آموزش

آموزش پولیش کاری پارکت به صورت دقیق و کامل

کفش‌های پاشنه بلند، پنجه حیوانات خانگی، اسباب‌بازی کودکان، جابجایی مبلمان و… همگی از ضربه‌هایی است که روزانه به کف پوش چوبی یا پارکت وارد می‌کنید؛ بنابراین می‌توان گفت کف پوش و پرداخت روی آن بسیار مستعد خراشیدگی و ساییدگی است. پرداخت مجدد پارکت یا کف پوش چوبی بسیار هزینه‌بر است و هر چند دهه یک‌بار ضرورت دارد. اما برق انداختن و روغن‌کاری کف‌ پوش با محصولی که مخصوص نوع کف‌ پوش شما ساخته شده است ارزان‌ترین و ساده‌ترین راه برای بازگرداندن درخشش و زیبایی کف‌ پوش‌های خراشیده و طولانی کردن عمر آن‌هاست. در این مقاله می‌آموزیم که چگونه با تکنیک‌ها و پولیش مناسب پارکت خانه را مثل روز اول زیبا و براق کنیم. 

ابزارهایی که برای این کار نیاز دارید زمین‌شوی با پارچه تمیز میکروفایبر و پولیش کف‌ پوش مثل Bona است که درجه براقی کم و زیاد برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان دارد. 

پولیش‌کاری کف‌ پوش ‌چوبی خانه بستگی به نوع پرداخت کف پوش شما دارد. برای پارکتی که دارای سطح حفاظتی هستند (به عنوان مثال ماده محافظتی مثل اوراتان) مناسب است. اما پارکتی که با روغن‌های نافذ مانند روغن تانگ پرداخت شده‌اند به جای پولیش به واکس نیاز دارد. چنانچه از یک محصول اشتباه استفاده کنید مشکلات زیادی به بار خواهد آمد از جمله بیش از حد براق شدن پرداخت یا کدر شدن آن و در نتیجه ناقص شدن پرداخت مجدد پارکت در آینده؛ بنابراین قبل از این که وارد مرحله پولیش شوید باید نوع پارکت را تعیین کنید. ‌

ابزار لازم برای پولیش کاری پارکت

  • جارو و خاک‌انداز
  • محلول شستشوی کف‌ پوش چوبی یا مایع ظرف‌شویی و آب
  • حوله
  • زمین‌شوی اسفنجی
  • زمین‌شوی با پد میکروفایبر
  • پولیش چوب

رنگ پرداخت و روغن را روی پارکت امتحان کنید

اگر مطمئن نیستید که نوع رنگ پرداخت و روغن مناسب کف‌ پوش چوبی شما چیست قسمتی از آن را که زیاد محسوس نیست با چاقوی تیز بخراشید. اگر لایه پرداختی لکه‌دار شد اما هیچ ماده خاصی تراشیده نشد کف‌ پوش شما با رنگ نافذ پرداخت شده است؛ بنابراین باید به جای پولیش از واکس چوب استفاده کنید اما اگر مواد پرداخت کف پوش تراشیده شد دارای یک لایه پرداخت با رنگ و روغن است و می‌توان از پولیش استفاده کرد. با این وجود باز هم بهتر است قبل از پولیش کامل کف‌ پوش ابتدا آن را روی قسمتی از پارکت که در معرض دید نیست، امتحان کنید. 

آلودگی‌ و گرد و غبار روی پارکت را تمیز کنید

پولیش کاری پارکت

ابتدا اتاق را خالی کرده و مبل‌ها را از اتاق خارج کنید تا راحت‌تر بتوانید کف پوش را تمیز کنید. ابتدا با جارو دستی یا برقی کف را جارو زده سپس با محلول شوینده مخصوص پارکت یا ترکیب آب و مایع ظرف‌شویی زمین را بشویید تا تمام جرم‌ها از بین برود. سپس با زمین‌شوی تمیز و مرطوب تمام مواد شوینده روی کف‌ پوش را کاملاً پاک کنید و در نهایت کف پوش را با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید. 

براق کردن پارکت با پولیش

تمیز کردن پارکت

ابتدا از گوشه اتاق شروع کنید. مسیری را شروع کنید که انتهای آن نزدیک به خروجی اتاق باشد. مقداری از پولیش پارکت را به شکل S روی پارکت بریزید و با استفاده از زمین‌شوی با سر پهن مواد را در جهت رگه‌های چوب به سمت جلو و عقب بکشید و حباب‌های ایجاد شده را هموار کنید. روی محدوده کوچکی کار کنید (100 الی 150 سانتیمتر) تا بهتر بتوانید مقدار موادی که به کار برده‌اید کنترل کنید. باید مطمئن شوید که تمام قسمت‌های پارکت را پولیش زده‌اید به‌علاوه لایه‌های نازک پولیش زود خشک می‌شوند بنابراین می‌توانید یک لایه دیگر هم روی آن به کار ببرید. 

  • پولیش دیوار خشک و قرنیز را لکه‌دار می‌کند پس باید مراقب باشید که روی این قسمت‌ها پاشیده نشود.

زمان لازم برای خشک شدن پولیش چقدر است؟

پولیش کاری پارکت

حداقل یک ساعت بعد از کار به داخل اتاق رفت‌وآمد نداشته باشید و تا یک روز وسایل را به اتاق برنگردانید. برای جلوگیری از خراشیدگی، مبلمان را روی کف نکشید و برای جابجا کردنشان آن‌ها را از روی زمین بلند کنید.

  • زیر پایه مبل‌ها پد محافظ قرار دهید.

حفاظت از پارکت

جارو کردن پارکت

اکنون که پارکت را زیبا و براق کرده‌اید جلوی درب ورودی پادری قرار دهید تا مانع ورود آلودگی و گردوغبار به داخل اتاق شود. اگر کف آشپزخانه چوبی است جلوی سینک پادری قراردهید تا جلوی چکیده شدن آب را بگیرد. 

نظافت روزانه و جارو کشیدن هفتگی را ادامه دهید و در ماه یک بار کف را به طور کامل تمیز کنید. محلول‌های شستشوی خانگی از جمله سرکه رقیق شده یا آمونیاک می‌تواند پارکت را کدر کند، پس از آن‌ها استفاده نکنید.

با رعایت این نکات کف پوش چوبی خانه شما همیشه براق و تمیز می‌ماند. ممکن است بخواهید چند مرتبه فرآیند را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید اما بیشتر از 4 مرتبه در سال نباید پولیش کف پوش چوبی را تکرار کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا