی

پوشاندن وسایل

قرار است همه جا کثیف شود. بنابراین برای اینکه همه جا خاکی نشود قبل از کندن کاشی‌ها تمام خانه را با پارچه بپوشانید. اگر سیستم تهویه هوا دارای کانال‌های هواست بهتر است که آن را خاموش کرده و دریچه‌های آن را در محیطی که می‌خواهید کار کنید ببندید. تمامی پنجره‌های فضایی که قرار در آن کار کنید را باز بگذارید و مهم‌تراز همه، درهای اتاق را ببندید. در این صورت گردوخاک به سایر قسمت‌ها رخنه نخواهد کرد. البته که در این موقعیت باید محتاط بود و از ماسک استفاده کرد. به علت اینکه تخریب کاشی مستلزم تکه تکه کردن آهن و براده‌هایی مانند شیشه است بنابراین دست کردن دستکش و استفاده از عینک‌های محافظتی هم فکر بدی نیست.

کاشی شکسته

برای شروع کار به دنبال کاشی شکسته باشید و از همان قسمت شروع کنید و اگر همه‌‌ی کاشی‌ها دست سالم بود می‌توانید از درز‌ها شروع کنید. اسکنه را روی درز قرار داده و بعد محکم  با چکش  ضربه بزنید. اگر کاشی‌ها در قطعات بزرگ شکست، مشخص می‌شود که با ماستیک ملایم چسبیده و این یعنی شانس با شما یار بوده است. اگر ضربه زدید و اتفاقی نیفتاد معلوم می‌شود که با ملات ساخته شده است و کارتان دشوار است. 

کندن کاشی

با توجه به نوع کاشی ادامه دهید

اگر کاشی‌ها با ماستیک چسبیده باشند، کار شما تبدیل به کندن کاشی‌ها به صورت افقی خواهد شد و فقط به زور بازوی شما نیاز است. اگر گیر کردید ادامه دهید و باز از اسکنه استفاده کنید. از یک سر اتاق شروع کرده و به انتهای دیوار برسید. کاشی‌ها را یکی پس از دیگری کنده و به تدریج کار را ادامه دهید. با ماستیک معمولاً کاشی‌های برآمده شکسته نمی‌شوند یعنی اگر بخواهید می‌توانید حداقل بعضی از آن‌ها را دوباره استفاده کنید. کاشی‌ها را در فرغون ریخته و بیرون ببرید. در پایان خرده کاشی‌ها و گرد وخاک را جمع کرده و محل را تمیز کنید. 

ممکن است شکستن کاشی‌ها سخت باشد

با کاشی‌هایی که با ملات سیمان چسبیده باشند بیشتر باید از اسکنه استفاده کنید. در واقع، به‌منظور تولید کردن نیروی کافی برای شکستن هر کاشی احتیاج دارید تا به دفعات با استفاده از چکش بر اسکنه بزنید و باز تکرار کنید. بسیار کار دشواری است و حتی می‌توان گفت سخت‌تر از فرآیند توصیف‌شده در مرحله 3 است. اما جای شکرش اینجاست تقریباً هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد. تنها شرط خاص این فرآیند عزمی راسخ است. برای حفظ روحیه‌ی خود در حین پیش رفتن یادتان باشد که شما پولی را پس‌انداز کردید که می‌توانید از آن برای کاشی یا تجهیزات جدیدتر استفاده کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا