ابزار و یراق

لولا گازور چیست؟ انواع لولا گازور و کاربرد آنها

لولا گازور چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که صدای درب کابینت آرامشتان را برهم زده باشد. اگر شما هم جز آن دسته کسانی هستید که می‌خواهید کابینت‌هایتان کمترین صدا را داشته باشند باید از لولا گازور کمک بگیرید. لولا گازور با داشتن پمپ درون لولا از بسته شدن درب کابینت به صورت ناگهانی جلوگیری می‌کند که همین امر باعث شده است که نام آرام بند هم برای این نوع لولا استفاده شود.

این لولا در ابتدا تنها در کشورهای اروپایی تولید می‌شد و در زمان خود جزو یراق آلات منحصر به فرد محسوب می‌شد اما با گذشت زمان بیشتر تولیدکنندگان درب کابینت و کمد موفق شدند تا لولا گازور را خودشان تولید کنند که بیشتر این تولیدکنندگان از صنعت چوب وارد این زمینه شدند.

انواع یراق آلات

یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تولید یراق آلات چین است که با تولید و عرضه برندهایی مانند دامار به شهرت جهانی رسیده است. امروزه بسیاری از یراق آلات هم مانند بسیاری از کالاهای دیگر از چین وارد کشور می‌شوند اما این به معنای کیفیت پایین محصولات نیست بلکه در خصوص لولاهایی که از کشور چین وارد می شود باید این نکته را مدنظر قرار دهید که اکثر وارد کنندگان هم اکنون اقدام به واردات کالاهایی می‌کنند که علاوه بر اینکه برند آن‌ها حفظ شود مشتری نیز رضایت کامل داشته باشد. این امر به نوبه خود باعث پیشرفت صنعت چوب و کابینت شده است. جالب است بدانید که اغلب این لولا ها با کیفیت عالی در ایران در حال تولید هستند و کیفیت مشابه با نمونه های استاندارد اروپا دارند. ایران در این زمینه حتی توانایی صادرات را نیز دارد.

لولا گازور که یکی از انواع لولا پرکاربرد در صنعت کابینت سازی و نجاری است. این لولا در دو نوع لولا گازور تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای به بازار عرضه می‌شود.

برای استفاده از لولا گازور به وسیله‌ای نیاز دارید که فضای مورد نیاز برای قرارگیری لولا را در داخل چوب ایجاد کند؛ به این وسیله گازور زن گفته می‌شود که برای اولین بار توسط اسماعیل گازور وارد ایران شد.

انواع لولا گازور و کاربرد آنها

لولا گازور

لولا گازور انواع مختلفی دارد که از نمونه‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

لولا گازور آرام بند

این لولا پمپی داشته که مانع از بسته شدن درب با سرعت زیاد و ایجاد صدای بلند می‌شود.

لولا گازور زاویه دار

لولا گازور زاویه دار به دلیل داشتن زاویه، امکان نصب در فضاهای محدود و کابینت کنجی را دارد.

لولا گازور ساده

لولا گازور ساده در دو نوع دو پیچ و چهار پیچ موجود است. همان طور که از اسم این لولا مشخص است پمپ نداشته و قیمت آن در مقایسه با انواع دیگر کمتر است.

لولا گازور شیشه

این لولا نیازی به سوراخ کاری ندارد؛ به همین دلیل برای درهای شیشه‌ای مناسب است.

لولا گازور شیشه از دو بخش تشکیل شده است؛ پایه که روی بوفه یا کمد نصب می‌شود و بخش دیگر که به صورت دایره‌ای شکل بوده و روی شیشه نصب می‌شود.

لولا گازور مگنتی

لولا گازور مگنتی که به آن معکوس یا برگردان هم گفته می‌شود فنری در قسمت انتهایی داشته که با فشار دست کاربر، در را باز کرده یا می‌بندد. از این لولا بیشتر در کابینت‌های بدون دستگیره استفاده می‌شود.

لولا گازور کلیپسی

ابن نوع لولا به راحتی و در مدت زمان کوتاهی می‌تواند باز شود و در را ازز بدنه کابینت جدا کند. برای باز کردن لولا گازور کلیپسی تنها کافی است آن را فشار دهید چ.ن هیچ پیچ و مهره ای در این لولا به کار نرفته است.

لولا گازور توکار

اگر کابینت آشپزخانه توکار است یا به عبارتی درب کابینت  کاملا مماس با بدنه کابینت قرار گیرد باید از لولای توکار استفاده کنید. لولا گازور توکار از دو بخش تشکیل شده که قسمت میانه آن حفره‌ای دایره ای شکل دارد.

لولا گازور

چراغ روی لولا گازور

این محصول برای روشن کردن داخل کابینت استفاده می‌شود و نحوه کار آن به این صورت بوده که با باز کردن در کابینت چراغ به صورت خودکار روشن و با بستن در خاموش می‌شود.

سوالات متداول

انواع لولا گازور کدامند؟

لولا گازور آرام بند، لولا گازور ۹۰ درجه، لولا گازور خلاص، لولا گازور ساده، لولا گازور پمپی، لولا گازور شیشه، لولا گازور توکار، لولا گازور زاویه دار، لولا گازور مگنتی و کلیپسی همگی از انواع این لولا هستند.

چرا اسم این لولا گازور است؟

برای استفاده از لولا گازور به وسیله‌ای نیاز دارید که فضای مورد نیاز برای قرارگیری لولا را در داخل چوب ایجاد کند؛ به این وسیله گازور زن گفته می‌شود که برای اولین بار توسط اسماعیل گازور وارد ایران شد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا