خودت بساز

آموزش کامل ساخت گلدان چوبی | ساده و کاربردی

چگونه گلدان چوبی بسازیم؟

ساخت گلدان چوبی نسبتا آسان بوده و با هر سطح مهارتی قابل انجام است. برای ساخت گلدان چوبی نیازی نیست ابزار حرفه‌ای یا خاصی داشته باشید و تنها با داشتن وسایل ساده نجاری و یادگیری و اجرای روش‌های زیر می‌توانید گلدان چوبی خود را بسازید.

مراحل ساخت گلدان چوبی

گلدان چوبی

در ابتدا با استفاده از چند تکه چوب، ده قطعه چوب مربعی شکل با ابعاد دلخواهتان ببرید. ابعاد قطعات را می‌توانید با توجه به‌اندازه‌ی نهایی گلدان به‌دلخواه انتخاب کنید. پس از آن با استفاده از خط‌‌کش، مرکز تمامی قطعات چوبی مربع شکل را پیدا کرده و علامت‌گذاری کنید. سپس مرکز علامت‌گذاری شده را با استفاده از اره سوراخ‌کن، به شکل دایره دربیاورید. اگر اره سوراخ‌کن نداشتید، دایره‌ها را روی تخته‌ها رسم کرده و با استفاده از اره مویی دربیاورید.

پس از آن وسط یکی از قطعات دایره‌ای شکل را سوراخ کنید تا محلی برای تخلیه آب از انتهای گلدان باشد. از این قطعه در انتها به‌عنوان زیرگلدانی استفاده می‌شود.

خرید چسب

پس از برش تمام قطعات آنها را سنباده بزنید. قطعات سنباده زده شده را روی هم قرار داده و با استفاده از چسب چوب، تکه‌ها را به هم وصل کنید. در این قسمت پیش از چسب زدن، با استفاده از یک گونیا زوایای تکه چوب‌ها را بررسی کرده تا از مربع شکل بودن تمام قطعه چوب‌ها مطمئن شوید.

در این مرحله با استفاده از گیره‌ی مخصوص تکه‌های چوب را به هم فشرده کرده تا به‌درستی به هم اتصال پیدا کنند و بچسبند. سپس چسب‌های اضافی که از لابه‌لای تکه چوب‌ها بیرون زده را از گلدان جدا کرده و در آخر گلدان را برای بار دوم سنباده زده تا کاملاً صاف شود.

گلدان چوبی

زیر گلدان چوبی سه سوراخ به‌گونه‌ای ایجاد می‌کنیم که یک ساختار مثلثی شکل در انتهای گلدان ایجاد کنند. این سوراخ‌ها محل خروج آب از انتهای گلدان هستند. در آخر با استفاده از چسب کف گلدان را هم می‌پوشانیم که با این کار سوراخ‌های ایجادشده مسدود می‌شوند؛ به همین علت پس از خشک شدن با استفاده از مته سوراخ‌ها را باز می‌کنیم. بهدف از انجام این کار این است که مطمئن شویم تمامی سوراخ‌ها با چسب پرشده‌اند.

گلدان چوبی شما آماده است! در این مرحله اگر دوست دارید می‌توانید آن را با استفاده از روغن‌های مخصوص پرداخت کنید.

خرید سنباده گرد لرزان

نکات مهم در ساخت گلدان چوبی

گلدان چوبی
  • با تغییر ابعاد تکه چوب‌ها می‌توانید ابعاد گلدان چوبی با اندازه دلخواهتان بسازید.
  • عمق گلدان با کم‌ یا زیاد کردن تعداد تکه‌های چوبی قابل تغییر است.
  • پس از پایان کار چند روزی را صبر کرده تا از خشک شدن چسب‌هایی که برای پوشش گلدان استفاده کرده‌اید مطمئن شوید.
  • در مرحله‌ی آخر می‌توانید از روغن سقز و بذر کتان برای پرداخت گلدان استفاده کنید.
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا