خودت بساز

برای ساخت طبقه و قفسه چوبی یک ریال هم نپردازید! (آموزش تصویری ساخت شلف چوبی)

هر کسی در خانه وسایل ارزشمندی مثل مجسمه، بشقاب‌ چینی، وسایل دکوری و یادگاری‌ دارد که می‌تواند از آن‌ها برای تزیین خانه خود استفاده کند. بهترین وسیله برای نمایش این دکوری‌‌ها طبقه یا شلف چوبی تزیینی است.

اگر شما هم چوب و ابزار لازم را در منزل دارید، اما همچنان می پرسید با تخته چوب چه بسازیم، توصیه می‌کنیم در ادامه این آموزش با ما همراه باشید. در ادامه به نحوه ساخت قفسه چوبی در منزل به‌صورت تصویری و مرحله به مرحله می‌پردازیم.

چگونه طبقه و قفسه چوبی بسازیم ؟

ساخت قفسه چوبی در منزل چگونه است ؟ ساخت طبقه چوبی نسبتا آسان بوده و در صورت داشتن وسایل لازم می‌توانید آن را در منزل انجام دهید. برای این پروژه حدودا 5 الی 6 ساعت زمان نیاز دارید. از جمله وسایل لازم برای ساخت شلف چوبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چوب
 • اره فارسی‌بر
 • اره گردبر
 • اره میزی یا اره رادیال
 • تیغ اره اتصال فاق و زبانه
 • دریل
 • اورفرز
 • تیغ اورفرز بانکی 19 میلی‌متری
 • گیره نجاری
 • مداد
 • چسب چوب
 • میخ
 • رنگ و پلی اورتان
 • سنباده
خرید دریل

علامت گذاری و برش چوب

اولین برای ساخت طبقه چوبی ، مرحله برش تخته چوب در ابعاد مشخص است. ابعاد تکه چوب‌ها به اندازه شلف چوبی که می‌خواهید بسازید بستگی دارد .

علامت گذاری و برش چوب برای ساخت شلف چوبی

پس در ابتدا اندازه تکه چوب‌ها را مشخص کرده سپس قسمت‌هایی که باید بریده شود را روی چوب علامت زده و با استفاده از اره ببرید.

برش طبقات

پس از برش تکه چوب‌ها نوبت برش شیار داخل قاب است. شیار داخل قاب را با فاصله 12 میلی‌متر فاصله از لبه قاب ایجاد کنید. همچنین برای قرار گیری صحیح طبقات داخلی در شیارها، روی لبه طبقه‌های داخلی شکاف ایجاد کنید.

ساخت قفسه چوبی در منزل

برای این کار می‌توانید از ست تیغ فاق و زبانه استفاده کنید. اگر نمی‌توانید از ست تیغ فاق و زبانه روی اره بازویی استفاده کنید می‌توانید از تیغ شیارزن روی دستگاه اورفرز استفاده کنید. در کار با تیغ اورفرز به نحوه نصب و کار با آن دقت کنید تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

گرد کردن لبه‌ها و برش فرورفتگی روی طبقات

مرحله بعد گرد کردن لبه طبقات است. برای این کار می‌توانید از هر نوع تیغ اورفرزی استفاده کنید اما پیشنهاد ما به شما استفاده از تیغ بانکی با بلبرینگ است.

گرد کردن لبه‌ها و برش فرورفتگی روی طبقات

ابتدا با گرد کردن لبه‌های جلویی هر طبقه‌ شروع کنید. لبه کار را دو مرتبه از روی میز اورفرز عبور دهید سپس یک مرتبه قسمت بالای طبقات و یک مرتبه قسمت پایین طبقات را با اورفرز گرد کنید.

سنباده کاری

قبل از اتصال قطعات باید تمام تکه چوب‌ها را سنباده زد؛ زیرا سنباده زنی قسمت‌های مختلف شلف چوبی پیش از اتصال و سرهم بندی بسیار ساده‌تر است.

مرحله سنباده کاری برای ساخت قفسه با چوب

برای این کار بهتر است از سنباده زن نواری با درجه زبری کم استفاده کنید و در آخر سطح کار را کاملا تمیز کنید.

خرید سنباده گرد لرزان

اتصال طبقه چوبی و پرداخت نهایی

بعد از سنباده کاری باید طبقات را به قاب متصل کرد. برای این کار به گیره‌های بزرگ، چسب چوب و میخ چوب نیاز است. لایه‌ای نازک از چسب چوب را به داخل شیارهای یک طرف قاب زده و طبقه‌ها را داخل آن‌ قرار دهید به طوری که پشت طبقه‌ها هم تراز با پشت قاب باشد. سپس داخل شیارهای طرف دیگر قاب لایه‌ای نازک چسب چوب زده و طبقه‌ها را کاملا داخل قاب قرار دهید. 

اتصال طبقه چوبی و پرداخت نهایی در ساخت شلف چوبی

با گیره قطعات را به هم محکم کرده تا زمانی که چسب کاملا خشک شود. گوشه‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فرم قاب کاملا مربع است. در آخر با استفاده از دستمال مرطوب تمیز چسب‌های بیرون زده را پاک کنید.

 • نکته: در صورت نیاز با استفاده از میخ، اتصالاتی که با چسب چسبانده‎‌اید را محکم کنید.
خرید چسب

رنگ آمیزی طبقه دکوری چوبی

مرحله آخر پرداخت یا فینیشینگ است. می‌توانید در این مرحله از رنگ، وارنیش، لاک الکل یا روغن جلا استفاده کنید. اگر همانند تصویری که در بالا‌ می‌بینید رنگ شفاف را انتخاب کرده‌اید باید چند لایه پلی اورتان بزنید و بین هر لایه پلی اورتان کمی سنباده بزنید. 

مرحله آخر نصب کردن شلف چوبی است. در این مرحله می‌توانید هر نوع یراقی که فکر می‌کنید مناسب است استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از بست پشت قاب استفاده کنید و آن را از دو عدد پیچ هم تراز روی دیوار آویزان کنید.

اگر شما هم تجربه ساخت طبقه چوبی دکوری را دارید، تجربه خودتان را با ما در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۳ نظر ثبت شده

 1. سلام بابت آموزش فوق العاده عالیتون تشکر می کنم با این آموزش به ساده گی میشه شلف دیواری چوبی ساخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا