ابزار و یراق

هر آنچه باید درباره نحوه نگهداری ابزارآلات بادی بدانید!

بزرگ‌ترین چالش نگهداری و طول عمر ابزارآلات حرفه‌ای بادی رطوبت مخصوصا بخار آب است. می‌دانیم که همیشه در اطرافمان بخار آب در درجات مختلف وجود دارد. زمانی که هوا فشرده می‌شود، رطوبت هوای ورودی درهر 28 لیتر متمرکز می‌شود. هوا هنگام فشرده شدن بسیار گرم می‌شود و به همین دلیل آب انباشته شده در داخل آن به شکل بخار باقی می‌ماند و هنگامی که هوای فشرده از طریق ابزارآلات بادی منبسط می‌شود به سرعت سرد می‌شود.

ابزار بادی
ابزارآلات بادی

با وجود رطوبت بالا در هوای فشرده، سرد شدن سریع منجر به یخ‌زدگی در خروجی ابزارآلات بادی می‌شود. حتی قبل از این که این هوای فشرده مرطوب گرم به ابزار بادی برسد، به محض این که از کمپرسور خارج می‌شود شروع به سردشدن می‌کند. سپس شروع به تبدیل رطوبت به آب می‌کند.

اولین دلیل فرسودگی و خراب شدن ابزارآلات بادی مشکلات مربوط به آب است. لازم به ذکر است که استفاده از ابزار بادی با هوای ورودی دارای دمای بالا به منظور جلوگیری از ایجاد رطوبت مایع برای عملکرد بهتر ابزار بادی مضر است. این دمای بالا تمام روان‌کننده‌های داخل ابزار را خشک و واشرها و اورینگ‌ها را فرسوده می‌کند و تاثیرات مخربی بر دیگر اجزاء دستگاه می‌گذارد.

برخی از کمپرسورها حاوی تجهیزاتی برای کاهش رطوبت هستند. اما با این وجود باز هم نمی‌توان به طور کامل از ایجاد بخار آب جلوگیری کرد؛ زیرا بخار آب همیشه در هوای فشرده وجود دارد و کنترل رطوبت برای همیشه موردنیاز است.

هنگامی که برای ابزارآلات بادی حرفه‌ای و باکیفیت هزینه می‌کنید، باید بدانید که طول عمر و عملکردشان به نحوه نگهداری از آن‌ها بستگی دارد.

برای این که ابزار بادی سالم و بدون نقصی داشته باشید، نکات زیر را درنظر بگیرید:

  • ابزارآلات بادی را مرتبا روغن‌کاری کنید.
  • حداقل یک بار در سال ابزار خود را سرویس کنید.
ابزارآلات بادی

مکانیزم ابزارآلات بادی

همانطور که می‌دانید ابزارآلات پنوماتیک از سیستم پیچیده‌ای از چرخ دنده‌ها، روتورها، پیستون، اورینگ و غیره به منظور تبدیل هوای فشرده به انرژی ساخته شده است. زمانی که ابزار هوای فشرده را به انرژی تبدیل می‌کند، رطوبت تولید می‌شود و با روغن موجود در ابزار ترکیب می‌شود.

این ترکیب به امولسیونی تبدیل می‌شود که یک روان‌کننده ضعیف است. این امولسیون باعث اصابت  فلز به فلز در داخل ابزار می‌شود که گرمای بیشتری تولید کرده و منجر به فرسودگی و ازکارافتادگی ابزار می‌شود.

رطوبت باقیمانده در داخل ابزاری که در پایان روز کاری روی میز می‌ماند، در طول شب باعث زنگ‌زدگی قطعات فلزی داخل آن می‌شود.

اگر ابزارآلات بادی درست نگهداری نشود، عملکرد آن تحت تاثیر قرار خواهدگرفت. اما به راحتی می‌توان از فرسودگی ابزار پنوماتیک جلوگیری کرد.

ابزارآلات بادی

نگهداری از ابزارآلات بادی

رطوبت

بهترین روش از بین بردن رطوبت هوا با استفاده از تجهیزات پس از کاربرد دستگاه است. حتی اگر سیستم شما مجهز به خنک کننده یا خشک‌کن نباشد، با استفاده از روغن مناسب ابزار را روغن‌کاری کنید تا در طولانی مدت کارایی خود را از دست ندهد.

باید پس از پایان روز کاری تنها چند قطره روغن داخل ابزار بریزید تا از اجزای فلزی داخل آن در مقابل رطوبت و فرسودگی محافظت شود. ناگفته نماند که زیاده روی در روغن‌کاری نیز به ابزار آسب خواهد رساند.

نکته: اگر از ابزار بادی به طور دائم استفاده می‌کنید، بهتر است از رطوبت‌گیر (فشارشکن) استفاده کنید.

آب موجود در جریان هوای فشرده هزینه استفاده از آن را افزایش می‌دهد زیرا دائما به نگهداری نیاز دارد و با از بین بردن روان‌کننده‌های ابزار منجر به فرسودگی زودرس آن می‌شود. مایع اسیدی موتور، پیستون و سوپاپ ابزار را فرسوده می‌کند. تنها در صورتی خطوط هوای فشرده خشک خواهد ماند که برای تکنولوژی خشک‌کن هزینه کرده باشید.

فشار

سایر مواردی که بر عملکرد و طول عمر ابزار بادی تاثیر خواهد گذاشت شامل: فشار نادرست، آب در خطوط هوایی و ذرات غبار در هوا. در ادامه دستورالعمل‌های استفاده صحیح از ابزار بادی آمده است.

ابزار بادی را با فشار مجاز راه‌اندازی کنید. فشار باد توصیه شده برای بیشتر ابزارهای بادی معادل 90 الی 100 psi است. در صورتی که از ابزار بالاتر از فشار باد توصیه شده استفاده کنید، منجر به خراب شدن اجزای داخلی و در برخی شرایط آسیب به اپراتور می‌شود. شلنگ یا کوپلینگ آسیب دیده به اپراتور یا افرادی که نزدیک ابزار قرار دارند صدمه خواهد رساند.

گردوغبار

فیلتر / رگلاتور / روان کننده (FRL) یا (فشارشکن) برای هر ابزاری از اهمیت بالایی برخوردار است. فیلتر از ورود گردوغبار و آلودگی به داخل ابزار جلوگیری می‌کند. رگلاتور سطح psi فشار باد را در حالت استاندارد نگه می‌دارد و روان‌کننده با روغن‌کاری ابزار طول عمر آن را افزایش می‌دهد. فقط از روان‌کننده‌هایی که توسط شرکت سازنده توصیه می‌شود استفاده کنید.

اگر طول شلنگ بین فشارشکن و ابزار بیش از حد بلند باشد، باعث می‌شود روان‌کننده به شکل مایع وارد ابزار شود. تهیه کننده ابزار باید حداکثر طول شلنگ بین فشارشکن و ابزار را تعیین کند.

ابزارآلات بادی

تجهیزات ابزارآلات بادی

فقط از شلنگ‌هایی استفاده کنید که مخصوص ابزار بادی هستند. در رابطه با تجهیزات پس از استفاده دستگاه با تهیه کننده آن مشورت کنید.

چنانچه هنگام استفاده از ابزار بادی از تمیز و خشک بودن هوای فشرده اطمینان حاصل کنید، کمک زیادی به افزایش طول عمر آن کرده‌اید.

ابزار پنوماتیک برای کارهای سنگین به کار برده می‌شود و نقش مهمی در محیط‌های صنعتی دارد؛ اما برای این که این ابزارآلات عمر طولانی داشته باشند، باید روزانه از آن‌ها مراقبت شود. نگهداری و مراقبت از ابزار بادی باعث عملکرد بهتر دستگاه و در نتیجه بهبود روند کار می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هنگام استفاده از ابزار پنوماتیک نکاتی که در این مقاله ذکر شده است را رعایت کرده و در نگهداری آن نیز کوشا باشیم.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا