آموزش

آموزش خط تراز کاشی کاری و سرامیک کاری | معرفی تراز مخصوص

اگر نصاب کاشی هستید یا قصد دارید خودتان کاشی کاری منزل خود را انجام دهید باید از ابزار و شیوه‌های صحیح استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین ابزار در کاشی‌کاری تراز لیزری است. با کمک تراز لیزری می‌توانید بر بسیاری از دشواری‌های کاشی‌کاری غلبه کرده و کارتان را با دقت هر چه بیشتر انجام دهید. کاشی کاری با تراز لیزری زیبایی و ظرافت کار شما را دو چندان می‌کند. نحوه کار با تراز لیزری در کاشی‌کاری با توجه به نوع تراز لیزری مورد استفاده متفاوت است. در ادامه به آموزش کاشی کاری و سرامیک با استفاده از تراز لیزری و نحوه استفاده از خط تراز می پردازیم.

ترازلیزری

تراز لیزری مناسب برای کاشی کاری

تراز لیزری مناسب کاشی‌کاری پرتو لیزری شفاف و واضحی را ایجاد می‌کند که می‌توانید آن را به‌راحتی روی سطح کار ببینید. اما استفاده از اصطلاح «تراز لیزری کاشی» درست نیست؛ چراکه می‌توان از دستگاه کاشی‌کاری لیزری برای نصب مصالح یا اشیاء دیگر مانند فرش، آجر، کفپوش چوبی، سنگ و … روی کف زمین و دیوار نیز استفاده کرد. در ادامه به معرفی انواع مختلف تراز لیزری می پردازیم.

تراز لیزری نقطه‌ای

تراز لیزری نقطه‌ ای

تراز لیزری نقطه‌ای، نقاط و لکه‌های لیزر را روی سطح نشان می‌دهد و می‌تواند یک یا چند نقطه تولید کند. درصورتی‌که تراز قابلیت تولید چند نقطه لیزری را داشته باشد، این نقاط عمودبرهم بوده و امتدادشان یکدیگر را قطع می‌کند. از این نقاط لیزری برای ترازکردن اجسام در صفحه عمودی یا افقی استفاده می‌شود. تراز لیزری 5 نقطه‌ای بوش مدل GPL 5 از این نوع ترازهای لیزری است.

تراز لیزری متقاطع

تراز لیزری متقاطع

این تراز پرتوهای لیزری را  با زاویه 180 درجه و به‌صورت عمودی یا افقی پرتاب کرده و نور را در هر دو جهت پخش می‌کند. معمولا پرتوهای لیزری این تراز روشن‌تر از پرتوهای سایر ترازهای لیزری هستند. به این نکته نیز توجه کنید که ترازهای لیزری متقاطع دامنه محدودی دارند. برای مثال، برد تراز لیزری ترکیبی بوش مدل Universal Level 2 حدود ۱۰ متر است.

تراز لیزری چرخشی

تراز لیزری چرخشی

تراز لیزری دوار دارای روزنه‌ای دوار بوده و نقاط لیزری را تا زاویه 360 درجه پخش می‌کند. ساختمان‌سازها از این نوع تراز در سطح گسترده و برای ساخت‌و‌سازهای حرفه‌ای استفاده می‌کنند. درصورت کاربرد این ترازها در فضای باز لازم است از آشکارساز مناسب استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. به عنوان مثال تراز لیزری چرخشی ای جی پی مدل AGP-160 نمونه ای از این ترازهای لیزری است.

تراز لیزری کاشی

تراز لیزری کاشی

این ترازها برای نصب کاشی، سنگ و انواع کفپوش طراحی شده‌اند. تراز لیزری مناسب کاشی‌کاری خط لیزری واضح و قابل مشاهده‌ای را ایجاد می‌کند تا بتوانید آن را روی سطوح کف، دیوار و کاشی و سرامیک ببینید. کاشی‌کارها با تراز لیزری کارشان را با سرعت و دقت بیشتری انجام می‌دهند و دیگر لازم نیست کاشی‌ها را با ریسمان‌بندی و رسم خطوط گچی نصب کنند. اگرچه از انواع مختلف تراز لیزری می‌توان برای کاشی‌کاری استفاده کرد، برخی از مدل‌‌ها مانند تراز لیزری سنگ و کاشی لیزرلاینر مدل 081.130A برای نصب آسان سنگ و کاشی طراحی شده‌اند.

نحوه استفاده از تراز لیزری

خط تراز کاشی کاری

نحوه کار با تراز لیزری در کاشی‌کاری  شامل پنج مرحله است.

۱- سطح کار را اندازه‌گیری کنید

برای اینکه بتوانید تعداد کاشی مورد نیازتان را مشخص کنید، لازم است مساحت کف یا دیوارها را با اندازه‌گیری طول و عرض آنها محاسبه کنید. اگر سطح کار به شکل مستطیل نبود، آن را به مستطیل‌های کوچک‌تری تقسیم‌بندی کرده و سپس مساحت آنها را محاسبه کنید. در مرحله بعد مساحت مستطیل‌های کوچک را با همدیگر جمع کنید. احتمال دارد مساحت تقریبی محاسبه شده از دقت کمتری برخوردار باشد اما با همین مساحت تقریبی می‌توانید اطلاعات اولیه را در مورد تعداد کاشی‌های مورد نیازتان به دست آورید.

۲- سطح کار را آماده کنید

سطح کار را برای نصب کاشی‌ها آماده کنید. پس از استفاده از ملات و مواد زیر لایه، ملات یا درزگیر اضافی را از روی سطح کار پاک کرده و در صورت مشاهده ترک روی سطح، آن را با بتن درزگیری کنید. اگر سطح کار را به‌خوبی آماده نکنید، کاشی‌ها چند روز پس از نصب جدا می‌شوند.

۳- ملات تینست را مخلوط کنید

آب و ملات را داخل سطل بریزید. در حین آماده‌سازی ملات حتما راهنمای درج ‌شده روی بسته‌بندی آن را بخوانید تا مخلوط را به غلظت مطلوب برسانید و سپس آن را با میکسر برقی یکدست کنید.

ملات تینست

۴- کاشی ها را با تراز لیزری کاشی هم سطح کنید

اگر کاشی‌ها هم‌تراز نشوند و در موقعیت مناسب روی سطح قرار نگیرند، به‌ طور یکنواخت روی سطح قرار نگرفته و ظرف چند روز پس از نصب جدا می‌شوند. اینجا است که تراز لیزری به کمک کاشی‌کار می‌آید. تراز را در گوشه‌ای از اتاق روشن کنید تا خطوط لیزر در اتاق پخش شوند و بتوانید موقعیت کاشی‌ها را بین صفر تا نود درجه ارزیابی کنید. سپس ملات را با استفاده از ماله با اندازه مناسب روی سطح پهن کنید. خط تراز را به‌عنوان خط راهنما در نظر بگیرید و کاشی‌ها را با فشار کافی روی لایه ملات قرار دهید. کارتان را با کمک خط راهنما ادامه دهید تا کاشی‌کاری سطح تکمیل شود.

خط تراز کاشی کاری

۵- کاشی ها را در امتداد دیوار یا کف نصب کنید

پس از نصب کاشی‌های سطح، کاشی‌های حاشیه را طوری برش بزنید تا در امتداد دیوار و کف قرار بگیرند. ابتدا فاصله بین دیوار و کاشی‌های مجاور را مشخص کنید و تمام آنها را علامت بزنید. در طول اندازه‌گیری از عرض خط دوغاب صرف نظر کنید. سپس با استفاده از اره کاشی بُر، کاشی‌ها را با برش بزنید. برای برش‌های زاویه‌دار از انبر کاشی استفاده کنید.

تراز کردن سرامیک

تراز کردن سرامیک

برای نصب سرامیک در کف، قرنیزها را بردارید و کاشی را دوربری کنید تا فضایی برای سطح جدید ایجاد شود. سپس ضایعات را با جارو دستی از سطح مورد نظر پاک کنید. ملات خود تراز شونده را در سطل بزرگی ریخته و آن را با مخلوط‌کن یکدست کنید. سپس ملات را روی کف پخش کنید. با استفاده از بتن خود تراز به‌عنوان ملات، سطح صاف و یکنواختی ایجاد کنید که از استحکام بالایی نیز برخوردار است. می‌توانید از این ملات علاوه ‌بر هم‌تراز کردن سطح بتنی، برای سطوح غیر قابل انعطاف نظیر کاشی و سرامیک، کفپوش وینیل، چوبی و تخته لایه نیز استفاده کنید. برای ترازکردن سرامیک می‌توانید از همتراز کاشی نیز استفاده کنید که از پایه خودتراز، کلیپس کاشی و گوه تشکیل شده است. 

همتراز پیچی نیز در بازار موجود بوده که از دو قطعه پیج و پایه یا کلیپس تشکیل شده است. پس از قرار دادن کلیپ بین دو کاشی پیج را محکم می‌کنیم تا به سطح دو کاشی برسد و آنها را در یک سطح نگه دارد. باید با توجه به جنس  و اندازه کاشی از مناسب‌ترین نوع همتراز استفاده کنید. در استفاده از خط تراز کاشی کف به این نکته توجه کنید که می‌توانید با کمک تراز لیزری خط راهنما را روی دیوار اتاق‌های مختلف مشخص کنید. سپس بعد از گونیا کردن گوشه‌ها، با ارزیابی فاصله سرامیک از خط راهنمای روی دیوار و با ریسمان‌کشی، کف اتاق‌ها را سرامیک کنید.

همتراز پیچی
بنرعمومی

روش خط تراز برای سرامیک کاری

خط تراز سرامیک

لازم است برای نصب انواع سرامیک قبل از شروع کار مواد لازم از قبیل سیمان، ابزار مناسب، اتصالات و ترازها را آماده کرده و سطح کفپوش مورد نظر را آماده کنید. برای استفاده از خط تراز کاشی دیوار و سپس نصب کاشی سرامیکی طبق مراحل زیر عمل کنید. ابتدا با تراز حبابی یا لیزری خطوط افقی و عمودی را روی دیوار مشخص کرده و از گونیا بودن سطح کار اطمینان حاصل کنید. سپس ملات مورد نظرتان را روی دیوار پخش کنید.

اسپیسر را برای ایجاد فاصله بین قطعات قرار دهید و پایه همتراز را در جای مناسب بین هر دو قطعه سرامیک نصب کنید. روی سطح سرامیک را با پتک بکوبید تا صاف و تراز شود. سپس گوه را را درون پایه همتراز قرارداده و با پتک به‌آرامی روی آن بکوبید تا دو قطعه سرامیک را در یک سطح محکم نگه دارد. صبر کنید تا سطح کار کاملا خشک شود. پس از اتمام کار، گوه‌ها را با چکش لاستیکی از محل اتصال جدا کنید. در مرحله پایانی سطح کار را با ابر و اسفنج پاک کنید.

سوالت متداول

برای تراز کردن کاشی و سرامیک به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

برای تراز کردن کاشی و سرامیک باید از تجهیزاتی مانند تراز لیزری، همتراز، اسپیسر و… استفاده کرد.

کدام نوع تراز لیزری مناسب کاشی کاری است؟

انواع تراز لیزری خطی و ترکیبی می توانند برای کاشی کاری مناسب باشند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

یک نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا